Розробка уроку "Характер людини. Риси характеру людини"

Про матеріал
Закріпити знання навчального матеріалу з теми «Характер людини. Риси характеру людини»; вдосконалювати навички читання, усного мовлення, вживання в мовленні will/won’t; продовжити формування мовної здогадки та мовленнєвої реакції учнів.
Перегляд файлу

Тема.Характер людини. Риси характеру людини

Мета:

закріпити знання навчального матеріалу з теми «Характер людини. Риси характеру людини»; вдосконалювати навички читання, усного мовлення, вживання в мовленні will/wont; продовжити формування мовної здогадки та мовленнєвої   реакції учнів;

розвивати слухову пам’ять, увагу, логічне та  асоціативне мислення, самостійність, пошуково – пізнавальну активність, уміння знаходити і виправляти фактичні помилки, уміння оцінювати  себе, робити висновки;

  сприяти формуванню позитивних рис характеру молодих громадян України, виховувати пізнавальну активність, старанність та увагу.

Тип уроку:    урок закріплення знань.

Обладнання: підручник, робочий зошит, словник, аудіо-записи, НО “Characteristics”, ПК, пісковий годинник;

Методи та методичні прийоми: словесні (розповідь), наочні (ілюстрації до теми), практичні (вправи).

Форми організації пізнавальної діяльності учнів: фронтальна, індивідуально – відокремлена, групова.

Хід уроку

  1. Організаційний етап

Привітання. Налаштування учнів на доброзичливу обстановку в класі.

T: Good day, pupils! I’m glad to see you!

Today’s lesson is an unusual because we have the guests.

    Turn around and say “Good day, teachers!”

Who is on duty today? Who is absent today?

P: I’m on duty today. X is absent today (All are present).

T: X tell us, please, what was your homework for today?

P: Our homework was to learn by heart the poem “About us the Ukrainians”.

T: Thank you. Take your seat.

  1. Перевірка домашнього завдання

T: Well, now I give you the stripes and you have to reorder the lines from the very beginning to the end of the poem. Everything is clear? You have only one minute. Let’s start! (10 б.) Слайд 1

“About us the Ukrainians”

Come on, let’s speak about temper

And let’s take us, as an example.

The real Ukrainians can hardly cry,

But some of us are very shy.

We like to eat like everybody

Like everybody, like to study

And we can prove that we are right

But can’t admit the faults of mind.

 

T: Pupil X and Pupil Y, recite the poem, please.

  1.       Підготовка учнів до засвоєння нових знань (мотивація) Слайд 2

Our today’s theme is: “Personality’s character”. What does it mean «character»? What does it mean «personality»? And person’s character? Як говорить прислів’я: «Скільки людей – стільки й характерів». І це дійсно так, двох однакових людей немає і навіть близнюки, яких не можемо розрізнити на перший погляд, на другий – виявляються зовсім різними людьми. I think its very actual today because  характер людини обумовлює її вчинки, дає змогу краще пристосуватися до оточення, переборювати різні труднощі, жити повноцінним життям.

So, the aims of our lesson are: vocabulary practice (personalitys character); закріпити вживання               Future Simple Tense (will, shall, wont, shant);

  1. Первинне закріплення знань

T: Look at the table, find and translate six adjectives which characterize our Ukrainian nation. X, remind us, what date is it today? (3 б.)Слайд 3

P: Today is Wednesday, the twentieth of February.

T: Open your copybooks and write down today’s date.

mean (скупий)

moody(похмурий)

unfriendly (недружній, непривітний)

funny(смішний)

unhelpful (нечуйний)

arrogant (зухвалий, гордовитий)

aggressive (агресивний)

unimaginative (позбавлений уяви)

 

helpful (чуйний)

easy-going (добродушно-веселий)

impatient (нетерплячий, дратівливий)

friendly(дружній)

negative(негативний)

generous(щедрий)

creative (творчий, креативний)

peaceful (мирний, спокійний)

 


T: Listen to the dialogue.

Look through the dialogue. If you notice, there are a lot of new words. Let’s read them after me! All together!

New words: (Слайд 5)

  1. numerology –  нумерологія, гадання по числам;
  2. mad – божевільний;
  3. if – якщо;
  4. add up – додавати;
  5. digit – цифра, однозначне число (від 0 до 9);
  6. personality – особистість;
  7. mark – оцінка, бал;
  8. equal – дорівнювати;
  9. mean – означати;
  10. horoscope – гороскоп;
  11. stuff – нісенітниця;
  12. cancer – рак;
  13. probably – ймовірно, важливо;
  14. amazing – дивовижно.

 

T: Are you ready to listen to the dialogue? Let’s start.

H=Holly, M=Mark, B=Becky

H: Mark, did you do this numerology thing?

M: Oh, yeah, I saw that, but I’m not really interested.

H: Why not? It’s really interesting.

M: You’re mad if you believe in those things, Holly. I mean, how can adding up the digits in your birth date tell you about your personality?

H: We’ll find out if you tell me your birthday. Come on. What is it?

M: Will you live me alone if I tell you?

H: Just tell me mark!

M: The third of July.

H: And the year is 1997, same as me. So that’s 3 plus 7, and 1 is 11, 20,29, plus 7 is… 36.  That’s 3 plus 6 equals 9. Your number is 9. So let’s see. That means you’re creative and generous. Correct?

M: Creative and generous? Erm,yes, maybe.

H: See. I told you. Now, it also says that you’re sometimes moody.

M: Moody? Me?

H: Hmmm… What about you, Becky, you like horoscopes and stuff like that, don’t you?

B: Yes.

H: Well, if you like horoscopes, you’ll love this.

B: Yeah, I tried it. My number is six.

H: Six… so you’re artistic and you like helping people.

B: Well, I’m not exactly artistic, am I?

H: Not exactly. But these things are usually right…

B: Holly! They’re just a bit of fun really, aren’t they? Like horoscopes… Let’s look at your horoscope, Mark. You’re cancer… Cancer… Ok, it says, ‘If you go to a café today you’ll meet two friendly girls… And their names will probably be Holly and Becky!’

H: Wow! That’s amazing!

M: Yeah, very funny.

T: Мовленнєва та фізична розминка. Are you tired? So, let’s have a rest!(Слайд 6)

Фізкультхвилинка

Stand up! Hands up! Hands down!

Hands on the hips! Sit down!

Stand up! Hands to the sides! Bend left! Bend right!

Stop! Stand still! Sit down and sit still!

T: We continue to work. And now take your seats near the computers. Open the file called “Dialogue”.

Your task is to complete the sentences with one or two words. (3 б.)

  1. Mark’s birthday is in July.
  2. Mark and Holly were born in the year 1997.
  3. The test says Mark is creative, generous and sometimes moody.
  4. Becky’s numerology number is six.
  5. Becky says she isn’t artistic.
  6. If Mark goes to a café he’ll meet two friendly girls.

 

T:  Закріплення вживання will, shall, shan’t and won’t.

Let’s repeat our grammar with the help of our computers. (3 б.) Слайд 7,11,12

 

Complete the sentences. Use will, shall, shan’t and won’t.

 

  1. I shall buy this book because the main hero is very funny.
  2. When I shall grow up, I shall be a serious businessman.
  3. He won’t give you a birthday present because he isn’t very generous.
  4. She will win the tennis match because she is an ambitious person.
  5. Lady Gaga will give 1 million dollars for charity. She isn’t a mean person.
  6. I think, he won’t be a negative teacher.
  1. Контроль та самоперевірка знань

T: Complete the sentences with suitable personality adjectives. (3 б.) Слайд 13,14,15,16

A shy  person is someone who feels nervous when they meet new people.

  1. A ________  person is someone who always smiles at people and says ‘hello’.
  1. friendly;
  2. aggressive;
  3. negative.
  1. An _______  person is someone who doesn’t have many original ideas.
  1. generous;
  2. unimaginative;
  3. mean.
  1. An _______  person is someone who gets angry when they have to wait for a long time.
  1. impatient;
  2. funny;
  3. negative.
  1. A ________ person is someone who is good at making things with their hands.
  1. mean;
  2. peaceful;
  3. creative.
  1. A ________ person doesn’t like giving things to other people.
  1. funny;
  2. mean;
  3. generous.
  1. A ________ person is someone who thinks about the bad things in the world.
  1. easy-going;
  2. negative;
  3. unhelpful.

Підведення підсумків, рефлексія

T: Did you like our lesson? Who gets 12, 11, 10 points?

Оцінювання та цінування учнів.

T:. You are very nice and clever pupils. We are good today!

Інформація про домашнє завдання (Слайд 17)

Task for brains: Ex.1, p. 62. Write pairs of opposite adjectives using one adjective from box A and one from box B. (1-3 б)

Ex.2, p. 62. Choose adjectives from box A to describe the people. (4-6 б.)

Ex. 6, p. 61 Order the words to make sentences (7-9 б.)

Task for hands you have to draw the member of your family or your friend  and tell about it.(10-12 б.)

Task for soul you have to write the composition on the topic ‘The character of my…’;

to write the poem which is connected with our theme.

to write a dialogue (10-12 б).

 

 

 

doc
Додано
16 травня 2020
Переглядів
1428
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку