План-конспект уроку фізики _________
в 10 класі
Тема. Механічні хвилі
Мета уроку:
навчальна - дати учням поняття про хвильовий рух як процес поширення коливань у просторі з плином часу; вивчити механізм утворення поперечних і поздовжніх хвиль
розвивальна – формувати в учнів вміння користуватися науково-популярною літературою та виявлення творчих здібностей при розв’язуваннні вправ;
виховна – виховати трудолюбивість, точність і чіткість при відповідях і розв’язуванні завдань та навчити дітей «бачити» фізику навколо себе
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
План уроку
Контроль знань |
5 хв |
|
Демонстрації |
4 хв |
|
Вивчення нового матеріалу |
26 хв |
|
Закріплення вивченого матеріалу |
10 хв |
|
Хід уроку
ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Джерелами хвиль є коливні тіла. Якщо таке тіло перебуває в якому-небудь середовищі, коливання передаються прилеглим частинкам речовини. А оскільки частинки речовини взаємодіють одна з одною, коливні частинки передають коливання своїм «сусідам». У результаті коливання починають поширюватися в просторі. Так і виникають хвилі.
^ Хвилею називають процес поширення коливань з плином часу.
Механічні хвилі в середовищі зумовлені пружними деформаціями середовища. Утворення різноманітних хвиль пояснюється наявністю силових зв’язків між частинками, що беруть участь у коливаннях.
Будь-яка хвиля переносить енергію, адже хвиля — це коливання, що поширюються в просторі, а будь-які коливання, як ми знаємо, мають енергію. Механічна хвиля переносить енергію, але не переносить речовину.
Під час поширення хвилі частинки середовища коливаються в межах певного положення рівноваги й не переміщаються вздовж шнура. Залежно від напряму коливань частинок, відносно напряму поширення хвилі, розрізняють хвилі поперечні й поздовжні.
^ Хвилі, у яких частинки середовища під час коливань зсуваються в напрямі, перпендикулярному напряму поширення хвилі, називаються поперечними.
Отже, деформації в середовищі внаслідок поширення поперечної хвилі — це деформації зсуву в напрямі, перпендикулярному напряму поширення хвилі.
Поперечні хвилі можуть поширюватися лише у твердих тілах. Справа в тому, що такі хвилі зумовлені деформаціями зсуву, а в рідинах і газах не існує деформацій зсуву: рідини й гази не «чинять опору» зміні форми.
Для поперечних хвиль характерним є утворення горбів і западин, що переміщаються зі швидкістю поширення хвилі (див.рис.).
Це зумовлено тим, що кожна наступна точка шнура коливається в напрямі, перпендикулярному до нього, із запізненням у фазі відносно попередньої. Саме ця відмінність у фазі й приводить до переміщення форми, тобто горбів і западин. Така хвиля називається біжучою.
^ Хвилі, у яких частинки середовища під час коливань зсуваються вздовж напряму поширення хвилі, називаються поздовжніми.
Приклад поздовжньої хвилі — хвиля, що біжить по м’якій пружині, коли один її кінець здійснює коливання під дією періодичної зовнішньої сили, спрямованої вздовж пружини.
Деформації в середовищі внаслідок поширення поздовжньої хвилі — це деформації розтягання й стискання. Такі деформації наявні в усіх середовищах (твердому, рідкому й газоподібному), тому що зміні об’єму «пручається» будь-яке середовище. Отже, поздовжні хвилі можуть поширюватися в будь-якому середовищі.
Для поздовжньої хвилі характерним є утворення згущень і розріджень, що пересуваються зі швидкістю хвилі.
Зверніть увагу, що хвилі на поверхні води не є поздовжніми або поперечними. Вони мають складний поздовжньо-поперечний характер, і при цьому частинки рідини рухаються по колу.
Якщо джерело хвиль здійснює гармонічні коливання, то кожна точка середовища, у якому поширюється хвиля, також здійснює гармонічні коливання, причому з тією ж частотою, що й джерело хвиль. У цьому випадку хвиля має характерну синусоїдальну форму. Максимум хвилі називають її гребенями.
^ Частоту коливань кожної точки середовища називають частотою хвилі ν. Величину, зворотну частоті, називають періодом хвилі: υ = λ ν.
^ Довжина хвилі λ — це відстань між двома найближчими точками, що коливаються в одній фазі.
За час одного повного коливання хвиля поширюється на відстань, що дорівнює довжині хвилі, тому можна дати ще одне визначення довжини хвилі:
^ відстань, на яку поширюються коливання за час одного періоду, називається довжиною хвилі.
Цю формулу називають формулою хвилі.
Швидкість хвилі залежить від властивостей середовища, у якому ця хвиля поширюється. У твердих тілах швидкість поздовжніх хвиль більша за швидкість поперечних. Ця обставина використовується, наприклад, для визначення місця розташування епіцентрів землетрусів. Під час землетрусу утворюються хвилі обох типів, тому, знаючи швидкість поздовжніх і поперечних хвиль у земній корі й час запізнювання поперечної хвилі, можна визначити відстань до епіцентру землетрусу.
Запитання до учнів під час викладу нового матеріалу
І V . ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
а) у струнах під час гри на гітарі;
б) у повітряному стовпі всередині духової труби, коли музикант дме в трубу;
в) на поверхні води, якщо вдарити по ній долонею?
(Відповідь: а) поперечні; б) поздовжні; в) ці хвилі не можна віднести ні до поздовжніх, ні до поперечних).
П.:§46., вик впр №43(2-5)
1