Урок з англійської мови проведений в 4 класі на тему “Travelling”
Підготувала: вчитель
англійської мови
Богданеко К.І.
Нікополь, 2012 р
Тема: Транспорт. Подорож.
Мета: повторити лексичний матеріал з теми «Подорож. Транспорт»; тренувати в усному та писемному мовленні; розвивати навички читання та аудіювання; систематизувати граматичний матеріал Present perfect та Past simple; виховувати культуру інтелектуальної праці.
Обладнання: комп’ютер, презентація до теми, малюнки до теми.
Хід уроку
- Today we are going to speak about Travelling and transport.
2. Мовленнєва розминка
- Do you like travelling?
- Where did you go last time?
- Where did you spend your holidays?
- What are the main ways of travelling do you know?
- What means of transport do you use when you travel by land?
- What means of transport do you use when you travel by water?
- What means of transport do you use to get to school?
3. Фонетична зарядка. Вірш “Trains” Слайд 2
- Now let’s brush up your phonetics listen to the poem “Trains”
- Listen to me and repeat after me line by line.
Trains
Over the mountains,
Over the plains,
Over the rivers
Here come trains.
Carrying passengers,
Carrying mail,
Over the country
Here come trains.
- Children let’s revise grammar rule.
- Що це за час Present perfect?
- Коли ми його вживаємо?
- За допомогою яких допоміжних дієслів він утворюється?
- Коли ми вживаємо допоміжні дієслова have та has
- Які обставини часу у Present perfect ви знаєте?
2. Порівняння вживання Present Perfect і Past simple. Робота з порівняльною таблицею. Слайд 3
- Read and compare when we use Present Perfect and Past simple.
(діти читають речення та роблять висновки)
3. Закріплення граматичного матеріалу
1). впр. 4 с. 97
- Open your books at page 97
- Read the sentences and pay attention to the translation of the Present Perfect.
- Let’s read these sentences by chain.
2). Впр. 5 с.98
(складають усно речення за допомогою підстановчої таблиці 3- 4 речення записують у зошит)
4.Розвиток навичок говоріння. Гра «Інтерв’ю». Слайд 4
- It’s time to play. Try to imagine that I’m an interviewer. Answer my questions please.
(учитель бере мікрофон та ходить по класу задаючи питання)
(потім один з учнів виконує роль журналіста).
5. Розвиток навичок діалогічного мовлення та навичок читання. Слайд 16
- Listen to the dialogue .
- Now let’s work in pairs read the dialogue and play it.
6. Розвиток навичок аудіування. Гра “Guess what is the mean of transport?”
1) Подання лексичного мінімуму
Foggy - туманний
rucksack - рюкзак
enjoyable - приємний
seagull - чайка
waves – морські хвилі
- Listen and guess what the way of transport is this?
|
By car |
By plane |
By train |
On foot |
By ship |
No |
No 2 |
No 1 |
No 4 |
No 3 |
No 5 |
Points |
|
|
|
|
|
Text 1. It’ the fastest way of travelling. It can take you from one town to other town or city to another in no time. The seats are comfortable. When the weather is rainy of foggy you can not travel by it. Text 2. this way of travelling is fast. You can stop at any place you like and go where you like. You need no tickets. You can make your own timetable. Usually families travel by it. Text 3. This is the slowest way of travelling. Both young and old people like it. You needn’t worry about tickets. The only thing you need is rucksack. You can visit many places in such a way. Text 4. This way of travelling is fast. It also enjoyable. The seats are comfortable. You can see a lot of interesting places from the windows. You can make long journeys on land by it. Text 5. This way of travelling is not so fast. Some people enjoy travelling by it. But others don’t like it all. Usually people travel by it in summer, when they are on holidays. You can see waves and seagulls while travelling by it. IV. Заключна частина уроку
|
3. Підведення підсумків
- Do you like our today lesson?
- What was difficult? Why?
- Children stand up our lesson is over, goodbye!