Тема: Тваринний світ України.
Мета: сформувати в учнів знання про природні комплекси України та види
тварин; розвивати вміння працювати з підручником і картою, вміння
визначати закономірності поширення тварин; виховувати бережливе
ставлення до природи своєї країни.
Обладнання: підручник, фізична карта України, атлас України, Червона книга України, картинки з зображенням тварин, мультимедія,робочий аркуш.
Тип уроку: урок формування нових знань.
Опорні та базові поняття: тваринний світ, фауна, фауністичні угрупування, акліматизація, реакліматизація, Червона книга України.
Епіграф:
Схаменіться, будьте люди,
Бо лихо вам буде.
Т.Г. Шевченко
Хід уроку
(Слайд 1) І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання.
(Слайд 2) Письмове опитування.
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.
(Слайд 3) (Звучить мелодія « У світі тварин»)
-Які асоціації виникають у вас під час прослуховування цієї мелодії?(відповіді учнів)
-Цією мелодією розпочиналася телепередача «У світі тварин».
(Слайд 4) Прийом «Дивуй!»
- Факти про тварин, які ви навряд чи знали:
1. З усіх тварин тільки кролики та папуги можуть дивитися назад, не повертаючи голови.
2. У комарів є зуби. Під мікроскопом у них у роті видно 22 зуби.
3.Найшвидші сухопутні комахи - таргани. Вони можуть бігти зі швидкістю 6.5 км/год..
4. Швидкість блохи на початку стрибка більша, ніж швидкість космічної ракети на орбіті.
(Слайд 5)
Оголошення теми та завдань уроку.
- Сьогодні, ви матимете змогу ще більше дізнатися нової інформації про тваринний світ України, бо саме такою і є тема нашого уроку.
Тема нашого уроку: "Тваринний світ України ".
Сьогодні на уроці ми ознайомимось з різноманітністю тваринного світу України та з’ясуємо чим обумовлене таке різноманіття. Також розглянемо як змінювався тваринний світ протягом геологічного часу; виявимо у яких фауністичних комплексах проживають тварини; познайомимося з видами тварин, що занесені до Червоної книги України.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
(Слайд 6) 1. Видовий склад тварин.
Природа нашої планети є живим організмом, який розвивається і постійно оновлюється. Органічний світ пройшов тривалий шлях еволюції. Пригадаймо велетенські папороті, вимерлих динозаврів та безліч інших видів, які або зникли, або змінилися, пристосовуючись до нових умов існування. В антропогенний період людина змінює умови існування тварин. І далеко не завжди ці умови існування покращують життя тварин. Чи завжди тваринний світ був таким, як зараз?
(Слайд 7) (Робота з підручником стор.176)
Зростання чисельності населення, його господарська діяльність призвели до зникнення мамонтів та ще цілого ряду тварин. У XVI ст. зникли кулани (9), в XVII ст.— тури (10) і зубри (11), в XIX ст.— росомахи і летючі білки (на Поліссі), дикі коні і сайгаки (лісостеп і степ), сарна, заєць білий, куріпка біла.
(Слайд 8) Проте, не лише у лісі мешкають звірі. Вони є і у степу, і в горах, і у морі. Різноманітний тваринний світ України понад 45 тис.видів
Поширення тварин. (Робота з картою атласу).
Пропоную дітям назвати, які види тварин живуть у нашій місцевості (по черзі).
(Слайд 9)
Оскільки, тварини здатні до мігрування, чітко визначити межі їх існування неможливо. Але в цілому тваринний світ розповсюджений згідно із законами зональності та поясності. Залежно від умов існування види тварин утворюють:
(Слайд 10) фауністичні угрупування— це групи видів тварин, які виникли в одному географічному регіоні та мають подібні умови існування
Прийом «Творча робота» - робота в групах
Для того, щоб дізнатися, які представники тваринного світу живуть на інших територіях у нас є такі джерела інформації:
(Слайд 11) Пропоную вам співставити інформацію з цих джерел, тобто, з’ясувати видовий склад зональних та азональних типів фауни.
Об’єднання у дві групи.
Опрацювавши його заповнити таблицю «Поширення тварин»
|
Типи природних комплексів |
Типові тварини |
|
Ліси |
|
|
Лісостеп |
|
|
Степ |
|
|
Кримські гори |
|
|
Азово-Чорноморське узбережжя |
|
|
Прісні водойми |
|
|
Чорне море |
|
|
Азовське море |
|
На виконання завдання 10 хвилин.
Двоє представників від кожної групи демонструють результати роботи по заданих темах.(5 хв.)
(Учні працюють у групах. Лунає музика)
4. Значення тварин.
(Слайд 12) Тварини - це джерело духовного збагачення та виховання людей, об'єкт наукових досліджень, база для одержання промислової лікарської сировини, харчових продуктів та інших матеріальних цінностей. Люди використовують тваринні ресурси, тому часто впливають на фауну негативно.
(Слайд 13)
Негативний вплив, який кардинально змінює тваринний та рослинний світ-це війна. Бойові дії сьогодні на сході і не лише знищують видовий склад флори та фауни. Це екоцид, який шириться просторами нашої держави.
Для урізноманітнення, збереження та охорони тваринного світу вони проводять акліматизацію та реакліматизацію тварин.
Словникова робота.
(Слайд 14)(Учні самостійно шукають визначення цих понять у словнику).
Акліматизація – пристосування рослин до нових умов існування.
Реакліматизація – акліматизація, відновлення на конкретній території з якихось причин зниклих чи знищених місцевих видів тварин.
5. Охорона і відновлення тваринних ресурсів
Проблемне запитання.
(Слайд 15)
Вчені кажуть, що поява і зникнення різних видів тварин запрограмовані в природній історії нашої планети.
(Слайд 16) Тих тварин, яким загрожує зникнення, занесено до Червоної книги України.
Не лише люди можуть говорити. Говорять з нами і книги. Та є одна книга, вона кричить!!!!
Прийом «Дивуй».
Учні, які отримали випереджувальне завдання, розповідають про види тварин, що занесені до Червоної книги України. Наводять цікаві приклади щодо акліматизації та реакліматизації тварин на території України, діяльності заповідників та національних парків щодо охорони та відтворення тваринного світу України.
(Демонстрація Червоної книги)
Це – «Червона книга». Це довідник про зниклі, або зникаючі тварини. «Червона книга» - це книга червоного кольору.
Цікавий факт!
До першого видання Червоної книги України (1976 р.) було занесено: 29 видів ссавців, 28 видів птахів, 6 видів плазунів, 4 види земноводних, 18 видів комах.
У 1994 р. було занесено 382 види тварин:
У 2021___________??????????(стор.179)(687)
Примітка: учні разом з вчителем гортають «Червону книгу України».
(Слайд 17)
Негативний вплив, який кардинально змінює тваринний та рослинний світ-це війна.Бойові дії сьогодні на сході і не лише знищують видовий склад флори та фауни. Це екоцид, який шириться просторами нашої держави.
V. Узагальнення та систематизація знань учнів.
(Слайд 18)
Прийом «Спрощене судове засідання»
(Суддя).- Поступила зава від заявника про те , що сьогодні на грані зникнення багато видів тварин.Деякі з них зникли назавжди-це дикі коні тарпани, мамонти,волохаті носороги,велетенські олені.
-Що може позивач нам на це сказати?
(Позивач)
–Через не контрольоване мисливство, рибальство,забруднення довкілля,людина винна у загрозливій си туації із тваринним світом.
(Обвинувачуваний)
-Але ж людина створила Червону і Зелену книги України, багато природоохоронних об’єктів, проводить акліматизацію та реакліматизацію.Все це заради збереження тварин!
Шановні присяжні,що на рахунок цього питання , можете сказати?
(Суддя)-Шановні присяжні,що на рахунок цього питання , можете сказати?
(відповіді присяжнів)
(Суддя)
–Дозвольте винисти рішення по даній заяві. Життя людини не можливе без тісного зв’язку із тваринним світом.Але необдумана діяльність людини привела до екологічних проблем. Суд вирішив, що Людина винна і засуджує її до по життєвого виправлення своїх помилок.
(Слайд 19)
Рефлексія.
-Висловіть, будь ласка, свої враження щодо сьогоднішнього уроку.
-Чи справдилися ваші очікування?
Було складно….
Мені сподобалось…..
Мене здивувало….
Тепер я можу…
(Слайд 20 )Оцінювання
Самооцінювання у робочих аркушах.
Аналізую поставлені оцінки.
(Слайд 21 )
VIІ. Домашнє завдання.
Опрацювати параграф 34, , повторити параграфи 26-33,доопрацювати завдання у робочому аркуші .
(Слайд 22 )
Дякую за співпрацю!