Розробка уроку: Тваринний світ України

Про матеріал
Розробка уроку: Тваринний світ України. Фаустичний склад лісів, луків, степів, боліт, водойм, видовий склад і поширення тварин, види тварин занесених до Червоної книги
Перегляд файлу

 

 

Тема: Тваринний світ України.

Мета:

  •          сформувати знання учнів про фауністичний склад лісів, луків, степів, боліт, водойм; видовий склад і поширення тварин; тва­ринні ресурси України; про закономірності поширення тваринного світу, стан тваринних ресурсів;
  •          познайомити з видами тварин, що занесені до Червоної книги України;
  •          з’ясувати суть акліматизації та реакліматизації тварин;
  •          продовжувати розвивати навички образного, абстрактного та критичного мислення
  •          спонукати учнів до аналізу, синтезу, оцінки;
  •          сприяти формуванню екологічної культури учнів, бережного ставлення до тваринних ресурсів України, розуміння вза­ємозв’язків між усіма природними компонентами.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: фізична карта України, атлас України, карта тварин­ного світу України, карта природних зон України, Червона та Зелена книги України, мультимедійна презентація «Тваринний світ України».

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент.

 Організація класу, привітання.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

Прийом «Інтелектуальна розминка»

  • Поясність господарське значення рослинного світу України.
  • Зробіть висновок про забезпечення України рослинними ресур­сами.
  • Опишіть, як господарська діяльність людини впливає на зміну природних ландшафтів. Наведіть приклади позитивного та не­гативного впливу.
  • Проілюструйте взаємозв’язок між рослинним та тваринним світом.

IIІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.

Учитель. Між природними компонентами існує тісний взає­мозв’язок. Ви звернули увагу на зв’язок між рослинним і тваринним світом. На попередньому уроці нами з’ясовано, що рослинний світ України багатий та різноманітний. Сьогодні ми маємо нагоду з’ясувати наскільки багатий та різноманітний тваринний світ України.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Прийом «Словничок» (робота з довідковою літературою).

Завдання. З’ясувати зміст поняття «тваринний світ».

2. Розповідь учителя про  видовий склад тваринного світу, зокрема наголошує, що в Україні налічується майже 45 тис. видів тварин. Територія України вкрита лісами нерівномірно. В деяких регіонах, зокрема в Карпатах, лісистість становить 38,8 %, на Поліссі – 26, 1%. Найбільш залісені Закарпатська, Івано – Франківська, Рівненська, Житомирська та Волинська області. Дуже низька лісистість у степових областях: Херсонській, Запорізькій, Миколаївській. Молоді, посаджені людиною, ліси півдня України і вікові праліси Карпат населяють звірі. Великі, менші, зовсім малі, вони є невід’ємною складовою частиною лісового біогеоценозу – складного природного комплексу. Проте, не лише у лісі мешкають звірі. Вони є і у степу, і в горах, і у морі. Різноманітний тваринний світ України. Серед них понад 180 видів ссавців, 350  — птахів, 270 — риб, 17 – земноводні, 20 – плазуни.

 

3. Прийом «Мікрофон».

Учитель. Назвіть тварин, які мешкають на території України.

4. Прийом «Власні приклади».

Учитель. Назвіть тварин, які мешкали на території України, проте зникли упродовж останнього часу. Серед названих тварин мають бути: тюлень-монах, тарпан, кулан, тур, сайгак, со­боль, росомаха, заєць-біляк, куріпка біла, кроншнеп тонкодзьобий, стерв’ятник, орел степовий, кречітка.

5. Прийом «Словничок» (робота з довідковою літературою).

Фауністичні комплекси — це групи видів тварин, які виникли в одному географічному регіоні та мають подібні умови існування.

6. Прийом «Роблю висновок».

Учитель. Базуючись на знаннях з курсу географії України назвіть, які най­важливіші географічні регіони з особливими фауністичними комп­лексами можна виділити в Україні.

В результаті відповідей, учні мають дійти висновку, що це на­ступні регіони: зона мішаних лісів, зона лісостепу, зона степу, Україн­ські Карпати, Кримські гори, Азово-Чорноморське узбережжя, Чорне та Азовське моря, річки та озера.

7. Прийом «Творча лабораторія».

Клас розбивається на малі творчі групи, які одержують завдання за 10 хвилин підготувати доповідь про фауністичні комплекси вище­ зазначених регіонів. Групи отримують листок білого паперу, на якому вони повинні записати назви тварин, які мешкають у певному регіоні.

8. Прийом «Проблемне питання».

Обговорення проблемного питання

Доведіть, що тваринний світ України потребує охорони. Запропонуйте своє вирішення проблеми.

Починаючи з 1600 р. з лиця Землі зникли 34 види птахів і 63 види ссавців. Загибель 75 % видів ссавців і 86 % видів птахів пов’язана з діяльністю людини.

Які види діяльності людей впливають на тваринний світ?

(Зміна людиною звичних для тварин умов проживання внаслідок забруднення навколишнього середовища побутовими відходами, нафтопродуктами, отрутохімікатами; полювання, вирубування лісів, розорювання степів, осушення боліт, будівництво доріг, будівель)

9. Прийом «Словничок» (робота з довідковою літературою).

Завдання. З’ясувати зміст понять: акліматизація, реакліматизація.

10. Прийом «Дивуй».

Учні, які отримали випереджувальне домашнє завдання, розповіда­ють про види тварин, що занесені до Червоної та Зеленої книг України. Наводять цікаві приклади щодо акліматизації та реакліматизації тварин на території України, діяльності заповідників та національних парків щодо охорони та відтворення тваринного світу України.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Прийом «Перевіряємо засвоєне»

VI. Підсумки уроку.

Учитель. Для збільшення тварин, їх збереження в природних умовах створені заповідники; вченим вдалося повернути на територію України окремих тварин, які раніше населяли наші простори, а потім зникли. Це — дикий кабан, лось, байбак, зубр, бобер річковий. Таких тварин називають реакліматизованими.

З вантажами з інших держав були завезені шкідники — виноградна філоксера, каліфорнійська щитівка, колорадський жук.

Тих тварин, яким загрожує зникнення, занесено до Червоної книги України. Що таке Червона книга? Коли видано Закон про Червону книгу України?

До першого видання Червоної книги України ввійшло понад 85 видів і підвидів тварин. До другого — 380 видів тварин.

(Демонстрування відео «Тваринний світ України»)

https://www.youtube.com/watch?v=XKGbSg36i3E

 

Заключне слово учителя. Оцінювання роботи учнів на уроці.

VII. Домашнє завдання.

  • Опрацювати відповідний параграф підручника.
  • лось.jpegПідготувати повідомлення про рідкісних тварин Рівненської області.

 

 

 

 

 

 

 

1

 

doc
Пов’язані теми
Географія, Розробки уроків
Додано
20 лютого
Переглядів
145
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку