Тема: Сонце – джерело світла. Чи зустрічається світло з тінню. Правила поводження з вогнем.
-
Мета: Формування предметних компетентностей: розширювати знання дітей про Сонце та його властивості, вплив сонця на життя людей; з’ясувати значення сонячного світла і тепла на Землі; ознайомити з штучними і природними джерелами світла; практично повторити правила поведінки під час пожежі; розширяти словниковий запас, розвивати вміння мислити логічно, робити висновки
-
Формування ключових компетентностей: спілкування державною мовою; уміння вчитися впродовж життя, компетенстності у природничих науках і технологіях, екологічна грамотність і здорове життя.
Тип уроку: засвоєння нового матеріалу
Хід уроку
-
Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок.
Починається урок.
То ж і ми часу не гаймо і урок наш починаймо!
-
Актуалізація опорних знань
1.Загадка
Вдень у небі гуляє, а ввечері за гору сідає. (Сонце)
-
Бесіда
Що ви знаєте про Сонце? Про його значення для життя на Землі?
Чи однаково світить і гріє Сонце у різні частини доби? Чому?
Постановка теми і мети уроку
-
Як ви вважаєте, якою буде тема нашого уроку? Чому?
-
Сьогодні ми поговоримо про значення Сонця, як джерело світла на Землі і дослідимо, чи зустрічається світло з тінню та повторимо правила поведінки з вогнем.
-
Основна частина уроку
-
Робота за підручником (с.80)
А) Читання та відгадування загадки.
Б) Слухання казки «Сонячні зайчики»
В) Обговорення (коротке)
- Чому Лисичка не змогла зловити жодного Зайчика? А чи змогли б ви зловити? Перевіримо?
Г) Дослідження – спостереження.
(З Сонячним Зайчиком)
-
Як ми утворили Зайчика? Що нам допомогло це зробити?
-
Що нам дає Сонце? (тепло, світло)
-
Зараз пропоную дізнатися, які є джерела світла?
-
Малюнковий скрайбінг.
(Один учень працює біля дошки – розташовує малюнки в правильному порядку)
-
Обговорення в групах на тему «Кому потрібне сонячне світло?»
-
Відповідь спікерів.
Учитель: Джерела розподіляють на природні та штучні.
Природні джерела – це ті, які створила природа.
Штучні – це ті, які створила людина.
-
Робота в групах.
-
Попрацюймо в групах. Необхідно скласти таблицю, в якій розподілити штучні та природні джерела світла.
-
Що можна сказати про Сонце?
-
Який зробимо висновок?
-
(Сонце – головне джерело світла й тепла на Землі. Світло необхідне для рослин, тварин і людей. Без Сонця не було б життя на Землі.)
Самостійне застосування знань у стандартних ситуаціях.
-
Робота над поняттям «Тінь»
А) Загадка (С.81)
Б) Відео про утворення тіні
В) Вправа «Сходинки»
Тінь – це частина простору, куди не потрапляє сонце. (3 підходи).
-
Бесіда за малюнками в підручнику (с.82)
-
Які тіла пропускають світло, а які – ні?
Гра «Доскажи словечко»
-
Чим вище джерело світла, тим тінь…
-
Тінь об’єкта завжди міститься на …. Боці від джерела.
Фізкультхвилинка
-
1. Вправа Шкідливий – корисний»
-
Яким джерелом світла є вогонь?
-
Чим вогонь корисний? А чим він шкідливий?
-
Що може спричинити пожежу?
-
Як з ним потоваришувати?
-
2. Вправа «Навчаючи – учуся»
-
(Виступ 2 – 3 учнів з повідомленнями)
-
- Чому в разі пожежі не можна ховатися під ліжко? За яким номером викликаємо пожежників?
4. Гра «Виклик пожежників»
-
Діти складають в парах діалог.
-
3. Робота в зошиті (Розбір ситуацій)
-
-
Підсумок уроку. Рефлексія
-
Чи сподобався урок?
-
Що нового ви дізналися?
-
Про що б хотіли дізнатися ще?
Самооцінка уроку
-
Вогонь – друг! Колись у давнину люди не вміли користуватися вогнем. Холодною зимою вони не могли зігрітися і їли їжу сирою. Та коли люди навчилися приборкувати вогонь, то вони отримали відразу і світло вночі, і тепло взимку, і смачну їжу.
-
Вогонь – ворог. Вогонь може стати жорстоким ворогом, якщо з ним необережно поводитися. Він виходить з – під контролю людини і може знищити міста і села, будинки, ліси, врожаї. Часто у вогні гинуть люди.
-
Щороку в світі трапляється близько 5 млн пожеж. В Україні щодня трапляється близько 120 пожеж. Пожежа – це лих, яке завдає школи.