РОЗРОБКА УРОКУ З АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ ЗА ТЕМОЮ “MEET MY FRIENDS” ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЧИТАННЯВ 5 КЛАСІ ЗА ПІДРУЧНИКОМ О. КАРП'ЮК
Тема. “Meet My Friend”.
Підтема: Перевірка домашнього читання. “A Friend in need is a friend indeed”.
Цілі уроку:
Практична: Проконтролювати домашнє читання. Вчити висловлювати іноземною мовою своє ставлення до прочитаного. Удосконалювати навички читання та усного мовлення, використовуючи зорові опори.
Освітня: формувати уявлення учнів про таке граматичне явище як форми дієслів, неправильні дієслова.
Розвиваюча: Розвивати мислення та увагу.
РОЗРОБКА УРОКУ З АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ ЗА ТЕМОЮ “MEET MY FRIENDS” ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЧИТАННЯ В 5 КЛАСІ ЗА ПІДРУЧНИКОМ О. КАРП’ЮК
Тема. “Meet My Friend”.
Підтема: Перевірка домашнього читання. “A Friend in need is a friend indeed”.
Цілі уроку:
Практична: Проконтролювати домашнє читання. Вчити висловлювати іноземною мовою своє ставлення до прочитаного. Удосконалювати навички читання та усного мовлення, використовуючи зорові опори.
Освітня: формувати уявлення учнів про таке граматичне явище як форми дієслів, неправильні дієслова.
Розвиваюча: Розвивати мислення та увагу.
Виховна: Виховувати бажання бути справжнім другом.
Хід уроку.
I. Введення в урок.
1. Вводна бесіда за темою уроку.
Teacher:
1. There is a proverb: “A Friend in need is a friend indeed”. Do you know its Ukrainian equivalent? Have you got friends? Are they real friends? Why do you think so? Do you think you are good friends?
2. Повідомлення теми та завдань уроку.
Teacher: We’ll talk about friendship and real friends at our today’s lesson. We’ll read the text about real friends- Brother Rabbit and Brother Goat. We’ll also
3. Створення календаря On-Line 2. [http://www.starfall.com/n/holiday/calendar/load.htm?f&n=main]
За допомогою Інтернет сторінки Starfall учні з’ясовують день тижня, дату та записують у зошити. Ця сторінка оновлюється кожного дня.
II. Основна частина уроку.
We’ll start our lesson with a song “A friend is the best thing to have.”
You had to learn the words of this song at home.
Робота з підручником. Exercise 4, page 35.
Учні слухають касету-аудіододаток до підручника та співають пісню.
A friend is the best thing to have,
A friend is the great thing to be,
If you have a great friend
From beginning to end,
You can be as lucky as me!
A friend is the best thing to know,
A friend will always be there,
If you have a great friend
From beginning to end,
You’ll always have someone who cares!
1) Pre-reading tasks. Writing. Активізація лексичного та граматичного матеріалу. Роздавальні картки.
Put in the missing letters. |
c…r…ot, fi…ld, w…r… cl…th…s, b…st …ish…s, sh…rt n…t…, m…st he…p, sho…l… b…. |
Keys: carrot, field, warm clothes, best wishes, short note, must help, should be.
Put in the missing forms of the irregular verbs. |
|||
1 |
…. |
put |
put |
2 |
run |
… |
run |
3 |
see |
saw |
…. |
4 |
…. |
brought |
brought |
5 |
eat |
… |
eaten |
6 |
take |
… |
taken |
7 |
…. |
thought |
….. |
8 |
…. |
wrote |
written |
2) While-reading tasks.
Роздавальний матеріал-картки. Учні читають текст та виконують завдання.
Who did it?
1 |
|
picked up four carrots |
2 |
|
saw the carrots on the table |
3 |
|
wanted to give other two carrots to his friend |
4 |
|
must help his friend |
5 |
|
wrote a short note |
6 |
|
were good friends |
Listening. Учні слухають аудіо додаток до підручнику та читають текст, вправа 1, ст. 36.
Read the text below. For parts (1-3) choose the correct answer (A,B,C or D). There is one choice you do not need to use.
1. _______ Brother Rabbit didn’t have any food to eat. He put on his warm clothes and ran to the field. There he saw four carrots. He picked up the carrots and brought them home. He ate only two of them. He wanted to give the other two to Brother Goat.
2. ________Brother Rabbit took the two carrots to Brother Goat’s house. Brother Goat was not at home. Brother Rabbit put the carrots on the table and went away. Brother Goat saw the carrots on the table and thought; “Oh, what good friend I have. I should be a good friend too. It’s winter now. Brother Rabbit has not got any food to eat. I must help him.” So he ate one carrot, took the other and ran to Brother Rabbit’s house.
3._________ Brother Goat came into Brother Rabbit’s house put the carrot on the table and wrote a short note: “Dear Brother Rabbit! This carrot is for you. With best wishes from Brother Goat. ”
A. Brother Goat wrote a short note to his friend.
B. Brother Rabbit picked up four carrots.
C. Brother Rabbit ate four carrots.
D. Brother Goat thought he had a good friend.
( Читання тексту супроводжується презентацією Microsoft Power Point. Презентація анімована і є сюрпризним моментом для учнів.)
3) Post-reading tasks.
A). For questions (1-6) choose the correct answer (A, B or C)
B) Writing. Exercise 2, page 37. Answer the questions. (Усно чи письмово - вирішує вчитель. Можливо, це було домашнє завдання.)
C) Speaking.
Exercise 3, page 37. Look at the pictures and tell the story. Учні переказують текст, спираючись на зорові опори. (Ілюстрації проектуються на екран).
Problem questions.
Why do you think so?
D) Summarizing.
Teacher: You’ve read the text “A friend in need is a friend indeed” and you’ve made some exercises on the text. Now I’d like to know what you’ve learnt about the main characters of the story.
Quiz. Underline the right variant.
Brother Rabbit had/ didn’t have any food to eat. He put on his new /warm clothes and ran to the field. There he saw four/three carrots. He picked up the apples/carrots and brought them home. He ate only three/ two of them. He wanted to give the other two to Brother Fox/ Brother Goat.
Brother Rabbit took the two carrots to the field/to Brother Goat’s house. Brother Goat was/was not at home. Brother Rabbit put the carrots on the table/on the floor and went away. Brother Goat saw the carrots/potatoes on the table and thought; “Oh, what good friend I have. I should be a good friend too. It’s winter/autumn now. Brother Rabbit has not got any food/fruit to eat. I must help him/her.” So he ate/took one carrot, took the other and ran/jumped to Brother Rabbit’s house.
Brother Goat came into Brother Rabbit’s house/bedroom, put the carrot on the table/bed and wrote a short/long note: “Dear Brother Rabbit! This carrot/tomato is for you. With best wishes from Brother Goat/Brother Wolf. ”
III. Заключна частина уроку.
Write at least 80 (90, 100) words.
Did you like the story “A Friend in need is a friend indeed”? Which character of this story (or both) did you like most of all? Why? Do you think that they are really memorable? Would you like to have such friend?
1