Сформувати систему знань про Канаду; охарактеризувати особливості географічного положення, природних ресурсів, населення, господарства, визначити фактори, які сприяють економічному розвитку країни; продовжити розвивати навички роботи з джерелами географічних знань, електронними програмами; виховувати повагу до національної культури, української діаспори.
КАНАДА. 10 КЛАС
Мета: сформувати систему знань про Канаду; охарактеризувати особливості географічного положення, природних ресурсів, населення, господарства, визначити фактори, які сприяють економічному розвитку країни; продовжити розвивати навички роботи з джерелами географічних знань, електронними програмами; виховувати повагу до національної культури, української діаспори.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форма проведення: урок-дослідження.
Обладнання: політична карта світу; атласи; комп'ютер; електронний атлас «Економічна та соціальна географія світу»; фотоілюстрації.
У нашій країні надто мало історії
та занадто багато географії.
Маккензі Кінг
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Учитель. Найкраща витрата часу - це праця. Сподіваюсь, що ви не витрачатимете марно часу, отримаєте задоволення від праці і відкриєте для себе багато цікавого й нового.
II. ЕТАП ОРІЄНТАЦІЇ
1. Повторення теоретичного матеріалу
►► Прийом «Творчий аналіз»
2. Мотивація навчальної діяльності
►► Прийом «Здивування — проблемне питання»
Учитель. Як ми з вами згадали, усі країни Великої сімки, які ми вивчили, мають певні схожі ознаки.
А чи може, на ваш погляд, країна, що має сировинну спеціалізацію (видобування корисних копалин, виробництво продуктів харчування тощо), входити до числа найбільш розвинених країн світу? Якщо може, то за рахунок чого?
Наприкінці уроку ми повернемося до нашого проблемного питання.
III. ЕТАП ПОСТАНОВКИ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
►► Прийом «Впізнай країну»
Учитель. Визначити тему уроку нам допоможе відеозапис, у якому названі й показані особливості країни.
«Добрий день, шановні знавці! Оскільки ви — справжні знавці географії, то спробуйте відповісти на таке запитання: про яку країну йдеться?
►► Оголошення теми та навчальної мети уроку
Учитель. Отже, тема сьогоднішнього уроку — «Канада».
►► Очікування
Учитель. А чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Запишіть це на папері (на стікері), приклейте на пісковий годинник (малюнок на дошці). Хто готовий поділитися своїми очікуваннями?
►► Оголошення девізу уроку-дослідження
Скажи мені — і я забуду;
покажи мені — і я запам'ятаю;
дай мені діяти самому — і я навчусь.
IV.ЕТАП ПРОЕКТУВАННЯ
Завдання уроку
V. ЕТАП НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. «Американський Сибір», країна кленового листя, країна іммігрантів — так називають Канаду. Чому саме так називають країну та багато іншого про неї ми дізнаємося в наших спеціалістів. А зараз слово надаємо спеціалісту-географу, який зробить загальний опис країни.
1. Візитка країни
►► Випереджальне завдання учня (відеозапис)
Учень презентує «візитку» країни, демонструє герб, прапор. Інші заповнюють СЛС.
2. Історичний розвиток Канади
►► Випереджальне завдання учня
Учень доповідає про історичні особливості країни. Інші учні доповнюють СЛС.
Історичний розвиток. Територія сучасної Канади була заселена предками індіанців та ескімосів
приблизно ЗО 40 тис. років тому. Але зв'язків жителів країни із зовнішнім світом не було. Тільки в 1497 р. англійський човен під командуванням Джона Кабота досяг Ньюфаундленда. Через 37 років до затоки Св. Лаврентія ввійшла французька експедиція, очолена Жаком Картьє.
Французи висадилися на материку, де вступили в контакт із плем'ям гуронів. У 1605 р. у Новій Шотландії побудоване перше французьке поселення. Одночасно йшла англійська колонізація країни, що призвело до англо-французького протистояння. У результаті Семилітньої війни 1756-1763 рр. між цими країнами Канада стала англійською колонією.
Англійці, шотландці, ірландці активно освоювали Атлантичне узбережжя та центральну частину країни, французи, що осіли в долині річки Св. Лаврентія, продовжували обживати цей район, утворивши провінцію Квебек.
У 1867 р. канадські колонії здобули статус домініону.
Кінець XIX ст. відзначався швидким розвитком господарства в сусідніх із СІЛА країнах. Але особливо прискорився розвиток країни після Другої світової війни. Значне зростання гірничодобувної, обробної промисловості й торгівлі перетворили її на одну з передових індустріальних країн світу.
Червоний листок канадського клена цукристого на гербі Канади з'явився 1.921 року, а на канадському прапорі тільки в 1965 р. Спочатку він був емблемою лише франкоканадців як символ їхньої самобутності. У Канаді прийнята політика, що передбачає підтримку державою розвитку етнічних громад.
►► Пошуково-вибіркова робота (робота з атласом)
Учні характеризують ЕГП та ПГП країни, склад території Канади, роблять висновки, заповнюють СЛС.
Висновок
Це країна з різноманітним природно-ресурсним потенціалом. Вона надзвичайно багата на мінеральні, гідроенергетичні та лісові ресурси.
Канада — найбільший серед розвинутих країн виробник урану, нікелю, цинку, азбесту, калійних солей, газетного паперу. Вона посідає перші місця у світі з видобутку золота, платини, молібдену, титану, гіпсу, сірки, кобальту, кадмію, міді, свинцю та виробництва алюмінію. Сприятливі природні умови на півдні країни є основою розвитку сільського господарства. Багатством держави є чималі площі родючих ґрунтів.
3. Господарство країни
►► Прийом «Дослідження»
Учитель. Ця робота дає можливість кожному з вас виступити в ролі вчителя, передаючи свої знання однокласникам. Кожна група отримує індивідуальне завдання. Для його вирішення ви повинні прочитати, усвідомити і передати інформацію іншим групам. Заповнити СЛС «Канада», опрацьовуючи новий матеріал.
Завдання групам
1. Дослідити особливості розвитку господарства Канади:
Група 1
Сучасна Канада входить до числа найбільш розвинених країн світу, тобто до Великої сімки. За короткий час Канада створила ринкову економіку. Вона посідає шосте місце за виробництвом промислової продукції, а за виробництвом на душу населення промислової і сільськогосподарської продукції поступається тільки СШЛ та Швейцарії.
Особливістю економіки Канади є її значна залежність від іноземного капіталу, особливо американського. Істотну роль в економіці країни відіграє експортно-сировинний напрям. У структурі обробної промисловості головні позиції посідають машинобудування, металургія та деревообробка. 3/4 продукції дають провінції Онтаріо та Квебек.
Група 2
У країні добре розвинута добувна промисловість, 80 % продукції якої вивозять на світовий ринок. У гірничодобувній промисловості, найбільше значення мас видобуток природного газу (третє місце у світі), нафти (дев'яте місце), мідних руд (четверте місце), золота (п'яте місце), цинкових руд (перше місце), нікелевих руд (друге місце), вугілля, платини (третє місце). Основний район видобутку залізної руди — півострів Лабрадор.
За виробництвом електроенергії країна посідає п'яте місце у світі. Близько 60 % електроенергії дають ГЕС, 10 % виробляють на АЕС, розташованих у провінціях Квебек, Онтаріо.
Група З
У країні спостережено зниження темпів розвитку чорної металургії.
Експортне значення має кольорова металургія, провідні місця у світі Канада посідає з виробництва кобальту, міді, цинку, нікелю.
На дешевій енергії розвивається алюмінієва промисловість (боксити привізні).
У країні розвинене машинобудування. Значна кількість підприємств спеціалізується на складанні машин, використовуючи для цього імпортовані до країни компоненти. Експортною галуззю є автомобілебудування. В Онтаріо зосереджено 80 % автозаводів країни. Тут працюють підприємства таких велетнів, як «Дженерал Моторе», «Форд», «Крайслер», «Хонда», «Ніссан». Розвинуте сільськогосподарське машинобудування, виробництво обладнання для гірничодобувної та лісової промисловості. Головні центри галузі: Торонто, Монреаль, Гамілтон, Оттава, Ванкувер.
Канада - другий у світі, після СШЛ, виробник пиломатеріалів, паперу, картону. Більшість целюлозно-паперових підприємств сконцентровано на сході країни.
Країна посідає перше місце за випуском газетного паперу, друге місце у світі за обсягом продукції, четверте за виробництвом паперу і картону.
Група 4
Канада є одним з головних світових експортерів багатьох основних видів сільськогосподарської продукції. Фермерські поселення разом з членами їх сімей становлять 4 % жителів Канади. При цьому країна повністю забезпечує внутрішні потреби в основних видах продовольства й експортує майже половину продукції сільського господарства. За експортом пшениці, кукурудзи, ячменю посідає одне з перших місць.
Основним виробником сільськогосподарської продукції є високотоварні фермерські господарства, що характеризуються сучасним рівнем механізації і ефективною спеціалізацією.
Головною житницею країни є степові провінції Саскачеван та Манітоба. Нова Шотландія та Британська Колумбія — постачальники яблук та інших фруктів. Саме тут знаходиться сільськогосподарська зона, яку називають «Фруктовим кошиком Канади». Великі площі зайняті соєю, бобами, цукровим буряком, кормовими культурами, рапсом і кукурудзою, також вирощують льон, картоплю, фрукти і овочі.
У структурі галузі переважає тваринництво (60 %): молочне скотарство, птахівництво, свинарство, рибальство. Канада відома як світовий постачальник мороженої риби. Традиційним для країни є хутровий промисел.
За вантажообігом перше місце належить залізничному транспорту, за пасажирообігом - автомобільному. Велику роль відіграє авіація, що забезпечує швидкий зв'язок з віддаленими районами країни і з іншими державами. Специфікою канадського транспорту є висока міра розвитку трубопровідного (одного з найдовших у світі) і водного транспорту. Дуже велика роль системи Великих озер і річки Св. Лаврентія. У міжнародних перевезеннях велике значення має морський транспорт.
Група 5
Близько 80 % робочих місць забезпечує малий бізнес. Малі підприємства є приватними за кількістю зайнятих до 50 осіб. У Канаді 90 % земельних площ, 70% лісових масивів є власністю держави. Вона контролює майже 70% залізниць, понад 10, % видобутку вугілля та 16 % потужностей чорної металургії. Державні електростанції виробляють майже 70 % усієї електроенергії. Найбільша залізнична компанія, портове господарство — теж власність держави. У сфері її компетенції перебуває й атомна енергетика. Водночас в гірничодобувній та обробній промисловості, в торгівлі та будівництві головну роль відіграє національний та іноземний приватний капітал.
Експорт |
Імпорт |
Природні ресурси |
Машини і устаткування |
Чорні та кольорові метали |
Автомобілі та запчастини |
Продукти харчування |
Нафта, хімічні товари |
|
Споживчі товари |
Учитель. Отже, повернімося до нашого проблемного питання, яке було на початку уроку.
►► Прийом «Коло ідей»
Під час обговорення складають перелік висловлених ідей, а потім проблема розглядається загалом.
Канада за короткий період створила ефективну ринкову економіку завдяки:
Учитель. Національне багатство Канади створене працею кількох поколінь. Держава зуміла створити сучасну національну економіку та перетворилася на одну з розвинутих країн світового співтовариства з передовою промисловістю та сільським господарством.
Одним з головних чинників економічного розвитку Канади є трудові ресурси з високим рівнем професійної підготовки та професійної мобільності.
4. Населення, соціальна сфера країни
►► Прийом «Дослідження»
Кожна група отримує інформаційний пакет і карточку з індивідуальним завданням, а також повинна мати підготовлене випереджальне завдання.
Працюючи з інформаційним пакетом (додатки; СЛС «Канада»), учні обговорюють знайдену інформацію, аналізують її. Застосовують уміння шукати додатковий матеріал, відбирати головне, суттєве.
Група 1. Особливості населення
Найважливіші чинники, що визначають особливості населення країни, — це імміграція й кліматичні умови.
Так, 90 % усього населення Канади проживає в межах 200 кілометрової смуги на північ від кордону із СІЛА, при цьому більшість у районі Великих Озер.
Канада — багатонаціональна держава, населення якої складається з 80-ти націй, і на відміну від «американського плавильного котла», який підганяє всіх емігрантів до єдиного стандарту, Канада — країна меншин, «етнічна мозаїка», як люблять канадці називати своє суспільство. Основу його нації становлять дві «нації-засновниці», також дві офіційні мови — французька і англійська. Історично так повелося, що населення сформувалось у ході масової імміграції і зараз складається з нащадків переселенців з Європи й інших регіонів.
Англоканадці становлять_40 % населення, франкоканадці — 28 %, 6 % припадає на вихідців з Азії та Африки, корінні жителі — індіанці й ескімоси становлять 2 %.
До католицької церкви належить 46 % населення Канади, це франкоканадці та італійці, 36 % — протестанти, 10% — атеїсти.
У країні високий рівень урбанізації — 79%. Третина населення країни проживає в трьох міських агломераціях: Торонто (6 млн осіб), Монреалі (3,6 млн осіб) і Ванкувері (1,8 млн осіб).
Зараз кількість жителів країни значною мірою збільшується за рахунок переселенців, па яких припадає до 65 % щорічного приросту.
Віковий склад населення — 18 65-17, середній вік канадця —- 37,8 років, а тривалість життя — 80 років.
Серед найбільших національних меншин країни — українці.
Масове переселення українців до Канади почалося наприкінці XIX ст. Канадський уряд виділяв переселенцям земельні ділянки площею 65 га. Українцям дозволяли селитися скупчено, поряд зі своїми співвітчизниками. На початку міграції переважали неписьменні селяни.
Нині в Канаді проживає понад 1 млн українців та їхніх нащадків. Головні райони їх розселення — південь поблизу державного кордону із СІНА. Близько 85% їх проживає в провінціях Онтаріо, Манітоба, Алберта, Британська Колумбія. Серед міст Канади, де найбільше українців, слід назвати Едмонтон, Торонто, Вінніпеґ, Монреаль, Калґарі.
У Канаді українці досягли помітних успіхів. Одним із генерал-губернаторів країни був Роман Гнатишин, його батька обирали до канадського парламенту.
Канадці українського походження в чужому краї зуміли зберегти і розвинути мову, звичаї, літературу, театр, музичне, образотворче, прикладне мистецтво. Тут українською мовою видають багато газет, журналів, книжок, ведуть теле- і радіомовлення. Україністику викладають у 12-ти канадських університетах. У п'яти провінціях викладають українську мову. У Канаді встановлено пам'ятники київському князю Володимиру, Тарасу Шевченку, Лесі Українці, Василю Стефанику, Івану Франку, жертвам голодомору 1933 року; на пам'ять про жертви Чорнобильської трагедії — посаджено дуб. Символом української громади в Канаді стала величезна 20-метрова писанка у Веґревілі. Українська діаспора мас великий вплив на соціально-економічне життя країни. Ці люди ніколи не забувають землю, де народились чи де народились їхні батьки.
Група 2. Система освіти в Канаді. Соціальна політика та добробут
У країні неповна середня освіта обов'язкова і безплатна. Канадська система освіти заснована на традиційній англійській системі. Діти відвідують школу з п'яти років. Система освіти залежить від провінції та включає шість-вісім років навчання в початковій школі, чотири-п'ять років у середній та від трьох до чотирьох років в університеті. Навчальні програми дають лише базові знання, спрямовані на самостійну роботу. Дітей вчать знаходити інформацію самостійно, вже з перших класів вони проводять досліди, експерименти (наприклад, вирощують з гусениць метеликів, спостерігаючи стадії їх перетворень). Діти активно користуються бібліотекою, шукають інформацію за допомогою комп'ютера. Кожному учневі наприкінці навчального року видають документ, де записано його досягнення і проблеми, над якими потрібно працювати. Повну середню освіту учні отримують у 17-19 років. Крім загальноосвітніх шкіл, с школи при університетах для обдарованих дітей, приватні школи. Вищу освіту одержують в університетах, які є в усіх провінціях. Найбільші — Торонтський та Монреальський.
У країні діє ефективна, добре відпрацьована система податків, Якщо доходи становлять понад 50 000 доларів на рік, податки досягають 50 %.
Сплата податків — почесний громадянський обов'язок, який дає право вважати себе повноцінним громадянином своєї країни. Тому в Канаді податки збираються своєчасно. Крім того, Канада майже не має армії, не дотує збиткові підприємства, державний апарат у перерахунку на кількість населення порівняно малий.
Все це дало змогу Канаді створити одну з най-гуманніших соціальних систем. Держава гарантує кожному громадянину Канади і людині, що має статус біженця, певний рівень життя. Збираючи за прогресивною шкалою податки з усіх працюючих, держава надає фінансову допомогу всім, хто з якихось причин не може себе забезпечити. У Канаді немає людей, які перебувають за межею бідності.
Така соціальна політика разом з високим рівнем морального виховання, чіткою роботою правоохоронних органів забезпечила Канаді найменший у світі рівень злочинності і нормальні взаємовідносини між різними соціальними верствами.
Іммігранти, які за певний період не знайшли собі роботу, мають право звернутися по допомогу до держави. Держава допомагає в оренді житла, харчуванні й одязі. Розміри допомоги залежать від складу сім'ї, вартості життя в певному місті проживання. Наприклад, у Торонто сім'я з двох осіб отримує до 1000 доларів на місяць. Допомогу виплачують доти, поки людина не знайде собі роботу. Людину, яка живе лише на таку допомогу, в Канаді вважають невдахою.
Канада — держава з високим річним доходом на душу населення — близько 24 тис. доларів СІЛА.
За оцінкою експертів ООН, у 2006-2007 рр. Канада посіла перше місце за якістю життя.
Група 3. Туризм у країні (презентація)
Група 4. Канадсько-українські відносини
Дипломатичні відносини між Україною і Канадою встановлено 27 січня 1992 року. Канада — одна з перших визнала незалежну Україну вже 2 грудня 1991 року. Розширюють і поглиблюють співпрацю в політичній, економічній та науково-технічній сферах.
У політичній сфері відносини забезпечує Договір про дружбу і співробітництво та Декларація про особливе партнерство.
В економічній сфері відзначають помітне зростання зацікавленості з боку канадських ділових кіл до інвестиційних проектів в Україні, переважно в таких важливих галузях, як паливно-енергетичний комплекс, сільське господарство.
Успішним є і проект показової саскачевансько-української ферми площею близько 3000 гектарів, яка розташована в головному селекційному центрі — Переяславі-Хмельницькому. Тут демонструють найсучасніші технології та методи розведення великої рогатої худоби, техніки використання пасовищ і вирощування люцерни. Українські фахівці вивчають північноамериканське обладнання і методи господарювання.
Встановлено контакти з низкою канадських фірм для вивчення можливостей постачання до Канади літаків сімейства «АН».
Науково-технічне співробітництво має для України пріоритетне значення. Насамперед це проблеми використання канадських ядерних технологій на українських АЕС, а також співробітництво у ракетно-космічній галузі. Не можна недооцінити і значення гуманітарно-соціальних, культурних, освітніх, спортивних зв'язків між Україною і Канадою. Цьому великою мірою сприяє мільйонна українська діаспора в Канаді. Українсько-канадські відносини носять прогресивний характер і сприяють підвищенню рівня розвитку економіки нашої держави.
VI. КОНТРОЛЬНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП
Учитель. Сьогодні ми ознайомились з історією, культурою, економікою Канади, часточку якої створено руками нашого багатостраждального народу, який, шукаючи кращої долі, покинув рідну землю.
►► Прийом «Дискусія»
♦ Чи є якась користь мені як громадянину України та моїй державі у вивченні Канади?
Учитель. Як ви переконалися, Канада — дивовижна країна, в якій багато чого є незрозумілого для нас. Канаду не можливо і не потрібно копіювати. Канаду можна використовувати немовби дзеркало, в якому відбиваються достоїнства та недоліки того, хто в нього дивиться. Хотілося б, щоб після цієї подорожі кожен з нас об'єктивно оцінив свої достоїнства та замислився над тим, як позбавитися своїх недоліків.
►► Географічний диктант «Канада»
Вставте пропущені слова:
►► Самооцінювання та оцінювання учнів
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
♦ Читати § , відповісти на запитання в кінці
параграфа.