Урок 6. Продовження епохи Великих географічних відкриттів. Відкриття південного материка. подорожі піратів і землепрохідців
Практична робота № 2 (продовження)
Мета: продовжити формувати в учнів знання про географічні відкриття в епоху Великих географічних відкриттів, розвивати уміння роботи з картами, підручником, продовжити роботу над виконанням практичної роботи.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: фізична карта світу, атласи, контурні карти, підручник, хрестоматія, портрети мандрівників.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Гра «Я — мандрівник» (один учень виконує роль мандрівника, а інші учні класу задають йому запитання про його подорожі).
Х. Колумб
✵ Коли Ви здійснили першу подорож до берегів Вест-Індії?
✵ Чому до берегів Індії Ви рухались західним шляхом?
✵ Назвіть острови, відкриті Вами.
ad
✵ Який океан Ви перетнули, щоб досягти Вест-Індії?
✵ Чому місцевих жителів Ви назвали індійцями?
Ф. Маґеллан
✵ Коли і скільки тривала Ваша подорож?
✵ Скільки років тривала перша навколосвітня подорож?
✵ Назвіть мету Вашої подорожі.
✵ Як Ви назвали Великий океан, яким пливли протягом ста днів?
✵ Хто довів кораблі навколосвітньої експедиції до Іспанії після Вашої смерті?
Васко да Ґама
✵ У якому році Ви відкрили морський шлях до Індії?
✵ Як Ви вважаєте, що заважало Б. Діашу першим відкрити цей шлях?
✵ Скільки років тривала Ваша подорож до берегів Індії?
✵ Чому до Індії Ви пливли не поблизу узбережжя Африки, а набагато кілометрів відійшовши від берега?
✵ Якими океанами Ви пливли до Індії?
Виконання практичної роботи № 2 (продовження)
Завдання. На основі своїх знань, підручників, додаткової літератури, атласів заповнити таблицю.
Етапи пізнання Землі |
Мандрівники |
Географічні досягнення ad |
Великі географічні відкриття |
Б. Діаш |
|
Васко да Ґама |
|
|
Х. Колумб |
|
|
Ф. Маґеллан |
|
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Бесіда
✵ Який період називають епохою Великих географічних відкриттів?
✵ У якому році завершилася подорож Ф. Маґеллана?
Після здійснення навколосвітньої подорожі Маґелланом не закінчується епоха Великих географічних відкриттів. На картах залишається Невідома земля, на пошуки якої і відправляються моряки багатьох країн, а разом з ними і ми. Нові відкриття невідомих земель чекають вас на сьогоднішнім уроці.
IV. Вивчення нового матеріалу
Робота з текстом підручника, хрестоматії
Завдання. Самостійно вивчити історію відкриття Австралії, подорожі А. Тасмана, подорожі Ф. Дрейка, російських землепрохідців, продовжити виконання практичної роботи № 2.
ad
Етапи пізнання Землі |
Мандрівники |
Географічні досягнення |
Великі географічні відкриття |
А. Тасман |
|
Ф. Дрейк |
|
|
Російські землепрохідці |
|
Звіт про виконання роботи
Окремі учні зачитують записи таблиці, інші коментують їх відповіді, задають запитання.
V. Закріплення нових знань, умінь, навичок
1. Прийом «Мікрофон»
✵ Коли було відкрито Австралію?
✵ Ким було відкрито Південний материк?
✵ Чиє ім’я носить південний острів поблизу Австралії?
✵ Хто обстежив північне узбережжя Австралії і наніс його на карту?
✵ Хто з російських землепрохідців першим перетнув Урал?
✵ Ким було підтверджено існування протоки між Азією та Америкою?
ad
✵ Коли і ким було відкрито Чукотський півострів?
✵ Назвати найвідомішого пірата ХVI ст.
✵ Хто здійснив другу навколосвітню подорож?
✵ Назвати мандрівників і дослідників епохи Великих географічних відкриттів.
Завдання. Показати на фізичній карті світу маршрути А. Тасмана, С. Дежньова, Ф. Дрейка.
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф у підручнику.