Тема: Розв'язування рівнянь. Самостійна робота
Навчальна мета: удосконалити вміння знаходити розв'язки рівнянь на основі залежностей між компонентами арифметичних дій; формувати навички самостійної роботи з розв'язування рівнянь;
Розвиваюча мета: формувати ціннісно-смислову компетентність, розвивати бажання здобувати знання та вміння, застосовувати здобуті знання на практиці;
Виховна мета: виховувати самостійність, намагатися створити ситуацію успіху для кожного учня;
Тип уроку: вдосконалення навичок та вмінь.
Тема: Розв'язування рівнянь. Самостійна робота
Навчальна мета: удосконалити вміння знаходити розв’язки рівнянь на основі залежностей між компонентами арифметичних дій; формувати навички самостійної роботи з розв'язування рівнянь;
Розвиваюча мета: формувати ціннісно-смислову компетентність, розвивати бажання здобувати знання та вміння, застосовувати здобуті знання на практиці;
Виховна мета: виховувати самостійність, намагатися створити ситуацію успіху для кожного учня;
Тип уроку: вдосконалення навичок та вмінь;
Обладнання: мультимедійне обладнання, роздатковий матеріал, завдання самостійної роботи;
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
На дошці до уроку записані розв’язані домашні рівняння в 2, 4 та 5 з них допущені помилки. Учні перевіряють домашню роботу, шукають помилки та виправляють їх
1. 1) 987 – (х + 364) = 519 2) (208 + х) – 416 = 137
х + 364 = 987 – 519 208 + х = 416 – 137
х + 364 = 468 208 + х = 279
х = 468 – 364 х = 279 – 208
х = 104 х = 71
Відповідь: 104. Відповідь: 71.
3) 9х + 6х – 15 = 615 4) (х – 23) : 26 = 8
15х = 615 + 15 х – 23 = 26 – 8
15х = 630 х – 23 = 18
х = 630 : 15 х = 18 + 23
х = 42 х = 41
Відповідь: 42. Відповідь: 41
5) 1728 : (56 – х) = 36
56 – х = 1728 : 36
56 – х = 48
х = 56 + 48
х = 104
Відповідь: 104.
Завдання 2 записує на дошці 1 учень
2. Якщо х = 9 - корінь рівняння,
то (9 – 7) + а = 23
2 + а = 23
а = 23 – 2
а = 21
Відповідь: 21.
Обговорюється процес розв'язування домашніх вправ, на запитання учнів відповіді дають сильніші учні
ІІ. Мотивація навчання. Оголошення теми та мети уроку
Вчитель: Чому нам важливо навчитися розв’язувати рівняння? Очікувані відповіді: розвиток пам’яті, обчислювальних навиків, логічного мислення, вирішення життєвих ситуацій. Звичайний похід до магазину за покупками і вирішення проблеми: на скільки товару вистачить грошей, і скільки грошей залишиться – це складання та розв'язування рівнянь. Тому поставимо перед собою мету…
Обговорюється мета згідно теми уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Виконання усних вправ:
1) Розв'яжіть рівняння:
а) 9х + 3х = 24; б) 2х + х = 3; в) 5х – х = 0
2) Знайдіть суму коренів рівняння:
а) 3 х5 = 75 та 2у2 = 80
б) х254 = 300 та 520у = 200
в) 8125у = 2000 та 2540 х = 2000
г) (3 + 5)х25 = 8000 та х402010 = 8000
3) Знайдіть корінь рівняння:
а) х : 38 = 20 б) 114 : х = 38
4) Які з рівнянь: х : х = 10; 10 : х = 10; 0 : х = 10; х : 10 = 1 не мають розв’язків?
5) Яке з наведених речень передає зміст рівності 2х = 100?
а) число х на 2 більше від числа 100;
б) число 100 удвічі більше від числа х;
в) число 2 на х менше від числа 100;
г) число 100 на 2 менше від числа х;
ІV. Удосконалення умінь і навичок
Скласти та розв’язати рівняння:
а) сума подвоєного числа х і числа 39 дорівнює 81
2х + 39 = 81, х = 21
б) різниця потроєного числа у і числа 41 дорівнює 64
3у – 41 = 64, у = 35
в) деяке число збільшили на 5 і отримане число подвоїли. У результаті отримали 22
(х + 5)2 = 22, х = 6
г) деяке число зменшили в 4 рази й отримане число збільшили на 35. У результаті отримали число 46
х : 4 + 35 = 46, х = 44
Самостійна робота
Варіант 1
1. Яке з чисел є розв’язком рівняння х – (300 – 148) = 358
А. 216. Б. 316. В. 510. Г. 658.
2. Знайти суму коренів рівнянь (х – 20) - 35 = 65 і 45 – (15 – х)= 40
А. 100. Б. 130. В. 140. Г. 90.
3. Розв'язати рівняння (у – 12) : 8 = 16
А. 116. Б. 140. В. 14. Г. 10.
4. Позначити на координатному промені корені рівняння:
А. 22х + х – 10 = 59
Б. 11( х + 9) = 121
5. Деяке число збільшили у 12 разів і отримане число зменшили на 230. У результаті отримали 2230. Порівняти невідоме число і число 230.
Варіант 2
1. Яке з чисел є розв’язком рівняння х – 340 = 540 – 40
А. 100. Б. 200. В. 840. Г. 880.
2. Знайти суму коренів рівнянь 25 + (х – 10) = 85 і 55 – (х + 10) = 15
А. 100. Б. 200. В. 130. Г. 80.
3. Розв'язати рівняння 72 : (6 + у) = 9
А. 642. Б. 654. В. 2. Г. 14.
4. Позначити на координатному промені корені рівняння:
А. 13х + х – 6 = 50
Б. 12(х + 9) = 144
5. Деяке число зменшили у 18 разів і отримане число збільшили на 720. У результаті отримали число 822. Порівняти невідоме число і число 720.
Відповіді до самостійної роботи
Варіант 1 Варіант 2
1. В. 510. 1. В. 840.
2. Б. 130. 2. А. 100.
3. Б. 140. 3. В. 2
4. А) 23х = 59 + 10 4. А) 14х = 50 + 6
23х = 69 14х = 56
х = 3 х = 4
Б) х + 9 = 121 : 11 Б) х + 9 = 144 : 12
х = 11 – 9 х + 9 = 12
х = 2 х = 12 – 9
х = 3
5. х12 – 230 = 2230
х12 = 2460 5. х : 18 + 720 = 822
х = 205 х : 18 = 102
205<230. х = 1856
1856>720
V. Підведення підсумків.
Оцінювання уроку учнями, самооцінювання своєї роботи. Що ще треба зробити для покращення знань
VІ. Домашнє завдання
Повторити теоретичний матеріал по розв’язуванню рівнянь.
Обмінятися в парах завданнями самостійної роботи.
Додаток 1
Самостійна робота
Варіант 1
1. Яке з чисел є розв’язком рівняння х – (300 – 148) = 358
А. 216. Б. 316. В. 510. Г. 658.
2. Знайти суму коренів рівнянь (х – 20) - 35 = 65 і 45 – (15 – х)= 40
А. 100. Б. 130. В. 140. Г. 90.
3. Розв'язати рівняння (у – 12) : 8 = 16
А. 116. Б. 140. В. 14. Г. 10.
4. Позначити на координатному промені корені рівняння:
А. 22х + х – 10 = 59
Б. 11( х + 9) = 121
5. Деяке число збільшили у 12 разів і отримане число зменшили на 230. У результаті отримали 2230. Порівняти невідоме число і число 230.
Варіант 2
1. Яке з чисел є розв’язком рівняння х – 340 = 540 – 40
А. 100. Б. 200. В. 840. Г. 880.
2. Знайти суму коренів рівнянь 25 + (х – 10) = 85 і 55 – (х + 10) = 15
А. 100. Б. 200. В. 130. Г. 80.
3. Розв'язати рівняння 72 : (6 + у) = 9
А. 642. Б. 654. В. 2. Г. 14.
4. Позначити на координатному промені корені рівняння:
А. 13х + х – 6 = 50
Б. 12(х + 9) = 144
5. Деяке число зменшили у 18 разів і отримане число збільшили на 720. У результаті отримали число 822. Порівняти невідоме число і число 720.