Урок фізики у 7 класі
Дмитрієва Т.Я., учитель фізики
Дмитрівської ЗОШІ-ІІІ ступенів
Тема уроку. Розв’язування задач на розрахунок маси й об’єму тіла.
Мета уроку: закріпити і узагальнити про густину речовини й показати, як визначати масу й об’єм тіла з використанням формули густини; розвивати навички і вміння грамотно робити записи у зошиті, оформлювати розв’язки задач; здійснити коректування відповідних умінь і навичок учнів; виховувати старанність й самостійність.
Тип уроку: закріплення знань, умінь і навичок.
Форма проведення: розв’язувати якісні і кількісні задачі.
Наочність і обладнання:дидактичний матеріал для перевірки знань, умінь і навичок учнів.
«Розв’язування задач — практичне мистецтво, схоже
на плавання, катання на лижах або ж гру на фортепіано:
навчитися цьому можна тільки тоді, коли ти наслідуєш
гарні зразки й постійно практикуєшся»
Д.Пойя
Перебіг уроку
І. Організаційний етап
Аналіз результатів і помилок лабораторної роботи № 7 і перенесення оцінок до журналу та щоденників.
II. Перевірка домашнього завдання.
Фронтально перевірити, чи всі учні виконали домашнє завдання, й перевірити правильність розв'язання складної задачі.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
— Які досліди підтверджують, що тіла, котрі складаються з різних речовин, при однаковій масі — різний об’єм?
— Чому дорівнює густина заліза? Що це означає?
— Як обчислити густину речовини?
— Які одиниці густини ви знаєте?
— Чому дорівнює густина олії? Що означає це число?
— Порівняйте густину олії з густиною води. Яка з цих речовин має більшу густину?
— Як перевести густину в г/см3, якщо вона виражена в кг/м3?
— Як обчислити масу тіла за його густиною й об’ємом?
— Як обчислити об’єм за його масою і густиною?
IV. Формулювання мети й завдань уроку
Оголошую тему, мету, завдання уроку. Звертаю увагу на епіграф до уроку.
— У кінці уроку я хотіла б почути вашу думку щодо даного вислову.
V. Мотивація навчальної діяльності
Для чого потрібно розв’язувати задачі з фізики? Щоб відповісти на це питання ми сьогодні звернемось до найпростіших конкретних задач, які ми можемо зустріти у реальному житті.
Постановка проблеми 1.
Мама вас попросила сходити і купити 3кг олії. Для цього вона дає вам 3-літрову пляшку. Чи поміститься олія у пляшку?
VІ. Вивчення нового матеріалу.
Робота з підручником
Пропоную учням опрацювати §11 п.2 (ст. 74). Аналізуємо прочитане:
1. Скільки етапів передбачає хід розв’язку задачі.
2. Назвіть їх будь ласка.
3. Які дії І, ІІ та ІІІ етапів?
Повертаємося до вирішення проблеми №1.
Учні пропонують варіанти вирішення проблеми:
Дано: Розв’язання:
ρ=900кг/м3 ρ= V=
m= 3кг
Vб = 3л=0,003м3 V=0,0033м3, отже Vб V
V - ? Відповідь: олія в пляшку не поміститься.
Вдома пропоную перевірити рішення проблеми першим способом.
Постановка проблеми 2.
На столі стоїть акваріум. Потрібно визначити масу морської води, яка вміщується у цей акваріум.
Аналізуємо умову задачі, вихідні дані та способи рішення:
(довжина 30см, ширина 20см, висота 25см);
Дано: Розв’язання:
ρ = 1,03г/см3 ρ= ; m = ρV ; V=авh
а = 30см V=30см*20см*25см = 15000см3
в = 20см m= 15000см3 * 1,03г/см3= 15450г = 15,45кг
h = 25см
m - ? Відповідь:15,46кг.
Постановка проблеми 3.
Пропоную розв’язати задачу з підручника №4 (ст. 79)
Учні читають, колективно аналізуємо, записуємо короткий запис умови задачі.
Розв’язуємо у зошитах з коментарем одного учня.
Дано: СІ Розв’язання:
m=707г Vср =
ρ=10,5 г/см3
Vф=0,7 дм3 700см3 Vср = 67,33см3
Vср Vф
Vср - ? Відповідь: фігура порожниста
Подумайте над вирішенням цієї проблеми іншим способом? Розв’яжіть його. Якщо не знайдуть самостійно, показую розв’язок і колективно розбираємо.
Постановка проблеми 4. (Робота у парах).
За даними малюнка визначити речовину, яка знаходиться у мензурці.
Дано: СІ Розв’язання:
mм = 25,6г ρ= mр = 138,1г – 25,6г = 112,5г
m=138,1г mр = m - mм ρ== 0,9 г/см3
Vр=125мл 125см3
ρ - ? Відповідь: у мензурці олія.
VІ. Самостійна робота.
Учні розв’язують №6 з підручника на ст.79.
Дано: Розв’язання:
mа = 1,35 кг Vа = Vа = = 0,0005м3
ρа = 2700 кг/м3 Vа = Vсп Vсп = 0,0005м3
ρсп = 800 кг/м3
mсп = Vсп ρсп mсп = 0,0005м3 * 800 кг/м3 =0,4кг = 400г
mсп - ? Відповідь: 400г спирту.
VІ. Підсумок уроку. Оцінювання знань і навичок учнів.
VІІ. Домашнє завдання.
Повт. і вивч.§
Додаткове завдання. Знайдіть густину шматка сплаву зі свинцю та олова, якщо маса свинцю у сплаві дорівнює 600г, а олова – 300г.
ДОДАТКИ.
Задача. Визначити густину.
Задача. Визначити масу деталі, використовуючи таблицю густин.
Задача. У акваріумі довжиною 30см, шириною 20см налили воду до висоти 25см. Знайдіть масу води в акваріумі.
Задача. Який шлях зможе проїхати машина, використавши 80л бензину, якщо на 50км вона споживає 5кг бензину?
Задача. Обчисліть густину речовини, з якої виготовлено магніт:
Задача. Обчисліть масу олії.
Задача.
Неспокійно Гієрону: …Відповідь даси мені:
В золоту його корону Золота вона чи ні?..
Могли срібла домішати
Або навіть мідь додати…
…Мучить думка мудреця:
«Знаю я вагу вінця.
Як об’єм його дізнатись
І від смерті врятуватись?»
Якось він у ванні мився,
Тільки в неї занурився —
Звідти вже вода біжить.
Здогадався він в ту мить,
Як знайти об’єм корони,
І побіг до Гієрона.
Маса корони – 2кг 250г, об’єм – 0,00015м3. Визначте густину речовини, з якої виготовлено корону Гієрона. Дізнайтеся, чи із чистого золота виготовив майстер.
Дано: Розв’язання:
m= 2,25кг ρ= ρ= = 1500кг/м3 = 1,5г/см3
V = 0,00015м3 ρзол=19,3г/см3
ρ - ? Відповідь:1,5г/см3; не золота.
Задача. Який шлях зможе проїхати машина, використавши 80л бензину, якщо на 50км вона споживає 5кг бензину?
Дано: СІ Розв’язання:
ρ = 710кг/м3 ρ= ; m = ρV ;
V = 80л 8*10-2м3 mб = 8*10-2м3 * 710кг/м3 = 56,8кг
S1 = 50км
m = 5кг S2= S1= 568 км
S2- ?
Відповідь:568км.
За малюнком визначити речовину, яка знаходиться у мензурці.
За малюнком визначити речовину, яка знаходиться у мензурці.