РУХИ ЗЕМЛІ, ГЛОБУС І КАРТИ

Про матеріал
Презентація до уроку "РУХИ ЗЕМЛІ, ГЛОБУС І КАРТИ" за підручником Пізнаємо природу, авт. Т.В.Коршевнюк
Зміст слайдів
Номер слайду 1

РУХИ ЗЕМЛІ, ГЛОБУС І КАРТИПрезентацію створено за підручником для 5 класів «Пізнаємо природу», авт. Коршевнюк Т. В. Підготувала: Савицька Інна Михайлівна, вчитель біології комунального закладу Сумської обласної ради – Глухівського ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою

Номер слайду 2

ЧОМУ ВАЖЛИВО ЗНАТИ ПРО РУХИ ЗЕМЛІ, ГЛОБУС І КАРТИНАУКОВА ДОВІДКА. РУХИ ЗЕМЛІ Наша планета перебуває в постійному русі, що нагадує рух дзиґи, яка обертається навколо власної осі й одночасно переміщується на підлозі. Та якщо дзиґа через певний час припиняє свій рух, то Земля рухається постійно. Її рух одночасно відбувається навколо власної осі та навколо Сонця. Повне обертання Землі навколо власної осі триває 24 години й називається земною добою, або просто добою. Ми не відчуваємо цього руху, тому що рухаємося разом із планетою. З добовим обертанням Землі пов’язана зміна дня і ночі.

Номер слайду 3

Другим видом руху Землі є обертання навколо Сонця. Траєкторію, по якій відбувається цей рух, називають земною орбітою. Час повного обертання Землі навколо Сонця має назву земний рік. Один оберт навколо Сонця Земля здійснює за 365 діб, 6 годин і 9 хвилин. Земна вісь завжди нахилена в один бік. І кут нахилу не змінюється упродовж руху Землі орбітою. Тому сонячні промені падають на різні півкулі Землі в різних точках орбіти під різними кутами. Отже, Північна і Південна півкулі освітлюються і нагріваються Сонцем нерівномірно. Обертання Землі навколо Сонця має два наслідки: на більшості територій планети відбувається зміна пір року; 2) змінюється тривалість дня і ночі. На екваторі таких змін немає. Для українців зміна дня і ночі та пір року є звичною. Улітку Північна півкуля Землі, в якій розташована Україна, звернена до Сонця, дні довгі, а ночі короткі. У цей час вісь Землі нахилена до Сонця. Взимку навпаки: Північна півкуля віддалена від Сонця, вісь Землі нахилена від нього. Тому взимку в Україні холодно, дні стають короткими, а ночі довгими.

Номер слайду 4

Завдання 1. За текстом наукової довідки склади хмаринку понять, що стосуються рухів Землі. Завдання 2. Біля екватора не відбувається зміна пір року, а тривалість дня і ночі однакова. Спробуй пояснити чому.

Номер слайду 5

ПІЗНАВАЛЬНИЙ КАЛЕЙДОСКОПСучасні календарі налічують або 365 або 366 діб. Рік, який налічує 366 діб, назвали високосним. Він буває один раз на чотири роки. Звідки взявся «зайвий» день? Оскільки календарний рік триває 365 повних діб, 6 годин і 9 хвилин, то за чотири роки набирається (набігає) одна доба. Її вносять в календар до місяця лютий. Отже, раз на чотири роки в лютому маємо не 28, а 29 днів. Високосним є той рік, порядковий номер якого ділиться без залишку на 4. Дізнайся, чи був рік твого народження високосним.

Номер слайду 6

НАУКОВА ДОВІДКА ПРО ЗОБРАЖЕННЯ ЗЕМЛІ НА КАРТАХОкрім глобусів земну поверхню зображують на географічних картах. На них за допомогою умовних позначень показують розміри й розташування на площині різних географічних об’єктів. Одні з них природні (наприклад, гори, моря, рівнини, ріки), а інші створені людиною (наприклад, міста й інші населені пункти). Географічні карти бувають найрізноманітнішими: світу, півкуль, материків й океанів, країн, областей, районів, заповідників, міст тощо. Так, на фізичній карті України показано лише поверхню планети Земля, на якій розташована наша країна (див. передній форзац).

Номер слайду 7

Зображення всіх об’єктів на карті, до речі, на глобусі теж, виконано не довільно, а з дотриманням масштабу. Масштаб показує, у скільки разів відстані на глобусі чи карті менші, ніж на місцевості. Наприклад, на фізичній карті України вказано масштаб 1:4 500 000 (див. передній форзац). Отже, на карті лінія довжиною 1 см відповідає 45 км на місцевості. Знаючи масштаб, нескладно визначити відстань між двома географічними об’єктами на місцевості. Потрібно виміряти відстань між об’єктами на карті й помножити її на масштаб карти.

Номер слайду 8

НУМО ДОСЛІДЖУВАТИ Тобі знадобляться: фізична карта світу, глобус. Крок 1. З’ясуй масштаб фізичної карти світу. Обери на карті два географічні об’єкти й визнач відстань між ними на місцевості. Крок 2. Відшукай на карті світу материки. На якому материку розташована Україна? Крок 3. Відшукай на карті світу океани. Які з них омивають Австралію? Крок 4. Порівняй зображення материків та океанів на карті та глобусі. Масштаб фізичної карти світу дає змогу визначити відстань між двома географічними об’єктами. На карті світу позначені всі материки та океани. ДОСЛІДИЛИ Й ДІЗНАЛИСЯ

Номер слайду 9

ТОБІ ДО СНАГИ1. Назви один спосіб зображення Землі, два океани, три материки. 2. Що спільного та чим відрізняються глобус і географічна карта?3. Відшукай і покажи на глобусі Україну. В якій півкулі вона розташована? 4. Відшукай на фізичній карті України Кримські гори та Українські Карпати, Чорне й Азовське моря, найбільшу річку України, одну з рівнин. 5. Відшукай на фізичній карті України і запиши географічні об’єкти твого рідного краю. 6. Швидкість руху Землі навколо Сонця становить 30 км/с. Який шлях долає Земля за час тривалості уроку у твоїй школі?

Номер слайду 10

Домашнє завдання: 1. Опрацювати 16 параграф підручника с. 107-111. Відповідати на запитання 1,3-5 (усно); 2 (письмово); *6 (за бажанням на високий рівень). Бажаю успіхів!

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Задорожня Любов
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Куряченко Людмила
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Куряченко Людмила
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
6 грудня 2022
Переглядів
5795
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку