Тема Ґрунт. Склад ґрунту. Значення ґрунту.
Мета:
Освітня: формувати уявлення про ґрунт, ознайомити зі складом ґрунту, його значенням для тварин та рослин;
Корекційна: корекція мислення, словникового запасу, зв’язного мовлення, уяви, уваги, сприймання пам’яті;
Виховна: виховувати почуття шанобливого ставлення до природи, шанувати землю, виховувати уміння до праці, розвивати навички дослідницької роботи.
Тип уроку: формування і засвоєння нових знань
Обладнання: склянка з водою, ґрунт, пробірка, ложка, фішки, зошити, словничок.
ХІД УРОКУ
І. Загально-корекційний етап.
1.1 Нервово-психологічна підготовка
1.2 Організаційна підготовка учнів до праці (Організація робочих місць і дій учнів: перевірити наявність учнів у класі, стан здоров’я, зовнішній вигляд, санітарний стан класної кімнати, наявність шкільного приладдя.)
1. Привітання.
Добрий день, мої малята!
Щоб хотілось працювати,
На всі боки поверніться,
Посмішками поділіться.
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
2. Перевірка готовності до уроку. (наявність шкільного приладдя)
3. Хвилинка календаря.
Яке сьогодні число?
Який місяць?
Який день тижня?
Який сьогодні день: похмурий чи ясний?
Яке небо: похмуре чи ясне?
Чи є сьогодні опади? Які саме?
Який сьогодні вітер: слабкий чи сильний?
Що змінилося у порівнянні з минулим тижнем?
ІІ. Основна частина
2.1 Пропедевтичний етап
Актуалізація опорних знань.
1.Бесіда.
- Чи можливе життя без води та повітря? Чому?
- Як діти можуть дбати про чистоту води і повітря?
2.2 Формуючий етап.
Мотивація пізнавальної діяльності.
1. Повідомлення теми та мети уроку.
Ґрунт– верхній, родючий шар землі
Що ж це таке? (Вчитель показує малюнок і запитує)
Діти, сьогодні на уроці ми познайомимося з ґрунтом. Ви дізнаєтеся, що це таке, та для чого він нам потрібен.
Ґрунт складається з повітря, води, перегною, глини, піску і мінеральних солей.
2. Бесіда за малюнками на дошці.
Роздивіться малюнки на дощці
Куди висаджують рослини? (в землю, а точніше у ґрунт)
Від чого залежить урожай рослин?(урожай рослин залежить від родючості ґрунту)
Для чого рослинам ґрунт? (У ґрунті є все необхідне їм для життя: вода, повітря, поживні речовини.)
Рослина кріпиться у ґрунті, дихає повітрям, вбирає воду і поживні речовини, які є в ньому. Сонце нагріває ґрунт, а він поступово віддає своє тепло рослині.
3. Цікава інформація.
1) У ґрунті ростуть рослини, а також живуть деякі тварини. Наприклад:
кроти, черв’яки. А такі тварини, як лисиці, борсуки, миші, жуки створюють нірки під землею і мешкають там.
Тварини живляться рослинами, що виросли в ґрунті. А тварини, які живуть у ґрунті сприяють розпушенню ґрунту.
2) Найродючіший ґрунт – чорнозем. А наша Батьківщина Україна багата на чорноземи.
4. Практична робота.
Ми побуваємо зараз з вами у ролі дослідників.
-Чи знаєте ви, що ґрунт містить воду?
Дослід 1.
Я вкину грудочку ґрунту у воду, а ви подивитеся, що буде відбуватися.
Тож, що ми бачимо у пробірці? (бульбашки)
- Про що це говорить? (у ґрунті є повітря)
Поміркуй! Чому у теплу сонячну погоду після дощу парує земля? Про що це свідчить? (Вода випаровується.)
Дослід 2.
Наберіть ложку приготованого ґрунту, вкиньте у воду та розмішайте ґрунт у воді. Почекаємо поки ґрунт осяде і вода зверху стане прозорою. Що ви помітили у розташуванні і кольорі ґрунт?
Він ліг пластами, шарами, як у торті. На самому дні світлий - пісок. Трохи вище буде глина. А зверху – ґрунт.
- Скажіть, а якого кольору ґрунт? (чорного)
- Так, він чорного кольору завдяки перегною.
- А що ж таке перегній? Перегній – від слова «перегнивати», тобто рослини і тварини перегнивають і утворюють грунт.
5. Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться.
І до сонця потягніться,
В різні боки похиліться,
Веретеном покрутіться.
Раз – присядьте,
Два – присядьте,
І за парти тихо сядьте.
6. Бесіда з учнями
Як потрібно охороняти ґрунт?
Пам’ятка: аби ґрунт був родючим, його треба удобрювати, виривати бур’яни, садити рослини. Також необхідно орати землю трактором, тоді ґрунт буде пухким і в ньому краще будуть рости рослинки. Також не можна викопувати черв’ячків з ґрунту, адже вони збагачують його необхідними солями та поживними речовинами.
ІІІ. Заключний етап
Закріплення нового матеріалу.
Гра «Правда чи неправда». (використання фішок)
Я буду говорити твердження. Якщо воно істинне – показуєте зелену фішку, якщо хибне – рожеву. (А про істинні і хибні твердження ви пам’ятаєте з уроків математики)
Ґрунт – верхній, родючий шар землі.(вірно)
У ґрунті ростуть рослини.(вірно)
Птахи живуть у ґрунті.(невірно)
Чим менше в ґрунті перегною,тим вищий урожай.(невірно)
Перегній надає ґрунтові чорного кольору.(вірно)
У ґрунті немає води та повітря.(невірно)
Всі люди повинні берегти ґрунт.(вірно)
Давайте подивимося ще раз на схему та на малюнки і повторимо з чого
складається ґрунт.
Узагальнення і систематизація ЗУН учнів
1. Кросворд.
Відмерлі рештки рослин та тварин – це … (Перегній)
Якщо ґрунт буде поживним він дасть нам багатий … (Урожай)
Найкращий ґрунт, чорного кольору, якого так багато в Україні має назву… (Чорнозем)
Хто може жити у ґрунті? (Тварини)
Прочитайте ключове слово нашого уроку. (Ґрунт)
2. Робота з прислів’ям.
Земля - тарілка,що покладеш, те й візьмеш.
Оцінювання
- Що ми вивчали на уроці?
- Що таке ґрунт?
- Де ми можемо бачити його у класі?
Домашнє завдання:
1)Провести досліди вдома і пояснити батькам, що відбувається.