Дата проведення: 20 лютого
Тема: Як звірі пристосувалися до життя в різних умовах?
Мета: розповісти учням про будову звірів та особливості їхніх пристосувань до життя в різних природних умовах; сприяти розвитку грамотного мовлення, довільної уваги, логічного мислення; виховувати дбайливе ставлення до тварин, до природи в цілому.
Обладнання: демонстраційна презентація, предмітні малюнки, картки.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
1. Організація класу до уроку.
1.1.Хвилинка спостережень
- Яка зараз пора року?
- Які ознаки весни ми зараз можемо побачити?
- Сьогодні середня температура повітря -2 оС.
- Який сьогодні стан неба? (Сьогодні ясно)
- Якою умовною позначкою позначимо сьогоднішній стан неба?
- Які опади були сьогодні?
- Визначте напрям вітру. ( Вітер південний)
2. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація учнів до роботи.
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про звірів; їх будову, особливості їхніх пристосувань до життя в різних природних умовах.
2.1. Сприймання нового навчального матеріалу. Слово вчителя.
- У лісі красиво і цікаво. Під кущиком можна зустріти полохливого зайчика, руду білочку, дику козу, їжачка та багато інших звірів.
У різних куточках нашої Землі можна зустріти звірів, яких налічується понад 4000 видів. В Україні живу 108 видів звірів:
• лазять по деревах (білки, куниці);
• бігають по землі (ведмеді, зайці, лисиці, козулі, вовки);
• плавають у воді (видри, кити, дельфіни);
• літають (кажани);
• живуть під землею (миші, кроти, хом’яки, бабаки).
Форма і розміри тіла звірів відзначаються великою різноманітністю. Звірі чудово пристосувалися до різних способів пересування, добування корму й життя у несхожих природних умовах. Серед звірів найбільше наземних тварин. Сьогодні я пропоную вам здійснити подорож по всим материкам нашої планети і познайомитися із дивовижними звірами, які там мешкають, і яких у нас ви не зустрінете.
2.2. Доповіді дітей.
2.3. Робота в групах.
2.4. Колективна робота.
3. Закріплення нового матеріалу.
3.1. Тестування.
1.Яка група тварин вигодовує своїх дитинчат молоком?
а) Птахи.
б) Звірі.
в) Земневодні.
2.Тіло звірів (ссавців) вкрите:
а) лускою.
б) пір’ям.
в) волоссям.
3.Найбільший звір за масою:
а) кит.
б) ведмідь.
в) вовк.
4.Який звір літає?
а) Сова.
б) Кажан.
в) Орел.
5.Яка група тварин – найчисленніша?
а) Комахи.
б) Птахи.
в) Звірі.
6.Найближчими родичами людей є:
а) Птахи.
б) Звірі.
в) Риби.
4. Підбиття підсумків. Рефлексія.
- У чому виявляється особливості звірів порівняно з іншими тваринами?
- Які форми пересування для наземних і водяних звірів?
- Яке значення для життя звірів має ліс?
Тваринний світ нашої країни дуже різноманітний. Він налічує 45 тисяч видів тварин. І ми ще багато разів будемо повертатися до таємниць цього світу. А вам потрібно пам’ятати про наступне…
Все на Землі, все треба берегти,
І птаха, й звіра, і оту тварину,
Не чванься тим, що цар природи ти,
Бо, врешті, ти лише її частинка.
Так, частка – невелика і залежна,
Цю істину сприймай беззастережно,
Якщо береш, то треба віддавати,
Коли й надалі хочеш царювати.
5. Домашнє завдання
Читати, відповідати на запитання ст..112 – 115.