Сценарій конкурсу гуморесок "Жменька сміху всім на втіху" допоможе сформувати в учнів повагу до творчих надбань українського народного мистецтва, розкрити значення гумору в становленні культурної особистості, виховувати почуття національної гордості, усвідомлення своєї приналежності до народу, що має величезний творчий скарб, в якому відбилися його традиції і характер; розвивати в учнів почуття гумору, комунікативні навички спілкування, вміння коректно жартувати і розуміти жарти.
«Жменька сміху всім на втіху»
(сценарій конкурсу гуморесок для учнів 5-9 класів)
З.І.Сікора, педагог-організатор
КЗ «Рубіжанська обласна загальноосвітня
санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів»
Навчити дітей користуватися зброєю сміху – одна з
найтонших і найскладніших речей у формуванні
моральних поглядів, переконань, смаків.
В.О.Сухомлинський
Мета: формувати в учнів повагу до творчих надбань українського народного мистецтва, розкрити значення гумору в становленні культурної особистості, виховувати почуття національної гордості, усвідомлення своєї приналежності до народу, що має величезний творчий скарб, в якому відбилися його традиції і характер; розвивати в учнів почуття гумору, комунікативні навички спілкування, вміння коректно жартувати і розуміти жарти.
Завдання: з’ясувати значення гумору в житті людини; ознайомити з жанрами гумору і майстерністю жартів; розкрити комунікативну роль гумору в спілкуванні; визначити правила використання жартів; вчитися бачити власні вади, звички, комплекси крізь рятівну призму посмішки.
Оформлення: книжкова виставка «Про гумор: всерйоз і жартома», плакати з висловами видатних людей про гумор, рушники, емблема з посмішкою, квіти, літери тощо.
Обладнання: записи музичного матеріалу, комп’ютер, мікшер, мікрофони, українські костюми, лавки, стіл, посуд; грамоти та подарунки для нагородження тощо.
Хід свята
Педагог-організатор. Добридень, люди добрі! Здоровенькі були!
З давніх-давен славиться український народ своїм гострим словом. Українці обдаровані незрівняним гумором, який визначається невичерпністю веселого та дотепного, що переливається всіма відтінками сміху, відсвічує легкою і добродушною посмішкою, виграє лукавим жартом, дошкуляє гострою колючою сатирою, або бринить гірким сміхом крізь сльози.
Від малого до старого – всі ми любим щирий сміх.
Із веселого й дурного посміятися не гріх.
Добрий сміх не б’є, не мучить, чим і бажаний для всіх
Шанувальників своїх П. Глазовий.
У довготривалій боротьбі за свою національну ідентичність український народ виявляв не лише героїзм та волю до перемоги, а й розвивав критичне світосприйняття. Це було своєрідним засобом духовного утвердження і самозахисту. Вперше у вітчизняній традиції світ сміхової культури можна спостерігати у відомій пам’ятці періоду Київської Русі «Молінні Данила Заточеника». Це унікальне першоджерело ХІІ століття дає нам можливість вивчення витоків формування українського гумору, його місце в духовній культурі середньовіччя.
Більш відомі культурному загалу гумор і сатира Григорія Сковороди. Він був не просто філософ і поет, байкар і педагог. Класикою гумористичного жанру є вірш Г.Сковороди «Всякому городу нрав і права». Багато байок та іронічних афоризмів Сковороди базуються на народних прислів’ях та приказках.
Значну роль у розвитку українського гумору відіграв «Шершень», фактично єдиний на той час сатиричний журнал. Редакція «Шершня» листувалася з Іваном Франком і прислухалася до його порад.
Тепер, коли Україна стала незалежною державою, гумористи стоять перед нелегким вибором – як не знизити гостроту пера й опанувати водночас нові, підказані часом теми. Сміх – це сила від усіх хвороб. Він додає нам настрою, допомагає в житті побачити більше світлого, радісного і просто стати добрішими.
Сьогодні ми проводимо конкурс гуморесок «Торба сміху всім на втіху». У артистів, учнів 5-9 класів, нелегке завдання, бо треба не тільки прочитати підготовлені твори, а й показати свої артистичні здібності, передати виразність мови усіма засобами, донести до глядача головну повчальну думку гуморесок. Оцінювати виступи артистів буде сьогодні шановне журі у складі поважних гостей (представлення членів журі).
Просимо журі зайняти своє робоче місце. Оцінювання відбувається за
п’ятибальною системою та за такими критеріями:
Отож прийшов час починати наш конкурс, і першими на сцену запрошуються учні 9 класу.
(Театралізований виступ учнів за твором І.Котляревського «Енеїда»).
Педагог-організатор. У повсякденному житті нашого народу широко використовуються прислів’я і приказки. Гумористичний тон народної мудрості підсилює головну думку – один скаже, другий прикаже, знайдеться і третій, що «як овечка, не мовить ні словечка». Народна мудрість засобами гумору характеризує особливості характеру і поведінки людей:
А про почуття гумору в народі говорять:
І на сцену запрошуємо артистів 8 класу.
(Декламування гуморески П.Глазового «Залізний характер»).
Педагог-організатор. У скарбниці народної гумористики міститься невичерпне джерело жанрів. Це і українські анекдоти, жарти, дотепи, небилиці, бувальщини, байки, гуморески, жартівливі пісні, коломийки, каламбури, усмішки, смішні афоризми, веселі казки, дотепні історії. Та хіба все перелічиш! У сміху, як у сонця, – тисячі променів і промінчиків.
Батько сина-здоровила запитав сердито:
– Доки будеш ти на шиї у мене сидіти?
Син задумався, похнюпив голову патлату:
– Я ж не знаю, скільки років проживеш ти, тату!
Свої сімейно-побутові гуморески готові продекламувати нам учні 5 класу.
(Декламування гуморесок П.Глазового «Приманка», «Синочок» та інші).
Педагог-організатор. Гумористична і сатирична творчість українського народу належить до оригінальних набутків вітчизняної культури. Стихія смішного в народнопоетичній творчості виявляє себе як у жартівливій і сатиричній пісенності Павла Глазового, Степана Руданського, так і в прозових жанрах Остапа Вишні, І.Нечуя-Левицького, С.Олійника, О.Ковіньки та інших. По вінця налита народним гумором й «Енеїда» І.Котляревського, що знаменувала початок нової української літератури! Література й мистецтво постійно живляться з художніх джерел народного гумору та сатири. Звертаю вашу увагу на виставку «Про гумор: всерйоз та жартома», на якій представлені твори українських поетів та письменників, і з якими ви можете ознайомитися у шкільній бібліотеці. А зараз прийшов час для того, щоб запросити на сцену учнів 7 класу.
(Декламування усмішок О.Вишні).
Педагог-організатор. За висловом французького письменника Віктора Гюго: «Сміх – це сонце: воно проганяє зиму з людського обличчя». Гумор тисячами променів і промінчиків зігріває людські душі.
Напередодні конкурсу члени редколегії шкільної газети провели бліцопитування «Для чого нам потрібне почуття гумору?» І ось, що їм відповіли учні нашого освітнього закладу:
Але сміх може стати небезпечною зброєю при невмілому використанні, тому варто пам’ятати деякі правила під час жартів, а саме:
Тож вмійте керувати своєю поведінкою, прогнозувати наслідки веселощів і жартів, щоб вони створювали веселий настрій не тільки вам, а й дарували радість спілкування оточуючим. І на сцену ми запрошуємо артистів 6 класу.
(Декламація гуморесок на шкільну тематику).
Педагог-організатор. Усі учасники нашого конкурсу закінчили свої виступи, залишається багато роботи тільки у нашого шановного журі. Поки вони будуть підводити підсумки та визначатися з переможцями, зустрічайте ансамбль учнів 5 класу з українською народною піснею «Чи не той то Омелько…»
(Виступ ансамблю).
Педагог-організатор. До вашої уваги хореографічна композиція «А мій милий вареничків хоче…» у виконанні Теплинського Денису та Корчагіної Таміли.
(Виступ артистів).
Педагог-організатор. Для підведення підсумків конкурсу гуморесок «Торба сміху всім на втіху» слово надається голові журі.
(Виступ голови журі, вручення грамот та подарунків).
Педагог-організатор. Федір Михайлович Достоєвський стверджував, що краса врятує світ. Можливо. Та не менш переконливою видається теза про те, що світ врятує почуття гумору.
Тож намагайтеся шукати і бачити смішне не лише в навколишньому світі та оточуючих, а і в собі самих. Спробуйте глянути на власні звички, вади, комплекси крізь рятівну призму посмішки. Повірте, це зовсім не применшить ваших чеснот в очах оточуючих. Адже сміятися, іронізувати над собою може собі дозволити лише сильна, розумна, самодостатня і впевнена в собі людина. Смійтеся на здоров’я! До побачення, до нових зустрічей!
(Звучать веселі українські народні пісні. Фотосесія на згадку).