ШОУ - ВІКТОРИНА
«ОБЕРЕГИ МОГО НАРОДУ»
Для учнів 9-10 класів
Мета:
Активізувати знання здобувачів освіти про витоки української національної культури, історичні надбання, українські обереги, традиції, звичаї.
Сприяти розвитку пізнавальних інтересів та інтелектуальних здібностей, уявленню про власну етнічну та національну особливість.
Формувати та виховувати національну самосвідомості, почуття стійкої прив'язаності до своєї нації, до традицій, звичаїв, культури, побуту, національних духовних цінностей та національної гідності.
Музичне оформлення: відео – кліпи українських пісень.
Ігорові аксесуари: кульки для проведення жеребкування, сигнальні картки (за кількістю команд), пісочний годинник, табло для підрахунку балів, плакати вболівальників.
Обладнання: проєктор, музичний центрі.
Вступне слова вихователя
Вихователь
Я єсть народ, якого Правди сила
ніким звойована ще не була.
Яка біда мене, яка чума косила! —
а сила знову розцвіла…
А щоб сила наша й справді розквітала – потрібно достеменно знати та пам’ятати своє родинне коріння; національні звичаї, традиції, обряди; надбання свого народу, його мову, культуру та побут. Тому й запросили вас на вікторину «Обереги мого народу».
Ведучий 1. Українці віками творили власну самобутню культуру, успадковуючи культурні цінності своїх предків, переймаючи і творчо осмислюючи надбання інших народів.
Ведучий 2. Цим самим вони розвивали не лише національну культуру, але й зробили вагомий внесок у скарбницю світової.
Ведучий 1. Наші часи позначені не бувалим зростанням інтересу до проблем вітчизняної історії, витоків національної культури, до непересічних досягнень минулого.
Ведучий 2. Знання свого родоводу, історичних та культурних надбань предків необхідні не лише для піднесення національної гідності, а й для використання кращих традицій у практиці сьогодення.
Ведучий 1. Адже в звичаях та обрядах – мудрість народна, яка віками збагачувалася із покоління в покоління. В усі часи поганою вважалася та дитина, яка не берегла традицій батьків. Тож ми маємо відроджувати національну культуру та забуті традиції рідного краю.
Ведучий 2. Національна культура нерозривно пов'язана з наукою, мораллю, освітою. Вона формує націю, звеличує її і творить її неповторне духовне обличчя у своєрідному груповому портреті світової цивілізації.
Ведучий 1. Усіх, хто вивчає історію і культуру свого народу, його звичаї, обряди, традиції ми запросили взяти участь вікторині «Обереги мого народу».
Знайомство учасників з правилами та умовами гри
Ведучий 2. Сьогодні грають 6 команд. За допомогою жеребкування визначимо команди у складі 3 учасників, які гратимуть у перших трьох турах між собою. У четвертому турі гратимуть три команди, які набрали більшу кількість балів у перших трьох турах. У п'ятому турі гратимуть дві команди, які за результатами попередніх змагань наберуть більшу кількість балів.
Ведучий 1. Оцінювати буде журі в складі ...
Звучить мелодія української пісні «Гопак».
Проводиться жеребкування
Ведучий 2. Оголошуємо результати жеребкування.
Запрошуємо учасників першого туру за ігрові столи. Отже, у першому турі грають: команда № 1 і команда № 2.
Правила гри:
Умови гри:
Ведучий 2. Команди готові?.. Болільники готові? Розпочинаємо перший тур, тема якого - «Наші обереги».
Звучить мелодія української пісні про калину
Ведучий 1. Оберіг, обереги... що означають ці слова? Обереги походить від слова «оберігати». Обереги –це добрі охоронці оселі. Бережуть, аби до нашої хати не заходила різна нечиста сила, злі духи, які за повір'ями наших предків, приносять лихо в дім.
Ведучий 2. Увага! Перше питання першого туру.
Ведучий 1. Дякуємо членам команд. Рахунок за результатами першого туру оголосить нам журі. Хочемо почути результати.
Привітаємо учасників гри оплесками і запросимо їх зайняти свої місця в залі. А за ігрові столи запрошуємо команди №3 та №4 для участі у другому турі.
Звучить мелодія української пісні «Козацька похідна»
Ведучий 2. Тема другого туру – «Життя та побут українців». Традиційним житлом українців була хата. Хата являла собою оригінальний витвір народу, була самобутнім явищем в історії архітектури, високим зразком будівельних, мистецьких, етичних, та естетичних конструкцій.
Ведучий 1. Увага! Питання. Перше питання розігрується в один бал!
Ведучий 2.
Ведучий 1. Дякуємо членам команд та їх капітанам. Рахунок за результатами другого туру ... Привітаємо учасників гри оплесками і запросимо їх зайняти свої місця у залі. А за ігрові столи запрошуємо команди № 5 та № 6 третього туру
Звучить мелодія української пісні «Козацька похідна»
Ведучий 2. Оголошуємо тему третього туру — «Традиційні родинні звичаї».
Ведучий 1. Увага! Оголошуємо зміст питань, кожне з яких оцінюється в один бал.
Ведучий 2. Дякуємо членам команд. Привітаємо учасників гри оплесками і запросимо їх зайняти свої місця в залі. А за ігрові столи запрошуємо учасників четвертого туру: три команди, які є переможцями за результатами гри, у 1,2,3 турах.
Звучить мелодія української пісні «Козацька похідна»
Ведучий 1. Український народний одяг – яскраве самобутнє явище, яке розвивалося та й удосконалювалося протягом століть.
Ведучий 2. Оголошуємо тему четвертого туру – «Українське національне вбрання».
Ведучий 1. Увага! Оголошуємо зміст питань.
Ведучий 1. Дякуємо командам. А за ігровими столами залишилися учасники п'ятого туру: дві команди, які за результатами чотирьох турів набрали більшу кількість балів.
Ведучий 2. Рослинна символіка є одним із важливих виражальних засобів в усіх жанрах усної словесності. Зміст питань п'ятого туру пов'язаний саме з рослинною символікою.
Ведучий 1. Оголошуємо тему п'ятого туру – «Народні символи».
Ведучий 2. Увага! Оголошуємо зміст питань.
1. Назвіть рослину, яка в українському фольклорі є символом сліз. (Горох).
Ведучий 1. Дякуємо членам усіх команд та їх капітанам. Рахунок за результатами останнього туру оголосить нам журі... Привітаємо усіх учасників гри оплесками.
Ведучий 2. Хай щастить вам! До наступних зустрічей.