1
Сценарій проведення Першого уроку 01.09.2021 року на тему:
«Втілені мрії про незалежність»
Учениця: Україна – то не звук і не просто слово,
Україна – серця гук, солов’їна мова,
Україна – то земля, вкрита стиглим житом,
Що так сонячно сяє під небесним німбом!
Україна – то сади, їх рясні щедроти,
То настояні меди у духмяних сотах!
Україна – то стіжки, мов церковні зводи,
Україна – то стежки наших родоводів!
Україна – то Дніпро повен грай-водою,
Україна – то добро, творене тобою.
Україна – то отця мудрі настанови,
Україна – то серця, сповнені любов’ю!
Україна – то дитя на руках у мами,
То одвічні відкриття брам у світлі храми!
Україна – це і ти, це – і я, і всі ми
Осяванні з висоти Божими очима!
Вчитель: Цьогоріч Україна святкує 30-річчя Незалежності. З огляду історико-філософського сприйняття дійсності – це незначний проміжок часу. Однак він позначений низкою подій, які є вирішальними, знаковими для утвердження державного суверенітету України. Шлях до визнання самостійної держави був непростий. Були злети і падіння, досягнення і поразки, драматичні і водночас величні доленосні сторінки історії творення державності. 30 років тому нездійснена мрія багатьох поколінь втілилася в життя: Ми стали вільною та незалежною Україною!Здавна українці боронили свої свободи та права, повсякчас стикаючись із зовнішнім опором та внутрішніми незгодами. У боротьбі народилася i загартувалася єдина нація сміливих та щирих людей, що живе у прекрасній країні!
Новітній історії України виповнюється 30 років. Це молодий вік, але ми маємо багатовіковий літопис, переданий від діда до батька, від батька до сина. Українська жага до волі та незалежності пройшла скрізь віки і створила той фундамент, на якому ми міцно стоїмо. Кожен нас отримав свободу, яка є нашою спадщиною та здобутком. Незалежність у нашій ДНК.
ВІДЕО ПРО ДІВЧИНКУ З КВІТАМИ З ПАРАДУ ДО ДНЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ https://www.youtube.com/watch?v=XiYEcjN78rE&ab_channel=%D0%A2%D0%A1%D0%9D
Учениця: Всього лиш тридцять! Молодість яка!
Багато вже позаду, попереду ще більше,
А я вам розкажу це все у вірші!
Облич в історії держави так багато,
Що всіх і не перелічить!
Країну будували геть завзято.
Події вирували:
Революція на граніті – студенти голодували,
Конституцію приймали,
Грошову реформу пережили.
Такі собі роки були…
Час плинув, нові думки в головах ожили,
Ідеї кращого життя з’явились.
Динаміка зростала , усі зашевелились.
І колір сонця на Майдані вже домінував.
«Помаранчева революція – мирний шлях до кращого життя!»
Так говорили і співали українці!
Так думали і переконані були!
Блискуча перемога на Євробаченні!
Здавалось, Україна на Олімпі!
Але чи так?.... Пишалися недовго.
Відчули гіркоту, відчули смак,
Який ніколи не забути,
Відчули біль, який ні з чим не порівнять.
Революція гідності дала про себе знать.
Небесна Сотня у вічність полетіла!
Запанувала хаотичність.
Неоголошена війна!
Що буде далі? Ми не знаєм.
Лиш серце трепетно щемить,
А у душі мелодія бринить:
Країну треба захистить!
Вчитель: В історії України є дата, яку можна назвати найважливішою:
24 серпня 1991 року – цього дня народилася Незалежна Україна. Відбулася подія, про яку мріяли десятки поколінь українського народу впродовж багатьох століть. Саме цій події й присвячено перший урок у цьому навчальному році. Отже, тема нашого уроку: «Втілені мрії про незалежність». (слайд 1)
Позачергова сесія Верховної Ради 24 серпня 1991 року розглянула важливе для майбутньої долі українського народу питання про політичну ситуацію в республіці, а також ухвалила історичний Акт проголошення незалежності України.
Близько 18:00 346 депутатів проголосували «за» ухвалення Акта проголошення незалежності України, в якому зазначалося: «Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв’язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року, продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами, здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної української держави - УКРАЇНИ.
Територія України є неподільною і недоторканною.
Віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України.
Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення».
Вчитель: Рік 1991 (слайд 2)
1 грудня 1991 року відбулися перші вибори Президента України.
До виборчого бюлетеня було включено шість кандидатів.
Леонід Кравчук виграв президентські вибори.
6 грудня в Україні відзначається День збройних сил України (ЗСУ). День створення армії відновленої української держави. Саме 6 грудня 1991 року, щойно відновлена українська держава, за кілька днів після Всеукраїнського референдуму, яким було підтверджено Акт проголошення незалежності України, Верховна Рада України прийняла закон «Про збройні сили України», «Про оборону України». Розпочалося створення своєї, нової армії.
Вчитель: Рік 1992 (слайд 3)
15 січня 1992 року Верховна Рада затверджує вірш «Ще не вмерла Україна» Павла Чубинського (1862) як гімн України.
28 січня 1992 року український парламент своєю постановою затвердив Державним прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівновеликих горизонтально розташованих смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору, із співвідношенням ширини до довжини 2:3. Роль синьо-жовтого стягу як одного із державних символів юридично закріплено у статті 20 Конституції України 1996 року. А вже у 2004 році, вшановуючи багатовікову історію українського державотворення, державну символіку незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України, встановлено День Державного Прапора України, який відзначається щорічно 23 серпня
19 лютого 1992 року офіційно з’явився державний герб у вигляді Тризуба князя Володимира. Тризуб, як наш Державний Герб, – це символ давності та історичності державотворення, державної традиції українців. Це не посилання на спадковість нашої держави як правонаступниці держави Русі-України; як держави, яка бере свої витоки у діяннях Володимира Великого, для багатьох українців Тризуб став дійсно сакральним символом. І недаремно у його зображенні ми бачимо закодоване слово «ВОЛЯ». Слово – яке є істинним прагненням для кожного українця.
Звучить Гімн України
Вчитель: Рік 1993 (слайд 4)
01.07.1993 р. перед багатьма телекамерами у прямому ефірі, перший президент України Леонід Кравчук здійснив перший дзвінок, який тривав 40 секунд. Зателефонував він українському послу в Німеччині і задав декілька запитань, а передувало цьому перерізання телефонного дроту, що символізував добу звичайної телефонії. Спочатку 2800 абонентів, а зараз понад 50 млн. абонентів. Змінилася маса телефонів: 1993 р. більше 1 кг., а зараз 100 г.
Рік 1994 (слайд 5)
14 січня 1994 р. Україна стає без’ядерною державою. Аварія на ЧАЕС, складнощі утримання ядерної зброї, жорстка позиція США та Росії призвели до підписання Тристоронньої угоди між Росією, Україною та США.
Україна втратила свій ядерний потенціал, але так і не отримала компенсацій за роззброєння.
Рік 1994 (слайд 6)
Перше олімпійське золото України, яке завоювала 16-річна дніпропетровська фігуристка Оксана Баюл у Ліллехаммері. Ця перемога стала великою несподіванкою для всіх, у тому числі і для організаторів олімпіади, у яких не знайшлося запису гімну України. Майже 45 хвилин вболівальники чекали, доки зазвучав гімн, у цей же час стався ще один казус – неправильно здійняли прапор України…
Рік 1995 (слайд 7)
31 серпня 1995 року відбулася знакова подія в історії ракетно-космічної галузі незалежної України – перший український штучний супутник «Січ-1» було виведено на навколоземну орбіту за допомогою ракети-носія «Циклон-3» з російського космодрому «Плесецьк». Маса апарату становила 1915 кг. Ракетуносій та космічний апарат розробило конструкторське бюро «Південне» та виготовило виробниче об‘єднання «Південмаш», що розташовані у Дніпрі.
З 9 листопада 1995 року Україна є постійним членом Ради Європи і представлена в усіх його органах. Затверджено стратегію співробітництва ЄС та України. Так починається шлях України до Євросоюзу…
Рік 1996 (слайд 8)
У ніч з 27 на 28 червня 1996 року була прийнята і затверджена Конституція України.
Найвищий закон утверджує багатовікове прагнення українського народу
до незалежності і власної держави. Прийняття Конституції України
є закономірною і важливою віхою в історичному розвитку України.
Учень: Я — українець. Є у мене право
На рідну мову та свою державу,
На гордий прапор золотисто-синій,
На щастя жити у такій країні.
Я — українець. Право знати маю
Про тих, кого героями вважаю,
Що людство рятували від руїни, —
Синів і дочок, гідних України.
Я — українець. Хочу право мати
Завжди усе, що думаю, казати,
На незалежну та міцну державу,
На все, що гарантовано по праву.
Я — українець. І моє це право
Любити землю горду й величаву,
Та дух свободи набирати в груди.
Я — українець. Був ним, є, і буду!
Відео – пісочна анімація «Прийняття Конституції» -
Вчитель: Рік 1996 (слайд 9)
У вересні 1996 року в Україні була проведена грошова реформа, результатом якої стало впровадження в обіг національної валюти України: гривні та її сотої частки — копійки. Введення гривні – свідчення початку стабілізації української економіки.
Рік 1997 (слайд 10)
Із 19 листопада по 5 грудня 1997 року у космосі «гостював» перший космонавт незалежної України – щоправда, на американському шатлі. Леонід Каденюк – учасник місії STS-87 БТКК «Колумбія», спрямованої на проведення спільних українсько-американських дослідів, що мали на меті вивчення впливу стану невагомості на природні процеси у рослин.
Під час польоту Леоніда Каденюка у космосі побував тризуб, пролунав гімн Незалежної України, а синьо-жовтий прапор був розгорнутий у кабіні шатлу після виходу на навколоземну орбіту. У грудні 1999 року в Маріїнському палаці Леонід Костянтинович Каденюк отримав найвищу державну нагороду з присвоєнням звання «Герой України», а наша держава вкотре підтвердила свій статус космічної держави з величезним технічним, науковим, і людським потенціалом.
Рік 1998 (слайд 11)
Встановлена відзнака Президента України – «Герой України».
Першим це велике знання отримав президент Національної академії наук Борис Євгенович Патон.
Рік 1999 (слайд 12)
Відміна смертної кари. 29 грудня 1999 року Конституційний Суд України визнав, що смертна кара суперечить Конституції України. У зв’язку з цим було внесено зміни до Кримінального кодексу України, якими остаточно вилучили поняття «смертна кара» з офіційного списку кримінальних покарань України. Відсутність смертної кари є обов’язковою умовою для перебування держави в Раді Європи.
Ведуча 2: Рік 2000 (слайд 13)
5 червня 2000 р. Президент України Л.Д.Кучма під час візиту до України Президента США Б.Клінтона вперше назвав точну дату остаточної зупинки енергоблока № 3 – 15 грудня 2000 року.
Ведуча 1: Рік 2001 (слайд 14)
2 березня 2001 року Борис Михайлович Тодуров провів першу в Україні трансплантацію серця, що дозволило Україні увійти до реєстру країн, де виконуються подібні операції. Оперований, 36-річний чоловік, прожив з донорським серцем кілька днів. Першу в Україні пересадку серця проводила чимала команда спеціалістів – п‘ять хірургів, два анестезіологи, лікарперфузіолог, група лаборантів та операційних сестер. Унікальна на той час операція тривала 4 години
На запрошення Президента України, Єпископів Українських Греко-Католицької та Римо-Католицької церков 23-27 червня 2001 року Україну відвідав Папа Іван Павло II. Урочистий проїзд понтифіка у «папамобілі» вулицями українських міст зчинив чималий ажіотаж, а наша країна чи не вперше в історії впродовж кількох днів посідала перші місця у світових новинах.
Рік 2002 (слайд 15)
27 липня 2002 року на аеродромі Скнилів, що за 7 кілометрів від Львова, зібралося близько 10 тисяч глядачів. Люди із захопленням вдивлялися в небо, де вправні пілоти демонстрували фігури вищого пілотажу.
Близько першої години дня Су-27 готувався завершити демонстративну фігуру “напівпетля”, втім уже за мить пілот зрозумів, що пройшов надто близько до землі. За лічені секунди Су-27 врізався в натовп людей, які зібралися на вулиці, аби краще розгледіти експонати шоу.
Рік 2004 (слайд 16)
Українська співачка Руслана перемагає на пісенному конкурсі Євробачення, що відбувся 2004 року у Стамбулі. Запальний сингл Wild Dances дарує Україні право приймати ювілейний 50-й конкурс за рік потому.
У травні 2004 року Руслані Лижичко було присвоєно почесне звання «Народна артистка України». Після Євробачення співачка отримала звання «Посол доброї волі ООН» Міжнародної організації UNICEF в Україні.
Учениця: Рік 2004 (слайд 17)
Помаранчева революція.
Терпіли довго. Мовчки біль ковтали.
Кінця чекали всіх цих лихоліть.
Ви нас приспали... Так, ми довго спали.
Тепер тремтіть же, бо народ стоїть.
Він вийшов на дороги, на майдани.
Нема прокльонів, злоби чи хули.
Ваш час минув. Тепер наш час настане!
Народ є завжди, ви ж лише були.
Царю – цареве, а народу -- волю.
Ви на коліна більше нас не гніть.
Земля моя зазнала досить болю.
Це влада гине, а народ стоїть.
Вже світ цілий побачив нашу силу,
Піднялась Україна, як один.
За кращу долю для доньки чи сина,
За щастя всіх майбутніх поколінь.
Заграва на Вкраїні запалала –
Оранжевих знамен святий огонь.
Це мирна сила, це вогненна лава,
Яку не спинить «Беркут» чи ОМОН.
Хвала тобі, мільйоноликий Київ,
За хліб і сіль, і за тепло душі.
За те, що Захід й Схід ви обігріли
Без фальші, без облуди і без лжі.
Вітай же нас, о Україно-мати!
Це твої діти вийшли на Майдан.
І нас багато, нас не подолати,
Міцним, непереборним став наш стан.
…Душа палає. Серце прагне зміни.
І час минув рубіж тисячоліть.
Система влади вже потроху гине.
Вони здаються… А народ стоїть!
Листопад-грудень 2004 року – проти фальсифікації результатів виборів Президента України на площі міст країни вийшли мільйони українців. Головним плацдармом революції став київський Майдан Незалежності, а основним результатом – призначення Верховним Судом повторного другого туру президентських виборів.
Рік 2005 (слайд 18)
19 травня 2005 року на конференції у норвезькому місті Берген Україна офіційно приєдналася до «Болонського процесу» з метою створення єдиного європейського простору вищої освіти. На сьогодні 45 європейських держав, включаючи й Україну, є його учасниками.
Рік 2006 (слайд 19)
Наприкінці листопада 2006 р. Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про Голодомор 1932–1933 років в Україні». Цим актом відновлена історична справедливість щодо визнання Голодомору геноцидом українського народу і тим самим повернено історичний борг безвинним багатомільйонним жертвам тієї трагедії та всьому українському народу
Рік 2007 (слайд 20)
18 листопада 2007 року на шахті імені Засядька сталася найбільша аварія на українських вугільних підприємствах від часу здобуття незалежності.
Внаслідок вибуху метано-повітряної суміші загинув 101 гірник.
Десятки отримали поранення. На момент аварії під землею були
457 шахтарів. На поверхню вдалось підняти 357 чоловік.
1 грудня на шахті стався новий вибух: п’ятеро рятувальників, які ліквідовували наслідки аварії, загинули на місці.
Рік 2008 (слайд 21)
Україна вступила у Світову організацію торгівлі в 2008 році після 15 років переговорів. Процес приєднання України до СОТ почався ще в 1993 році
і лише в 2005 році процес був прискорений. 5 лютого 2008 року
Генеральна рада СОТ на засіданні в Женеві схвалила вступ України в цю організацію. Україна стала повноправним 152 членом СОТ.
Рік 2009 (слайд 22)
За роки незалежності перемоги українського спорту неодноразово змушували серця українців битися у шаленому ритмі.
Донецький “Шахтар” став першим і єдиним донині українським клубом, який завоював єврокубковий трофей в роки Незалежності.
Рік 2010 (слайд 23)
Чоловіча збірна України стала золотим призером 39-ї Всесвітньої шахової Олімпіади у Ханти-Мансійську, випередивши 148 інших збірних. Українська чоловіча збірна – єдина команда, яка не зазнала на Оліпіаді жодної поразки.
Рік 2011 (слайд 24)
Феноменальне явище в українському та світовому боксі – брати Клички. Вперше в історії професійного боксу чемпіонами у важкій ваговій категорії за версіями найпрестижніших світових організацій IBF, WBC та WBO стали одночасно два рідних брати.
Рік 2012 (слайд 25) Довгоочікуваний 2012 рік пройшов під гаслом «Творімо історію разом». Багато гостей, які приїхали на Євро – 2012 закохалися у такі міста як Київ, Львів, Харків, Донецьк.
ВІДЕО «ЄВРО – 2012»
Рік 2013 (слайд 26)
Революція Гідності, що призвела до політичних та суспільних змін в Україні. Ми живемо у непростий час – час змін. Революція довела, що український народ – єдиний. Ці події перед усім світом засвідчили прагнення українського народу до вільного, щасливого життя.
Рік 2014 (слайд 27)
Дорогою ціною платить Україна за своє право залишатися незалежною державою, за прагнення зберегти свою ідентичність і територіальну цілісність. Сотні справжніх патріотів віддали своє життя в боротьбі з злочинною владою, зовнішньою агресією та сепаратизмом.
Герої не вмирають. Просто йдуть
З майдану – в небо. В лицарі – зі смерті.
У 2014 році світ визнав українців найбільшими патріотами, бо кожен з нас усвідомлює, що доля нашої країни у наших руках і кожен може зробити свій внесок у захист України, незалежно від віку, статі та національності, а слова «патріот», «герой», «незалежність» набули для нас особливого значення. Наші серця навіки з героями Небесної сотні, з воїнами,
що загинули у боротьбі за свободу та єдність України
Вшануємо їх пам’ять хвилиною мовчання.
Рік 2015 (слайд 29)
Дуже хочеться щоб в нашій країні панував мир….
Домовленості про припинення вогню і врегулюванні ситуації на Донбасі, досягнуті у Мінську дали змогу Україні уникнути найгіршого сценарію розвитку країни.
Рік 2016 (слайд 30)
Переможцем “Євробачення-2016” стала співачка Джамала з піснею “1944”.
У ніч з 14-го на 15-е травня у Стокгольмі відбувся фінал музичного дійства. В ньому взяли участь 26 країн. Найбільшу кількість балів – 534 – та перше місце отримала представниця від України – Джамала.
Чим же ознаменувався 2017 рік?
ВІДЕО «БЕЗВІЗ-ЄВРОПА БЕЗ КОРДОНІВ» (слайд 31)
У вересні 2017 року було ухвалено новий Закон «Про освіту», який регулює основні засади нової освітньої системи, а у лютому 2018 року затверджено новий Державний стандарт початкової освіти. У березні 2020 року набув чинності новий закон «Про повну загальну середню освіту». Новий Стандарт початкової освіти з 2017/2018 навчального року успішно проходив апробацію у 100 школах по всій Україні. (слайд 32)
6 січня 2019 року у Стамбулі Вселенським патріархом Варфоломієм було вручено «Патріарший і Синодальний Томос надання автокефального церковного устрою Православній Церкві в Україні» предстоятелеві Православної церкви України митрополитові Київському і всієї України Епіфанію. Томос надав Київській митрополії автокефальний статус і робить її п‘ятнадцятою канонічною автокефальною церквою – Православною церквою в Україні. Відтепер вона стає повноправною і самоврядною адміністративною частиною єдиної Вселенської православної церкви без посередництва інших помісних церков.(слайд 33)
3 березня 2020 року – це дата, яка назавжди змінила Україну. У Чернівецькій області зафіксовано перший випадок короновірусної хвороби. COVID-19, інфекційна хвороба, яка вперше виявлена у людини в грудні 2019 року в місті Ухань, Центральний Китай. Хвороба почалася як спалах, що розвинувся у пандемію. Причиною її став коронавірус SARS-CoV-2, циркуляція якого в людській популяції була до грудня 2019 року невідомою.
Наразі експерти сходяться на думці, що чи не найдієвішим засобом протидії поширення коронавірусної інфекції на рівні з протиепідеміологічними заходами (соціальне дистанціювання, дезінфекція рук, марлеві пов‘язки) є щеплення, які виробляють колективний імунітет.
«COVID-19» змінив світ, змінив Україну, ми вже ніколи не будемо такими як раніше. Разом із втратами громадяни отримали новий досвід, побачили цікаві інноваційні перспективи, багато хто відкрив для себе нові способи та сфери діяльності, нові виклики подарували нові можливості. І хоча небезпека ще не відступила, ми засвоїли її уроки: живе спілкування, прогулянки на свіжому повітрі, родинні свята, зустрічі з друзями та колегами набули зовсім іншого значення в умовах пандемічних обмежень. Ми навчилися цінувати себе та людей, які нас оточують. (слайд 34)
Учениця: Знаєш, до нас тут жили мільйони людей…
Кохали, любили, ростили своїх дітей.
Будували села й міста, хрестили Київську Русь…
Крізь століття я гомоном серця до них озвусь!
До Тараса, який вирвав слово з кайданів німих.
До Сірка, який ворогів не лишав в живих.
До дідуся і предків, які не корились злу!
З Україною в серці жили. Так і я живу.
Тут боролись за правду, за землю. За волю -теж.
Тут свобода тіла і духу - не знає меж.
Тут у кожній домівці - Біблія й синьо-жовтий Стяг, -
Який тримає Матінка Божа в своїй руках.
Після нас тут ще житимуть мільйони різних людей.
Будуть кохати, любити, ростити своїх дітей.
Буде вкраїнська кров в жилах внуків твоїх
текти,
Бо Україна - це єдність: минуле, майбутнє й ти!
Вчитель: Досвід, набутий за роки незалежності, свідчить про те, що держава отримала визнання міжнародною спільнотою, наполегливо здійснює свій курс на вступ до Європейського Союзу. І хоча у державі ще багато невирішених проблем, однак демократичний вибір країни залишається незмінним.
Ми бажаємо усім присутнім у цьому залі завжди вірити у свої сили, поважати один одного, любити свою країну, шанувати нашу історію, пам’ятати всіх, хто героїчно віддав своє життя за Україну та її майбутнє. Міцного здоров*я нам усім, мирного неба і нехай наші мрії здійснюються у нашій вільній, незалежній, демократичній державі.
ПІСНЯ