Тема. Що ми саджаєм, саджаючи ліс? М. Познанська «Спасибі людям, що зростили ліс». Підсумок теми.
Мета. Учити учнів правильно й виразно читати вірші та доводити свої міркування; розвивати в учнів допитливість, інтерес до навколишнього світу; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Обладнання. Мультимедійна дошка, музичний супровід « Голоси лісу»; відео для релаксації «рідний край», індивідуальні картки.
Хід уроку
I Організація класу (слайд №1)
Небу, сонцю, квітам, людям -
І тоді обов’язково
День для нас привітним буде.
II Мовна розминка
Ай-ай-ай - де б ти не був, але знай,
Ий-ий-ий - що наймиліший – твій рідний край,
Та-та-та - твоя хата та родина,
На-на-на - і наша рідна Україна.
Краю мій рідний.
III Вивчення нового матеріалу
Загадка (слайд №8)
Навесні веселить, влітку холодить,
Восени годує, а взимку гріє. (Ліс).
Що таке ліс? Закрийте очі, спробуйте його побачити, почути його звуки. Відчути його пахощі.
муз. «Голоси лісу» (слайд №9)
- Вдячність людей рідній природі за її красу, щедрість, чистоту передає вірш М. Познанської «Спасибі людям, що зростили ліс» над яким ми будемо працювати на уроці.
- Пригадайте, що вам відомо з біографії Марії Познанської?
а) Словникова робота (слайд №12)
Клечання – зелена рослинність, зелень.
б) Виразне читання вірша вчителем та кращими учнями.
- Кому і за що дякує поетеса?
в) Повторне читання вірша учнями (мовчки).
- Яке почуття викликає у вас вірш?
г) Вибіркове читання. Аналіз вірша.
- Прочитайте рядки, в яких автор пояснює, за що вдячний людям, що зростили ліс?
- Що не знали б люди без лісу?
- Що могло б трапитися з землею?
- Які слова добирає поетеса, говорячи про ліс, дощі, берізки?
- Які вирази в переносному значенні вжила поетеса? Яке їхнє значення?
- Поміркуйте, чому вірш починається і закінчується однією й тією самою строфою?
- Якою є головна думка вірша?
д) Різновиди читання:
Читання вірша «буксиром» (у парі із сусідом по парті)
Гра «Хто швидше?» (слайд №13-14)
Берізок (білі, гнучкі);
Гілля (пишне),
Конвалія (найкраща, найніжніша);
Дощі (весняні, веселі);
Клечання (зелене).
Люди (зростили), берізки (стоять), конвалія (цвіте), земля (сохнула б), ліс 9накличе), дощі (проллються), край (убрався).
е) Виразне читання вірша.
IV Робота в групах на картках з математики за програмою «Росток» (слайд №15)
1 група (слайд №16)
2 група (слайд №17)
3 група (слайд №18)
4) Перевірка даної роботи
5) Скарбничка-цікавинка (слайд №19-27)
Повідомлення юних дослідників
Фізкультхвилинка «Ялинка» (слайд №28)
V Повторення та закріплення вивченого
- А зараз переходимо до другої частини нашого уроку – підсумок теми.
- Як називається розділ, який ми вивчаємо? (З любов’ю до рідної землі).
1) Гра «Знайомі незнайомці» (слайд №29)
- Чому гра має таку назву?
- Поєднаємо прізвища та імена письменників.
2) Бліцопитування
- Швидко назвіть твори цих письменників, які ми вивчили у розділі.
3) Гра «Зайве речення» (слайд №30)
Розкривають очі квіти:
«Ой, що діється на світі!»
Сонце встало, припікає,
Налив грозою грім, яри,
А з трави роса зникає.
Я пробуджую поля,
Наповняю ручаї,
Та заквітчую гаї.
Кожен з вас мене впізна,
Відгадали? Я - … (Весна).
Білі квіти лісові.
Їх не варто, друже, рвати.
Слід ці квіти охороняти. (Підсніжники).
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка,
Бо мене не стане влітку. (Пролісок).
Немов сніжинки білосніжні.
В зеленім листі спочивають,
П’янкий весняний запах мають. (Конвалія).
а) « З любов’ю до рідної неньки».
б) «З любов’ю до рідної землі».
в) «З любов’ю до рідної школи».
2) Про яку пору року йде мова у «Рідних краєвидах» Д. Чередниченка:
а) осінь;
б) літо;
в) весна.
3) Як називається вірш Валентини Ткаченко?:
а) «Березень»;
б) «Квітень»;
в) «Травень».
4) З якого вірша ці рядки: «Ось вони на землю впали, щось шепнули їй, сказали і розтали знов у млі…»:
а) «В небі жайворонки в’ються»;
б) «Грім»»;
в) «Мелодії природи».
5) В оповіданні Ю. Старостенка «Ходить така чутка…» йде мова про:
а) журавля;
б) солов’я;
в) жайворонка.
6) Хто згадує про свою зустріч з Десною?:
а) Валерка;
б) Тимко;
в) Дениско.
9) Перевірка тестових завдань. (слайд №39)
VI Рефлексія. «Сплетімо віночок» (слайд №40)
VII Домашнє завдання
- І завершити урок хочу такими словами: (слайд №41)
Учися жити й пам’ятай,
Що скрізь живуть по світу люди.
Але найкращий – рідний край,
І ліпше десь тобі не буде.
1