Дана розробка допоможе розкрити учням важливість «Щоденника» для розуміння правдивого відображення тогочасної дійсності, з'ясувати трагічну долю О. Довженка й довести, що він вірний син України, патріот, який засуджував тоталітарну систему; виховувати в учнів національну гідність та свідомість.
Тема: «Щоденник» О. П. Довженка - джерело вивчення історії його життя і трагічної доби. Правда
про український народ, його історію крізь призму авторського бачення й оцінки.
Національні та загальнолюдські проблеми, поєднання особистісного, виражального
начала з публіцистикою.
Мета: розкрити учням важливість «Щоденника» для розуміння правдивого відображення
тогочасної дійсності, з’ясувати трагічну долю О. Довженка й довести, що він вірний син
України, патріот, який засуджував тоталітарну систему.
Виховувати в учнів національну гідність та свідомість.
Тип уроку: засвоєння нових знань із використанням дебатних технологій
Обладнання: портрет О. Довженка, презентація .
Я син свого часу і весь належу сучасникам своїм
О.Довженко
Перебіг уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Перевірка засвоєних знань.
1.Запитання до учнів для обговорення:
Треба так жити, щоб нікому зла не чинити.
Ніхто не знає ,що його в житті чекає.
Народні прислів’я
-Який із висловів найбільше відповідає життєвому шляху О. Довженка?
-Чи дотримувався цих висловів у своєму житті О. Довженко?
-Чому різне ставлення до талановитої людини і її творів?(На прикладі О. Довженка)
2.Скласти сенкани до творів «Земля», «Україна в огні»
Фільм «Земля» Кіноповість «Україна в огні»
Визнаний, відомий. Правдивий, трагічний.
Вражав, захоплював, розкривав Переживав, мучився, вірив.
У 1958 році в Брюсселі ввійшов у 12 Не відмовився від свого твору.
найкращих фільмів світу Біль.
Талант.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
-Прочитайте епіграф до нашого уроку.
Як ви розумієте цей вислів?
Слово вчителя.
Так ,він належав своєму народу. У найтяжчі моменти завжди був поруч.
Друга світова війна…Письменник проситься на фронт, працює воєнним кореспондентом.
Саме у цей період починає писати «Щоденник», про який сьогодні піде мова. Це джерело вивчення життя О. Довженка, доби, у якій жив і творив.
-Який він, Довженко?
-Що його турбувало?
-За що боліло серце справжнього сина України?
На всі ці питання проллє світло «Щоденник» (Презентація)
ІV.Повідомлення теми та мети уроку.
1.Словник літературознавчих термінів.
Щоденник-різновид мемуарної літератури, записи про переживання, думки й події в житті якоїсь
людини, зроблені нею самою у хронологічній послідовності.
«Щоденник» О. Довженка-зразок мемуарної літератури. У ньому письменник розкрив свої переживання, факти із власного життя, народу. Стиль-публіцистичний.
V.Вивчення нового матеріалу.
1.Слово вчителя.
-Ви вже самостійно познайомилися із «Щоденником» О. Довженка.
2.Метод мікрофон:
-Коли письменник почав писати свій «Щоденник»? Скільки часу писав?
(1941-1956р.,15 р.)
-Скільки записних книжок?(4)
-Яке враження справив на вас «Щоденник»?
-Які теми порушує автор?
3.Обговорення тем, використовуючи дебатні технології.
(Використання текстових дебатів.
Учні повинні продемонструвати хорошу орієнтацію в тексті, уміння самостійно аналізувати окремі епізоди, продемонструвати знання контексту епохи, у яку був написаний твір.
Мета: у ході виступів використовувати цитати з тексту, факти із життя О. Довженка, з’ясувати авторську позицію, розкрити трагізм долі самого письменника)
Тема Другої світової війни:
(обговорення: 15.ІІІ.1942
6.VІ.1942
21.VІ.1942 )
Місце і роль митця у суспільстві:
26.X.1943, 31.І.1945, 12.XІ.1955
Тема історичної спадщини ,храмів
04.V.1942, 02.І.1944
Національна свідомість і гідність українців:
02.VІ.1942, 06.XІ.1945, 28.VІ.1942
Трагедія О. Довженка: учні самостійно підбирають цитати, обговорюють, роблять висновки.
VІ. Закріплення матеріалу.
Запитання до учнів:
-Чи допоміг «Щоденник» уявити добу ,у якій жив письменник? Яка була доба?
-Чи відбулася ваша «зустріч» з письменником? На всі питання отримали відповіді?
VІІ. Підсумок уроку
VІІІ. Домашнє завдання.
Дібрати цитати із «Щоденника» до тем:
-тема вождів;
-тема жінки, матері, дружини;
-тема майбутнього.