Шарлотта Бронте. Роман «Джейн Ейр»

Про матеріал
Формування предметних компетентностей: визначити місце роману «Джейн Ейр» у творчому доробку Шарлотти Бронте та динаміку образу Джейн Ейр; допомогти осягнути своєрідність і зміст роману «Джейн Ейр»; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях.
Перегляд файлу

Тема: Шарлотта Бронте. Роман «Джейн Ейр»

 

Мета: формування предметних компетентностей: визначити місце

роману «Джейн Ейр» у творчому доробку Шарлотти Бронте та динаміку

образу Джейн Ейр; допомогти осягнути своєрідність і зміст роману

«Джейн Ейр»; розвивати словниковий запас старшокласників, навички

зв'язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу

художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих

естетичних та гуманних цінностях;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне

мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в

колективі та толерантне ставлення до думок та почуттів інших;

інформаційної: формувати вміння визначати головне та роль деталі в

тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної:

виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати

кругозір школярів.

 

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

Обладнання: додаток (11 слайдів), виставка творів Шарлотти Бронте,

портрет письменниці, текст роману «Джейн Ейр» (у перекладах на вибір

учителя й учнів).

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку. Мотивація навчальної

діяльності.

Вступне слово вчителя.

Вже понад сто років минуло з того часу, як померла Шарлотта Бронте.

Багато чого змінилось у світі. Але й тепер, коли ми беремо з полиці

«Джейн Ейр», нас захоплює вир подій і пригод, ми підкорюємось

напруженому ритмові внутрішнього життя героїв, а головне – нас веде за

собою невгасима віра письменниці у всепереможну силу людяності й

справедливості. Тому твори Шарлотти Бронте мають сьогодні не тільки

пізнавальне й виховне значення, а й зберігають силу емоційного й

Шарлотта Бронте. Роман «Джейн Ейр»

Шарлотта Бронте. Роман «Джейн Ейр»

естетичного впливу — тобто силу, притаманну лише витворам

справжнього мистецтва.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Вступне слово вчителя.

Я хочу ознайомити вас із романом англійської письменниці Шарлотти

Бронте «Джейн Ейр» (англ. Jane Eyre). Твір оповідає про непросту долю

сироти із сильним, незалежним характером, про її дитинство,

дорослішання, пошук свого шляху й подолання перешкод, що виникають

на життєвому шляху.

Це – класичний роман Бронте, один з найвідоміших у Великій Британії.

У ньому письменниці пощастило найбільш повно розкрити через свою

естетичну природу своє розуміння людського ідеалу.

Головна героїня Джейн Ейр – бідна дівчина, маленька й непоказна, яка

навіть не пам'ятає своїх батьків, її поневіряння дають можливість

письменниці показати ззовні і зсередини різні прошарки суспільства й

піддати гострій критиці англійську буржуазію.

Роман став важливою віхою в історії боротьби за жіночу рівноправність.

Це поки ще не політична рівноправність – виборчих прав для жінок не

вимагали навіть чартисти, – але рівність жінки з чоловіком у трудовій

діяльності й родині.

 

Бесіда за запитаннями.

Яке враження справив на вас роман Ш. Бронте «Джейн Ейр»?

У чому полягає особливість оповіді твору? (Оповідь ведеться від першої

особи — головної героїні Джейн Ейр. Це робить розповідь більш

достовірною й правдивою).

Скільки років було героїні на початку оповіді? (Десять. Джейн Ейр

розповідає події свого життя, що тривали впродовж майже дев’яти

років).

Що відомо про дівчинку? (Вона була сиротою, її батьки померли. Мати – з

багатої родини, а батько – бідний священик. Джейн жила у тітки Рід, яка

без задоволення й радості виконувала прохання свого брата не кидати

дівчинку).

Як жилося дівчинці у тітки? (Дуже погано. Місіс Рід, її діти (Джон, Еліза,

Джорджіана), і навіть прислуга – всі намагалися нагадати дівчинці, що

вона не така, як інші, що її утримують тут з великої милості. Джейн

вважали жорстокою, злою, брехливою, хоча саме Ріди були такими.

Шарлотта Бронте. Роман «Джейн Ейр»

Особливо Джон полюбляв ображати Джейн, а потім звинуватив її в

усьому).

Яка подія найбільше вразила Джейн під час перебування в родині Рідів?

(Коли її зачинили в таємничій Червоній кімнаті, в якій колись помер

містер Рід, де ніхто не жив. Джейн побачила привид небіжчика, вона

знепритомніла і потім дуже захворіла).

Чому тітка вирішила відправити дівчинку до сирітського притулку? (Місіс

Рід не хотілося більше займатися дівчинкою. Вона з радістю позбулася її).

ІV. Засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Повідомлення, які учні підготували заздалегідь.

Учень 1. Публікація роману «Джейн Ейр».

Уперше роман був опублікований у Лондоні в 1847 році «Смітом Елдером

і Ко» (Smith, Elder & Company), із заголовком «Jane Eyre: An Autobiography»

під псевдонімом Коррер Біль (Currer Bell). Відразу ж після публікації,

книга отримала любов читачів і гарні відгуки критиків, включаючи

Вільяма Теккерея, якому Бронте присвятила друге видання.

Про український переклад роману «Джейн Ейр».

В Україні переклад роману «Джейн Ейр» вперше було здійснено

М. Рудницьким і надруковано у Львові в 1902 році під назвою

«Ідеалістка». Найбільш вдалим є переклад П. Соколовського.

Учень 2. Літературні мотиви й алюзії.

У романі «Джейн Ейр» використано багато традицій готичного роману,

наприклад, готичний маєток. У романі фігурує Байронівський герой

(Рочестер), а також божевільна жінка (Берта, його дружина). Берта

кидається на свого брата «подібно вампіру». Також присутні літературні

алюзії на Біблію, англійські казки, «Шлях Пілігрима», «Загублений Рай»,

добутку Вальтера Скотта.

Крім того, Бронте у книзі уникає деяких штампів вікторианського роману,

наприклад, не виведене примирення між Джейн і вмираючою тіткою, й

не показана «занепала жінка».

Учень 3. Прототипи.

Події, де осиротіла Джейн відправляється в сувору школу, засновані на

особистому досвіді письменниці. Дві її сестри померли в дитинстві у

результаті поганих умов у інтернаті. Засновник школи написаний із

преподобного Вільяма Каруса Вілсона (1791-1859), а Елен Бернс – з Марії

Бронте, сестри письменниці. Ці факти були опубліковані в книзі «The Life

of Charlotte Bronte» (1857), написаною її подругою Елізабет Гаскелл.

Шарлотта Бронте. Роман «Джейн Ейр»

Готично похмурий маєток Торнфільд, ймовірно, створено з оглядкою на

Норт-Ліс-Голл поблизу Гейзерсейджа (North Lees Hall, near Hathersage in

the Peak District). Шарлотта відвідала його зі своєю подругою Еллен Нассі

(англ. Ellen Nussey) влітку 1845 року.

3. Прийом «Ти мені – я тобі». (Робота в малих групах. Учні задають один

одному підготовлені запитання).

1 група.

Що різко змінило життя Джейн? (Одного дня у вісімнадцять років Джейн

зрозуміла, що більше не може залишатися в Ловуді. Вона дала

оголошення і отримала запрошення гувернанткою до маєтку Торнфілд).

Кого вона зустріла в маєтку? (Домоправительку місіс Феєрфакс, жінку

похилого віку, яка вела господарство у Торнфілді і виявилася доброю

жінкою. Джейн мала бути гувернанткою маленької Адель, доньки

коханки містера Рочестера, власника маєтку. Пізніше Джейн дізналася,

що мати Аделі, французька співачка, покинула спочатку свого коханця, а

потім і Адель. Рочестер забрав дівчинку на виховання).

Що відомо про господаря маєтку? (Він дуже рідко відвідував Торнфілд,

більшу частину часу проводив на континенті).

Як жилося Джейн у Торнфілді? (Вона ніколи не знала домашнього

затишку, а тут до неї ставилися дуже добре. Хоча іноді дівчина й

відчувала тугу та самотність).

Що її хвилювало? (Вона відчувала, що в маєтку приховують якусь

таємницю, пов’язану, на її думку, із жінкою на ім’я Грейс Пул. Іноді вночі

дівчина чула нелюдський сміх, таємничі кроки).

Що перешкодило здійсненню щасливих мрій Джейн? (Під час церемонії

вінчання виявилося, що Рочестер одружений).

2 група.

Як ви думаєте, чому Джейн не хотіла залишитися з Едвардом? Вона його

не кохала? (Ні, вона щиро кохала Едварда. Але бути на правах коханки не

могла. Це суперечило її принципам).

Де знайшла притулок Джейн після втечі з Торнфілда? (Доля подарувала

їй

зустріч із чудовими людьми: сім’єю Ріверсів — місцевим священиком

Сент-Джоном, його сестрами Діаною та Мері. Виявилося, що всі вони

родичі. Джейн знайшла рідню).

Чи розлюбила вона Рочестера? (Ні, вона кохала, навіть розуміючи, що

вже ніколи його не побачить).

Шарлотта Бронте. Роман «Джейн Ейр»

Про що свідчить той факт, що Джейн розділила свій спадок між усіма

Ріверсами? (Це ще одне підтвердження благородства її душі).

На вашу думку, чому Сент-Джон запропонував саме Джейн стати його

дружиною? (Вона витримана, спокійна, терпляча, коли потрібно рішуча,

віддана, благородна, не байдужа до людського горя – такою має бути

дружина пастора).

Як Джейн сприйняла пропозицію Сент-Джона? (Вона відмовилася стати

його дружиною, бо кохала Рочестера, але згодна була слідувати за ним

як сестра і помічниця. Однак такий варіант не влаштовував Сент-Джона).

Чому дівчина вирішила відвідати Торнфілд? (Джейн почувся голос

Рочестера, який кликав її. Вона швидко зібралася і поїхала, бо вважала,

що з ним щось трапилося).

4. Виразне читання уривків роману «Джейн Ейр» вчителем та учнями

(РОЗДІЛИ І, ІІІ, ХХ, XXXVIII. ЕПІЛОГ).

5. Бесіда за змістом прочитаного.

Знайдіть у тексті портретні характеристики героїв і зачитайте їх. Як ви

думаєте, чому персонажі не наділені гарною зовнішністю? (Можливо, для

того щоб більше уваги звернути на їх внутрішній світ).

Прослідкуйте за психологічним станом Джейн і Рочестера, за їхніми

стосунками. (Між Джейн і Рочестером майже відразу зародилася глибока

симпатія, яку кожен з них старанно приховував. Вона – за прохолодною

шанобливістю, він — за грубувато-глузливим тоном звертання).

Як Рочестеру вдалося викликати ревнощі Джейн? (Він віддавав перевагу

міс Бланш, дивовижній красуні. Сусіди почали говорити навіть про їхнє

весілля. Та й сам Рочестер не відмовлявся від цього. У помісті готувалися

до весілля).

Яку роль відіграла сцена із циганкою-ворожкою? (Саме Джейн здалося,

що

циганка дивна. А Рочестер міг розкрити деякі таємниці дівчини. Як потім

з’ясувалося, Рочестер кохав Джейн і освідчився їй. Приготування йшло

саме до їхнього весілля).

6. Поділ тексту на частини, складання плану.

Принцип побудови оповіді – історія життєвого шляху Джейн:

1) місіс Рід; 2) ловудська школа; 3) замок Рочестера; 4) родина Риверсів та

повернення до Рочестера.

Композиція роману «Джейн Ейр». Кожна частина має свою композицію.

У місіс Рід

Шарлотта Бронте. Роман «Джейн Ейр»

експозиція – сирота Джейн в сім’ї місіс Рід;

зав’язка – суперечка з Джоном Рід;

кульмінація – у червоній кімнаті та хвороба Джейн;

розв’язка – прощання з тіткою Рід.

У ловудській школі

експозиція – опис ловудської школи, її звичаїв;

зав’язка – покарання Джейн за «брехню»;

розвиток дії – дружба з Елен Бернс та міс Темпл;

кульмінація – смерть Елен Бернс;

розв’язка – робота учителькою в школі.

У замку Рочестера

експозиція – знайомство з міс Ферфакс та Аделією;

зав’язка – знайомство з Рочестером;

розвиток подій – пробудження почуттів Джейн – бал у замку Рочестера –

смерть місіс Рід – таємниця замку Рочестера – освідчення Рочестера;

кульмінація – відкриття таємниці Рочестера;

розв’язка – втеча Джейн.

У родині Ріверсів

експозиція – поневіряння Джейн;

зав’язка – притулок у сім’ї Ріверсів;

розвиток дій – робота у сільській школі – пропозиція Сен-Джона – спадок

Джейн;

кульмінація – голос Рочестера;

розв’язка – повернення до Рочестера. Щасливий шлюб.

7. Стислий переказ тексту з творчим завданням.

Розкажіть про першу незвичайну зустріч Джейн і містера Рочестера від

імені:

а) самої Джейн; б) містера Рочестера.

Розкажіть про перебування Джейн Ейр у сирітському притулку в Ловуді.

(Джейн провела у Ловуді вісім років: шість як вихованка, два як

вчителька).

Розкажіть про роль у житті Джейн директриси притулку міс Темпль та її

дружбу з Елен Берне. (Міс Темпль тепло ставилася до дівчинки,

піклувалася про неї, допомагала в навчанні. А Елен Берне багато

розповідала Джейн про Бога і та усвідомила, що Він – люблячий Отець

небесний).

Шарлотта Бронте. Роман «Джейн Ейр»

Розкажіть, як закінчилася історія кохання Джейн Ейр та Едварда

Рочестера.

Що відомо про подальшу долю всіх інших героїв роману?

Чому твір Ш. Бронте продовжує хвилювати сучасних читачів? (Тому, що в

ньому зображено чисті людські почуття, відсутні цинізм, ницість, грубість.

Вічними залишаються проблеми, порушені у творі: добра і зла, людських

відносин, стосунків чоловіка й жінки, вірності, честі, обов’язку).

8. Словесне малювання «Джейн Ейр – найдивовижніша жінка».

V. Закріплення вивченого матеріалу

Коментар учителя

На думку дослідників творчості Ш. Бронте, у романі «Джейн Ейр» багато

автобіографічного: жахливі умови життя в притулку та епідемія, Елен

Бернс та її смерть у школі; історія кохання Джейн і Рочестера нагадує

кохання Шарлотти й месьє Егера.

На відміну від сестер, Шарлотті були притаманні захоплення

сентименталізмом, романтизмом, готичними романами. В її творі є

містика у готичному дусі: поява привида дядька Ріда, голос Рочестера, що

його чує Джейн, хоча й знаходиться на відстані багатьох кілометрів від

коханого, таємниці помістя Торнфілд, страшна таємниця Рочестера, яка

відкривається в день весілля. Не дивлячись на те, що роман написаний у

той період, коли романтизм уже зійшов з англійської літературної сцени,

у ньому багато романтичних елементів (таємнича поява Рочестера,

пейзажі, романтичні почуття героїв тощо). У творі також багато елементів

сентименталізму (чутливість натури головної героїні, психологізм образів

тощо).

Але роман цікавий тим, що Шарлотта Бронте однією з перших в

англійській літературі насмілилася так щиро, пристрасно, правдиво

розповісти про кохання, віру, обов’язок, звичайні людські почуття.

Авторка сміливо заговорила про рівність жінки й чоловіка, прагнення

жінки до щастя, кохання, нормального життя. Героїня Ш. Бронте — це

людина, яка має вроджене високе почуття моралі, відчуття власної

гідності, вірність моральним принципам, стійко витримує всі складнощі

долі й пробиває собі дорогу в життя власними силами. Щастя Джейн у

кінці роману сприймається як гідна нагорода за всі її страждання й муки.

Сприйняття творів інших видів мистецтва.

Відомо, що роман було неодноразово екранізовано. Чи бачили ви хоча б

одну з кіно-версій? («Джейн Ейр» (телесеріал, 1983); «Джейн Ейр» (фільм,

Шарлотта Бронте. Роман «Джейн Ейр»

1996); «Джейн Ейр» (мінісеріал, 2006); «Джейн Ейр» (фільм, 2011)).

Яке ваше враження від стрічки італійського режисера Франко

Дзеффиреллі (1994 рік, телефільм «Джейн Ейр»), що транслювалася на

телеекранах?

Перегляньте фрагменти кінофільму, створеного наприкінці ХХ ст.

британськими й американськими митцями, та епізоди телесеріалу

«Джейн Ейр». Порівняйте кіновтілення з літературною основою.

Який фільм вам сподобався більше? Поясніть свій вибір.

VІ. Підведення підсумків уроку.

VІІ. Домашнє завдання.

На вибір:

Скласти сюжетний ланцюжок роману.

Підготуйте презентацію про життя та творчість Шарлотти Бронте.

Підготувати переказ, розповіді про головних героїв роману.

Скласти анкету роману «Джейн Ейр».

docx
До підручника
Зарубіжна література 9 клас (Ніколенко О.М., Зуєнко М.О., Стороха Б.В., Туряниця В.Г., Орлова О.В.)
Додано
30 березня
Переглядів
116
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку