Сонце – джерело світла і тепла на Землі.

Про матеріал
Урок з інтегрованого курсу "Я досліджую світ" Сонце – джерело світла і тепла на Землі. Для учнів 4 класу.
Перегляд файлу

 

Тема:    Сонце – джерело світла і тепла на Землі. 

Мета:

Розширити уявлення учнів про Сонце як найближчу до нас зірку, центр Сонячної системи та джерело світла й тепла; з’ясувати значення Сонця для природи.  Продовжити формувати поняття природа нежива і жива, уявлення про значення Сонця у природі. Розширити уявлення  про сонячні промені, особливості їх падіння на поверхню Землі, про висоту Сонця на небосхилі, про значення світла і тепла в природі. Формувати уміння порівнювати, спостерігати і встановлювати причинно-наслідкові зв’язки в природі. Розвивати пізнавальну активність учнів, творчі здібності, логічне мислення. Виховувати бажання пізнавати природу, бачити її красу, охороняти та примножувати природні багатства.

Очікувані результати:

  •             Учень / учениця знає, що таке Сонце, його значення для життя 

        на Землі;

  •             має уявлення про розміри Сонця відносно інших небесних тіл;
  •             створює простий літературний твір, редагує його;
  •             висуває власні гіпотези;
  •             розрізняє факти й судження в медіатексті, виокремлює цікаву для себе

        інформацію;

  •             ставить запитання, виявляє пізнавальний інтерес;
  •             виконує математичні обчислення;
  •             розмірковує над результатом власної діяльності, презентує його.

 

Наочне оформлення: таблиці: « Сонце – джерело світла і тепла», «Сонце», схема «Енергія Сонця»; інструкції: екологів,  дослідників Сонця;  енциклопедія «Всесвіт» серії «ПіснеЗнайка», хмара слів «Сонце».

Музичне оформлення:  «Всесвіт» серії «ПіснеЗнайка» пісні: «Сонце», «О, Земле»;

Відео оформлення: https://svitdovkola.org/4/6-37?ref=ik42-p3

Технічні засоби: комп’ютер, мультимедійний комплекс.

 

Організаційний момент

Мотивація навчальної діяльності

Ранкове коло.  

Щоб нам було тепліше на душі, щоб був гарний настрій, давайте подаруємо один одному чарівний сонячний промінчик. Його потрібно дарувати посміхаючись й при цьому говорити гарні слова.

Актуалізація опорних знань

А. Підсумки спостережень

- Яка зараз пора року?

- Які осінні місяці ви знаєте?

- Чому ці місяці мають таку назву?

Б. Перевірка домашнього завдання ( робота в групах)

 

Група науковців. Інструкція.

  1. Що таке природа? Що належить до природи?
  2. Чим живі організми відрізняються від предметів неживої природи?
  3. Заповніть  таблицю.

 

 Екологи. Інструкція

 

  1. Як називається книга в якій записані рідкісні види рослин і тварин? Чому вона так називається?
  2. Знайди в Конституції України статтю про охорону природи.
  3. З’єднайте лініями особливості господарювання людей зі змінами в природі, що ними спричиняються.

Витоптування і зривання                      

трав’янистих рослин                                              Забруднення повітря

Неекономне використання                                    Зникнення тварин                   

паперу й деревини                                                  Зникнення рослин

Надмірне полювання

Спалювання палива                                                Вирубування лісів і висихання                                                                                                                                        річок

2. Визнач який заповідник розташований найближче до нашого міста.

 

  1. Вивчення нового матеріалу

 

Відгадайте загадку:

Я на вигляд круглолице,                                           Без дров, без вогню,

Щирим золотом горю,                                              А світить і гріє щодня.

Глянь на мене засліплю.

 

 Сонце — найближча до Землі зоря. Чи можна сказати, що без Сонця не було б життя на Землі? Чому? Сьогодні ми дізнаємося більше про центральне тіло нашої планетарної системи. Дослідимо його будову, порівняємо з іншими зірками. Цікаво? Тоді рушаймо вперед!

 

 Давайте з «ПіснеЗнайкою» пригадаємо що ми вже знаємо про Сонце.

Відео «Сонце»

-  Що таке Сонце? (Зірка)

  •          Яких розмірів ця зірка? (жовтий карлик)
  •          Які зірки гарячіші?  (білі та блакитні)

 

Робота над хмарою «Сонце»

Свою залежність від Сонця люди збагнули ще здавна. Вони не знали його природи, але розуміли, що без нього не може бути життя. А що ви знаєте про Сонце? Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте це слово? Створіть хмару слів

 

Презентуйте свою хмару сусіду / сусідці по парті. З’ясуйте, чи є спільні слова у ваших хмарах. Якими словами різняться ваші хмари? Як ви гадаєте, чому?

 

Факти про дивовижну зірку Сонце.

Подивись відеорозповідь дівчинки про Сонце. Поміркуй, що тобі хотілося б розповісти про єдину зірку Сонячної системи.

https://svitdovkola.org/4/6-37?ref=ik42-p3

 

  •             Що нового ви дізналися про Сонце?
  •             Які факти вас здивували / зацікавили?
  •             Про що захотілося дізнатися більше?
  •             Якими фактами / словами можете доповнити свої хмари?
  •             Поміркуйте, що вам хотілося б розповісти про єдину зірку Сонячної системи. Спробуйте зняти відео чи створити пізнавальний плакат.

 

Фізкультхвилинка

Ранок стукає в віконце,

«Час вставати», - каже сонце.

І промінчиком лоскоче –

Привітатись першим хоче!

Як знайомих я зустріну,

Посміхнусь їм неодмінно!

Гарний настрій принесе

«Добрий день» чи «Здрастуйте»

 

Розповідь вчителя

- Сонце – розжарене небесне тіло, воно посилає на землю свої промені, які несуть світло і тепло.

Спробуйте прочитати як падають сонячні промені на Землю

- Сонячні промені падають прямовисто.

- Сонячні промені несуть світло – світову енергію і тепло – теплову енергію, без чого неможливе життя на Землі.

- Сонячне тепло вбирають неживі предмети і живі організми. Тому вони нагріваються.

- Найбільше тепла віддають ті промені, які падають на земну поверхню прямовисто.

- Пригадайте коли Сонце дужче гріє? (Опівдні, вранці чи ввечері)

 

Робота з енциклопедією Всесвіт серії «ПіснеЗнайка» с.99

 

Робота з підручником с. 37-40

 Цікавинки про Сонце.

Виконайте обчислення на роздруківці чи в зошиті і дізнайтеся нові факти про Сонце.

Скільки мільйонів кілометрів від Землі до Сонця?
(350 · 5 + 100) : 10 = _________ млн км.

Перевірте себе

 (350 · 5 + 100) : 10 = 150 млн км.

За скільки хвилин світловий промінь долає відстань від Сонця до Землі?
(12 + 486) : 6 — 75 = ________ хв.

Перевірте себе

 (12 + 486) : 6 — 75 = 8 хв

Яка температура поверхні Сонця?
2 105 + 10 200 : 3 = ________ °C?

Перевірте себе

 2 105 + 10 200 : 3 = 5 505 °C

 

Робота в зошитах  с.28

 

Сонце дає землі світло і тепло.

Сонячне світло це світлова енергія.

Сонячне тепло – теплова енергія

 Відео «Всесвіт»

 

Гра «Поєднай». Прочитайте речення, правильно поєднавши їх початок і кінець.

 

Сонце – величезна                                                    Землю.

Воно в багато разів більше за                                 маленьким

Із Землі Сонце здається нам дуже                          розпечена куля.

     Це тому, що воно знаходиться дуже                      світло і тепло.

     Сонячні промені несуть на Землю                         далеко.

     До сонця тягнеться                                                  усе живе.

 

Робота з енциклопедією «Сонячні цікавинки»

 

Дізнайтеся ще декілька цікавих фактів про Сонце.

  • Якщо хоча б трохи змінити розміри чи масу Сонця — хтозна, який вигляд мала б Сонячна система і чи жили б ми з вами.
  • Існує зірка, яка більша за наше Сонце у 1500 разів. Цього гіганта називають VY Великого Пса, діаметр якого становить близько 3-х мільярдів км.
  • Якби людина могла ступити на Сонце, її вага збільшилася б у 28 разів. (Ні, ніхто б не набрав зайвих кілограмів. Вага — це сила, що діє на об’єкт у результаті гравітації, а на Сонці вона інакша, ніж на Землі.)
  • Що більше: Сонце чи Земля? Уявіть, що Сонце — футбольний м’яч. Тоді Земля буде завбільшки з горошину.

 

Підсумок уроку

 Рефлексія «Сонце творчості»

У кожного з вас на парті є конвертики з пазлом сонця.  Складіть кожен собі сонечко на згадку про сьогоднішній урок. Нехай сонячні промінчики  зігрівають вас кожен день. Дякую за увагу. Ви молодці.

 

Використані джерела:

 

1. Я досліджую світ : підруч. для 4 кл. закл. загал. серед. освіти (у 2-х ч.) : Ч. 1 / Н. М. Бібік, Г. П. Бондарчук. — Харків : Вид-во «Ранок», 2021. — 128 с.

 

2. Данилко О. Природа навколо нас: Сценарії шкільних свят для учнів 1-4 кл.

- Т.: Підруч. і посіб., 2017р. – 137 с.

3.  Н.В.Діптан Я і Україна. Плани - конспекти уроків, -Харків, 2019р. –С. 198- 201

4. Екологія//Дитяча енциклопедія: 1001питання. –Київ, 2008р. – С. 60-61

5. Запорожан З. Екологія в початковій школі: Дидактичні матеріали з

методикою їх використання. – Кам'янець-Поділ.: Абетка, 2017р. – 123 с.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
12 жовтня
Переглядів
470
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку