Мета заняття: розширити знання студентів про генетику як науку; дати знання про основні генетичні поняття; ознайомити з методами генетичних досліджень; сформувати основні поняття про основні генетичні закономірності: моно - та дигібридного схрещування; сформувати поняття “ чистоти гамет ”
Актуалізація опорних знань 1.)Які ви знаєте закономірності організмів? (циклічність, полярність, адаптація, спадковість, мінливість); 2.)Що таке спадковість? (загальна властивість живих організмів зберігати і передавати особливості будови і функції від предків до потомства); 3.) Що таке мінливість? (здатність живих організмів набувати нових ознак, відмінних від предків і їхніх станів у процесі індивідуального розвитку); 4.) Що є носієм спадкової інформації? (ген); 5.) Де містяться гени? (в хромосомах).
Основні генетичні поняття та терміни Ген – елементарна одиниця спадковості; Генотип – сукупність спадкових факторів організму (генів); Фенотип – сукупність усіх ознак і властивостей організму, що є результатом взаємодії генотипу з умовами зовнішнього середовища; Спадковість – загальна властивість живих організмів зберігати і передавати особливості будови і функцій від предків до потомства; Мінливість – загальна властивість живих організмів набувати нових ознак-відмінностей між особами в межах виду; Генетика – наука про закономірності спадковості і мінливості.
Менделівські ознаки людини Домінантні Рецесивні Карі очі Блакитні очі Темне волосся Світле волосся Косий розріз очей Прямий розріз очей Ніс із горбинкою «Римський ніс» Прямий ніс Голос (у жінок) - сопрано Альт Голос (у чоловіків) - бас Тенор Ямочки на щоках Відсутність ямочок на щоках Довгі вії Короткі вії Наявність ластовиння Відсутність ластовиння Губи товсті Губи тонкі Краще володіння правою рукою Краще володіння лівою рукою Кров з резус-позитивним фактором Кров з резус-негативним фактором Здатність згортати язик трубочкою Нездатність згортати язик трубочкою
Закон розщеплення, або другий закон: у другому поколінні гібридів спостерігається розщеплення у співвідношенні 3:1, де в більшості проявляється домінантна ознака. Р ♀Аа х ♂Аа Гамети ↓ ↓ А,а А,а F2 АА , Аа ,Аа ,аа АА,аа – гомозиготи – утворюють один сорт гамет. Гамети чисті. Аа – гетерозигота, гібрид.
Розв’язування генетичних вправ і задач Які типи гамет утворюють тварини, що мають такі генотипи: Вв, Сс, КК, СС, аа? Які зиготи утворюються з таких гамет: G і G, G і g, S і s? Шість особин мають такі генотипи: АА, аа, Вв, СС, Ее, Dd. Які з них гомозиготи, які – гетерозиготи? У квасолі чорне забарвлення насіннєвої шкірки А домінує над білим забарвленням а, визначити F1,2? У томатів ген, що обумовлює червоний колір плодів, домінує над геном жовтого забарвлення. Якого кольору плоди матимуть рослини ,отримані від схрещування гомозиготних червоноплідних з жовтоплідними? Імунність у вівса до сажки домінує над ураженістю цією хворобою. Яке потомство F1 вийде від схрещування гетерозиготних імунних особин з рослинами, що уражаються сажкою?