Хто такий ліричний герой?Чим вiдрiзнявтьється лiричний твiр вiд епiчного?Бесіда за питаннями: Ліричний герой — це образ, що виникаєв уяві читача під враженням висловлениху творі почуттів, переживань, роздумів. Ліричні твори пишуть віршованою мовою,у них нема сюжету, не відбуваються події,виражаються відтінки почуттів.
Мати – це берегиня домашнього вогнища, і саме вона прагне створити у своїй хаті земний рай. У віршах досить часто багато можна дізнатися, читаючи між рядками. Поясніть, як ви розумієте вислови: Автор показує, що мати настільки відчуває свою дитину, що говорить із нею душею і розуміє свого сина без слів.«Мати… мотузочком диму хату прив’язала до небес», «хата, що прив’язана до неба»«Ковдрою закутуючи плечі, мати не пита, чому не сплю»?
Про яку пору року йдеться у творі?Про зиму, бо мати встала затопити пічку, бо холодно, а на вулиці ще темно, бо взимку пізно світає. Поясніть вислів: «Мати…мотузочком диму хату прив'язала до небес», «хата, що прив'язана до неба»?Мати – це берегиня сімейного вогнища, і саме вона прагне створити у своїй хаті земний рай, як на небі?Поясніть вислів: «Ковдрою закутуючи плечі, мати не пита, чому не сплю?» Автор показує, що мати настільки відчуває свою дитину, що говорить із нею душею і розуміє свого сина без слів. Евристична бесіда«Читаємо між рядками»
Логічний ланцюжок «Знайди зайве». (Знайти в рядках «зайве» слово і обґрунтувати відповідь)Мати, батько, син, дитина; Дим, жар, полум’я, вогонь; Руки, серце, душа, плечі; Шиби, хата, піч, мисник. Мати, батько, син, дитина; Дим, жар, полум’я, вогонь; Руки, серце, душа, плечі; Шиби, хата, піч, мисник.
Логічний ланцюжок «Знайди зайве». (Знайти в рядках «зайве» слово і обґрунтувати відповідь) Весна, осінь, літо; Баба, внучка, мати; Сумочка, черевички, хустина; Дорога, автобус, курява; Сміх, радість, сльози; Село, місто, хата; Білі, малесенькі, дитячі. Весна, осінь, літо; Баба, внучка, мати; Сумочка, черевички, хустина; Дорога, автобус, курява; Сміх, радість, сльози; Село, місто, хата; Білі, малесенькі, дитячі.
Гармонійна цілісність образів поезії«Забула внучка в баби черевички»ДотиковіСлухові ЗоровіБабка … дитячі черевички у спорожнілу хату занесла. Махнуло рученятко в бензовозі,і курява вляглась після коліс. Дитячим сміхом бризнувши в зело. Торкнулась черевичків перед сном А бабка все стояла на дорозі, хустинкою торкаючись до сліз. Лягла собі. І світло не світила.
1 рядок – 1 іменник2 рядок – 2 прикметники3 рядок – 3 дієслова4 рядок – речення з ідейним центром5 рядок – 1 іменник (головне значення) Мама. Найдорожча, найрідніша. Любить, піклується, оберігаєБез неї немає щастяЄдина. Мама. Найдобріша, найближча. Любить, турбується, допомагаєВона завжди з тобою. Берегиня. Бабуся. Самотня, немічна. Сумує, чекає, любитьЇй потрібна турбота. Старість. П'ять натхнень
1. Онучка помахала бабусі на прощання…81234567910111213 Кросворд1 Рученям2 Зело3 Горіховий4 Світанковим5 Досвіток6 Маленький7 Черевички8 Вогонь9 Кресалом10 Жван11 Лікування12 Родину13 Комбайнером2. Давньоруський синонім до слова «зелений», «зелень».3. Який листок подарувала осінь бабусі?4. Яким вогнем «прив'язана» хата до небес?5. Що не скресло на шибках.6. Прикметник, що вказує на те, яким уявляв себе головний герой у рідній хаті.7. Що забула внучка в бабусі?8. Поширений символ у світовій міфології.9. Чим висікали вогонь.10. У якому селі народився поет?11. Для чого використовували живий, чистий вогонь?12. Що повинна мати кожна людина?13. Ким працював батько поета?