Тема уроку: Стародавній Єгипет. «Створення світу». (Переповіла Ольга Бондарук).
Мета уроку: формувати предметні та ключові компетентності: комунікативну, читацьку, спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську; суспільні цінності. Ознайомити учнів із змістом міфа «Створення світу», з уявленнями стародавніх слов’ян про створення землі, неба, тварин, рослин, про богів та їх діяння. Розширити знання дітей про минуле різних країн. Удосконалювати навички свідомого виразного читання, формувати вміння досліджувати й аналізувати прочитане й побачене. Розвивати пам’ять, увагу, спостережливість, уяву, логічне мислення, зв’язне мовлення. Збагачувати словниковий запас. Виховувати зацікавленість пізнанням нового.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
Хід уроку
І. Етап настанови на працю.
- Доброго ранку! - мовлю за звичаєм.
- Доброго ранку! - кожному зичу я.
Щастя, здоров’я вам, кожної днини,
Миру і злагоди вашим родинам.
Настрій на урок не забудьте взяти,
Сядьте зручненько, почнемо працювати.
ІІ. Артикуляційна розминка.
1. Виконання вправ на постановку дихання.
- Подмухайте на гарячий чай.
- Загасіть свічки на торті.
- Понюхайте запашну квітку.
- Дмухніть на кульбабку, щоб розлетілися «кульбабенята».
- Надуйте повітряну кульку.
2. Промовляння скоромовки.
Півдня працював павучок,
наткав полотна пучок.
Почав помаленьку привчати
панчішки плести павучаток.
ІІІ. Цілепокладання, мотивація навчальної діяльності.
1. Метод «Передбачення» за світлинами.
Вправа «Мікрофон».
- Що зображено на кожній світлині?
- В якій країні можна побачити такі споруди?
- Як ви вважаєте, про яку країну йтиме мова на сьогоднішньому уроці?
ІV. Актуалізація опорних знань.
1. Вправа «Інтерв’ю».
- Знайдіть Єгипет на карті світу.
- На якому континенті розташована ця країна?
- На якому континенті розташована ця країна?
- Яке місто є столицею Єгипту?
2. Прийом «Знаю – Хочу дізнатися – Дізнався» («ЗХД»).
V. Сприймання, усвідомлення, осмислення нового матеріалу.
1. Словникова робота.
- Читання колонок слів «луною» за вчителем, за однокласником, на одному мовному видиху.
- Пояснення значення малозрозумілих слів.
хаос Нун пагорб
здогадки Всесвіт сяйво
прадавній Сонце лотос
припущення Ра безбережні
2. Стратегія навчання «Читання з передбаченням».
2.1 Виразне читання першого міфа вчителем уголос.
- Яке враження справило на вас почуте?
- Чи справдилися наші передбачення?
- Як можуть розгортатися подальші події?
2.2 Гра «Дешифрувальники». Читання другого міфа учнями.
- Які емоції й почуття викликало у вас прочитане?
- Чи справдилися ваші передбачення?
- Яким може бути подальший розвиток подій?
2.3 Читання третього міфа вголос підготовленим учнем.
- Чи справдилися наші передбачення?
- Що вас здивувало найбільше?
VI. Застосування знань, умінь, навичок.
1. Читання твору дітьми вголос «ланцюжком».
- Скільки припущень зробили єгиптяни стосовно створення світу?
2. Робота в групах.
3. Гра «Ми – дослідники».
- Кого єгиптяни вважали творцем світу?
- Які власні назви є у тексті? Що вони означають?
VII. Узагальнення та систематизація знань.
1. Бесіда:
- До якої країни ми сьогодні здійснили мандрівку?
- Що нового дізналися ви про Стародавній Єгипет?
- Зі скількома міфами ми познайомилися?
2. Прийом «Кола Венна».
- Які спільні риси прослідковуються в усіх трьох міфах?
- Чим відрізняються давньоєгипетські міфи?
3. Метод «Сторітелінг».
- Який міф вам сподобався найбільше?
- Яку ілюстрацію ви створили б до цього міфа?
- Уявіть, що ви художники.
VIII. Рефлексія процесу та результатів навчання.
1. Прийом «Знаю – Хочу дізнатися – Дізнався» («ЗХД»).
Заповнення третього стовпчика «Дізнався».
2. Вправа «Небо Єгипту».
На аркуші А1 зображене зоряне небо. Діти прикріплюють зірочки, на яких зазначили своє враження від уроку та здобуті знання.
IX. Домашнє завдання: стор. 14-15 (переказувати зміст міфів); намалювати ілюстрацію до міфа, який сподобався найбільше.