Тема. Створення діаграм і графіків у середовищі табличного процесора Excel
Мета: Ознайомити учнів з основними типами та видами діаграм; їх застосуванням, основними елементами. Показати учням можливості використання Microsoft Excel для виконання необхідних обчислень, побудов таблиць, діаграм і графіків. Набуття практичних навичок під час побудови різних видів діаграм.
Розвиваюча мета: Розвивати логічне мислення, творчі здібності учнів, увагу, та зосередження на виконанні завдання.Розвивати навики роботи за комп’ютером.
Виховна мета: Формування навичок самостійності та самоаналізу в роботі з ЕТ.
Технічні засоби навчання: комп’ютери, ОС Windows XP, електронна таблиця Excel, MS Power Point, демонстраційні програми, проектор, мультимедійна дошка
Обладнання: міні-таблиці «Помилки під час введення формул до ЕТ»
Дидактичні і роздаткові матеріали: 1) індивід. картки із завданнями на обчислення функцій і побудову діаграм – інструктивні картки; 2) завдання для практичної роботи.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть:
- Будувати діаграми та графіки на основі табличних даних;
- Форматувати в редагувати діаграми;
- знаходити практичний і ефективний шлях виконання заданого завдання
- чітко обґрунтовувати свою позицію;
- переконатися у справедливості древньої мудрості «Хочеш чомусь навчитися сам - спробуй навчити цього ж іншого».
Структура уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, вмінь, навичок учнів.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
V. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.
VІ. Узагальнення знань про різні типи діаграм. Корекція.
VІІ. Підведення підсумків. Оцінювання результатів уроку.
VІІІ. Домашнє завдання.
Хід уроку
І. Організація класу.
Повторення правил ТБ і роботи учнів у кабінеті інформатики
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1 учень біля дошки виконує завдання аналогічне до д/з; 3 учні за ПК працюють з комп’ютерними тестами в тестовій оболонці Test-W.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, вмінь, навичок учнів.
Що таке ЕТ? Для чого застосовують ЕТ?
Які типи даних можна вводити в ЕТ?
Які основні правила запису формули?
Назвіть основні властивості ЕТ.
В яких режимах може працювати ЕТ ?
Що може містити формула?
Які є категорії стандартних функцій?
Наведіть приклад математичних функцій, статистичних?
Які логічні функції ви знаєте.
(демонстрація на ПК тестових завдань в програмі PowerPoint)
Яке значення виразу МИН (12;25) + МАКС(12;25)?
Який результат міститиме клітинка, куди введена формула 2*sin(0)+1?
Яке значення функції?
а) СУММ(5;2;МАКС(8;13));
б)МИН(15;20;МАКС(15;20));
в) МАКС(15;40;МИН(25;45));
г) СРЗНАЧ(15;50;25)?
4. Яке значення виразів? СУММ(15;20;25)+МИН(5;15)?
МИН (12;25) + МАКС(12;25)?
5. На екрані поміщені розв'язки задач, учням пропонується проаналізувати їх, використовуючи метод «ПРЕС».
Ø аналіз має початися словами «Я вважаю, що...» і учні повинні висловити свою точку зору.
Ø Обґрунтування розпочати зі слів «тому, що...» і навести докази на підтримку такої позиції.
Ø Узагальнити свою думку після висловлення «Отже, я вважаю...».
Уважно, не перебиваючи, вислухати відповідь однокласника і, якщо не погоджується з нею, то висловити свою думку після прослуханої відповіді.
(Демонстрація на ПК)
№ п/п |
Завдання |
Запропонований розв’язок |
1 |
Чи правильний запис для обчислення в ЕТ?y=√ x²+x³-5 |
=КОРЕНЬ(А1^A1+A1^3 - 5)) |
2 |
Чи правильний запис для обчислення в ЕТ?y= (x-2)x²/x³ |
=(A1-2)*A1^2/A1^3 |
3 |
Чи правильний запис для обчислення в ЕТ?y=√x-8 + sinx² |
= КОРЕНЬ(А1)+SIN(A1) |
4 |
Чи правильний запис для обчислення в ЕТ? y=(x+5)/cosx³ |
=A1+5/COS(A1^3) |
ІV. Мотивація навчальної діяльності. (демонстрація вчителем на ПК)
Розгляньте повідомлення, подане у різних видах. Визначте, за якого подання інформація сприймається найкраще.
Таблиця.
Обсяг продажів за місяцями |
|
|
|
Назва товару |
січень |
лютий |
березень |
Комп'ютер Pentium 4-4000 |
15 000 |
23 400 |
30 050 |
Комп'ютер Рentium 4-3800 |
18 000 |
28 080 |
31 220 |
Комп'ютер Athlon64 -3200 |
29 000 |
33 698 |
29 900 |
Монітор 17" |
12 440 |
40 435 |
35 780 |
Монітор 19" |
15 120 |
23 896 |
24 550 |
Принтер лазерний ХP |
1 100 |
4 400 |
6 700 |
Принтер лазерний Canon |
2 700 |
3 500 |
5 800 |
Принтер струминний |
350 |
1 050 |
1 220 |
Як бачимо, діаграми і графіки дозволяють наглядно представляти табличні дані і проводити швидкий візуальний аналіз цих даних.
Excel дає широкі можливості для створення ділової графіки – діаграм і графіків.
V. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.
(засвоєння нових знань і формування вмінь)
Учні записують тему уроку і мету з презентації.
Вчитель пропонує опрацювати теоретичний матеріал самостійно у групах
(Робота в групах з роздатковим матеріалом – ознайомлення з типами діаграм і алгоритмом побудови діаграм і графіків)
Діаграми призначені для графічного відображення числових даних.
Діаграми поділяються на стандартні і нестандартні. Серед стандартних діаграм і графіків є такі: гістограма, лінійчата, графік, кругова, крапкова, з областями, кільцева, пелюсткова, поверхнева, бульбашкова, біржова, циліндрична, конічна, пірамідна. Крім того, Excel крім 14-ти стандартних типів діаграм пропонує більше 20 нестандартних діаграм і графіків.Основою всіх цих різноманітних діаграм і графіків є три різновиди: кругова діаграма, стовпчикова діаграма і лінійний графік.
Завдання для 1 групи:
Кругові діаграми відображають числові дані з одного виокремленого рядка чи стовпця у вигляді круга із секторами. Вона демонструє співвідношення частин і цілого поданих у відсотках від цілого (100%).
В кругових діаграмах немає осей X і Y.
Стовпчикові діаграми (гістограми) краще показують числові дані одночасно в кількох рядках і стовпчиках.
Лінійний графік (точкова діаграма) краще використовувати для побудови математичних графіків.
Діаграми будуються автоматично за допомогою Майстра діаграм. Їх запускють двома способами:
1) за допомогою кнопки Майстер діаграм на панелі інструментів;
2) командою з меню Вставити =>Діаграму. Спочатку потрібно виділити діапазон з даними, а тоді виконати 4 кроки для побудови діаграми.
Зміни у створеній діаграмі можна зробити за допомогою: 1) контекстного меню (параметри діаграми); 2) командою Діаграма; 3) панелі інструментів (кнопка Майстер діаграм).
Завдання для 2 групи:
Тип діаграми |
Опис |
Гістограма |
Дані відображаються у вигляді вертикальних смуг. Найбільш поширений тип. В Excel використовується за умовчанням. Подана у такому вигляді: об'ємна, з накопиченням і нормована на 100 % |
Лінійчата |
Дані відображаються у вигляді горизонтальних смуг. Використовується під час порівняння величин за один проміжок часу та у випадках, коли підписи категорій надто довгі. Подана в такому вигляді: об'ємна, з накопиченням і нормована на 100 % |
Графік |
Дані відображаються у вигляді точок, що з'єднані між собою лініями. Цей тип діаграм використовується для відображення зміни даних у часі. Подана у такому вигляді: об'ємна і з накопиченням |
Кругова |
Відображає один ряд чи категорію даних. Використовується для того, щоб показати, скільки відсотків складає кожна точка даних від загальної величини. Цей тип діаграм поданий такими видами: об'ємна, розрізна, вторинна і колова. Вторинні діаграми використовуються у тих випадках, коли частину елементів необхідно відокремити від загальної суми і подати їх в окремій коловій діаграмі або гістограмі |
Кільцева |
Схожа на колову. Використовується для відображення відсотка від загальної суми, але для кількох рядів. Дані відображаються у вигляді кілець. Можливе створення розрізної кільцевої діаграми |
Точкова |
Відображає маркери Для кожної точки даних. Застосовується для відображення розподілу даних, що часто використовуються у наукових роботах. Подана такими видами: тільки точки; точки, сполучені згладжувальними лініями; точки, сполучені відрізками |
Бульбашкова |
Нагадує точкову діаграму, у якій для кожної точки відображається мітка. Чим більше значення, тим більша бульбашка. Може бути подана в об'ємному вигляді |
Пелюсткова |
Вісь значень подана променями, що виходять із спільного центра, а точки Даних сполучені відрізками, утворюючи структуру, що нагадує павутиння. Можливий варіант діаграми з полями |
Технологія «Ажурна пилка». Робота в експертних групах.
Експерти «домашніх» груп, пересуваючись за годинниковою стрілкою, ознайомлюють членів інших груп із тим матеріалом, який опрацювали у «домашній» групі і отримують від них зворотну інформацію. Приблизний час перебування експерта в кожній групі - 2 хвилини. В останній частині занять учень повертається у свою «домашню» групу.
Як практично побудувати діаграми учениця за ПК демонструє і коментує у вигляді презентації.
VІ. Узагальнення знань про різні типи діаграм. Корекція.
Робота у великій групі. Вчитель акцентує увагу на питаннях, які за його спостереженням виявилися найважчими для учнів:
Що таке діаграма, для чого призначена?
Які є типи діаграм?
З допомогою чого будується діаграма?
Скільки кроків використовують для побудови діаграм?
VІІ. Підведення підсумків. Оцінювання результатів уроку.
Метод «Мікрофон».
Що нового ви дізналися на уроці? Чому навчилися?
Над виробленням яких навичок та дій ви працювали?
Як ви самі оцінюєте свою роботу на уроці?
VІІІ. Домашнє завдання.
Підготувати таблицю про успішність учнів вашого класу з відповідних предметів, які ви отримали за тему.