Тема: Світовий океан та його частини
Мета уроку: продовжувати формувати поняття «гідросфера» та її складові частини;формування поняття «Світовий океан» та ознайомлення з його складовими; формувати знання про материки й острови;
розвивати первинні практичні навички визначати географічне положення океанів та його складових, визначати глибини морів та океанів за шкалою глибин; формувати практичні навички роботи з географічним атласом, географічною картою, підручником, картографічні навички на основі роботи з контурною картою;
виховувати в учнів почуття дружньої взаємодопомоги,географічну культуру, розширювати світогляд учнів.
Формування основних груп компетентностей:
Обладнання: фізична карта півкуль, контурні карти, атласи, глобус, комп’ютер, мультимедійна презентація «Світовий океан та його частини», малюнки, повідомлення учнів про океани, звукозапис «Звуки океану»
Тип уроку: комплексного засвоєння знань.
Очікувані результати: учні розкривають ознаки понять «океан», «море»,»затока», «протока», «острів»; називають та знаходять на карті океани, найбільші моря, затоки, протоки, материки, острови, півострови; вміють користуватися шкалою глибин та визначати географічне положення водних об’єктів.
Хід уроку
«Вода! Ти саме життя!
Ти – найбільше багатство!»
Антуан де Сент-Екзюпері
І. Організаційний момент
Привітання вчителя. Перевірка присутніх. Перевірка готовності учнів до уроку та наявності обладнання.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
Прийом «Інтелектуальна розминка»
IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом «Практичність теорії»
Ви вже знаєте про те, що на Землі існував один материк — Панґея, з усіх боків оточений єдиним океаном. Рухи літосферних плит розділили цей величезний материк на шість частин, які, у свою чергу, поділили єдиний океан на чотири складові. Однак, незважаючи на такі серйозні зміни в обрисах суші та води, океан зберіг свою цілісність. Із будь-якої його точки можна потрапити до будь-якої іншої, не перетинаючи суходолу. Не вірите? Спробуйте! Давайте здійснимо подорож Світовим океаном, познайомимося з його частинами та з’ясуємо особливості ділянок суходолу в океані.
IV. Вивчення нового матеріалу
Під час нашої мандрівки ми дізнаємося:
(Перегляд презентації про склад гідросфери. Слайд 2)
1.Що таке Світовий океан, його складові.
Гідросфера займає ¾ нашої планети, без води не можливе життя. Вона скрізь солона і прісна, прозора і каламутна, рідка і тверда у вигляді пару, озер, морів та океанів.
Яке значення має вода на Землі? (Підручник ст.157).
Отже, відправимось до подорожі на Блакитну планету, яка називається Світовий океан. Світовий океан – це суцільна водна оболонка на поверхні земної кори, що оточує материки і складається з океанів, морів, заток і проток. (слайд 1)
Океан – частина Світового океану, яка розміщена між материками, має великі розміри.
Прийом «Картографічний практикум» (Практична робота №7 (початок) з картою океанів, атласами та контурними картами).
Світовий океан об’єднує чотири океани Тихому належить (47%), Атлантичний займає (24%), Індійський (20%), Південний (6%) та Пн.Льодовитий (3%).
(слайд 2)
Прийом «Знайди відповідь» (робота з підручником 159)
|
Океан |
Площа |
Глибина |
|
|
|
|
|
Тихий Атлантичний Індійський Південний Північно-Атлантичний |
|
|
(Записати площу та глибину).
2.Важливою складовою є моря. Прочитайте в підручнику, що таке море та які бувають моря (с.159).
А тепер давайте скажемо, що таке море, їх види. (слайд 10)
Море – частина океану, яка відособлена від нього ділянками суходолу або групами островів.
Бувають внутрішні ті, що глибоко вдаються в суходіл і сполучаються з океаном протоками (Чорне, Азовське);
Окраїнні – розміщуються на окраїнах материків і мало вдаються в суходіл (Берингове, Аравійське, Баренцеве);
Міжострівні – розміщуються між островами (Яванське, Банда).
(Продовжуємо практичну роботу і наносимо моря).
Глибину океанів та морів визначають за допомогою ехолота. Цей прилад із судна посилає у воду звукові сигнали. Вони досягають дна, відбиваються від нього і повертаються назад. Дослідники фіксують час, протягом якого звук пройшов до дна і назад. Знаючи швидкість поширення звуку у воді (а це 1500м/с) можна визначити глибину.
Додатковий матеріал
3.Невід’ємними частинами Світового океану є затоки і протоки.
Знайдіть у підручнику (стор.159-160) і запишіть визначення цих понять.
Затока – частина моря, океану, що глибоко вдається в суходіл, але має вільний зв'язок з океаном (Біскайська, Бенгальська,Ла-Плата);
Найбільшими затоками є Велика Австралійська, Бенгальська в Індійському океані, Мексиканська та Гвінейська в Атлантичному, та Аляска і Каліфорнійська в Тихому океані.
Випереджальне завдання: повідомлення про океани.
Протока – вузька смуга води, що розділяє ділянки суходолу і сполучає суміжні водні басейни (Берінгова, Керченська, Босфор, Магеланова, Гібралтарська).
Найбільша протока відкрита піратом Френсісом Дрейком і носить його ім'я. З'єднує Атлантичний та Тихий океани, розділяє Південну Америку та Антарктиду.
Гібралтарська - поєднує Середземне море й Атлантичний океан.
Панамський канал. З'єднує Атлантичний і тихий океани.
Берингова протока (поєднує Тихий та Північний Льодовитий океан). Всі протоки й канали допомагають скоротити шлях при морських плаваннях в Світовому океані.
(Фізкультхвилинка )
4.Суходіл в океані: материки, півострови, острови. (робота з картою).
- Скільки материків в океані? (Назвати і показати на карті).
Материк – величезна ділянка суходолу, що з усіх або майже з усіх боків оточена морями або океанами. (слайд 14)
Суходіл в Світовому океані представлений островами та півостровами.
Острів – невелика ділянка суходолу, з усіх боків оточена водами океану або моря.
Найбільший острів – Гренландія, за площею він у 3,5 раза більший за територію України. Іноді острови представляють собою архіпелаги.
Архіпелаг – це група островів, що розташовані неподалік один від одного. Найвідоміші архіпелаги (Японські, Філіппінські, Алеутські).
«Картографічний тренінг»
V. Закріплення вивченого матеріалу
1.Cамостійна робота із взаємоперевіркою
1. Тихий океан А. найменший
2. Атлантичний океан Б. найтепліший
3. Індійський океан В. найбільший
4. Північний Льодовитий океан Г. вдвічі менший від найбільшого
(1- В; 2- Г; 3- Б; 4- А.)
2.Прийом «Третій зайвий».
Чорне, Мертве, Середземне. (Мертве – озеро)
Берингова, Бенгальська, Дрейка. (Бенгальська – затока)
Мексиканська, Магеланова, Гвінейська. (Магеланова – протока)
Індостан, Лабродор, Гренландія. (Гренландія- острів)
3.Рефлексія. Скрайбінг – презентація.
Ось і закінчилася наша цікава подорож. Ви сьогодні молодці, потрудилися на славу. А зараз відкриваємо щоденник і записуємо домашнє завдання.
YІ. Домашнє завдання.
Опрацювати текст параграфа 44, стор.158 – 161, закінчити виконання практичної роботи №7 с.161.
Творче завдання: знайти інформацію про географічні назви частин Світового океану.
YІІ. Підсумок уроку.
Оцінювання, цінування роботи учнів на уроці, обговорення результатів роботи.