Тема Свято «Рідна мова - не полова, її за вітром не розвієш»
Мета. Показати учням красу та багатство української мови за допомогою народної творчості, творів письменників і поетів. Викликати бажання вивчати рідну мову, милуватися її красою. Розвивати мовленнєві здібності учнів, викликати бажання творити українською мовою. Виховувати любов до рідної землі, свого народу і рідної мови.
Обладнання. Плакат з написаною темою, карта подорожі до королівства Української мови, портрет Т.Г. Шевченка, книжкова виставка, виставка посуду, чарівне дерево з дитячими творами. Написані на смужках паперу прислів'я, запис музики.
Хід заняття
В.1. Як нема без зірок небозводу,
Як блакиті без сонця нема,
Так і мови нема без народу,
і народу без мови нема.
(Тріо Крайня Хата «Гімн українській мові»( Пісня + прапорці у вик. Хлопців і дівчат)
В.2. Наш національний календар поповнився ще одним святом . 21 лютого в країні відзначають День рідної мови.
1-й ведучий.
Запрошуємо вас
У найправдивішу казку.
До неї відкриється
Вхід через мить.
2-й ведучий.
Із серцем відкритим,
З обличчям без маски
У світ цей чарівний
Сміливо ступіть.
1-й ведучий.
Тут мешканці будуть
До нас всі гостинні,
Тож швидше в відчинені Двері іди.
2 ведучий.
Господарка казки —
Красуня чудова —
Вийшла вітати
Гостей дорогих.
1-й ведучий.
А хто ж вона?
2-й ведучий.
Та це ж наша мова!
(Входить дівчинка в українському костюмі).
Мова.
Я — наука непроста, хоча і цікава,
В королівстві я живу слова і забави.
І в свою майстерню мовну,
Доки ви зі мною,
Мовних скарбів пребагато
Візьмете з собою.
В подорож усіх вас кличу,
До складних завдань.
Тож не зрадьте, любі діти,
Моїх сподівань.
(Пісня ,,Мова наша мова’’)
В.1. Як ви вже, напевно, здогадалися, сьогодні ми говоритимемо про Україну, рідний дім і нашу рідну українську мову.
(Пісня « Музика рідного дому»)
Мова (звертаючись до дітей). А чи знаєте ви, мої любі, що таке мова? Коли і як виникла українська мова? Яка вона? Щоб знайти відповіді на ці питання, я пропоную вам подорожувати незвіданими шляхами країни мови.
Спитай себе, дитино, хто ти є,
І в серці обізветься рідна мова;
І в голосі яснім ім'я твоє
Просяє, наче зірка світанкова.
З родинного гніздечка, немов пташка,
Ти полетиш, де світу даличизна,
Та в рідній мові буде вся душа
І вся твоя дорога, вся Вітчизна.
(Дмитро Павличко)
Виходять Іменник, Прикметник, Числівник, Займенник, Дієслово, Прислівник, Прийменник, Частка, Вигук
Іменник (поважно і гордовито промовляє):
Прикметник (перебиваючи):
- Гов, Іменнику! Я маю таке саме право. І, здається, без моєї прикмети ти не був би такий гарний і зрозумілий. Я прикрашаю всіх осіб і всі предмети. Візьмемо, наприклад, речення: «Надійшла весна». Воно бідне й просте. А запроси мене до цього речення і побачиш, яке воно гарне: «Надійшла весна прекрасна, багатобарвна, тепла, ясна». Візьми в тямки, що я вказую і на приналежність предмета певній особі. У реченні виступаю означенням і присудком.
У розмову вступає Числівник:
- От сидіть тихо. Без мене не знаєте, в якому році ви народилися, скільки років живете на світі. А ну, спробуйте без мене купити в крамниці бубликів, цукерок чи ще щось. Серед вас я не пасу задніх, бо також маю відмінки, числа, а часом і три роди. У сполученні з Іменником буваю в реченні головним або другорядним членом.
Виходить Займенник, вступаючи в бесіду:
Озивається Дієслово:
Прислівник (весь час крутячись біля Дієслова) бере слово:
Прийменник (вигукуючи):
- Отак, брате! Я також належу до тих, які нізащо не дадуть себе змінювати. Яким народився, таким буду назавше. То лише слабкодухі, такі, як Іменник, Прикметник, Числівник, Займенник, Дієслово, змінюють своє обличчя. Правда, я роблю їм послугу. Пояснюючи або зв'язуючи, я уточнюю думку в реченні. Подумайте самі, чи хто-небудь зрозуміє без мене таке речення: «Учень іде... школи». А покличте мене, і стане зрозуміло: йде він до школи чи зі школи
У бесіду вступає Сполучник, що проходжався поміж усіма.
Сполучник:
Частка, протискуючись крізь інші частини мови:
Вигук (засмучено):
Мова:
Усі частини Мови беруться за руки і в один голос:
- У дружбі і злагоді будем здорові
і щастя дамо нашій матері Мові (виходять).
(Пісня «Україна - це ми» Співає Шаповалова Ганна + танок з колосками, вінками )
Під звуки пісні виходить юнак чи дівчина і читає вірш В.Вихруща «Мова моя».
Мова моя
1
Із ніжності слова беру насолоду:
Воно — ідеал мій, для злету — крило.
Мова моя дана Богом народу,
Мова моя — це душі джерело.
Вона — моя доля, незмінні вітрила.
Наснагу вона для творіння дає.
Мова моя — це безсмертя і сила,
Мова — найбільше багатство моє.
2
Ця мова в граніті, в Дніпровому плесі...
Найкращі у світі лунають пісні.
В них вічність Шевченка і лагідність Лесі,
І дух тих героїв, що впали в борні.
Вона і покрова, вона і порука,
Початок дороги, початок життя.
Мова моя — це найвища наука,
Це — згусток любові, це — серця биття.
3
Мову мою заганяли у тюрми.
В нетрях Сибіру труїли її.
Вона в материнстві і в стиглім колоссі,
І клич до геройства в пекельнім бою.
Вона і надія, і біль, і тривога,
Освячена вірою вічна зоря.
Мова мені дана від Бога,
Вона — то мій корінь і гордість моя. (Виходить)
В.2. Для кожного народу дорога його мова, а для нас найближча — українська. «Рідна мова дорога людині, як саме життя», — говорить народна мудрість. Без мови не може існувати народ, його культура. Мова — це один із найдивовижніших скарбів, які людина створила за свою історію.
З протилежного боку виходить дівчина із запаленою свічкою в руці і читає «Молитву до Мови» (за К.Мотрич).
- Мово! Пресвятая Богородице мого народу! З чорнозему, з любистку, м'яти, рясту, євшан-зілля, з роси, з дніпровської води, від зорі і місяця народжена.
Мово! Мудра Берегине, що не .давала погаснути земному вогнищу роду нашого і тримала народ на небесному олімпі волелюбності, слави і гордого духу.
Мово наша! Передчасно постаріла, посивіла, змарніла, на хресті мук розіп'ята.
Мово наша! Убога прочанко з простягнутою рукою! Осквернена й знеславлена своїми дітьми... Прости їх, Рідна!
Стаю перед тобою на коліна і за всіх благаю: прости нас грішних й не ховайся за чорнобильську межу, а повернися до нашої хати, вернися до нашого краю. (Дівчинка виходить).
( Пісня « За яку таку скажи провину»)
В.2.
Багато є в тобі щедрот,
Моя Вкраїно чорноброва.
І лиш народ тоді народ,
Як є у нього рідна мова.
В.1. Мова! А що таке мова? Народ говорить, що «слово до слова — зложиться мова», а Т Г Шевченко ось як про неї каже:
Ну що б, здавалося, слова...
Слова та голос, більш нічого.
А серце б'ється — ожива,
Як їх почує!..
В.2. Наша рідна мова і співуча, і багата. Одне слово може мати кілька значень: чиста вода, чистий папір, чисте сумління, чисте небо, чисті світанки. Багата паша мова ще й словами, що передають найтонші відтінки значень: смуток, сум, печалі, жура, журба, розпач, розпука, відчай.
1
Виходить учениця і читає вірш О.Підсухи «Мова»
. Ой, яка чудова українська мова!
Де береться все це, звідкіля і як ?
Є. в ній ліс — лісок — лісочок,
Пуща, гай, діброва, Бір, перелісок, чорноліс.
Є іще й байрак.
І така ж розкішна і гнучка, як мрія.
Можна звідкіля і звідки, Можна і звідкіль,
Є у ній хурделиця, віхола, завія,
Завірюха, хуртовина, хуга, заметіль...
Та не в тому справа, що така багата.
Помагало слово нам у боротьбі,
То звучало сміхом на полях плаката...
І за все це, мово, дякуєм тобі.
2
Ти постаєш в ясній обнові,
Як пісня линеш, рідне слово,
ти наше диво калинове.
Кохана материнська мово!
Господар. В.1. Любов до рідної мови починається ще з колиски, з маминої пісні. Народні колискові пісні зачаровують усіх, хто їх чує, надзвичайною ніжністю і простотою. У них материнська ласка і любов.
Господиня.В.2.
Світ добра, краси і справедливості,
Щира віра в магічну силу слова.
Мати з дитиною на руках
Щоб виросло, не змарніло,
Щоб тяженько не хворіло.
Сили й розуму набралось.
Своїх батьків не цуралось.
Сію дитині
в серденько ласку.
Сійся-родися
ніжне "Будь ласка",
вдячне "Спасибі",
"Вибач" тремтливе —
слово у серці,
як зернятко в ниві.
"Доброго ранку!"
(Звучить колискова).
Господар. В.1. Багатий український народ і на ігри зі співанками,танці
( Танець.
1
Звучи, рідна мово,
по землі рідній лийся,
мово моя українська,
мово моя материнська!
2
Мово моя,
мово, мовонько-розмово,
чиста, як джерельце,
голосна, як дзвін.
Ти для мене мамина
ніжна колискова,
й пісня про кохання,
і натхнення гімн.
3
Ти така безмежна — поле колоскове,
ти така прекрасна — полум'яний цвіт.
Заспіваєм пісню, чи промовим слово —
з подивом, повагою слухає весь світ.
4
Ти є дух прадавнього мого народу,
мудрий витвір предків, поколінь труди,
ти Святого Духа дивна нагорода.
Будь безсмертна в людях, у майбутнє йди!
( Пісня 4 класу Крістіна і Ілона)
5
О рідна українська мово!
Ти — незгасаючий вулкан.
Твоє чарівне, ніжне слово —
то життєдайний поля лан.
6
Ти — соловейка тьохкання весною,
а восени — як клекіт журавлів.
Узорчастість снігів зимою
і свіжий вітер серед жнив.
7
Ти в спеку дощову хмаринка,
у моря чистого прибій.
У смутку чорного годину —
знамення Боже — голос твій.
8
О тепле українське слово,
чаруєш співом цілий світ.
0 рідна моя нене-мово —
рожевий світанковий цвіт.
9
Мова, наша мова — пісня стоголоса,
нею мріють весни, нею плаче осінь,
нею марять зими, нею кличе літо,
в ній криваві рими й сльози "Заповіту".
10
Я без тебе, мово, —
без зерна полова,
соняшник без сонця,
без птахів діброва.
Як вогонь у серці,
я несу в майбутнє
невгасиму мову,
слово незабутнє.
11
Як то любо, як то мило
Жити в ріднім краю,
Рідним словом рідну пісню
Я щодня співаю.
12
Рідне слово всім нам любе,
Як отець і мати.
Рідна мова нам дорожча
За жовті дукати.
13
Рідним словом я горджуся,
Ним говорю, пишу.
Рідну мову, рідну пісню
Ніколи не лишу.
14
Рідним словом погорю,
Рідним пожурюся,
Рідну пісню заспіваю
Та й розвеселюся.
Господар В.1. Наш народ дуже любить жарти. Тож давайте і ми пожартуємо. Я почну перший — слухайте.
Упіймав дядько на яблуні хлопчика.
— Ти що там, шибенику, робиш? — запитує сердито.
Або ще: ( Сценка «Кухлик»)
Господар. В.1. Розвеселили нас жарти, а під гарний настрій завше хочеться співати і танцювати
(Танець ).
Учитель. Шановні діти! Кожному з вас здається, що швидко промайнуло свято. Ми були б раді й щасливі, якби від сьогоднішнього свята ви залишили у своїй пам'яті згадку, а у своєму серці — велику любов до рідної мови.
Господар. В.1. Бо, тоді розкрилиться наша мова, наша культура, наші звичаї і традиції.
Господиня. В.2. Ще більше збагатимося не лише ми, а й цілий світ.
(Танець « Я люблю свою країну, я люблю її людей» Рушнички).
То ж вивчайте рідну мову
Вже тепер з маленьких літ.
Українське наше слово
Хай звучить на цілий світ!
Хай лунає мова в світі
Повна сили і тепла,
Не цурайтесь мови, діти,
Не замутьте джерела!
(Пісня «Друзі, єднаймося»)
Вчитель. Ось і підійшло до кінця наше свято. Перш за все хотіли б подякувати вам, дорогі діти, за те, що ви так гарно підготувалися до цього свята. І хотілося б, щоб від сьогоднішнього дня ви залишили у своєму серці хоча б одну краплину любові до рідної мови, щоб ви завжди пам'ятали, про те багатство, яке є у кожного з нас, і багатство це - наша рідна мова.