Свято української пісні
«Душа тремтить, коли лунає пісня”
Читець (на фоні ліричної мелодії):
Завжди у селах наших так було – Після закінчення, та і під час роботи, Піснями наповнялося село, Бо пісня проганяє всі турботи. І в довгії зимові вечори, І в літнії короткі теплі ночі, Завжди мої співали земляки – Про козаків, калину, карі очі... Згадаємо ж давайте у цю мить, Що українці – це народ співучий, Ніщо не може нашу пісню зупинить, Наповним піснею наш край квітучий!
ПІСНЯ “ЗА КВІТУЧІ ГАЇ”
На фоні мелодії «Щебетання солов’я» звучать слова
Ведучий І створив Бог небо голубе
Родючу землю і зелені трави,
Дніпрові води й жито золоте,
І райських птиць, що звуться солов’ями
Ведучий Людей чудових тут він оселив
І дав їм мову, що в душі співає,
І вільний дух в серця їм поселив,
І рай назвав цей – українським краєм.
Ведучий Вітаємо всіх присутніх на нашому незвичайному святі, приуроченому пісні. Пісня… Хто не був зачарований нею! Це душа народу, це безмежне поле, засіяне зерном історії і заквітчане людськими надіями, це любов до Батьківщини і ненависть до її ворогів.
Ведучий Вона пахне весняними дощами, синіми льонами, запашними чорнобривцями, материнськими теплими долонями. Українська пісня живе з давніх часів, живе, переживаючи цілі покоління. Добрі люди кажуть, що українець співає цілий рік і цілий вік.
Ведуча: Яке це диво - українська народна пісня! Кого тільки не полонила її вічна краса. Українська пісня - то живий скарб, що йде від покоління до покоління, несучи радість чи смуток, чаруючи людську душу, даючи їй силу й натхнення. Любов до рідного краю, мови починається з колисаночки. В ній - материнська ласка i любов, cвiт добра, краси, справедливості.
Чи можна забути ту пісню, що мати
Співала малому, коли засинав ?
Чи можна забути ту стежку до хати,
Що босим колись протоптав?
Ведучий . Коли у стародавні часи в печері первісна жінка заколисувала малюка, вона й гадки не мала, що започатковує дуже важливий вид музичного мистецтва. Відтоді, заколисуючи дитину, матусі співають ніжні колискові пісні.
Учень. Колискова пісня, колискова –
То найперша материнська мова.
Пахне вона м’ятою і цвітом,
Чебрецевим і суничним літом.
Пахне молоком і споришами…
Скільки в ній ласкавості і шани,
Скільки в ній тривожності людської,
І надій, і сивини гіркої…
Колискова пісня, колискова –То солодка материнська мова.
ПІСНЯ « ЗАСПІВАЙ МЕНІ МАТУСЮ»
Учень: Тут мамина пісня лунає i нині,
Її підхопили поля i гаї,
Її вечорами по всій Українi
співають в садах солов’ї.
Учениця: I я припадаю до неї устами,
I серцем вбираю, мов спраглий води.
Без рідної мови, без пісні, без мами
Збідніє, збідніє земля назавжди.
Ведуча: Минають віки, змінюються покоління, а народні пісні залишаються. Вони володіють чудовою здатністю полонити людське серце, допомагати в праці, оспівувати з радістю відпочинок, тамувати душевний біль. Земля наша українська така cпiвучa, що не тільки кожне село, а й вулиця мала свої пісні,
Ведуча: Українська пісня живе з давніх часів, живе, переживаючи цілі покоління. Ми, українці, – найспівучіший народ. Існує легенда про те, як Господь обдарував наш народ пісенною творчістю. Пропонуємо її до вашої уваги! Будь ласка, на екран!
(Відео: Мультфільм «Легенда про українську пісню» )
Учень: У рідному краї i серце співає,
Лелеки здалека нам весни несуть.
У рідному краї i небо безкрає,
Потоки, потоки, мов струни, течуть.
Учениця: Тут кожна травинка i кожна билинка,
Вигойдують мpiї на теплих вітрах,
Під вікнами мальви, в саду материнка,
Оспівані щедро в піснях.
Ведучий . Нелегка доля у нашої пісні. У всі часи пісня була частиною людського життя. Царський уряд забороняв кобзарям співати. Боролися з кобзарями і в XX столітті. За наказом Й.Сталіна, у Харкові зібрали всіх українських кобзарів. Сліпим музикантам казали, що вони мають взяти участь у першому в Україні з’їзді кобзарів, натомість їх вивезли за місто і розстріляли. У такий спосіб намагалися знищити душу нашого народу.
Ведучий . Українська пісне, вимита сльозами, Висушена вітром у краї чужім. Українська пісне, ти прийшла шляхами До мойого серця і живеш у нім.
Ведучий . Наші славні запорозькі козаки також співали. Ці веселі й сумні пісні оспівували козацьку силу, відвагу, любов до України. Про запорозьких козаків народ також складав пісні. Із краю у край, із села в село ходили кобзарі, співаючи про славних козаків та їх славетні походи.
Звучить українська народна пісня «Ой на горі та й женці жнуть»
Ведучий. Вкраїнська пісня, наче поклик долі,
Натхнення наше, дум стрімких політ.
Йдемо ми з нею у життєвім полі
Й не зрадимо її до скону своїх літ.
Ведучий . Вкраїнська пісня – світлоносні перли.
В ній – вищий зміст, духовності краса.
Йдемо життям, щоб пісня не померла –
Народу рідного жива душа.
Ведучий . Ми з вами живемо в ХХІ столітті. Пройшли віки, змінились епохи, люди, події. Але народна пісня назавжди залишиться з нами. Щоразу, збираючись разом, ми співаємо всім знайомі пісні та отримуємо позитивний заряд. Тому кожен з нас має стати охоронцем пісні, щоб передати її нащадкам.
Ведучий. Українська пісня… Вона, як сльоза, очищає душу. Вона, як свята молитва, сповіщає і прощає. Вона цілюща, як материнське молоко. Бо в ній живе наш родовід, наша багатостраждальна і прекрасна Україна.
Ведучий. Відомий югославський учений А. Люкшич зазначав , що українська поезія найбагатша і найкрасивіша у Європі .
Ведучий. А якщо до такої поезії додати музику , то народжується пісня , яка дзвенить, зачаровує ,бентежить. Бо українська пісня – це душа народу.
Ведучий . І це дійсно так. Співаючи, ми плачемо і радіємо , заспокоюємося і нервуємо ,сподіваємося , нарешті, що нашій багатостраждальній країні буде щастя .
Ведучий Душа народу не вмре ніколи
Вона живе у пісні чарівній
Усмішка щира і сльоза джерельна
Найвища, мабуть, нагорода їй.
Ведучий. Нашу пісню називають солов’їною. І кажуть, що солов’ї навчилися співати в українців. Ось послухайте цікавий переказ. Колись солов’ї не жили в Україні, літали по всьому світу, збираючи пісні для індійського царя, у саду якого вони жили. Залетів якось один соловей на Україну і сів спочити у якомусь селі. На той час всі люди були у полі і не було чути ні музики, ні пісень. «Що то за люди живуть тут?» - подумав соловей. Настав вечір, люди поверталися з поля додому і ожила в полі, на сільських вулицях пісня. Соловей теж заспівав свою і звеселив людей. Забувши про втому, вони так заспівали, що зачарували солов’я. Полетів соловей до царського саду і заспівав українські пісні так, що цар втратив спокій і звелів лише йому співати у своєму саду. Зачаровані солов’ї полетіли весною на Україну, щоб висиджувати пташенят і слухати найчарівніші в світі пісні.
Пісня «Ой у вишневому саду»
Ведучий . Бігла стежка в далеч і губилась,
А мені у безтурботні дні
Назавжди, навіки полюбились
Ніжні і замріяні пісні.
Ведучий . Ті пісні мене найперше вчили
Поважати труд людський і піт,
Шанувать матусю мою милу,
Бо вона одна на цілий світ
Ведучий. Волошкові очі у моєї пісні,
В тих очах відбито калиновий жар.
Це вона світила у мою колиску,
Щоб я гідно ріс, до сонця виростав.
Ведучий. Солов’їний голос у моєї пісні,
І козацька дума, й щедрість, доброта.
Бережімо пісню, пісню українську,
Бо вона, як мати, рідна і свята!
Ведучий . Приїжджайте частіше додому,
Щоб не мучила совість потому.
Ні грошей не привозьте, ні слави –
Будьте з рідними ніжні й ласкаві.
Бо не вічні ні батько, ні мати,
Завтра можете їх не застати.
Ведучий. Саме про це наступна пісня.
ПІСНЯ «БАТЬКАМ»
Ведучий . Українська пісня… ніжна, лірична, весела, жартівлива, сумна – вона викликає в душі людській найскладніші, найглибші почуття і прагнення всього, що є кращого в людині, що підносить її до вершини людської гідності, до людяності, до творчості. Наша пісня живить український дух! Доки живе пісня, доти живе і народ.
Ведучий . Олександр Довженко писав: «Українська пісня – геніальна поетична біографія українського народу. Це історія народу-трудівника, народу-воїна, народу, що цілі віки бився, як лев, за свою свободу.
Ведучий. Кожна пісня – це поетичний і музичний шедевр, що виховував цілі покоління, формував естетичний смак. На піснях ми вчимося, на піснях світ пізнає нас.
Ведучий. Талановиті українські композитори та поети писали про Україну і для України. Серед них – Ігор Поклад, Ігор Шамо, Олександр Білаш, Платон Майборода, Володимир Івасюк, Ігор Білозір, Микола Мозговий.
Ведучий. Українські поети Михайло Ткач, Дмитро Павличко, Андрій Малишко, Юрій Рибчинський.
Ведучий. В українській пісенній скарбниці залишилися голоси Дмитра Гнатюка, Назарія Яремчука, Василя Зінкевича, Ніни Матвієнко
Ведучий. В далекі 70-ті роки в ефір ввірвалася мелодійна українська пісня «Червона Рута» – композитора, основоположника української естради Володимира Івасюка – автора ста пісень,серед яких пісні «Водограй», «Я піду в далекі гори».
Пісню «Червона рута» підхопила відразу вся країна й понеслась вона у далекий світовий простір і до цього часу залишається візитною карткою України.
Ведучий. У 2009 році Указом Президента України Володимиру Івасюку присвоєно звання Героя України «посмертно». А пісні його з новою силою залунали в виконанні Назарія Яремчука, Василя Зінкевича, Софії Ротару.
ПІСНЯ «ЧЕРВОНА РУТА»
Учень. Ну де ще є така чарівна пісня,
Серед яких на світі славних мов?
То серце від журби неначе стисне,
А то навіє радість і любов.
Ведучий. Історія нашого народу – це війни і повстання, це сльози і перемоги, це незламність Байди і крилаті козацькі «чайки», це буйні веселощі на Січі після перемог і плач полонянок в неволі.
Ведучий . Це ненависть і любов, вірність і зрада. Це гарячі серця Січових стрільців та Героїв Небесної Сотні, це тисячі патріотів нашої держави, які зараз знаходяться на передовій, захищаючи свободу, незалежність та територіальну цілісність України.
Ведучий. Сьогодні написано багато музичних творів, які були присвячені нашим захисникам та виконані відомими артистам - це пісні на підтримку нашій країні!
Ведучий. Українські зірки об'єдналися та виконали онлайн легендарний гімн січових стрільців "Ой, у лузі червона калина". Серед артистів, які виконали композицію були Андрій Хливнюк, Настя Каменських, Джамала, Іван Дорн, Наталія Могилевська, Оля Полякова, Павло Зібров, Надя Дорофєєва, Леся Нікітюк, Єгор Крутоголов, Юрій Ткач, Дмитро Каднай.
Ведучий. Пісня "Ой у лузі червона калина" отримала нове прочитання та хвилю популярності після виконання її українським співаком та фронтменом гурту "Бумбокс" Андрієм Хливнюком, який був поранений під час оборони Києва, перед дзвонами Софійського собору.
ПІСНЯ "ОЙ У ЛУЗІ ЧЕРВОНА КАЛИНА"
Ведучий. Українці! Щодня болить все більше, але ми все витримаємо! Ми сильні! Лише тримаючись духом і серцем ми зможемо. Не забудемо жодного, хто в ці дні пішов у вічність! Тримаймося, як би важко не було. Сьогодні кожен з нас — це Україна!»...
Пісня «Живи»
Ведучий 1. Найбільше я хочу, щоб мир був на світі,
Як небо — у зорях, а сад наш — у квітах.
Найбільше я хочу, щоб сонце щоранку
Зі мною віталось, присівши на ганку.
Ведучий 2. Щоб мирне небо на усій Землі
Єднало всіх людей по всьому світу.
І хай літають завжди журавлі,
І колоски видзвонюють налиті.
Пісня «Я ненавиджу війну»
Ведучий. Пісня – це струмок із живою водою. Не поспішайте його переступити. Зупиніться і вдивіться в нього. Можливо, побачите благородний лицарський образ свого пращура, красу свого сучасника і духовну вроду нащадків.
Ведучий. Нехай рідна пісня шириться світом. Її дорогий вогник, зігрівши всю землю, повертається до тебе – її спадкоємця.
Ведучий. Хай вічно лунає пісня над Україною, як заповідав великий геній українського народу Тарас Григорович Шевченко.
Всі. Наша дума, наша пісня, Не вмре, не загине,
От де, люди, наша слава, Слава Україні! ПІСНЯ «РОДИНА»
1