Мета. Вчити дітей правильно, виразно читати поетичні твори, осмислювати прочитане, бачити красу і барвистість Шевченкового слова. Збагатити словниковий запас дітей. Виховувати любов до природи краю, де народився.
Обладнання. Портрет Т. Г. Шевченка, «Кобзар», індивідуальні роботи учнів.
Хід уроку
Знову день почався, діти!
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати –
Кличе в подорож дзвінок.
Навесні, коли тануть сніги
І на рясті засяє веселка,
Повні сили й живої снаги
Ми вивчаємо твори Шевченка.
На деревах бруньки повняться соком,
Сонце підіймається на небі високо.
Ми нарвали квіток, сплели віночок,
І, за нашим звичаєм, портрет заквітчаєм.
Двоє дітей уквітчують портрет Шевченка.
Крім «Кобзаря», якого знає весь світ, важливою сторінкою в житті Т.Шевченка була його участь в складанні підручників для початкового навчання дітей. Для цього Шевченко написав і видав «Буквар южноруський». У книзі всього 24 сторінки, але кожна з них цікава і важлива. Це алфавіт, і математичний матеріал, і молитви, і думи про життя простих людей.
«Буквар» і «Кобзар» поета учать любові до рідної мови, до рідної землі. І сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з творчістю поета.
укрила р . стом
розбудила б . рв . нком
уквітчала жа . вор . н . к
I стовпчика.
Червона у лузі
Зраділа луна
Зацвіла калина
Пішла пташечка
Встала . . . , чорну землю сонну . . . ,
. . . її рястом, барвінком . . . .
Защебетав . . . , угору летючи,
Закувала . . . , на дубі . . . .
Зацвіла у лузі червона . . . ,
Ніби засміялась дівчина - . . . .
Любо, любо стало,
вечірня зіронька встає,
пташечка зраділа
і защебетала.
І на полі жайворонок,
соловейко в гаї
закувала зозуленька
землю убрану весною,
вранці зустрічають.
Червоніє за горою,
Затихло все,
плугатар співає.
Шевченко – наша слава, наш співець.
І за волю, за державу Богом даний нам борець.
Підготувати вірші Т. Г. Шевченка не за програмою.