Технологічна карта уроку
Назва предмету: біологія
ПІБ учителя: Василащук Л.В.
Клас: 6
Тема уроку:Запилення
Мета: розширити поняття про квітку як орган статевого розмноження, сформувати поняття про запилення, познайомити учнів з різними способами запилення у квіткових рослин, розглянути пристосування рослин до різних способів запилення; розкрити значення запилення в житті рослин; продовжити формування вмінь і навичок роботи з підручником, вміння порівнювати, виділяти суттєві ознаки, робити висновки, розвивати навички критичного мислення (уміння аналізувати інформацію, знаходити та аргументувати відповіді на поставлені запитання, висловлювати власну думку та генерувати нові ідеї); виховувати бережливе ставлення до природи
Реалізація наскрізних змістових ліній:«Екологічна безпека і сталий розвиток», «Громадянська відповідальність»
Методи навчання: пояснювально-ілюстративний, проблемно-пошуковий, наочно-графічний
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: підручники, зошити, презентація, інтернет – ресурси (тестові завдання онлайн-платформи «На Урок»)
Посилання на відео- зустріч: https://meet.google.com/bkx-foci-nfw
Формування ключових компетентностей: спілкування державною мовою, інформаційно-цифрова компетентність, уміння вчитися впродовж життя, ініціативність і підприємливість, соціальна і громадянська компетентності, екологічна грамотність і здорове життя
Основні поняття |
Основні знання |
Основні вміння |
Ставлення |
Запилення, тип запилення, спосіб запилення |
способи запилення у квіткових рослин, пристосування рослин до різних способів запилення, значення запилення в житті рослин |
Розпізнавати та визначати способи запилення у квіткових рослин, поєднувати ознаки способів запилення з їх особливостями. Оперувати біологічними термінами. Формулювати висновок про пристосувальний характер способів запилення |
Висловлювати судження про те, що різні способи запилення мають пристосувальний характер |
Хід уроку
Етапи уроку |
Завдання етапу |
Зміст |
Методи і прийоми |
Діяльність учителя |
Діяльність учня |
І. Організаційний етап |
Підготувати учнів до роботи на уроці в цілому і на кожному окремому етапі |
Організація класу, вітання з учнями |
Словесні |
Створення позитивного, емоційного настрою |
Привітання |
ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду пізнавальної діяльності учнів |
Виявити ступінь опорних знань, стимулювати учнів до роботи |
Обговорення слайдів презентації
Запитання «Доведіть, що головні частини квітки – це тичинки і маточки?» |
Бесіда
Метод «Прес»
|
Акцентую увагу на матеріалі, що засвоїли на попередньому уроці. Спрямування роботи учнів, формулювання алгоритму щодо застосування методу «Прес»: Я вважаю, що … Тому що… Наприклад,… Отже,… . |
Відповіді учнів
Усні відповіді, серед яких можливі: Я вважаю, що тичинки і маточки головні частини квітки. Тому що у них утворюються чоловічі(спермії) та жіночі (яйцеклітини) статеві клітини Наприклад, є рослини, квітки яких містять або тичинки або маточки, без пелюсток ( подорожник, лобода). Отже, тичинки і маточки- це головні органи квітки, бо забезпечують насіннєве розмноження. |
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності |
Організовувати і спрямувати навчальну діяльність учнів до досягнення основної мети уроку. Назвати тему уроку, записати у зошит |
Зосередження уваги на тому, що головні елементи квітки- це тичинки і маточки, які забезпечують насіннєве розмноження рослин, тому що містять статеві клітини. Адже для квіткових рослин важливим є процес перенесення пилку з тичинки на приймочку маточки.
Отож, Тема уроку «Запилення» Завдання: розглянути типи і способи запилення квіткових рослин. |
Розповідь з елементами бесіди |
Оголошую тему та основні завдання уроку. |
Робота в зошиті: Тема: Запилення.
|
ІV. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу |
Сприйняття і усвідомлення понять з даної теми, формування умінь виявляти суттєві ознаки у змісті навчального матеріалу |
Формування понять: запилення, типи та способи запилення. Виявлення пристосувань квіток до різних способів запилення. Виробити відповідні вміння інтелектуального характеру, що розвивають критичне мислення.
Проблемне запитання « Які пристосування є у квіток для самозапилення та перехресного запилення?
Виявлення пристосувань квіток до запилення вітром та комахами.
|
1)Пояснення з елементами бесіди
2) Робота з малюнком
3) прийом «Фішбоун» |
Що таке запилення? Розповідь про основні типи та способи запилення, їх особливості та пристосування квіток до способу запилення. Допомога дітям в усвідомленні матеріалу Створення проблемної ситуації, наголошення на її актуальності.
Звертаю увагу учнів на співвідношення довжини головних елементів квітки у самозапильної рослини та рослини, що запилюється вітром.
Пропоную учням переглянути відео про різні типи запилення (посилання на відео у презентації) Розподіляю клас на 2 групи. Пропоную схеми «Фішбоун» (оскільки це учні 6 класу, то вказую на одному із кісточок ознаки, за якими слід сформувати особливості, учням старших класів пропоную шаблони «без підказок» (слайд презентації)) |
Відповідь дає один учень, а потім усі учні записують у зошити. Сприйняття інформації, формулювання висновків та закономірностей щодо типів та способів запилення. Запис у зошиті визначення поняття «запилення» , та створення схеми: Типи запилення (самозапилення, перехресне запилення)
Обговорення ситуації поставленої проблеми. Відповідь на запитання:
Працюють з «риб’ячим скелетом»: 1група. Запилення вітром. 2група. Запилення комахами.
|
V. Узагальнення та систематизація засвоєного учнями матеріалу |
Застосувати засвоєні учнями знання з вивченої теми. Надати індивідуальну допомогу учням, що її потребують. |
Поглиблення і осмислення знань.
Розвиток навичок критичного мислення. Оцінювання ситуації з трьох позицій: мрійника (оптиміста), критика (песиміста) та реаліста.
Формулювання висновку про пристосувальний характер способів запилення |
1)Бесіда
2) «Три стільці Уолта Діснея»
3)»Кубик Блума» |
Допомога учням зорієнтуватися в сприйнятому матеріалі, створення атмосфери успіху.
Пропоную ситуативне завдання : «Як може вплинути зникнення комах на біологічне різноманіття планети ?»
Використовуючи дії, що сформульовані на гранях кубика, спонукаю учнів до розширення інформації, формування висновків та висловлення власних думок. Грані кубика:
|
Відповіді на запитання, осмислення та розуміння вивченого.
Можливі варіанти відповідей: «Мрійник»: 1)Це добре для людини, оскільки серед комах є ті, що переносять збудники хвороб або є шкідниками рослин. 2) Квітки рослин можуть запилюватися іншими «посередниками» ( птахами, водою, вітром, людиною. 3) Способом штучного запилення людина може регулювати чисельність рослин з використанням робототехніки, спеціальних машин. «Критик»: 1)Зникнення комах негативно вплине на рослинний світ, оскільки приблизно 80% квіткових рослин запилюються комахами. Вони не зможуть запилюватися іншим способом, а нові пристосування до запилення сформуються у них за тривалий проміжок часу. 2) Зникнення комах є шкідливим для комахоїдних тварин і може порушити весь ланцюг живлення в екосистемі. «Реаліст» 1)Уявити, що зникнуть всі комахи важко, тому що це зумовить порушення стабільності біосфери загалом :зникнення значної частини комахозапильних рослин, комахоїдних тварин. Тому людство повинно дбати про збереження природи вцілому, а не лише окремих корисних для людини видів тварин чи рослин.
Формулюють запитання самостійно та адресують його іншому учневі. Можливі типи запитань, складені учнями: 1)Назви всі способи запилення, що існують у природі. 2) Чому у рослин відбувається процес запилення? 3)Придумай казку «Як подружилися джміль з конюшиною?» 4) Поясни в чому полягає характер різних способів запилення. 5) Запропонуй назви вітрозапильних рослин 6) Поділись своїми враженнями від уроку.
|
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія. |
Оцінити рівень засвоєння знань і способів діяльності всього класу та окремих учнів |
Ступінь активності класу
Використання методів і прийомів розвитку критичного мислення сприяло формуванню вмінь в учнів аналізувати інформацію, виділяти суттєві ознаки, висловлювати власну думку та генерувати нові ідеї |
Бесіда |
Бесіда з учнями, вербальне оцінювання учнів. |
Відповіді на запитання з поясненнями. Проведення самооцінки своєї діяльності на уроці. |
VІІ. Домашнє завдання, інструктаж про його виконання |
Повідомити домашнє завдання, пояснити методику його виконання. |
Повторення теоретичного і практичного матеріалу, опрацювання параграфа 33 с.148-с.150; виконати тест за посиланням https://naurok.com.ua/test/zapilennya-kvitkovih-roslin-705865.html |
Бесіда
|
Пояснення процесу виконання домашнього завдання. |
Сприйняття інформації Виконання тесту (асинхронний режим) |