Методична розробка уроку в формі технологічної карти .
І курс рівень стандарту
Тема уроку. Вітаміни, їх роль в обміні речовин
Мета уроку:
Навчальна – сформувати поняття про основні групи вітамінів та їх роль в обміні речовин |
Розвивальна – розвивати вміння аналізувати, визначаючи наслідки гіпо- та гіпервітамінозу |
Виховна - виховувати кумунікативну та здоров´язберігаючу компетенцію, усвідомлення важливості ролі вітамінів процесах обміну речовин |
Обладнання уроку: підручник «Біологія і екологія» 10кл.В.І.Соболь, таблиця : «Вітаміни»
презентація навчального матеріалу Power Point,роздатковий матеріал: ілюстрації,та картки-завдання,тексти
з навчальним матеріалом,алгоритм виконання клостира.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Компетенції учнів на уроці:
Основні поняття |
Основні знання |
Основні вміння |
Вітамін, авітаміноз, гіповітаміноз, гіпервітаміноз |
Водорозчинні вітаміни, жиророзчинні вітаміни, роль вітамінів у метаболізмі, хвороби, пов’язані з нестачею чи надлишком вітамінів, джерела основних вітамінів |
Визначення за симптомами гіповітамінозу які вітаміни необхідні людині. Збереження вітамінів у продуктах харчування |
Хід уроку
Етап уроку |
Час |
Завдання етапу |
Зміст |
Методи і прийоми |
ФОНД* |
Діяльність |
Діяльність |
Органі-зацій -ний |
2 хв |
Підготува -тися до діяльності на уроці.
Епіграф до уроку: “Мало мати, гарний розум, Головне –гарно його приміняти” (Р.Декарт) |
Настрій
I. Як ви розумієте цей вислів ? Хто такий Декарт і на якому предметі ви чули це прізвище? |
|
|
Готовність до уроку. Привітання. Викладач пропонує визначити свій настрій на початку уроку, скористав -шись смайликами
Викладач розвиває комунікатив-ну компетенцію учнів. |
Готовність до уроку. Привітання. Учні обирають смайлик, що відповідає їх настрою
Короткий обмін думками серед учнів. |
Актуалізація |
4 хв |
Повторення вивченого матеріалу, виявлення труднощів при підготовці до уроку |
II.Питання: Дайте визначення поняттю «обмін речовин» Яке функціональне значення в організмі поживних речовин? В чому полягає роль ферментів у процесах метаболізму? Які існують способи регуляції процесів метаболізму?
|
Бліц-опитування |
Ф |
Викладач задає короткі питання, що потребують стислої відповіді. |
Учні відповіда -ють на питання |
Мотивація
|
3 хв
|
Зацікавлен-ня та включення учнів у активну пізнавальну діяльність.
Використан-ня технології критичного мислення при вивченні нового матеріалу. |
Виявляється, що і до складу ферментів, і до складу деяких гормонів входять речовини дуже необхідні для їх функціонування. Тільки про них довгий час науці було невідомо. Люди не просто страждали від нестачі корисних речовин, але і важко хворіли, і нерідко вмирали. Лише у 1880 році лікар М.Лунін висловив думку про те, що в продуктах харчування крім відомих білків, жирів та вуглеводів містяться «..ще інші речовини, незамінні для харчування." Свою назву ці речовини отримали значно пізніше, і походила вона від латинського «vita» - життя. Отже тема нашого уроку «Вітаміни, їх роль в обміні речовин» Завдання учням: сл.1Розшифруйте вислів Сократа “Ми живемо не для то-го ,щоб їсти ,а їмо для того ,щоб жити.” |
Розпо-відь з елемен-тами бесіди.
Прийом “Хто швид-ше...” |
Ф
Г |
Викладач підводить учнів до думки, що ще одна група важливих для метаболізму речовин потребує детального вивчення .
Питання учням:
1)Кто такий Сократ ?2)В якій країні жив? 3)Що означає цей вислів? (1-4б.) |
Учні записують тему уроку в зошит і слухають розповідь викладача.
Учні працюють в групах і розшифровують вислів давньо-грецького філософа Сократа сл.1 і відповідають на птання |
Вивчення нового матеріалу |
18 хв |
Сприйняття і усвідом-лення учнями навчальної інформації.
Учні розвивають аналітичні і логічні здібності. |
III.Вітаміни – біологічно активні сполуки різної хімічної природи, необхідні для забезпечення важливих фізіологічних та біологічних процесів у організмі.сл.2 На сьогоднішній день відомо біля 50 вітамінів.сл3 Їх поділяють на дві групи: водорозчинні та жиророзчинні.сл.4 Механізм дії вітамінів. Вітамін-це кофермент-небілкова частина ферменту.сл.5 Дози вітамінів : гіперавітаміноз, гіпоавітаміноз, авітаміноз сл.6 Групи вітамінів за фізіологічною дією 1)підвищують загальну реактивність2)з кровоспинними властивостями3)антианемічні сл.7 ВітамінА-ретинол сл.8 ВітамінD-кальциферол сл.9 Вітамін В¹-тіамін сл.10 Вітамін В²-піридоксин сл.11 ВітамінС сл.12 В яких продуктах відсутні вітаміни. сл.13 Домашне завдання: 1.Скласти пам´ятку про збереження вітамінів у продуктах харчування. 2.§ 26 підручник “Біологія і екологія”
IV.Учні виконують роботу в групах . ”Дати характеристику вітамінам”. 1група-вітамінС, 2)група-вітамінD 3)група-вітаміни гр.В 4)група-вітамінА
|
Розпо-відь виклада-ча, показ слайдів, виконан-ня письмової роботи по алгорит-му Мето-дом “Тут і зараз”.
Знаходження міжпредметних зв´язків при вивченні нового матеріа-лу .
Робота з таблиця-ми мет-одом «Бри-фінг.»
|
І
Ф
Г |
Викладач веде розповідь по ходу презентації і задає питання учням з урахуваннямміжпредмет-них зв´язків по темі урока .(біологія,хі-мія,фізи-ка,математи-ка,географія, історія)
Питання1)Які вітаміни ви знаєте? 2)Куди плив Колумб? (1-4б)
Викладач акцентує увагу учнів на виконання дом.завдання
Викладач розподіляє завдання між групами та забезпечує додатковими матеріалами (до 6 б)
|
Учні складають клостир (блок-схему) по ходу презентації . (перша частина презентації)
В другій частині резентації учні відповіда-ють на запитання викладача.
Учні записують в зошит домашне завдання.
Кожна група учнів знаходить інформацію про певну групу вітамінів. При цьому один член групи дає загальну характерис-тику, другий – симптоми гіповітамінозу та його причини, третій - симптоми гіпервітамі-нозу, четвертий - знаходження даного вітаміну у продуктах харчування. Кожна група озвучує результати. |
Закріплення |
16 хв |
Закріплен-ня отриманих знань, виявлення прогалин первинного усвідомлення матеріалу при виконанні різнорівне-вого завдання.
Результат методики критичного мислення на уроці –це прийняття рішень. |
V.(1-4б)1.Що таке вітаміни?2.Назовіть декілька особливостей вітамінів.3.Що таке водорозчинні вітаміни?4.Назовіть водорозчинні вітаміни.5.Що таке жиророзчинні вітаміни?6.Назовіть жиророзчинні вітаміни. (7-9б) 7.Які особливості вітамінів визначають їх назначення?8.Які особливості й значення водорозчинних вітамінів?9.Яке значення жиророзчинних вітамінів? 10. (10-12б.)Доведіть участь вітамінів в обміні речовин людини.
VI.Кожна група розповідає пригоду,учні других груп повині відгадати ,що трапилось з учасниками подій.(1.Доповідь лікаря 2.Мисливець з тайги 3.Мандрівниця з Азії 4.Мандрівниця з Венеції. |
Виконання різнорі-вневої вправи. Робота з текстом методичним прийо-мом “Даю шанс”
Прийом “А що якщо...”
|
І
Г |
Викладач контролює і допомагає учням при виконанні завдання. (1-10 б)
Викладач уважно слідкує за швидкістю прийняття рішення групою і дає оцінку відповіді.(1-4б) |
Учні записують відповіді до запитань на аркуші. По закінченні здають викладачу.
Учні групою вирішують якого вітаміна не хватало герою оповідання і яка хвороба його спіткала.Спі-кер групи доповідає. |
Підсумки |
2 хв |
Визначення ефективності роботи на уроці |
VII. Продовжіть речення:
- сьогодні я дізнався… |
Рефлек-сія |
Ф |
Викладач задає питання. Пропонує ще раз обрати смайлик, що імпонує настрою в кінці уроку.
|
Учні по черзі продовжують речення. Обирают смайлик, що їм імпонує та порівнюють свій настрій на початку та в кінці уроку
|
Домашнє завдання |
2 хв |
|
|
|
|
Викладач дякує за увагу на уроці, виставляє оцінки, оголошує завдання : прочитати параграф26,скласти «Пам´ятку про збереження вітамінів у продуктах харчування» |
Учні записують домашнє завдання , за потреби задають уточнюючі запитання. |
*ФОнд - форма організації навчальної діяльності (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, Г - групова).
Література:
Для викладача |
Для учнів |
«Що можуть вітаміни: парадокси правильного харчування» В.Б. Спірічев. |
Підручник “Біологія і екологія”10кл 2019 |
«Безопасная еда» под ред.Шиловой И.А. |
«Витамания. История нашей одержимости витаминами» Кэтрин Прайс |
«Витамания. История нашей одержимости витаминами» Кэтрин Прайс |
Вітаміни (Інтернет-ресурси) /pidruchniri/com |
Вітаміни (Інтернет-ресурси) /pidruchniri/com |
Як споживати вітаміни,а які- ні/miszky.com |
Як споживати вітаміни,а які- ні/miszky.com |
|
Зміст
розповідь, бесіда
1.3.1Презентація навчального матеріалу Power Point,
таблиці і завдання для них, ілюстрації,тексти навчаль-
ного матеріалу, алгоритм виконання клостиру
1.3.2. Робота учнів: в групах, фронтально, індивідуально
1.4.3. Вправа «Даю шанс»