Текстовий документ та його об’єкти
__________________________________________________________________
Мета:
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери, підручники, навчальна презентація.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Вітання з класом. Перевірка присутності і готовності учнів до уроку.
Сядьте, діти, всі рівненько.
Посміхнімося гарненько,
Налаштуймось на роботу,
Щоб не було нам турботи.
IІ. Мотивація навчальної діяльності
Бесіда
— Що таке текстові повідомлення? У яких сферах діяльності їх використовують люди?
— Яким чином ви передаєте текстові повідомлення друзям?
— Як ви передасте повідомлення людині, яка знаходиться на далекій відстані?
ІІІ. Повідомлення теми, мети та завдання уроку(Слайд 1, 2)
IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
Вчитель.
— Людина у своїй роботі дуже часто працює з текстом — пише листи, статті до
газети, твори, повідомлення тощо, тобто створює текстові документи.
Основним об’єктом текстових документів є текст, який складається із символів, слів, речень, абзаців, сторінок тощо.(Слайд 3)
Для створення та опрацювання текстових документів використовують спеціальні програми:
Текстовий документ — документ, який складається з текстових об'єктів (символів, слів, абзаців) та, можливо, інших об'єктів (графічних, мультимедійних тощо).(Слайд 4)
У текстовий документ також можна вставити інші об’єкти — таблиці, діаграми, рисунки, схеми тощо.
Текстові редактори – цепрограми дляопрацювання документів, які містять лише звичайний текст.
А такожтекстові процесори, які містять, крім тексту, й інші об'єкти, наприклад Word (пакет Microsoft Office)
Текстовий процесор — програма, призначена для створення й опрацювання текстових документів.(Слайд 5)
У нашій країні серед текстових процесорів найбільш поширений Microsoft Word (версії 2003, 2007, 2010), що є складовою частиною програмного пакета Microsoft Office.
Розгляньте значки програм, призначених для роботи з текстовимидокументами.(Слайд 6)
Іншим прикладом текстового процесора є програма з пакета LibreOffice — Writer.
Файли, створені в ційпрограмі, маютьрозширенняodt(Слайд 7)
Завантажититекстовий процессор MicrosoftWordможнакількома
способами:(Слайд 8)
Усіпрограми →Microsoft Office→Microsoft Word(Слайд 9)
Якщо на Робочомустоліабо на Панелішвидкого запуску є значок програмиMicrosoftWord(Слайд 10)
Інтерфейс програми MS Word настроюваний, користувач має можливість його змінювати.
Розглянемо вікно програми:(Слайд 11)
У текстових документах працюють з такими об'єктами:(Слайд 12)
Назва об’єкта |
Тлумачення |
Перелік властивостей |
Символ |
Літера, цифра, знак пунктуації тощо |
Шрифт, розмір, колір, накреслення |
Слово |
Набір символів, уміщених між двома пропусками |
Шрифт, розмір, колір, накреслення символів |
Речення |
Одне чи кілька логічно пов'язаних слів, що закінчуються крапкою або знаками оклику чи питання |
Шрифт, розмір, колір, накреслення символів |
Абзац |
Довільна послідовність символів, що закінчується натисненням клавіш і Enter |
Вирівнювання, відступи, міжрядковий інтервал, інтервал після абзацу, інтервал перед абзацом |
Сторінка |
Складова текстового документа, крім тексту, може містити й інші об'єкти |
Розміри сторінки, розміри полів, орієнтація сторінки, нумерація сторінок |
Графічний об'єкт |
0б'єкт текстового документа: рисунок, схема, діаграма |
Розмір, місце розташування, обрамлення |
Відкриття текстового документа
За допомогою вказівки Останні (Меню Файл) можна відкрити один із документів, з якими працювали останнім часом.(Слайд 13)
або
1. Вибери кнопку Відкрити, що міститься в лівому верхньому куті вікна Microsoft Word.(Слайд 14)
2. У вікні Відкриття документа відкрий папку, де збережено документ.
3. Спочатку вибери ім'я необхідного файла, а потім — кнопку Відкрити.
Створення нового текстового документа
Внестизміни в цей документ і зберегти результати з новим іменем(Слайд 16)
Наоснові шаблону (завантажити Microsoft Word →обрати Файл\Створити→обрати потрібний шаблон→внестизміни→зберегти результати у файлі документа)(Слайд 17)
Збереження текстового документа
Файл → ЗберегтиабоФайл→Зберегти як…(Слайд 18)
Фізкультхвилинка (Слайд 19)
Встали рівно біля парт.
Починаємо наш старт.
Руки вгору, руки вниз,
Подивились пильно скрізь.
Головою покрутили,
Потім разом всі присіли.
Піднялись, понагинались
І здоровими зостались.
V. Самостійне застосування знань у стандартних ситуаціях
Робота за комп’ютером
1) Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.(Слайд 20)
3) Розгадування ребусів(до кожної вправи додається ребус)(Слайд 22,24)
4)Практична робота за комп’ютером.
5) Вправи для очей.
Вправа 1. Середовище текстового процесора Microsoft Word.(Слайд 23)
Завдання. Визнач призначення інструментів, розміщених на різних вкладках вікна програми та на рядку стану, інструментів навігації й панелі швидкого доступу при роботі з файлом Цікаві місця України.
D: \5 клас\Додатковіматеріали\Урок 11\
, який розміщується на рядку стану.
Вправа 2. Квіти.(Слайд 25)
Завдання. У файлі Квіти, виділи однаковим кольором опис квітки та її назву.
D:\5 клас \Додаткові матеріали\Урок11\та переглянь його вміст.
за допомогою миші виділи абзац – опис квітки поданої в документі. Наприклад, «Крокус, або шафран, відноситься до групицибулиннихранньовеснянихрослин. Вінцвітетрохиранішенарцисів і тюльпанів. Але тривалістьцвітінняскладаєвсього 8-10 днів»;
Обери спосіб, доступний у текстовому процесорі, який ти використовуєш, щоб встановити значення кольору тексту – зелений: інструменти із контекстного меню виділеного об'єкт а в Microsoft Word .
D:\5-А(Б) клас\Власнепрізвище\Урок 11.
VI. Домашнє завдання Опрацювати відповідний матеріал в зошиті
VIІ. Підсумки уроку
(розгадування ребусів)(Слайд 27-31)
— Чи задоволені ви своєю роботою?
— З яким настроєм ви працювали на уроці?
— Що вам запам’яталось на уроці?
— Де вам стануть у пригоді набуті знання?
VIІІ. Оцінювання роботи учнів