Тема: Додавання виду 8 + а. Додавання способом доповнення числа до 10. Побудова відрізків. Розв’язування задач
Мета: Закріплювати й удосконалювати вміння учнів додавати та віднімати числа в межах 100, вправляти учнів в порядковій лічбі в межах 100, вчити складати аналізувати та розв’язувати задачі, розвивати мовленнєві навички, вміння працювати самостійно, корегувати недоліки мислення, здійснювати міжпредметні зв’язки, формувати в учнів ключові компетентності: уміння вчитися та керувати власними взаєминами з іншими, виховувати інтерес до предмету, бажання допомагати іншим.
Обладнання: Числовий ряд, мікрофон, таблиця написання цифр, малюнки з зображенням осені. Дидактичний набір «Овочі фрукти», роздатковий матеріал: кольорові листочки з прикладами.
Хід уроку
.
І.Організаційний момент.
1. Привітання.
Вчитель: Встаньте , діти, всі рівненько
Посміхніться всі гарненько.
-Любі діти,
В класі гості в нас зібрались,
З ними дружно привітались.
Їм голівками кивнем
І урок свій розпочнем.
Вчитель:
-Сідайте, будь ласка.
Ми вам раді, люди добрі,
І запрошуємо вас ,
На урок у другий клас.
2.Девіз уроку:
Девіз нашого уроку:
-Сьогодні ми будемо:
Діяти -активно!
Думати-оперативно!
Сперечатися -доказово
Для всіх обов’язково!
-Молодці!
Вчитель: Пропоную вам скласти рекламу нашого уроку.
3. Вправа «Очікування»
Продовжіть думку:
У – уважними, А – активними, Р-розумними, К-кмітливими, С – старанними, О-організованими.
Я вам бажаю успіху і очікую цікавої, плідної праці, щирого обміну думок.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Вправа «Знайди зайве число»
-А ми продовжуємо далі.
-Подивіться на ці осінні листочки. Тут є багато чисел. Прочитаємо їх разом. 37, 54, 46, 16, 9, 28, 90.
-Діти, яке число зайве? Чому?
-Подивимося на наступний ряд чисел.
40, 70, 30, 60, 25, 80, 20.
-Діти, яке число зайве? Чому?
-Молодці! Ви гарно справилися із завданням.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.Повідомлення теми і завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вчитель:
-Наш урок відбувається в дуже гарну і прекрасну пору року.
- А яка зараз пора року? (осінь)
- Пригадайте назви осінніх місяців.(вересень, жовтень, листопад)
- Які зміни в природі ви помітили з приходом осені?
-Зменшується світловий день.
- Часто іде дощ.
- Листя жовтіє й опадає.
- Птахи відлітають у теплі краї.
- Тварини готуються до зими.
- Люди збирають врожай.
Саме цієї пори року в Україні збирають врожай. Це відповідальна робота, яка ще й потребує математичних знань (щоб усе правильно розрахувати).
- Діти, а ви допомагаєте своїм батькам та бабусям і дідусям збирати врожай? Не забувайте про свою маленьку і посильну допомогу, яка так необхідна вашим рідним?
2.Каліграфічна хвилинка
Вчитель: Який зараз місяць осені?
Який сьогодні день тижня?
Вчитель: А яке сьогодні число?
Учень: 26 листопада
Вчитель: Отже, розгортаємо наші зошити.
Учні. Зошит свій я відкриваю,
Навскоси його кладу,
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь.
Буду я писати вправно
До роботи я берусь.
Вчитель: Візьмемо ручки в руки. Записуємо число і класна робота.
Сьогодні ми пригадаємо написання цифри 7 і числа 12.
Але перед тим, як ми запишемо їх каліграфічно, пригадаємо. Що ми знаємо про число 7 ? (склад числа, сусіди, одноцифрове, непарне)
Записуємо каліграфічно цифру 7
-Наступне ми будемо писати число 12. Що ми знаємо про це число? (воно двоцифрове, складається з 1дес.2од.сусіди, парне)
Записуємо каліграфічно число 12.
-Молодці, я думаю, що ви дуже гарно згадали як пишуться наші числа і записали їх каліграфічно.
3.Математичний диктант
Вчитель: -А зараз в нас математичний диктант. До дошки йде Рибаченко Діанка. ( Діти записують в зошит. Далі взаємоперевірка за зразком на екрані і вчителя)
- Запишемо відповіді на поставлені запитання.
Записати число в якому 2 дес.5 од., (25)
Запишіть сусідів цього числа (24, 26)
Запишіть попереднє число до числа 30 (29)
Наступне число до числа 26 (27)
Знайти суму чисел 20 і 2 (22)
Знайти різницю чисел 25 і 4 (21)
Число 21 збільшити на 2 (23)
Число 30 зменшити на 2 (28)
-Поміняйтеся зошитами і перевіримо чи справилися ми із завданням.
(перевіряємо із записами на дошці )
-Що ми можемо сказати про ці числа?(це числа третього десятка, двоцифрові)
ІV Вивчення нового матеріалу
1.Пояснення вчителя додавання частинами з елементами демонстрування презентації
-Про підручник ми забули
Ще його не розкривали.
Швидко книжку розгортай,
Працювати починай.
Вчитель: Час працювати з підручником. Відкрийте підручники
на с. 47.
-Сьогодні ми з вами познайомимося із ще одним видом додавання 8+а, де а- це будь-яке число)
-Як зручно додавати до 8 ?
- Спочатку потрібно додати стільки одиниць, щоб отримати десяток, а потім додати решту одиниць.
-Запишемо.
8+5=8+2+3=10+3= 13
-Скажіть, будь ласка, діти, навіщо ми з вами на кожному уроці розглядаємо різні види додавання, віднімання? (Щоб швидко обчислювати вирази і задачі. Щоб могли в магазині порахувати гроші і нас не обманули і т.д)
2.Робота в підручнику
-Далі ми виконаємо № 3 і закріпимо додавання ось такого виду 8+а.
8+2=10 8+4=8+2+2=12
8+3=8+2+1=11 8+5=8+2+3=13
V. Засвоєння нових знань
1. Робота в парах
Візьміть, будь ласка, дощові краплинки і в парах виконайте завдання.
Математика з другом
2. Математика самостійно.
Знайди та виправ помилки
VІ. Фізхвилинка
Після такої важкої роботи потрібно нам негайно встати і фізкультхвилинку розпочати.
VІІ. Формування вмінь та навичок
Робота над задачею.
1. Розв’язання проблемної ситуації
В автопарку 36 автомобілів: 13 із них — автобуси, а решта — вантажівки. Яких автомобілів більше? На скільки?
-Уважно подивіться в підручники. В нас є задача 5
-Прочитаємо задачу.
-Про що мова йде в задачі?
-Які автомобілі стояли в автопарку?
-Скільки автобусів було в автопарку?
-Що відомо про кількість автомобілів?
-Скільки всього автомобілів було в автопарку?
-Прочитайте запитання до задачі.
-Чи можемо одразу дати відповідь на запитання? (Ні). Чому? (Ми не знаємо скільки в автопарку було вантажівок)).
-Можемо знайти скільки вантажівок було? (Так. Потрібно 36-13=23(авт.). --Тепер ми знаємо скільки вантажівок було в автопарку.
Про що нас запитують в задачі?... Можемо дати відповідь на запитання? (Так)? (потрібно 23-13=10(авт). Записуємо вираз і відповідь.
2. Робота з геометричним матеріалом
Побудуй відрізки.
Довжина відрізка АВ дорівнює 8 см. Яка довжина відрізка СD, який на
4 см довший?
3. Самостійна робота учнів (робота в групах)
Вчитель: Ви так гарно працювали, що осінь приготувала вам свої дарунки. Кольорові листочки, на яких записані приклади з закодованим словом.
Ми зараз з вами будемо працювати в групах. Вам потрібно виконати завдання на листочках. Якщо ви правильно виконаєте всі приклади у вас утвориться слово. Яка група виконає завдання піднімає листочок вгору.
Перевіряємо. Яке слово утворилось у ваших групах? (Утворені слова: щедра, золота, багряна, дощова, чарівна, багата).
Молодці. Про кого ми можемо сказати такими словами? (Про осінь).
А ще осінь працьовита і сьогодні на уроці ви були дуже працьовиті.
VІІІ. Підсумок уроку
Вчитель:
- Наш урок підходить до кінця.
-Скажіть, будь ласка, чи сподобався вам урок?
-Що нового дізналися?
-Яке завдання сподобалося найбільше?
-Що було найважчим?
-Ви гарно попрацювали на уроці. Я вами пишаюся.
1. Оцінювання
А зараз візьміть своє «Коло успіху» і оцініть себе :
-Чи вам все вдавалось на уроці?
-Чи майже вдавалось?
-Можливо комусь було важко?
- Можливо хтось потребував допомоги?
Вчитель: Діти! Я вам дякую за вашу роботу.
2. Рефлексія.
Гра «Продовж речення»
Я пропоную вам пограти в гру «Продовж речення»
-Чого сьогодні я на уроці навчився (навчилася)...
Я- дізнався…
-Мені було цікаво…
-Мені сподобалося…
-Було складно ...
-Більше за все сподобалось ...
-Ви гарно попрацювали на уроці. Я вами пишаюся.
IX. Домашнє завдання
с. 46, № 6, №7.
Подаруночки від осені.
Осінь щедра пора року. Вона завжди приходить із повними кошиками овочів і фруктів. Ось і сьогодні вона почастує вас смачними і запашними яблуками. (Пригостити діток дарами осені. Роздати яблучка )
1