Тема: Найцінніший товар – знання («Літературний ярмарок»)
Мета уроку: перевірка знань учнів по темах «Антична література», «Середньовіччя», «Раннє Відродження»; розвивати зв'язне мовлення учнів, вміння висловлювати власну думку, творчі здібності; виховувати толерантність, критичне ставлення до рівня власних знань, любов до літератури.
Тема: Найцінніший товар – знання («Літературний ярмарок»)
Мета уроку: перевірка знань учнів по темах «Антична література», «Середньовіччя», «Раннє Відродження»; розвивати зв’язне мовлення учнів, вміння висловлювати власну думку, творчі здібності; виховувати толерантність, критичне ставлення до рівня власних знань, любов до літератури.
Обладнання: виставка книг, портрети письменників, ілюстрації до творів, плакати, вудочка, шкатулка, роздатковий матеріал.
Тип уроку: урок-гра (узагальнення та систематизація знань)
Хід уроку
І. Організаційний момент;
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІІІ. Робота над темою уроку
Слово вчителя: Для того, щоб перевірити, наскільки ви знаєте античну, середньовічну літературу та літературу раннього Відродження ми сьогодні пограємо в гру «Літературний ярмарок».
Ознайомлення з правилами гри.
1 лот. «Біографічний» (12 б.)
ІІ лот «Знавці художніх творів» (12 б.)
ІІІ. Лот «Літературознавчий» (12 б.)
1 лот. «Біографічний» (12 б.)
1 група: З’єднати
Есхіл Італія
Лі Бо Греція
Ду Фу Китай
Франческа Петрарка Персія
Омар Хайям Іспанія
Мігель Сервантес Китай
2 група:
Данте Аліг’єрі «Маленькі поеми Мігель Сервантес «Декамерон»
Вергілій «Божественна комедія»
Омар Хайям «Дон Кіхот»
Франческа Петрарка «Енеїда»
Дж. Боккаччо «Канцоньєре»
Дати відповідь на запитання (усно)
1 гр.
2 гр.
Дати вілповідь на запитання
1 гр.
2 гр.
ІІ лот «Знавці художніх творів» (12 б.)
1 «Поетичне доміно» (3 б.)
Кожна група одержує конверти з картками, на яких рядки з віршів, що їх учні вчили напам’ять.
Завдання: у правильній послідовності скласти картки, тобто окремі віршовані рядки) у завершений текст. Назвати авторів віршів.
1 гр.
Кульгава старість, юність бистронога,
Все повториться до вічного порога.
Недовго світом тішаться живі:
Всі підем геть, у всіх одна дорога (О.Хайям)
Мене оповило місячне сяйво пізнє:
Цікаво, чи вкрила вже землю інею риза?
Піднявши голову, споглядаю яскравий місяць,
Схилившись, із сумом думаю про Вітчизну (Лі Бо)
2 гр
Коли у небуття і ймення наше кане,
Не згасне сонечко у небі полум’яне.
Нас не було, та світ не був від того гірший,
Він не погіршає й тоді, як нас не стане. (О.Хайям)
Весняне сонце котиться
На барви гір і рік,
Весняний вітер дихає –
Хитають квіти пахощі. (Ду Фу)
1 гр.
2 гр.
«Високодумний сину велемудрої Феміди!
Хоч недоброхіть, кайданами
Тебе припну я до бескету голого,
Й обличчя не побачиш, сонцем палений. (Прометей)
За допомогою вудки з магнітом, учні виловлюють собі запитання і дають на них відповіді.
З небесних зорь сплела собі намисто,
Небачена й нечувана краса
Світилась тихо сяйвом променистим. (Лаура)
ІІІ. Лот «Літературознавчий» (12 б.)
«Літературне лото» – 4 б.
Кожна група отримує по 2 конверта.
1 конверт – картки з назвами понять з теорії літератури.
2 конверт – картки з їхніми визначеннями.
Завдання: поєднати відповідники
1 гр.
1 конверт: драма, комедія, метафора, діалог, антитеза, епітети, поема
2 конверт:
…твір, призначений для постановки на сцені, один з літературних родів;
…твір, де зображені комічні події і персонажі;
…образний вислів, в якому ознаки одного предмета чи явища передаються на інший на основі подібності.
…розмова 2 осіб
…різке протиставлення двох протилежних думок, образів, якостей, явищ.
…художнє означення, яке дає образне змалювання якоїсь ознаки предмета.
…ліро- епічний твір
2 гр.
1 конверт:
Трагедія, лірика, сонет, монолог, гіпербола, ліричний герой, порівняння
2 конверт:
… драматичний твір, де розкриваються нерозв’язані моральні проблеми, що призводять, як правило, до загибелі персонажів.
…один з трьох літературних родів
…поезія з 14 рядків.
…промова дійової особи, звернена до себе або інших осіб, іноді до глядача.
…художнє перебільшення певних рис та властивостей персонажа.
…образ особи, що виникає в уяві читача на основі виражених почуттів, роздумів.
… змалювання особливостей предмета шляхом зіставлення з іншим, де ці особливості різко виявляються.
Групи отримують:
а).Зображення дерева, на гілках якого назви жанрів літературних творів (оповідання, трагедія, поема, вірш, сонет, рубаї, роман, новела)
б) конверт з листочками, де написані прізвища авторів (О. Хайям, Ду Фу, Лі Бо, А.К.Дойл,, Ф.Петрарка, Сервантес, Дж. Бокаччо, Данте, Есхіл)
Завдання: 1. Поряд з прізвищем автора записати назву твору;
2. Прикріпити листочки до відповідних гілочок
2 група:
А) Зображення того самого дерева
Б) Конверт із листочків, на яких написано назви творів: «Дон Кіхот», «Декамерон», збірка «Рубаят», Збірка «Канцоньєре», Збірка «Давне» (Лі Бо), «Пісня про хліб і шовк» (Ду Фу), «Пістрява стрічка», «Божественна комедія», «Прометей закутий»)
Завдання: 1. Поряд з назвою твору записати прізвища автора;
2. Прикріпити листочки до відповідних гілочок
Учні відповідають на запитання «правда», «неправда» (письмово)
1 гр.
- Есхіл писав комедії (-);
- амфітеатр – зал для глядачів (+);
- Посейдон – бог родючості, покровитель виноградарства (+);
- О.Хайям писав рубаї (+);
- Сервантес – італійський письменник (-);
2 гр.
ІІІ. Підведення підсумків ярмарки. Касир оголошує результати
ІV. Оголошення оцінок
1 група: З’єднати
Есхіл Італія
Лі Бо Греція
Ду Фу Китай
Франческа Петрарка Персія
Омар Хайям Іспанія
Мігель Сервантес Китай
2 група:
Данте Аліг’єрі «Маленькі поеми
Мігель Сервантес «Декамерон»
Вергілій «Божественна комедія»
Омар Хайям «Дон Кіхот»
Франческа Петрарка «Енеїда»
Дж. Боккаччо «Канцоньєре»
1 гр.
Кульгава старість, юність бистронога,
Все повториться до вічного порога.
Недовго світом тішаться живі:
Всі підем геть, у всіх одна дорога
Мене оповило місячне сяйво пізнє:
Цікаво, чи вкрила вже землю інею риза?
Піднявши голову, споглядаю яскравий місяць,
Схилившись, із сумом думаю про Вітчизну
2 гр.
Коли у небуття і ймення наше кане,
Не згасне сонечко у небі полум’яне
Нас не було, та світ не був від того гірший,
Він не погіршає й тоді, як нас не стане.
Весняне сонце котиться
На барви гір і рік,
Весняний вітер дихає –
Хитають квіти пахощі
З небесних зорь сплела собі намисто,
Небачена й нечувана краса
Світилась тихо сяйвом променистим. (Лаура)
Драма Комедія Метафора Діалог Антитеза Епітети Поема
…твір, призначений для постановки на сцені, один з літературних родів;
…твір, де зображені комічні події і персонажі;
…образний вислів, в якому ознаки одного предмета чи явища передаються на інший на основі подібності.
…розмова 2 осіб
…різке протиставлення двох протилежних думок, образів, якостей, явищ.
…художнє означення, яке дає образне змалювання якоїсь ознаки предмета.
…ліро- епічний твір
Трагедія Лірика Сонет Монолог Гіпербола Ліричний герой Порівняння
… драматичний твір, де розкриваються нерозв’язані моральні проблеми, що призводять, як правило, до загибелі персонажів.
…один з трьох літературних родів
…поезія з 14 рядків.
…промова дійової особи, звернена до себе або інших осіб, іноді до глядача.
…художнє перебільшення певних рис та властивостей персонажа.
…образ особи, що виникає в уяві читача на основі виражених почуттів, роздумів.
… змалювання особливостей предмета шляхом зіставлення з іншим, де ці особливості різко виявляються.
оповідання трагедія поема вірш сонет рубаї роман новела
О. Хайям Ду Фу Лі Бо А.К.Дойл Ф.Петрарка, Сервантес Дж. Бокаччо Данте Есхіл
«Дон Кіхот» «Декамерон» Збірка «Рубаят» Збірка «Канцоньєре» Збірка «Давне» «Пісня про хліб і шовк» «Пістрява стрічка» «Божественна комедія» «Прометей закутий»
оповідання трагедія поема вірш сонет рубаї роман новела