Тема: ОЗДОБЛЕННЯ ВИРОБІВ.
КОМПОЗИЦІЯ ВИРОБУ - ОЗДОБЛЕНОГО МЕРЕЖКОЮ.
Мета: ознайомити учнів із композицією і стилем, характерними ознаками композиції у вишивці; навчити складати орнаменти вишивки на основі набутих знань про ритм, рапорт, стиль і композицію; розвивати творчість, художні та естетичні здібності; виховувати наполегливість, цілеспрямованість.
Ключові слова: композиція малюнка, орнамент, ритм, рапорт, стиль.
Наочність: Альбом «Українська народна вишивка», роздатковий матеріал, зразки вишивок, допоміжна література, інструкційні картки.
Обладнання і матеріали: калька, копіювальний папір, олівці, ножиці, тканина, нитки, голки, наперсток, праска.
Міжпредметні зв'язки: образотворче мистецтво, історія, народознавство.
Тип уроку: комбінований.
Клас: 7
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Перевірка присутності учнів на уроці. Призначення чергових. Перевірка наявності спецодягу.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО
МАТЕРІАЛУ.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
Коротко обґрунтовуються тема і завдання уроку. Повідомлення теми, мети уроку.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Розповідь вчителя
Вишивка тепер у моді, вона прикрашає сучасний одяг, інтер'єр, надаючи йому своєрідності і неповторності.
Гарний вигляд виробу великою мірою залежить від побудови композиції вишивки.
Робота з зошитом.
1
Композиція - творче поєднання різних елементів узору в єдине ціле та розташування їх на виробі.
Правила композиційної побудови орнаменту:
1. Дотримуватись стилю. Стиль - гармонія між формою виробу і
оздобленням, між оздобленням і матеріалом, з якого він зроблений.
Пояснення.(Не можна оздоблювати легкі тканини важкою, щільною вишивкою, вишивка повинна прикрашати, а не заважати практичному призначенню).
2. Доцільне поєднання техніки прозоро-лічильної групи з поверхнево-
нашивними лічильними та нелічильними техніками.
Пояснення.(Узор вишивки повинен відповідати характеру переплетення ниток і роду волокон тканини. До техніки прозоро-лічильної групи належать мережки. Назва «поверхнево-нашивні лічильні» техніки пояснює спосіб їх виконання, тобто вишивати на поверхні тканини, відлічуючи нитки. До цієї групи належать: «хрестик», «занизування», «штапівка». Обидві групи технік гармонійно поєднуються і тому, що виконуються на тканинах полотняного переплетення).
3. Визначити місце розташування орнаменту.
Демонстрація: способи розташування орнаменту. Знайти правильний. Додаток 1
Демонстрація малюнків - учні показують рапорт.
Будуючи орнаменти, не бажано відображати реальні форми навколишнього середовища. Інструкційні карта№2 Мотиви-символи.
За зовнішнім виглядом мотиви, які використовуються на вишитих виробах, бувають: демонстрація. Інструкційна карта№3 Види орнаментів.
Яскравим прикладом гармонійного поєднання різних швів є техніка «рушникові шви».
Демонстрація «Альбом вишивок».
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.
VI. ПРАКТИЧНА РОБОТА.
1. Скласти орнамент української вишивки:
Учні, користуючись роздатковим матеріалом, додатковою літературою, інструкційними картками, виконують поставлені перед ними завдання. Учитель допомагає, контролює, заохочує. Створивши орнаменти для вишивання конкретних виробів, учні приступають до вишивання, дотримуючись правил Т.Б. при роботі з голками, ножицями.
2. Вступний інструктаж:
3. Поточний інструктаж:
4. Заключний інструктаж:
VII. ПІДСУМКИ ЗАНЯТТЯ.
Оцінювання знань і умінь учнів. Прибирання робочих місць.
VIII. ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ.
Виконати оздоблення виробу на 2/3 частини. Вивчити конспект.
З
Додаток 1
Мал.1.
Співвідношення розмірів вишивки і виробу: а - вдало підібране; 0 розміри вишивки великі; в - розміри вишивки малі
Мал.2.
Розміщення вишивки на виробі:
а - правильне; 6- зображення зміщене вгори; в - зображення зміщене вліво