Тема: «Шлях книги від давнини до сучасності»

Про матеріал
Тема: «Шлях книги від давнини до сучасності» Мета: ознайомити учнів з історією виникнення книг, розширити знання учнів відомостями про виникнення книжки, розвивати вміння користуватися книгами, вдосконалювати навички читання віршів напам'ять, виховувати читацькі інтереси, бажання читати та впливати на шанобливе ставлення до книги.
Перегляд файлу

Тема: «Шлях книги від давнини до сучасності»

Мета: ознайомити учнів з історією виникнення книг, розширити знання учнів відомостями про виникнення книжки, розвивати вміння користуватися книгами, вдосконалювати навички читання віршів напам'ять, виховувати читацькі інтереси, бажання читати та впливати на шанобливе ставлення до книги.

Хід уроку

І. Ранкова зустріч

1.Привітання.

Всі стоять у колі і разом промовляють:

« Добрий день!»

Дружно всі вітаються

«Добрий день!»

Вліво, вправо  повертаються

Туди- сюди посміхаються

Добрий день,

Дружно всі не відставайте

Добрий день.

2.Психогімнастика « Сонячні зайчики». Визначення настрою з цеглинками Лего.

Сонячний зайчик заглянув тобі в очі. Закрий їх. Ніжно пробіг по твоєму обличчю. Погладь його. Пригладжуй його ніжно , легко, щоб не злякати : на лобі , на щічках, носику, ручках, животику, ніжках. Сонячний  зайчик сховався за комірець, він грається з тобою.

-Дітки, а який у вас настрій? Покажіть за допомогою цеглинок  Лего.

3.Робота з календарем. Заповнення таблиці.

- Час попрацювати з календарем природи. (2 учнів працюють біля календаря природи)

Сьогодні:

Місяць:

День тижня:

Погода:

*Математична  хвилинка:

-Яке сьогодні  число: двоцифрове чи одноцифрове?

-Назвіть сусідів цього числа.

-Яке число буде наступне?

-Яке число було вчора?

ІІ. Організаційна частина.

1.Бесіда

-Сьогодні ми будемо працювати в групах. Адже робота в групах сприяє швидшому вивченню та розумінню навчального матеріалу.

2. Повторення правил роботи в групі.

-Давайте згадаємо правила роботи в групах.(правила на екрані)

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

1.Проблемне питання. Загадка

-Відгадайте загадку та здогадайтеся тему нашого уроку.

 Без язика, а говорить;

   Без голови, а все розуміє;

   Без ніг, а скрізь буває.

(книга)

-Сьогодні ми поринимо в історію книги. Пройдемо шлях книги від давнини до сучасності. Книга – одне з найбільших чудес, створених людиною. З того часу, як люди навчилися писати, всю мудрість вони довіряли книгам, які відкривають нам світ, допомагають зрозуміти минуле та заглянути в майбутнє.

-Ми побуваємо на різних етапах створення книги. А саме:

1. Людина – книга

2.Малюнкове письмо

3. Вузлики на згадку

4. Книги – плити

5. Книги з папірусу та воску

6. Книги з пергаменту

7. Винайдення паперу

8.Перші друкарні

9. Книги 21 століття

ІV.Робота за темою уроку.

І. Людина – книга

1. Проблемне питання

- Діти, як ви розумієте слова ЛЮДИНА-КНИГА? (Людини не вміли ні писати, ні читати ,тому всі оповіді складаються і передаються з вуст у вуста)

-Молодці. Ви абсолютно праві. Всі твори зберігалися не в книжкових шафах, а в народній пам`яті.

ІІ.Малюнкове письмо

2. Робота в групах. Гра «Зашифруй слова-малюнком».

-Людям завжди хотілося, щоб їхні твори і знання дійшли до нащадків. Тому вони придумали букви. Перші літери були більше схожі на малюнки. (показ)

- Для ваших груп є завдання. Зашифрувати рядки.

(6 рядків на кожну групу 1 рядочок)

http://dnz28yuvileyniy.sumy.ua/wp-content/uploads/2017/02/lyubystok-19.jpg

(один представник з групи виходить і шикуються в правильному порядку)

- Давайте прочитаємо з ваи віршик, який утворився.

2. Розчитка

http://dnz28yuvileyniy.sumy.ua/wp-content/uploads/2017/02/lyubystok-19.jpg

(тренувальне читання-діти читають пошепки , потім читають хором)

ІІІ. Вузлики на згадку

3. Розповідь вчителя з елементами розповіді учням.

-Також у давнину інформацію передавали за допомогою вузликів. Для передачі інформації використовували різні кольори вузликів. (на екрані пояснення кольорів)

Кожен кольоровий вузлик та тип переплетення мав своє значення:
білий – мир, здоров’я;
жовтий – сонце;
синій – море, вода;
...

IV.Книги – плити .

4.Використання технології «Крісло автора» (раніше підготовлена дитина доповідає)

- Можливо хтось знає про ці плити та може розказати нам? (виступ учня)

-Коли глиняна табличка була ще сирою, напис можна було стерти й почати писати заново. Такі таблички зберігались у спеціальних коробках.

Книжка, яка складалася із глиняних табличок, була досить важкою.

V.Книги з папірусу та воску

  -Древні єгиптяни  робили записи на  папірусі, виготовленому з рослини, яка росла на берегах річки Ніл.

Книга з папірусу мала вигляд згортка і зберігалась у шкіряному футлярі.

VI.Книги з пергаменту (якщо є пергамент можна показати учням, дати потримати)

-Пергамент – це спеціальним чином оброблена шкіра худоби.

Пергамент зберігали рулонами, але з часом почали згинати у декілька разів, і утворювалися своєрідні  зошити

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА З ЛЕГО

VII.Винайдення паперу

-Перший папір винайшли китайці. Вони його виготовляли із шовку, ганчірок і волокон із дерева. 

5. Групова робота в зошиті

-Між собою папір з`єднували та отримувались ось такі зошити як у вас. Відкрийте зошити на с 43. Здогадайтеся назву – послання від учнів іншого 1 класу.

-Яке слово утворилося? (слоненя)

-Молодці. Подивіться на завдання нижче. Хто зображений? (слон). Виконайте вирази та розфарбуйте нашого героя. (перевірка: підніміть ваші зошити та покажіть, який слони вийшов у вас)

VIII.Перші друкарні

- Перший   друкарський станок  винайшов Йоган Гутенберг. Текст у ньому набирався за допомогою металевих букв. Це дало можливість у багато разів пришвидшити процес створення книг.

IX. Книги 21 століття

6. Бесіда про сучасні друкарні.

-В наш час знайшли заміну навіть паперу. Бо яким би зручним він не був, а кількість інформації, яку потрібно записувати і зберігати, стрімко зростає. Навіть найбільші у світі бібліотеки мають обмежену площу для зберігання книг. Вихід знайшли завдяки новітнім технологія – книги на електронних носіях.

-Але всеодно читати «живу» книгу значно приємніше.

-Давайте прочитаємо який проходить шлях книга від автора до читача.

1.Читання вчителем

2. Перевірка «Стратегія кубування»

-Дайте відповідь на запитання.

-Куди відправляється книжка, яку написав автор?

-Якщо редакторам сподобався текст, то що відбувається далі?

-Що робить художник?

-Після друкування куди потрапляє книга?

3. Читання учнями.

4. Гра «Продовж речення»

-Я читатиму початок речення, ваше завдання знайти речення та прочитати його до кінця.

7. Дитяча бібліотека

-Чи є у вас свою дитяча бібліотека? Скільки книжок у вашій бібліотеці?

8. Гра «Блискавка з Лего»

-Подивіться на екран та дайте відповіді цеглинками.

-Порахуйте кількість книжок на полицях.

V.Закріплення вивченого матеріалу.

1.Робота в зошиті с. 42. Робота в групі.

-   Назвіть будь-ласка професії людей, які створюють книжки.

-Віднайдіть ці професії у таблиці слів.

2. Книжкове розмаїття. Хмара слів.

-Перед вами хмара слів. Віднайдіть види книжок, які друкуються.

Посібники оповідання повісті  романи підручники словники енциклопедії довідники комікси

3.Хвилинка цікавинка

-А заказ хвилинка цікавинка. Книги-рекордсмени 

VI.Підсумок.

1.Продовжіть думку. Гра «Рима поруч!»

Батько мені каже:

— З книгою… (дружи),

Рідну мову, синку,

Завжди… (бережи).

Мову ту, що люди

Рідною зовуть,

Ти ніде й ніколи,

Синку, не… (забудь).

Рідне слово-пісню

Завжди серцем… (чуй),

Як Вітчизну й матір,

Їх люби,… (шануй).

2.Рефлексія. Інтерактивний прийом «Незакінчене речення»

Мене вразило...

Мені запам’яталося...

Мені сподобалося (не сподобалося)...

У мене виникло бажання...

2. Оцінення

-Оцініть свою роботу за допомогою цеглинок Лего.

 

docx
Додано
12 лютого 2020
Переглядів
1335
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку