УРОК №2
Тема : Складання таблиць додавання і віднімання числа 2 . Складання й розв’язування прикладів і задач . Віднімання за допомогою числового променя . Порівняння виразу і числа .
Мета : ознайомити учнів із таблицями додавання і віднімання числа 2 ; вдосконалювати навички розв’язання задач на знаходження суми і остачі ; вчити віднімати число , користуючись числовим відрізком ; вчити порівнювати число і вираз ; вдосконалювати обчислювальні навички ; розвивати мислення учнів ; виховувати уважність .
Обладнання : Предметні картки , індивідуальний лічильний матеріал , лінійка , слайди , музичний запис для фізкультхвилинки , плакати .
Тип уроку: Урок – мандрівка, формування умінь та навичок.
Хід уроку
І . Організація класу .
Продзвенів уже дзвінок
Починається урок .
На уроці не куняй ,
Математику вивчай .
ІІ . Актуалізація опорних знань .
1 . Вступне слово вчителя .
Слайд № 1 , 2.
- Розпочинаємо наш урок . Урок незвичайний , а казковий . І завітав до нас казковий гість :
В мене шубка з колючок ,
В мене сіра спинка .
Ніс , як чорний п ‘ ятачок ,
Очі – намистинки . ( їжачок )
- Гість і справді незвичайний . Я думаю , що звірятко із задоволенням подивиться , як учні 1-Б класу вміють працювати на уроці .
2 . Усна лічба .
Слайд № 3
Поєднати відповідь і приклад .
9-1 5+3 4+1 6-4 5-2 7-3
8 5 8 3 5 4 7 9
8-1 5-0 9-6 10-1 5+4
3 . Повторення таблиці додавання і віднімання 1 .
Учитель диктує приклад – діти показують картку з відповідною цифрою .
4+1 7+1 9+1 2+1 8-1
2-1 10-1 5+1 8+1 5-1
9-1 4-1 3-1 3+1 6-1
4 . Повторення складу чисел . Слайд №4
На дошці – число й один його компонент . Діти повинні показати число – другий компонент даного .
|
4 * |
5 * |
6 * |
3 * |
5 . Робота з індивідуальними картками
Картка № 1 Картка № 2
а)4+1+1 5+1+1 а) 3+1+1 8+1+1
7-1+1 10-1-1 6-1+1 9-1-1
б) Порівняй числа . б) Порівняй числа .
9 * 6 8 * 10 5 * 7 10 * 9
( Самоперевірка на екрані ) Слайд № 5
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку .
Слайд № 6
- Жив на світі їжачок . Весело він подорожував рідним краєм і не помітив як закінчилась осінь . Стало холодно , а їжачкові давно вже пора спати . Але стежинку до свого будиночка знайти було важко . Тому що стежка ця незвичайна , а математична . Їжачок дізнався , що на сьогоднішньому уроці ми будемо складати таблиці додавання і віднімання числа 2 . Складати і розв’язувати приклади і задачі . Віднімати за допомогою числового променя . Порівнювати вираз і число . І їжачок вирішив звернутися до нас , щоб ми йому допомогли .

IV. Ознайомлення з новим матеріалом .
1 . Каліграфічна хвилинка .
Слайд № 7
- Тоді часу не гаймо і в дорогу вирушаймо . Дорога далека , тому нам потрібно запастися їжею .
- Ось грибочки у лісочку
Капелюшки одягнули .
Ось грибок і ще грибок .
Скільки ж то їх разом було ?
Діти записують рядочок цифри 2 , промовивши віршик :
Зошит свій я відкриваю ,
Навскоси його кладу .
Ручку я ось так тримаю ,
Сяду рівно не зігнусь .
Буду я писати вправно ,
До роботи вже берусь .
2. Гра « Чарівні фігурки» ( робота з індивідуальним матеріалом )
- Покладіть 1 червоний кружечок , до нього додайте ще 1 червоний кружечок , а потім ще 1 .
- Скільки кружечків одержали ? (3)
- Скільки кружечків додали ? (2)
- Запишемо : 1+2=3
- Як додали ? ( Спочатку 1 , а потім - ще 1. )
Таким чином складається вся таблиця додавання , інші приклади діти диктують учителеві й записують у зошит , а вчитель – на дошці .
Потім необхідно проаналізувати таблицю : перший доданок збільшується на 1 , другий залишається без змін , результат – сума – теж збільшується на 1 .
Аналогічно проводиться робота над складанням таблиці « Відняти 2». Діти записують приклади у зошит , а вчитель – на дошці .
- Прочитайте кожен приклад . Порівняйте відповідь із числом , від якого відняли 2 .
3 . Гра « День – ніч»
Слайд № 8
- А зараз завдання від грибочків .
- Знайдіть приклади з відповідями 5 ; 8 ; 9 .
- Яке число стоїть між 6 і 8 ?
- Прочитайте приклад з такою відповіддю .
4 . Порівняння виразу і числа .
Слайд № 9
- Порівняйте числа :
2 * 2 5 * 8 9 * 7
- 3+2 ; 8-1 ; 10-5-2 ; 7+1-1 – це вираз . Порівняємо вираз і число .
Учитель записує на дошці : 3+2 * 7 .
- Скільки буде 3+2 ? ( 5 ). Запишемо це число під виразом . Тепер ми бачимо , що необхідно порівняти числа 5 і 7 .
- Який знак поставимо ? ( Менше ) Чому ? ( Тому що 5 менше 7. )
- Отже, запишемо вираз 3+2<7.
3. Первинне закріплення .
Слайд №10
7+1 * 9 10-1 * 6 5+1 * 6
Фізкультхвилинка
Сірі зайчики маленькі
( Вушка є у них довгенькі )
В лісі грались , веселились , -
Працювати вже стомились .
А щоб добре працювати ,
Треба трішки пострибати .
Відпочили , розім’ялись
Й до роботи знову взялись .
Робота в парах .
- Поки ми виконували фізкультхвилинку , подув вітерець і застелив нашу стежинку новим завданням . На кожній парті конверт із завданнями . Потрібно порівняти вираз і число .
7+2 * 7 8-2 * 5 9-2 * 7 1+2 * 3 6+2 * 9 2+2 * 5
V. Розвиток математичних знань .
1 . Розв’язування прикладів за таблицями додавання і віднімання числа 2 . Запис у зошит . ( Діти розв’язують приклад і пояснюють розв’язок прикладу )
- Як і в будь – яку казку в нашу теж завітав хитрий звірок :
- В темнім лісі проживає ,
Довгий хвіст пухнастий має ,
Їй на місці не сидиться
Як зовуть її ….. ( Лисиця )
- Лисичка приготувала для нас завдання . Тільки тоді, коли ми все вірно зробимо , вона покаже куди далі поведе нас стежка .
Слайд № 11
6+1+2 7-2+1 7+1-2
Пальчикова гімнастика .
Ми писали , ми писали ,
А тепер всі дружно встали ,
Ніжками потупали ,
Ручками поплескали ,
Потім пальчики стиснемо ;
Сядемо й писати почнемо .
2 . Робота з числовим відрізком .
Слайд № 12
Головне правило : крок уперед – додати 1 , крок назад – відняти 1 .
3 . Складання та запис прикладів за числовими відрізками з коментуванням .
8-2+1 8+2-1 5+2-1
4 . Складання , розв’язування і запис задач за малюнками .



Слайд № 13
![]()
![]()
![]()
![]()
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(с.) (г.)
- Повторіть умову задачі .
- Назвіть питання задачі .
- Назвіть розв’язання .
- Назвіть відповідь задачі .
Аналогічно працюємо над другою задачею . Запис розв’язання в зошит .
- Чому першу задачу розв’язували відніманням , а другу додаванням ?
5 . Веселі задачі .
Слайд № 14, 15
- Ось і привели ми нашого їжачка до своєї хатинки . Так їжачок зрадів , що аж співати почав:
- Киця й котик залюбки випікали пиріжки .
Киця з тіста 5 зліпила , котик теж із снігу 5 .
Скільки всіх , малечо мила , пиріжки вони з’їдять ?
- На яблуні росло 8 яблук , а на сосні – на 2 яблука менше . Скільки яблук росло на сосні ?
VI. Підсумок уроку .
Слайд № 16
- Їжачок дуже дякує вам , що ви привели його до хатинки . Він вже й дрімати почав . Але спочатку скажіть йому , що сподобалось і запам’яталось на уроці ?
- Прочитайте відповіді таблиць « Додати 2» , « Відняти 2».
- Ми рахували ?
- Ми писали ?
- Ми задачі розв’язували ?
- Оцініть свою роботу сонечком , якщо вам було легко . Намалюйте хмаринку , якщо у вас виникли труднощі на уроці .