Тема уроку: «Координатний промінь. Шкала», Математика 5 клас

Про матеріал
Мета: сформувати на уроці поняття про одиничний відрізок; ознайомити учнів з різними видами шкал; формувати в учнів поняття про координатний промінь, його елементи та спосіб побудови точки за її координатами; розвивати логічне та творче мислення; розвивати вміння чітко формулювати свої думки; розвивати вміння правильно узагальнювати інформацію та робити висновки; розвивати та виховувати зацікавленість у учнів до предмету; виховувати відповідальність за доручену справу.
Перегляд файлу

Математика 5 клас

Тема уроку: «Координатний промінь. Шкала»

Мета уроку:

  • сформувати на уроці поняття про одиничний відрізок;
  •  ознайомити учнів з різними видами шкал;
  •  формувати в учнів поняття про координатний промінь, його елементи та спосіб  побудови точки за її координатами;
  • розвивати логічне та творче мислення;
  • розвивати вміння чітко формулювати свої думки;
  • розвивати вміння правильно узагальнювати інформацію та робити висновки;
  • розвивати та виховувати зацікавленість у учнів до предмету;
  • виховувати відповідальність за доручену справу.

Обладнання уроку: зошит, лінійка, олівець, роздатковий матеріал, малюнки.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Математичне опитування

Слово вчителя: Обмінюючись думками, люди набувають нових знань. Тож обмінюємось думками, даємо правильні відповіді на запитання:

  1. Які числа називаються натуральними?
  2. Назвіть найменше/найбільше число?
  3. Скільки існує чисел/цифр?
  4. Продовжити речення:

— «Через дві точки можна провести…(тільки одну пряму)»

  • «Відрізок має…(початок і кінець , а пряма… (не має ні початку, ні кінця)»
  1. Що таке промінь? Чи можна його виміряти? Чому ?

 

ІІІ. Систематизація знань учнів

Слово вчителя: Давайте пригадаємо, що таке промінь? (Частина прямої, яка має початок і не має кінця )

 

  0                                                                                              А

Пригадайте, діти з уроків літератури басню І.А. Крилова «Лебідь, Рак та Щука» (Додаток 1). Дайте відповіді на питання (Додаток 2):

  • Які промені зображено?
  • Що відбулося?
  • Чи взагалі, відбувалася дія чи ні?

ІV.Вивчення нового матеріалу.

Оголошення теми уроку  «Координатний промінь. Шкала»

Вчитель:Скажіть, яке слово вам не знайоме?

Давайте згадаємо казку «Ріпка» (додаються малюнки розташування героїв казки). (Додаток 3).

  1. Розташування точок?
  2. Запис координати точок?
  3. Запам’ятайте, що на координатному промені введено шкалу, тобто вказано початок відліку, напрям відліку, поділки.
  4. Що не вказано?(кінець)

Ціна поділки становить 1 од. і дорівнює довжині обраного одиничного відрізка.

Запис:  І читається (точка Р з координатою 1)

0(0); Р(1); Д(2); Б(3) …

Думайте!!! Лінійка з поділками є координатним променем?

Приклад різних видів шкал: Спідометр, годинник, сонячний годинник, транспортир (Додаток 4).

Робота з дидактичним матеріалом  (Додаток 5 Ч.1).

Завдання № 1.  Спробуй пригадати назву кожного предмета, зображеного на малюнку, і підпиши їх.

9.png

6.jpg

8.jpg

3.1.jpg

11.jpg

12.jpg

 

 

 

 

 

 

Питання: 1. Назви одним словом предмети, зображені на малюнку. ____________

                 2. Що спільного у всіх предметів?

Завдання № 2. Чому предмети поділені на 2 групи? Спробуй назвати ці групи.

 

_______________________                                            ________________________

6.jpg

11.jpg

3.1.jpg

 

10.jpg

13.png

12.jpg

Завдання №  3. Виділи галочкою або знаком « + » правильний варіант відповіді.

1. Яка довжина бруска?

 

2. Який об’єм рідини в мензурці?

 

9 см 5 мм

14.png

 

20 мл

15.png

 

11 см

 

50 мл

 

10 см

 

55 мл

 

10 см 5 мм

 

47 мл

 

V.  Відпрацювання навичок.

  • Фізкультхвилинка. За допомогою рук показати «пряму, відрізок, промінь».
  •                   На малюнку представлені 4 термометра, на яких зафіксована зміна температури повітря за день: а – температура о 06:00, б – о 12:00, в – о 15:00, г – температура повітря о 17:00. Визначте на скільки поділок температура повітря за піднімалася або опускалася (Додаток 6).

111.png

VІ.  Практична робота в групах (Додаток 5 Ч.2 ).

Робота в групах по 2-3 учня.

Завдання № 4.

Screenshot_1.png

Завдання № 5. Намалюй скарб (монетку) на кожному координатному промені, якщо Олегу відомо, що він захований:

Screenshot_2.png

Завдання № 6. Випиши координати точок, що зображені на малюнку.

11.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІІ.  Домашнє завдання .

1. Вивчити означення з підручника «координатний промінь», «координата», «шкала» - параграф § 19.

2. Підручник О.С. Істера: № 633, № 643.

3. Додаткове завдання з картки:

№ 1. На малюнку зображено шкалу спідометра. Яка швидкість автомобіля в кожний з моментів, коли стрілка вказує на точки M, N, K, L, P?

odometr.jpg

M ___________

N ___________

K ___________

L ___________

P ___________

№ 2. Запиши показники термометрів на малюнку

4.jpg

Червоний ______________

 

Зелений _______________

 

Синій _________________

№ 3. Кросворд

Дом.jpg

Матеріал підібраний з навчально-методичного посібника Д.В. Васильєва «Я дослідник»


Додаток 1

1.1.jpg

Додаток 2

1.jpg

Додаток 3

2.png

Додаток 4

3.jpg

 

Спідометр

Screenshot_3.png

Годинник

3.1.jpg

Термометр

image210_57.jpg

 

 

Транспортир


Додаток 5   Ч. 1

Робота з дидактичним матеріалом (самостійно)

 

Завдання № 1.  Спробуй пригадати назву кожного предмета, зображеного на малюнку, і підпиши їх.

9.png

6.jpg

8.jpg

3.1.jpg

11.jpg

12.jpg

 

 

 

 

 

 

Питання: 1. Назви одним словом предмети, зображені на малюнку. ____________

                 2. Що спільного у всіх предметів?

Завдання № 2. Чому предмети поділені на 2 групи? Спробуй назвати ці групи.

 

_______________________                                            ________________________

6.jpg

11.jpg

3.1.jpg

 

10.jpg

13.png

12.jpg

Завдання №  3. Виділи галочкою або знаком « + » правильний варіант відповіді.

1. Яка довжина бруска?

 

2. Який об’єм рідини в мензурці?

 

9 см 5 мм

14.png

 

20 мл

15.png

 

11 см

 

50 мл

 

10 см

 

55 мл

 

10 см 5 мм

 

47 мл

 

Додаток 5   Ч. 2

Робота з дидактичним матеріалом (групова робота)

Завдання № 4.

Screenshot_1.png

Завдання № 5. Намалюй скарб (монетку) на кожному координатному промені, якщо Олегу відомо, що він захований:

Screenshot_2.png

Завдання № 6. Випиши координати точок, що зображені на малюнку.

11.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 6

111.png


Домашнє додаткове завдання

№ 1. На малюнку зображено шкалу спідометра. Яка швидкість автомобіля в кожний з моментів, коли стрілка вказує на точки M, N, K, L, P?

odometr.jpg

M ___________

N ___________

K ___________

L ___________

P ___________

№ 2. Запиши показники термометрів на малюнку

4.jpg

Червоний ______________

 

Зелений _______________

 

Синій _________________

№ 3. Кросворд

Дом.jpg

 


ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

1. Васильєва Д.В./Я Дослідник. Математика 5 клас. Робочий зошит учня: Видавничий ДІМ ОСВІТА: 64с.

2. Математика 5 клас: підручник для закладів загальної середньої освіти./О.С.Істер.- К.: Генеза, 2018.

3. Матеріали конференцій освітнього проекту «На Урок».

4. Навчальна програма для учнів 5-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів із математики (авт..М.І.Бурда, Б.В.Кучеренко, О.Я. Біляніна , А.І.Азаренкова,  О.І.Буковська,  та ін..) затверджена МОН України від 07.06.2017№804.

5.  Як створити хороший STEM-урок: https://nus.org.ua/view/yak-stvoryty-horoshyj-stem-urok/.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Самікова Ірина Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
17 березня 2021
Переглядів
2289
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку