Тема уроку: "Особливості будови та живлення грибів"

Про матеріал

Мета уроку: сформувати в учнів уявлення про гриби як безхлорофільні гетеротрофні організми; з'ясувати особливості будови й життєдіяльності грибів, сучасну класифікацію грибів; вказати на подібності і відмінності грибів з тваринами й рослинами.

Перегляд файлу

Тема: Особливості будови та живлення грибів. Розмноження та поширення грибів

 

Мета:

освітня: сформувати в учнів уявлення про гриби як безхлорофільні гетеротрофні організми; з'ясувати особливості будови й життєдіяльності грибів,  сучасну класифікацію грибів; вказати на подібності і відмінності грибів з тваринами й рослинами;

розвивальна: продовжити розвивати науковий світогляд  (зв`язок будови з виконуваними функціями); реалізувати аспекти екологічного, санітарно-гігієнічного, естетичного виховання;

 виховна: продовжити розвивати пам'ять, увагу, біологічну мову, творче мислення через вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки, інтерес до предмету, толерантність, грамотність, культуру, допитливість, спостережливість, загальнонавчальні вміння.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Методи і методичні прийоми: словесні методи: підготовча бесіда, пояснювальна бесіда, розповідь – пояснення, підсумкова бесіда, контрольно-перевірна бесіда; наочні методи: демонстрація слайдів, натуральних об’єктів; практичні: ігрові вправи; інтерактивні методи: робота в групах; пошукові: евристична бесіда, створення та розв’язання проблемних питань, робота з словниками, самостійна робота з підручником.

Основні поняття і терміни: мікологія, гетеротрофи, спори, міцелій, грибниця, гіфи, макроміцети, мікроміцети, хітин, глікоген.

Внутрішньо- і міжпредметні зв’язки: природознавство, географія, ботаніка, зоологія.

Обладнання: таблиця «Гриби», схеми будови клітини рослин, тварин, грибів, фотографії грибів, муляжі шапкових грибів, натуральні об'єкти, портрети вчених – мікологів, презентація «Особливості будови та живлення грибів. Розмноження та поширення грибів», додаткова інформація.

Епіграф уроку

Природа мудра. Все створила мовчки.

Росинку поту втерла на брові.

На буреломах сходять мухоморчики –

театр ляльковий просто на траві.

Ліна Костенко

Структура уроку

1. Організаційний момент.

Створення психологічного настрою:

   Давньогрецька мудрість говорить: «Вважай нещасливим той день і ту годину, коли ти не засвоїв нічого нового». Тож давайте посміхнемося один одному, і вперед, до нових знань!

   Отже, урок розпочинається!

 

2. Мотивація навчальної діяльності

   У деякому царстві, що таємно і явно розташувалося навколо людини і навіть саме в ній, живе близько ста тисяч видів мешканців. Відгадати загадки:

Вдяг він шапку червоненьку

(Не стареньку, а новеньку),

Ще й сметанкою покрапав,

Щоб ніхто його не хапав (Мухомор)                                                           

Ніжки тоненькі,

Шиї мов цівки.

Круглі голівки.

І на пні, й коло пня

Нас велика рідня (Опеньки)

В лісі виросли сестрички,

Жовті та смачні… (Лисички)

Виросли гриби прекрасні —

Капелюшки в них, мов в маслі.

І збирають грибники

Маслянисті… (Маслюки)

Шапка коричнева, ніжка міцна,

Гриб цей найкращий, і кожен це зна,

Тому бажає усякий грибник

В лісі великий знайти… (Боровик)

Капелюхи в них яскраві:

Жовті, сірі, зеленаві,

Зачекайте, любі, трішки —

Я зберу вас… (Сироїжки)                                                          

Стоїть Антошка

На одній ножці.

Хто поруч проходить,

До землі голову клонить  (Гриб)

Про цих мешканців ми поговоримо на сьогоднішньому уроці.

Повідомлення теми, формулювання разом з учнями мети та завдань уроку.

 

3. Актуалізація опорних знань учнів

«Асоціативний кущ»

Учні висловлюють свої асоціації щодо поняття «гриби». Усі відповіді записуються до «асо-ціативного куща», який зображено на дошці.

Можливі варіанти відповідей учнів: їстівні, отруйні, шапинка, ніжка, білі, прикріплені, від-сутні пластиди тощо.

Узагальнення результатів.

Інтерактивна методика «Гронування» (учні висловлюють усе, що їм відомо про гриби. Учитель на дошці записує їхні повідомлення, допомагає встановити зв'язки між поняттями складаючи схему на дошці):

Схема (на дошці)

                                               Прикріплений спосіб

                                                         життя

                 Шапка                                                                     Не містять хлорофілу

 

Ніжка                                                 Гриби                                   Живляться готовими

                                                                                                     органічними речовинами

                Отруйні                                                              Їстівні

 

Поганки                 Мухомор                                Білі гриби         Лисички                                                                                     

 

4. Вивчення нового матеріалу

План

1. Характерні ознаки грибів

2. Різноманітність грибів, їх поширення та середовища існування

3. Особливості процесів життєдіяльності грибів

 

Мікологія — наука, що вивчає гриби (від грец. мікес — гриб, логос — вчення).

Виділити гриби в самостійне царство запропонував у II пол. XIX ст. Г. де Фріз. В Україні мікологія почала розвиватися тільки у 30-х рр. XX ст. Видатними українськими мікологами є М.Підоплічко, В.Білай, І.Дудка. Нині відомо понад 10000 видів грибів. Учені передбачають, що буде описано ще близько 200000 видів.

 

  1. Характерні ознаки грибів

Розповідь учителя

Гриби — група гетеротрофних організмів, які не містять хлорофілу. Гриби об’єднують в окрему систематичну групу — царство (поряд із царствами Тварини і Рослини). Вони займають проміжне положення між тваринами і рослинами.

Запитання до учнів:

— Назвіть ознаки грибів, за якими вони схожі з рослинами, та ознаки, за якими вони схожі з тваринами.

 Після обговорення питання учні приходять до висновку та заповнюють таблицю

Ознаки рослин

Ознаки тварин

Індивідуальні ознаки грибів

 

 

 

Пошукова робота учнів

— Розглянути будову клітин грибів, рослин і тварин та виявити ознаки відмінності і подібності. (Під час роботи учні мають користуватися матеріалом підручника та додатковою літературою)

Картинки по запросу будова гриба

 

Будова клітини

Ознаки рослин

Ознаки тварин

Ознаки грибів

1 Оболонка

 

 

 

2 Цитоплазма з органоїдами

 

 

 

3 Ядро

 

 

 

 

  1. Різноманітність грибів, їх поширення та середовища існування

Розповідь учителя

Нині систематики налічують понад 100 тис. видів грибів. Вони поширені скрізь на суходолі і трапляються у воді. Особливо багато грибів у вологих тропіках, а також у лісах, болотах, пустелях, снігах і льодах Арктики й Антарктиди. Вегетативне тіло гриба називається міцелієм або грибницею. Міцелій складається з тонких переплетених волокнистих або ниткоподібних утворів — гіфів. Гіфи бувають одноклітинні й багатоклітинні. У високоорганізованих грибів гіфи часто щільно сплітаються та утворюють несправжню тканину, з якої формуються плодові тіла шапинкових грибів, трутовиків, дощовиків тощо. Справжні тканини у грибів відсутні.

Складання опорної схеми

 

  1. Особливості процесів життєдіяльності грибів

«Ажурна пилка»

  1 група - живлення грибів;

2 група - розмноження грибів.

Складання опорних схем 

Самостійна робота з підручником

Спосіб живлення

Особливості

Гриби

1 сапротрофи

 

 

2 симбіонти

 

 

3 паразити

 

 

 

5. Узагальнення та систематизація знань

5.1.    «Вірю – не вірю»

Учням необхідно позначити пропоновані твердження позначками «+» — вірю або «–» — не вірю.

1. 1. Гриби належать до рослин.

2. Гриби-паразити можуть оселятися на поверхні або в середині живих істот.

3. Гриби — це автотрофні організми, здатні до фотосинтезу.

4. У клітинних стінках грибів міститься хітин.

5. У клітинах грибів містяться пластиди й мітохондрії.

6. Серед грибів є одноклітинні й багатоклітинні організми.

7. Справжніх тканин гриби не утворюють.

8. Для грибів, як і для тварин, характерний обмежений ріст.

9. Гриби, як і рослини, не здатні до активного руху.

10. Одноклітинні гриби дріжджі є анаеробними організмами.

11. Запасною речовиною грибів є глікоген.

12. Гриби й лишайники належать до царства Гриби.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

-

+

-

+

-

+

+

-

+

+

+

+

5.2. «Мозковий штурм»

  • Чому гриби ростуть швидко після дощу;
  • Чому на фермах гриби вирощують без світла?

5.3.    Словниковий диктант

Поясніть значення термінів:


  • Міцелій;
  • Плодове тіло;
  • Спори;
  • Гіфи;
  • Гіменофор;
  • Часткове покривало.

5.4. Розв’язання кросворду

Запитання:

  1. Гриб, який псує продукти харчування
  2. Ниткоподібні утвори багатоклітинних грибів
  3. Запасна поживна речовина грибів
  4. Складова клітини, яка виконує захисну функцію
  5. Це тіло, яке утворене тісно переплетеними гіфами на поверхні ґрунту
  6. Характер живлення грибів
  7. Сукупність гіфів грибів
  8. Складова оболонки клітин гриба
  9. Центр керування клітинною гриба

 

м

у

к

о

р

 

 

г

і

ф

 

 

 

г

л

і

к

о

г

е

н

 

 

о

б

о

л

о

н

к

а

 

 

п

л

о

д

о

в

е

г

е

т

е

р

о

т

р

о

ф

и

 

 

 

г

р

и

б

н

и

ц

я

 

 

х

і

т

и

н

 

 

 

я

д

р

о

 

6. Підбиття підсумків уроку, рефлексія

Технологія «Незакінчені речення»

Учні працюють з відкритими реченнями, наприклад:

— На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було…

— Урок важливий, тому що…

— Мені сподобалося…

— Мені не сподобалося…

— Від наступного уроку я чекаю…

 

7. Домашнє завдання

- опрацювати §51. Дати відповіді на запитання після параграфу;

- дати відповідь на запитання в рубриці «Поміркуйте» С ___.

  Індивідуальні та творчі завдання:

1. Підготувати повідомлення про симбіотичні, сапротрофні та паразитичні гриби.

2. Скласти сенкани «Гриби»

doc
Додано
29 серпня 2018
Переглядів
4043
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку