Урок-узагальнення з теми «Вступ. Клітина»

Про матеріал

Мета уроку: узагальнити, систематизувати, проконтролювати, творчо розв'язувати поставлені завдання та відкоригувати набуті учнями знання з теми «Вступ. Клітина»

Перегляд файлу

Урок-узагальнення з теми «Вступ. Клітина»

 

Мета:

освітня: узагальнити, систематизувати, проконтролювати та відкоригувати набуті учнями знання з теми «Вступ. Клітина»;

розвиваюча: розвивати навички узагальнення та систематизації знань, уміння аналізувати, творчо розв’язувати поставлені завдання;

виховна: виховувати етично-ціннісне ставлення до природи.

Тип уроку: урок узагальнення знань (урок-гра)

Обладнання та матеріали:  індивідуальні картки, німі малюнки, бланки для відповідей

 

Структура уроку

1. Організаційний момент

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.

 

2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Повідомлення теми уроку.

Формулювання разом з учнями мети і завдань уроку

Мета уроку: узагальнити набуті знання з теми «Вступ. Клітина».

Завдання уроку:

— узагальнити знання з теми;

— систематизувати знання з теми;

— проконтролювати знання з теми;

— коригувати знання з теми.

 

3. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Сьогодні ми проведемо не звичайний урок, а урок-гру та дізнаємося, як ви засвоїли основні поняття теми «Клітина». А хто з вас найкраще знає біологію, покаже гра. Бажаю кожному з вас успіхів і перемоги.

Девізом нашого уроку стане вислів:

«Що вмієте, того не забувайте, а чого не вмієте, того навчайтесь»

Володимир Мономах

 

4. Організаційна робота. Правила гри

Гра між командами відбувається впродовж усього уроку і складається із 6 конкурсів. Перед початком кожного конкурсу вчитель оголошує максимальну кількість балів, яку може отримати команда за виконане завдання. (Бажано перед початком уроку записати на дошці перелік конкурсів та позначити бали)

 

5. Узагальнення, закріплення і контроль знань

5.1.   Представлення команд, виступ капітанів (капітани оголошують назви команд та їхній склад, а також пояснюють вибір назви)

5.2.   Конкурс «Розминка»

Кожна команда розв’язує 6 тестових завдань. За кожну правильну відповідь — 1 бал


 

 

 

Команда 1

1. Вчений, який відкрив одноклітинні організми:

А) Роберт Гук;

Б) Теодор Шванн;

В) Антоні ван Левенгук.

2. Об’єкт дослідження за допомогою світлового мікроскопа можна максимально збільшити до:

А) 10-25 разів;

Б) 3000 разів;

В) 10 000 000 разів.

3. Клітина оболонка входить до складу клітин:

А) рослин;

Б) тварин.

4. Білки – … :

А) є джерелом енергії в клітині;

Б) є будівельним матеріалом в клітині;

В) надають солодкого смаку плодам.

5. Енергетичними станціями клітина є:

А) вакуоля;

Б) хлоропласти;

В) мітохондрії.

6. Внутрішнє середовище ядра заповнене:

А) ядерним соком;

Б) клітинним соком;

В) цитоплазмою.

 

 

 

 

 

Команда  2

1. Уперше ядро в рослин виявив:

А) Роберт Гук;

Б) Роберт Броун;

В) Ян Пуркіньє.

2. Об’єкт дослідження за допомогою електронного мікроскопа можна максимально збільшити до:

А) 10-25 разів;

Б) 3000 разів;

В) 10 000 000 разів.

3. Клітина оболонка входить до складу клітин:

А) рослин;

Б) тварин.

4. Вуглеводи – … :

А) є джерелом енергії в клітині та надають солодкого смаку плодам;

Б) є будівельним матеріалом в клітині;

В) непотрібні клітинам.

5. Пластиди, які здатні до фотосинтезу:

А) лейкопласти;

Б) мітохондрії;

В) хлоропласти.

6. Основною функцією ядра – є:

А) передача спадкової інформації;

Б) запас поживних речовин;

В) участь в процесі фотосинтезу.

 

 

 

Команда 3

1. Один із основоположників клітинної теорії:

А) Матіас Шлейден;

Б) Антоні ван Левенгук;

В) Ян Пуркіньє.

2. Об’єкт дослідження за допомогою штативної лупи можна максимально збільшити до:

А) 10-25 разів;

Б) 3000 разів;

В) 10 000 000 разів.

3. Клітина оболонка входить до складу клітин:

А) рослин;

Б) тварин.

4. Ліпіди – … :

А) є джерелом енергії в клітині;;

Б) є будівельним матеріалом в клітині;

В) непотрібні клітинам.

5. Основна функція лейкопластів:

А) участь у фотосинтезі;

Б) запасання поживних речовин;

В) збереження форми людини.

6. Складова клітини, що є центром керування процесами її життєдіяльності – це:

А) мітохондрія;

Б) ядро;

В) вакуоля.


5.3.   Конкурс «Термінологічне лото»

На дошці прикріплені аркуші з номерами, на зворотному боці яких записані терміни. Пред-ставники команд по черзі виходять до дошки, вибирають аркуш і дають визначення біологічно-му терміну.

За кожну правильну відповідь — 1 бал

Терміни: біологія, зоологія, анатомія, ботаніка, генетика, екологія, цитологія, мікробіологія, мікологія, гістологія, клітина, вакуоля, цитоплазма, ядро, мітохондрії, органели.

5.4.   Конкурс «Німий малюнок» (час на виконання — 2 хв)

Кожна команда отримує схему рослинної або тваринної клітини. Завдання для команд:

  • установити: запропонована клітина є тваринною чи рослинною;
  • позначити і підписати її структурні компоненти

Завдання для 1-ї команди

http://zberezhy.files.wordpress.com/2013/03/33.jpg?w=254

Завдання для 2-ї команди

http://player.myshared.ru/377757/data/images/img10.jpg

Повністю виконане завдання — 2 бали

5.5.   Конкурс «Капітанів»

Команди пропонують капітанам суперників творче завдання, яке підготували вдома. На обдумування відводиться 1 хв. Якщо капітан не може відповісти сам, то звертається по допомогу до своєї команди, але кількість балів за завдання отримує меншу.

Правильна відповідь капітана — 5 балів, за допомогою команди — 2 бали

5.6.   Конкурс «Дослідник»

Команди отримують конверти із завданнями. Одній з команд пропонується підготувати тимчасовий мікропрепарат шкірочки соковитої лусочки цибулі, іншій — листка елодеї.

Повністю виконане завдання — 3 бали.

 

6. Підбиття підсумків уроку

Підбивається підсумок роботи команд, визначається особистісна першість; проводиться самооцінювання учнів.

7. Домашнє завдання

Індивідуальні та творчі завдання:

- підготувати цікаву інформацію про одноклітинних тварин: амебу й евглену зелену;

- скласти кросворд до теми «Клітина».

docx
Додано
29 серпня 2018
Переглядів
4206
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку