Тема уроку: Середні та кислі солі. Фізичні та хімічні властивості середніх солей. Застосування.

Про матеріал
Навчальна: Узагальнити та систематизувати знання учнів про солі як клас неорганічних сполук. Сформувати поняття про класифікацію солей на середні та кислі, навчити розрізняти їх за складом та давати їм назви. Розглянути фізичні властивості солей та їх поширення в природі. Поглибити знання про хімічні властивості середніх солей у світлі теорії електролітичної дисоціації та окисно-відновних процесів. Розвивальна :Розвивати вміння складати рівняння хімічних реакцій у молекулярній та йонно-молекулярній формах. Розвивати навички прогнозування можливості перебігу реакцій за допомогою таблиці розчинності та ряду активності металів. Розвивати логічне мислення та вміння класифікувати речовини. Виховна: Показати важливість солей у природних процесах та життєдіяльності людини. Виховувати культуру хімічних записів.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема уроку: Середні та кислі солі. Фізичні та хімічні властивості середніх солей. Застосування.

Номер слайду 2

Мета уроку: Навчальна: Узагальнити та систематизувати знання учнів про солі як клас неорганічних сполук. Сформувати поняття про класифікацію солей на середні та кислі, навчити розрізняти їх за складом та давати їм назви. Розглянути фізичні властивості солей та їх поширення в природі. Поглибити знання про хімічні властивості середніх солей у світлі теорії електролітичної дисоціації та окисно-відновних процесів. Розвивальна: Розвивати вміння складати рівняння хімічних реакцій у молекулярній та йонно-молекулярній формах. Розвивати навички прогнозування можливості перебігу реакцій за допомогою таблиці розчинності та ряду активності металів. Розвивати логічне мислення та вміння класифікувати речовини. Виховна: Показати важливість солей у природних процесах та життєдіяльності людини. Виховувати культуру хімічних записів.

Номер слайду 3

ХІД УРОКУІ. Організаційний етап ІІ. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми уроку ІІІ. Актуалізація опорних знань. IV. Вивчення нового матеріалу 1. Поширення солей у природі2. Фізичні властивості солей3. Класифікація солей: Середні та Кислі4. Хімічні властивості середніх солей. V. Узагальнення та систематизація знань. VI. Підбиття підсумків уроку, рефлексія VII. Домашнє завдання

Номер слайду 4

Тип уроку: комбінований урок засвоєння нових знань та узагальнення раніше вивчених. Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, таблиця розчинності кислот, основ і солей у воді, ряд активності металів, зразки різних солей (кухонна сіль, мідний купорос, крейда, питна сода).

Номер слайду 5

І. Організаційний етап Привітання учнів, перевірка готовності до уроку, створення робочої атмосфери.ІІ. Мотивація навчальної діяльності «Серед усіх речовин, які ми споживаємо, є лише один мінерал, який ми їмо в чистому вигляді. Це – сіль». Ви вже знайомі з солями з попередніх класів. Сьогодні ми не просто згадаємо, що це таке, а заглянемо глибше: дізнаємося, що солі бувають "неповними", згадаємо, чому морська вода солона, і детально розберемо, як саме солі вступають у хімічні реакції з іншими речовинами.

Номер слайду 6

ІІІ. Актуалізація опорних знань )Фронтальна бесіда: Дайте визначення солям з точки зору атомно-молекулярного вчення. Дайте визначення солям з точки зору теорії електролітичної дисоціації Яка реакція є основним способом добування солей? (Реакція нейтралізації: кислота + основа = сіль + вода). Назвіть речовини: Na. Cl, H₂SO₄, Ca. CO₃, Na. OH, K₃PO₄. Які з них належать до солей?

Номер слайду 7

IV. Вивчення нового матеріалу 1. Поширення солей у природіРозповідь вчителя з демонструванням зразків: Солі – дуже поширені сполуки. Гідросфера: Морська вода містить величезну кількість розчинених солей, головним чином Na. Cl (галіт), а також солі Магнію, Кальцію, Калію. Літосфера: Багато мінералів та гірських порід є солями: Карбонати: крейда, мармур, вапняк Ca. CO 3 , доломіт. Сульфати: гіпс Ca. SO 4 2 H 2 O глауберова сіль. Фосфати: фосфорити, апатити Ca 3(PO 4) 2 – основа для добрив. Нітрати: чилійська селітра Na. NO 3 . Живі організми: Солі містяться в кістках, зубах, мушлях (переважно кальцій фосфати та карбонати). Йони солей у розчинах (кров, клітинний сік) забезпечують життєдіяльність.

Номер слайду 8

IV. Вивчення нового матеріалу Класифікація неорганічних речовин

Номер слайду 9

IV. Вивчення нового матеріалу Номенклатура солей

Номер слайду 10

IV. Вивчення нового матеріалу Формули солей складають аналогічно формулам оксидів, зрівнюючи заряди атомів металічного елемента й кислотного залишку

Номер слайду 11

IV. Вивчення нового матеріалу Агрегатний стан: Усі солі за звичайних умов — тверді кристалічні речовини. Це пояснюється йонним типом хімічного зв'язку та йонною кристалічною ґраткою. Фізичні властивості солей. Ag. I Na Cl Cu. SO4

Номер слайду 12

IV. Вивчення нового матеріалу Температури плавлення: Високі (через міцність йонної ґратки). Колір: Різноманітний. Багато солей білі Na. Cl, K 2 SO , але є й кольорові, особливо солі d-елементів: солі Купруму(ІІ) – сині/блакитні, Нікелю(ІІ) – зелені, Феруму(ІІІ) – жовто-бурі, Перманганат калію KMn. O 4 – темно-фіолетовий. Na. Cl Cu. SO4 KMn. O4 Fe. SO4 Fe. Cl3

Номер слайду 13

IV. Вивчення нового матеріалу Фізичні властивості солей. Розчинність у воді: Різна. Є добре розчинні, малорозчинні та практично нерозчинні солі.

Номер слайду 14

IV. Вивчення нового матеріалу Середні солі — продукти повного заміщення атомів Гідрогену в молекулі кислоти на атоми металу. Приклад: H2 SO4 Na2 SO4 (Натрій сульфат). Кислі солі — продукти неповного заміщення атомів Гідрогену в молекулі багатоосновної кислоти на атоми металу. Приклад: H2 SO4 Na. HSO 4 (Натрій гідрогенсульфат). Важливо: Кислі солі можуть утворювати тільки багатоосновні кислоти (H₂SO₄, H₃PO₄, H₂CO₃, H₂S). Одноосновні кислоти (HCl, HNO₃) кислих солей не утворюють. 3. Класифікація солей: Середні та Кислі

Номер слайду 15

IV. Вивчення нового матеріалу Номенклатура кислих солей: До назви кислотного залишку додається префікс гідроген- (якщо один атом Н) або дигідроген- (якщо два атоми Н). Na. HCO 3 — Натрій гідрогенкарбонат (питна сода). Ca(H 2 PO 4) 2 — Кальцій дигідрогенфосфат (компонент суперфосфату).

Номер слайду 16

Правило: Більш активний метал витісняє менш активний із розчину його солі. Важливо: Метали, що стоять у ряду до магнію (лужні та лужноземельні), для цих реакцій не використовують, оскільки вони реагуватимуть із водою розчину. Приклад: Залізо витісняє мідь із розчину купрум(ІІ) сульфату. Молекулярне р-ня: Fe + Cu. SO4 Fe. SO 4 + Cu Йонне р-ня: Fe 0 + Cu 2+ + SO 4 2- Fe 2+ + SO 4 2- + Cu 0 Скорочене йонне р-ня: Fe 0 + Cu 2 + Fe 2+ + Cu 0 Завдання: Чи відбудеться реакція Cu + Fe. SO 4 IV. Вивчення нового матеріалу Хімічні властивості солей 1. Взаємодія з металами

Номер слайду 17

2 . Взаємодія з кислотами (реакція обміну)Умова: Утворення осаду, газу або слабшої леткої кислоти. Приклад 1 (утворення осаду): Ba. Cl 2 + H 2 SO 4 Ba. SO 4 + 2 HCl Ba 2+ + SO 4 2- Ba. SO 4 (якісна реакція на сульфат-іон)Приклад 2 (утворення газу — реакція з карбонатами): Ca. CO 3(тв.) + 2 HCl Ca. Cl 2 + H 2 O + CO 2 Ca. CO 3 + 2 H + Ca 2+ + H 2 O + CO 2 (якісна реакція на карбонат-іон)IV. Вивчення нового матеріалу Хімічні властивості солей

Номер слайду 18

3. Взаємодія з лугами (реакція обміну)Умова: Сіль має бути розчинною, а в результаті реакції має утворитися нерозчинна основа. Приклад: Cu. SO 4 + 2 Na. OH Na 2 SO 4 + Cu(OH) 2 (синій осад) Cu 2+ + 2 OH Cu(OH) 2 IV. Вивчення нового матеріалу Хімічні властивості солей

Номер слайду 19

В. Взаємодія з лугами (реакція обміну) IV. Вивчення нового матеріалу Хімічні властивості солей Перегляньте відео ,напишіть рівняння реакцій,укажіть ,чому реакція йде до кінця

Номер слайду 20

Хімічні властивості солей 4. Взаємодія з іншими солями (реакція обміну)Умова: Обидві вихідні солі мають бути розчинними, а хоча б одна з утворених солей — нерозчинною (випадає в осад). Приклад: Ag. NO 3 + Na. Cl Na. NO 3 + Ag. Cl (білий сирний осад) Ag + + Cl - Ag. Cl (якісна реакція на хлорид-іон)Д. Термічний розклад (для деяких солей)Деякі солі при нагріванні розкладаються: Карбонати (крім лужних): Ca. CO 3 Ca. O + CO 2 Нітрати (розкладаються по-різному, залежно від активності металу). Солі амонію: NH 4 Cl t NH 3 + HCl IV. Вивчення нового матеріалу

Номер слайду 21

Робота біля дошки та в зошитах: Завдання на класифікацію та номенклатуру.Із наведеного переліку випишіть окремо формули середніх та кислих солей і дайте їм назви: K 2 SO3 , KHSO3 , Al. Cl3 , Mg(HCO 3)2 , Na 3 PO 4 , Na 2 HPO 4 . V. Узагальнення та систематизація знань

Номер слайду 22

IV. Вивчення нового матеріалу V. Узагальнення та систематизація знань Перегляньте відео ,напишіть рівняння реакцій,укажіть ,чому реакція йде до кінця

Номер слайду 23

IV. Вивчення нового матеріалу Розчини солей взаємодіють з металами, якщо метал, що входить до складу солі, менш хімічно активний.• Розчини солей реагують з кислотами. Реакції між солями й кислотами в розчинах відбуваються за таких умов:1) виділяється газ:2) випадає осад;3) утворюється вода.• Під час взаємодії розчинів солей з лугами утворюється нова сіль і нова основа.• Розчини солей взаємодіють між собою. Реакції відбуваються до кінця, якщо один із продуктів реакції випадає в осад. Аргєнтум(І) нітрат є реактивом на хлоридну кислоту та її солі, а барій хлорид є реактивом на сульфатну кислоту та її солі. V. Узагальнення та систематизація знань Висновок

Номер слайду 24

IV. Вивчення нового матеріалу Застосування солей

Номер слайду 25

IV. Вивчення нового матеріалу Застосування солей. Для приготування їжі (основні види): Кухонная сіль (кам'яна, дрібна, «Екстра»): Найпоширеніший варіант, чистий Na. Cl, універсальний для супів, соусів, випічки, точного дозування. Морська сіль : Неочищена морська сіль зберігає натуральні мікроелементи (магній, калій), корисна для здоров'я, має гарний смак. Гімалайська рожева сіль : Часто використовується як фінішна (для посипання готових страв) завдяки кольору та смаку. Кошерна сіль : Крупні кристали, зручні для натирання м'яса (кошування), легше відчуваються пальцями. Копчена сіль : Додає стравам особливого аромату димку, використовується обережно. Йодована сіль : Важлива для профілактики дефіциту йоду, хоча для консервації чи випічки краще використовувати звичайну кам'яну.

Номер слайду 26

VI. Підбиття підсумків уроку, рефлексія (3 хв)Що нового ви дізналися про класифікацію солей?Яка головна відмінність у складі середньої та кислої солі?Які умови необхідні для взаємодії двох солей між собою?Оцінювання роботи учнів на уроці..

Номер слайду 27

VII. Домашнє завдання Опрацювати матеріал параграфа підручника Скласти рівняння реакцій, що відповідають схемі перетворень, записати їх у молекулярній та йонній формах: Cu Cu. O Cu. SO 4 Cu(OH 2 Cu. Cl 2 Творче завдання (за бажанням): Підготувати коротке повідомлення про використання кислих солей у харчовій промисловості (наприклад, про соду Na. HCO3 .

pptx
Пов’язані теми
Хімія, 11 клас, Презентації
Додано
12 січня
Переглядів
117
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку