Розробка уроку з математики з теми «Склад числа 7. Дні тижня»
Мета: ознайомити учнів зі складом числа 7, розглянути всі варіанти складу числа 7, вчити складати і запам’ятовувати приклади на додавання і віднімання в межах 7 на основі складу числа 7, вдосконалювати навички лічби, ознайомити з назвами днів тижня, вправлятися в написанні цифр, розвивати дрібну моторику пальців рук, увагу, пам’ять, вміння оцінювати спосіб виконання завдання, формувати в учнів здатність логічно міркувати, прищеплювати любов до математики, до казок, формувати інформаційні, комунікативні, математичні, соціальні, здоров’язберігаючі компетентності, виховувати толерантність, бажання допомагати, піклуватися про інших.
Очікувані результати: відтворює послідовність чисел у межах 10, читає і записує число 7, розуміє поняття «попереднє2, «наступне», називає дні тижня.
Обладнання: демонстраційний матеріал: лічильні палички, картка «Цифра 7», ілюстрації до казки «Білосніжка та семеро гномів», м’яч до усної лічби, сигнальні картки, презентація, ноутбук, проєктор, підручник.
Тип уроку: урок- подорож.
Освітні галузі: математична, мовно-літературна, мистецька.
Хід уроку
1.Організація учнів до уроку. Емоційне налаштування.
Добрий день, малята!
На вас чекає гарний день.
Бачу, всі веселі і здорові
До уроку всі готові!
«Психологічна настанова до успіху»
Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і уважними.
Девіз уроку
Не тільки слухати, а чути.
Не тільки дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Будемо дружно і плідно працювати.
2. Мотивація навчальної діяльності. Ігрове налаштування.
- Дітки, чи любите ви казки? Пригадайте казки, у назвах яких зустрічаються числа («Троє поросят», «Три ведмеді», «Дев’ять братів і десята сестриця Галя», «П’ятеро з одного стручка», «Білосніжка та семеро гномів»)
- Сьогодні ми здійснимо подорож у казку «Білосніжка та семеро гномів».
Казок країна чарівна,
У гості нас чека вона.
Отож, часу не гаймо,
У подорож рушаймо!
3. Актуалізація опорних знань.
- Жила собі маленька красива дівчинка. Звали її Білосніжкою. (Вчитель показує малюнок Білосніжки. Слайд 2). Але, на жаль, вона була сиротою і жила з мачухою – злою чаклункою. Дівчинка була працьовита, любила виконувати різні завдання, а особливо розв’язувати приклади. Малята, давайте допоможемо Білосніжці швидше справитися із завданнями.
1. Усна лічба.
- Порахуйте в прямому порядку від 1 до 10.
- Порахуйте в зворотному порядку від 10 до 1.
На дошці записані числа: 6, 4, 7, 9, 3, 5, 2, 8, 1.
- Яке число найбільше? Яке найменше? Прочитайте їх у порядку зростання (у порядку спадання). / Слайд 3.
2. Порівняйте числа за числовою прямою. / Слайд 4
9 і 8; 5 і 4; 6 і 3; 2 і 5.
3. Назвіть «сусідів» чисел 4, 5, 6. / Слайд 5
Каліграфічна хвилинка. / Слайд 6
- Білосніжка дуже любить писати. Ми складемо їй компанію, попрацюємо разом.
- Запишіть числа, які на 1 більші (менші) від числа 2, 6, 8, 4, 3, 5, 7.
- Запишіть найменше і найбільше з цих чисел.
Математичний диктант (одна дитина біля дошки)
Записати сусідів числа 4.
Записати число, яке передує числу 7.
Записати число, яке йде позаду числа 3.
До 2 + 1 …
До 4 + 2 …
З чисел 6 і 7 записати більше.
З чисел 1 і 5 записати менше.
Лабіринт. / Слайд 7
- Зла мачуха зненавиділа Білосніжку після того, як чарівне дзеркало визнало дівчинку найвродливішою. Вона наказала своєму охоронцеві завести бідолашну в дрімучий ліс, знищити і принести її серце. Але охоронець любив Білосніжку і, завівши до лісу, відпустив її. Дівчинка не знала, куди їй іти, бо всі стежки у лісі нагадували їй заплутаний лабіринт.
4. Вивчення нового матеріалу.
Ознайомлення з назвами днів тижня. / Слайд 7
- Нарешті Білосніжка потрапила до будиночка, в якому жили гноми (Демонстрація малюнків гномів).
- Найстарший – Понеділок, за ним – Вівторок, далі – Середа, сердитий – Четвер, веселий – П’ятниця, працьовитий – Субота, найменший – Неділя.
- Скільки всього гномів? Повторимо імена всіх братів по порядку.
- Як звати найстаршого гнома? А найменшого? Хто йде за Вівторком? Хто йде перед Середою? Хто йде за п’ятницею?
Склад числа 7 / Слайд 8
- Білосніжка і гноми подружилися. Гноми працювали, здобували дорогоцінне каміння, а Білосніжка прибирала в будиночку, прала, готувала братам смачну їжу. Коли збиралися біля столу, гноми сідали на дві лавочки.
1. Характеристика числа 7. / Слайд 9
- Яке число позначає цифра 7?
- На якому місці стоїть в натуральному ряді чисел?
- Яке попереднє число?
- Як утворити 7 з 6?
2. Вивчення складу числа. / Слайд 10
( За допомогою лічильного матеріалу вчитель демонструє склад числа 7.
Учні самостійно роблять висновки про склад числа 7).
7=6+1 7=4+3 7=5+2
7=5+2 7=3+4 7=2+5
Робота з підручником (с.41)
Завдання 1. Робота з доміно.
- З яких чисел можна скласти число 7?
- Знайди їх у будиночку.
На основі цього завдання вчитель ще раз з’ясовує склад числа 7.
Завдання 2. Колективна робота.
Виконати обчислення.
Фізкультхвилинка (музичний супровід)
В казці весело й цікаво
Гномів семеро жило.
Вранці-рано за порядком
Шикувались на зарядку.
Тупотіли всі ногами.
І хитали головами.
Нахилились вліво-вправо.
Та цього іще замало:
І стрибали, і кружляли,
Присідали й піднімались,
Головами всі хитали
Й працювати починали.
5. Закріплення вивченого матеріалу.
Завдання 3. Самостійна робота.
- Виконайте дії, розташовуючи літери у порядку зростання чисел і дізнаєтеся яке дорогоцінне каміння знайшов найменший гном.
- Самостійна робота.
За допомогою лічильного матеріалу діти складають число 7 із двох інших чисел.
7 7 7 7 7 7
5 2 2 5 4 3 3 4 1 6 6 1
Робота в групах (диференційовано).
-Гноми під землею добувають дорогоцінне каміння. Ми також зможемо їм допомогти. Каміння не тільки дорогоцінне, а і математичне.
1 група 2 група 3 група
(середній рівень) (достатній рівень) (високий рівень)
6+1 1+6 3+3+2
5+2 2+5 5+1+1
4+3 3+4 2+2+2
5+2 4+2+1
6+1
- То скільки ж «дорогоцінних каменів» змогла зібрати кожна група?
Завдання 5
- Білосніжка вирішила порадувати гномів. Надула спочатку 3 повітряні кульки, а потім ще 4. Скільки повітряних кульок надула дівчинка? Чи всім гномам вистачить кульок?
Робота в парах.
-Дізналася зла мачуха, що Білосніжка живе у гномів і стала ще вродливішою, ніж була, мало не луснула від злості. Переодягнулася бідною селянкою, пригостила дівчинку отруйним яблучком. З’їла його Білосніжка і заснула вічним сном. Сумують, плачуть гномики, бо не знають, як допомогти. На допомогу їм прилетіла мудра Сова. / Слайд 11
Сова. – Щоб допомогти Білосніжці, потрібно виконати завдання 8 та розв’язати вирази. Допоможете, якщо будете кмітливими, уважними та дружними.
1+1+1+1+1+1+1 2+2+2+1 4+3
7-1-1-1 2+1+3+1 7-4
6. Підсумок уроку. Рефлексія. / Слайд 12
- Дітки, ви добре справилися із завданнями. Подивіться: сталось диво – Білосніжка з вашою допомогою ожила. Бачите, яку силу творить дружба? Ми навчилися допомагати друзям.
- А ще чого навчилися на сьогоднішньому уроці?
- Як отримати число 7 із попереднього до нього числа?
- Назвіть дні тижня які ви запам’ятали.
- Чи сподобався вам наш урок?
- Що було легко робити?
- Що було важко робити?
- Скористайтеся своїми сигнальними картками і покажіть свій настрій.
- Дітки, ви чудово працювали. Дякую вам. Поплескайте у долоні за свою гарну роботу.
- На уроці ви отримали найдорожчий скарб – знання і позитивний настрій.
Опис уроку
Урок на тему: « Склад числа 7. Дні тижня» складений відповідно до Типової освітньої програми, розробленої під керівництвом О. Я. Савченко та підручника «Математика» для 1 класу під редакцією Н.О. Будна. На основі практичних дій з предметами продемонструвати всі варіанти складу числа 7 з двох менших чисел, вчити складати і запам’ятовувати приклади на додавання і віднімання в межах 7 на основі складу числа 7, вдосконалювати навички лічби, ознайомити з назвами днів тижня, розвивати увагу, вміння оцінювати спосіб виконання завдання, формувати в учнів здатність логічно міркувати, прищеплювати любов до математики, до казок, виховувати толерантність, бажання допомагати, піклуватися про інших.
У представленому уроці діти мандрують казкою «Білосніжка та сім гномів», допомагаючи героям казки долати на своєму шляху труднощі, виконуючи різноманітні пізнавальні математичні завдання.
На уроці учні залучені до індивідуальної, парної, групової роботи, роботи з підручником та зошитом.
Урок-подорож сприяє підвищенню пізнавальної активності та запобігає втомі дітей.
Під час уроку відбулася інтеграція предметів: інтегрований курс «Українська мова. Навчання грамоти», «Мистецтво».