Прочитай уважно текст. Визнач жанр прочитаного твору .
ПІДЗЕМНІ ПАЛАЦІ УКРАЇНИ
Багато в Україні чудес на поверхні та немало їх і під землею .
На тисячі метрів тягнуться печери в глиб землі . Вузенькі коридори ведуть у величезні підземні зали , стіни яких прикрашені кам’яним мереживом , карнизами , арками … Зі стель звисають кам’яні бурульки - сталактити , а назустріч їм з підлоги ростуть стоячі бурульки - сталагміти . Все це утворила вода , яка краплина за краплиною стікала зі стелі , відкладаючи вапно * сотні і тисячі років .
Збігаючи по підземних коридорах гомінливі струмки , шумлять водоспади . Непорушно застигли кришталеві озера .
Тисячі печер уже досліджено в Україні . Вапнякові печери знаходяться в Криму , а гіпсові – в Західній Україні . Найчарівніша з них зветься Атлантидою . Її гіпсові стіни прикрашені прозорими голочками , гілками , листячком – медово – жовтим , білим , чорним.
Світло ліхтарів вихоплює з темряви кам’яних птахів , тварин , казкових істот , ніби тут попрацювали десятки талановитих скульпторів .
Найбільша з гіпсових печер – Оптимістична - простягнулася під землею на десятки кілометрів . Серед гіпсових їй немає рівних у всьому світі . Але сталактитів у гіпсових печерах немає . Щоб побачити їх , треба відвідати печери Криму . Тут , поряд з кам’яними бурульками , звисають і крижані : у підземному палаці постійно низька температура , і вони не тануть навіть у літню спеку .
Ще в минулому столітті місцеві жителі в розпалі жаркого кримського літа добували глибоко під землею лід та сніг .
В деяких печерах археологи знайшли кістки й кам’яні знаряддя первісних людей , які населяли Крим багато тисячоліть тому . Вони жили в цих печерах , а на печерній кризі , можливо , зберігали м'ясо впольованої дичини , як ми зберігаємо тепер продукти в холодильнику.
Крім природних печер , є в Україні й рукотворні * . Найвідоміші з них - славнозвісні одеські катакомби * . Будівники Одеси видобували піл землею вапняки * , і на місці їхніх робіт залишилися підземні галереї, що на десятки кілометрів тягнуться під вулицями і площами сучасного міста .
Рукотворні печери є і в Києві . Всім відомі печери Києво – Печерської лаври , котрі вирили монахи . Та мало хто знає , що існують печери і в районі Звіринця , і на Подолі , і в багатьох інших місцях . Київські археологи відкривають усе нові і нові підземні галереї . Хто знає , може десь там , у підземних склепах , і досі лежать князівські скарби й найцінніший із них – бібліотека Ярослава Мудрого .
Словничок:
Вапно – гірська порода зі значним вмістом крейди та глини .
Рукотворні – зроблені руками людини .
Катакомби – підземні природні або штучні печери з довгими заплутаними ходами .
Вапняки – нерудні корисні копалини .
У якому розділі книги можна помістити прочитаний твір?
Хто або що є причиною утворення сталактитів та сталагмітів у печерах?
Де знаходяться рукотворні печери України?
Що означає слово "сталактити"?
Знайди визначення жанру: міф - це...
Визнач головну думку твору
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома