МБ.Інфекція та імунітет

Додано: 25 грудня
Предмет: Біологія, 10 клас
36 запитань
Запитання 1

У бактерiологiчнiй лабораторiї проводиться дослiдження м‘ясних консервiв на вмiст ботулiнiчного токсину. Для цього дослiднiй групi мишей ввели екстракт iз дослiджуваного матерiалу та антитоксичну протиботулiнiчну сироватку типiв А, В, Е; контрольнiй групi мишей ввели екстракт без протиботулiнiчної сироватки. Яку серологiчну реакцiю було використано?

варіанти відповідей

Зв‘язування комплементу

Преципiтацiї

Нейтралiзацiї

Опсоно-фагоцитарна

Подвiйної iмунної дифузiї 

Запитання 2

Дитина 10 рокiв пiд час гри порiзала ногу вiдламком скла та була направлена до полiклiнiки для введення протиправцевої сироватки. З метою попередження розвитку анафiлактичного шоку лiкувальну сироватку вводили за Безредкою. Який механiзм лежить в основi подiбного способу гiпосенсибiлiзацiї органiзму?

варіанти відповідей

Блокування синтезу медiаторiв тучних клiтин

Стимуляцiя iмунологiчної толерантностi до антигену

Зв’язування фiксованих на тучних клiтинах IgE

Стимуляцiя синтезу антиген специфiчних IgG2

Зв’язування рецепторiв до IgE на тучних клiтинах

Запитання 3

Людина, яка проживала в ендемiчному вогнищi, перехворiла триденною малярiєю. Через пiвтора року пiсля переїзду в iншу мiсцевiсть захворiла малярiєю знову. Яка найбiльш вiрогiдна форма цього захворювання?

варіанти відповідей

Рецидив

Суперiнфекцiя

Персистуюча iнфекцiя

Реiнфекцiя

Вторинна iнфекцiя

Запитання 4

Ветеринарний фельдшер, що працював на тваринницькiй фермi, звер-нувся до лiкаря зi скаргами на бiль у суглобах, лихоманку, нездужання, пiтливiсть по ночам. Хворiє близько мiсяця. Враховуючи скарги та професiйний анамнез, лiкар запiдозрив у нього бруцельоз. Який матерiал, взятий у цього хворого, пiдлягає дослiдженню в звичайнiй мiкробiологiчнiй лабораторiї?

варіанти відповідей

Спинномозкова рiдина

Сироватка кровi

Блювотнi маси

Сеча

Випорожнення

Запитання 5

У хворого лiкар дiагностував гостру гонорею. З анамнезу стало вiдомо, що ранiше вiн перенiс гонорею i вилiкування було повним. До якої категорiї iнфекцiй можна вiднести це нове захворювання?

варіанти відповідей

Рецидив

Суперiнфекцiя

Реiнфекцiя

Вторинна iнфекцiя

Автоiнфекцiя 

Запитання 6

Для серологiчної дiагностики сифiлiсу в реакцiї Вассермана лiкар-лаборант пiдготував такi реактиви: кардiолiпiновий антиген, спиртовий екстракт лiпоїдiв iз серцевого м’яза бика з холестерином, антиген з трепонем, зруйнованих ультразвуком, гемолiтична система, фiзiологiчний розчин, дослiджуванi сироватки. Який ще компонент необхiдний для постановки реакцiї?

варіанти відповідей

Антиглобулiнова сироватка 

Дiагностична преципiтуюча сироватка

Еритроцити барана

Комплемент

Живi трепонеми

Запитання 7

Хворому з великими опiками зробили пересадку донорської шкiри. На 8-му добу трансплантат набряк, змiнився його колiр; на 11 добу почав вiдторгатися. Якi клiтини беруть у цьому участь?

варіанти відповідей

В-лiмфоцити 

Еозинофiли

Базофiли

Еритроцити

Т-лiмфоцити

Запитання 8

У хворого з пiдозрою на дифтерiю пiд час бактерiоскопiчного дослiджен ня мазка з зiву виявленi паличкоподiбнi бактерiї з зернами волютину. Який етi отропний препарат є препаратом вибору в даному випадку?

варіанти відповідей

Iнтерферо

Еубiотик

Дифтерiйний анатоксин

Бактерiофаг

Протидифтерiйна антитоксична сироватка

Запитання 9

Пiсля проведення туберкулiнової проби (проба Манту) у дитини через 48 годин на мiсцi ведення туберкулiну утворилася папула до 10 мм у дiаметрi. Який механiзм гiперчутливостi лежить в основi розвитку вказаних змiн?

варіанти відповідей

Гранулематоз 

Iмунокомплексна цитотоксичнiсть

Антитiлозалежна цитотоксичнiсть

Клiтинна цитотоксичнiсть

Анафiлаксiя

Запитання 10

На 8-й день пiсля введення протиправцевої сироватки з приводу брудної рани стопи у пацiєнта пiдвищилася температура тiла до 380_, з’явилися бiль у суглобах, висипка, свербiж. У кровi - лейкопенiя i тромбоцитопенiя. Який тип алергiчної реакцiї розвинувся?

варіанти відповідей

Цитотоксична

Анафiлактична

Iмунокомплексна

Стимулююча

Гiперчутливiсть уповiльненого типу

Запитання 11

До навчального закладу вступив юнак 16-ти рокiв з сiльської мiсцевостi. При плановому проведеннi реакцiї Манту виявилося, що у цього юнака вона негативна. Яка найбiльш рацiональна тактика лiкаря?

варіанти відповідей

Повторити реакцiю через 1 мiсяць

Зробити щеплення БЦЖ

Провести серодiагностику туберкульозу

Термiново iзолювати юнака з навчального колективу 

Провести прискорену дiагностику туберкульозу методом Прайса

Запитання 12

Хвора 27-ми рокiв закрапала в очi краплi, до складу яких входить пенiцилiн. Через декiлька хвилин з’явився свербiж та печiння тiла, набряк губ та повiк, свистячий кашель; став падати артерiальний тиск. Якi iмуноглобулiни беруть участь в розвитку даної алергiчної реакцiї?

варіанти відповідей

IgE та IgG

IgM та IgG

IgA та IgM

IgM та IgD

IgG та IgD

Запитання 13

З метою встановлення токсигенностi видiлених вiд пацiєнтiв збудникiв дифтерiї, культури висiяли на чашку Петрi з поживним агаром по обидва боки вiд розташованої в центрi смужки фiльтрувального паперу, змоченого протидифтерiйною антитоксичною сироваткою. Пiсля iнкубацiї посiвiв в агарi мiж окремими культурами i смужкою фiльтрувального паперу виявлено смужкоподiбнi дiлянки помутнiння середовища. Яку iмунологiчну реакцiю було виконано?

варіанти відповідей

Реакцiя преципiтацiї в гелi

Реакцiя Кумбса

Реакцiя аглютинацiї

Реакцiя кiльцепреципiтацiї

Реакцiя опсонiзацiї 

Запитання 14

Пiсля тижневого застосування нового косметичного засобу у жiнки розвинулося запалення повiк з гiперемiєю, iнфiльтрацiєю та болючiстю. Алергiчна реакцiя якого типу розвинулася у пацiєнтки?

варіанти відповідей

I

IV

II

III

Запитання 15

В першому класi було проведене медичне обстеження учнiв з метою вiдбору дiтей для ревакцинацiї проти туберкульозу. Яку з наведених нижче проб при цьому використали?

варіанти відповідей

Нашкiрна проба з тулярином

Проба Шика

Проба Манту

Проба Бюрне

Проба з антраксином 

Запитання 16

Пiсля проведення туберкулiнової проби (проба Манту) у дитини через 48 годин на мiсцi ведення туберкулiну утворилася папула до 10 мм у дiаметрi. Який механiзм гiперчутливостi лежить в основi розвитку вказаних змiн?

варіанти відповідей

Анафiлаксiя

Антитiлозалежна цитотоксичнiсть

Iмунокомплексна цитотоксичнiсть

Клiтинна цитотоксичнiсть

Гранулематоз 

Запитання 17

У хворого з клiнiчними ознаками iмунодефiциту проведено iмунологiчнi дослiдження. Виявлено значне зниження кiлькостi клiтин, що утворюють розетки з еритроцитами барана. Який висновок слiд зробити на основi даних аналiзу?

варіанти відповідей

Недостатнiсть клiтин-ефекторiв гуморального iмунiтету

Зниження рiвня системи комплементу

Зниження рiвня B-лiмфоцитiв

Зниження рiвня T-лiмфоцитiв

Зниження рiвня натуральних кiлерiв (NK-клiтин)

Запитання 18

У жiнки 30-ти рокiв пiсля тривалого використання губної помади з флюоресцуючою речовиною на облямiвцi губ розвинулася обмежена еритема, незначне лущення, пiзнiше поперечнi дрiбнi борозни та трiщини. Пiсля спецiальних методик при мiкроскопiчному дослiдженнi цiєї зони ураження: в сполучнiй тканинi наявнiсть сенсибiлiзованих лiмфоцитiв i макрофагiв, явища цитолiзу. Який тип iмунологiчної гiперчутливостi розвинувся на губi?

варіанти відповідей

I тип (реагiнового типу)

II тип (антитiльна цитотоксичнiсть)

III тип (iмунокомплексна цитотоксичнiсть)

Гранулематоз

IV тип (клiтинна цитотоксичнiсть)

Запитання 19

Для вирiшення питання ретроспективної дiагностики перенесеної бактерiальної дизентерiї було призначено серологiчне дослiдження сироватки кровi з метоюв становлення титру антитiл до шигел. Яку з перелiчених реакцiй доцiльно використати для цього?

варіанти відповідей

Преципiтацiя

Зв’язування комплементу

Пасивна гемаглютинацiя

Гемолiз

Бактерiолiз

Запитання 20

У хворого виявлена аутоiмунна гемолiтична анемiя, що розвивається за цитотоксичним типом. Якi речовини є антигенами при алергiчних реакцiях II типу?  

варіанти відповідей

Антибiотики

Модифiкованi рецептори клiтинних мембран

Гормони

Сироватковi бiлки

Модулятори запалення

Запитання 21

Пiд час проведення хiрургiчних манiпуляцiй було використано новокаїн з метою знеболення. Через 10 хвилин у хворого з’явилася блiдiсть шкiрних покривiв, задишка, гiпотензiя. Алергiчну реакцiю якого типу можна запiдозрити?

варіанти відповідей

Анафiлактична

Цитотоксична

Iмунокомплексна

Стимулююча

Клiтинно-опосередкована

Запитання 22

У хворої на дифтерiю дитини через10 днiв пiсля введення антитоксичної протидифтерiйної сироватки з’явилася висипка на шкiрi, яка супроводжувалася сильним свербежем, пiдвищенням температура тiла до 38oC, появою болю у суглобах. Яку причину цих явищ можна припустити?

варіанти відповідей

Анафiлактична реакцiя

Сироваткова хвороба

Атопiя

Гiперчутливiсть уповiльненого типу

Контактна алергiя

Запитання 23

У вагiтної жiнки взяли кров для пiдтвердження клiнiчного дiагнозу "токсоплазмоз". Яка iз перерахованих серологiчних реакцiй має дiагностичне значення? A

варіанти відповідей

Реакцiя гемадсорбцiї

Реакцiя нейтралiзацiї

Реакцiя зв’язування комплементу

Реакцiя аглютинацiї

Реакцiя гальмування гемаглютинацiї

Запитання 24

До лабораторiї доставлено кров хворого з пiдозрою на черевний тиф для проведення серологiчного дослiдження. Реакцiю Вiдаля поставив недостатньо квалiфiкований лаборант, який обмежився використанням тiльки О-та Н-дiагностикумiв iз сальмонел тифу. Якi ще дiагностикуми слiд було використати для правильної постановки реакцiї Вiдаля?

варіанти відповідей

Холери та дизентерiї

Висипного та поворотного тифiв

Еритроцитарнi О- та Н-дiагностикуми

Паратифiв А та В

К та Vi дiагностикуми сальмонел тифу

Запитання 25

Дитина пiд час гри порiзала ногуосколком скла i була направлена у полiклiнiку для введення протиправцевої сироватки. З метою попередження розвитку анафiлактичного шоку лiкувальну сироватку вводили за Безредкою. Який механiзм лежить в основi подiбного способу гiпосенсибiлiзацiї органiзму?

варіанти відповідей

Зв’язування рецепторiв до IgE на тучних клiтинах 

Стимуляцiя синтезу антигенспецифiчних IgG

Стимуляцiя iмунологiчної толерантностi до антигену

Блокування синтезу медiаторiв у тучних клiтинах

Зв’язування фiксованих на тучних клiтинах IgE

Запитання 26

При вiдборi для ревакцинацiї вакциною БЦЖ у школяра поставлено пробу Манту, яка виявилася негативною. Результат проби свiдчить про такi особливостi iмунiтету до туберкульозу:

варіанти відповідей

Наявнiсть гуморального iмунiтету

Вiдсутнiсть антитоксичного iмунiтету

Вiдсутнiсть гуморального iмунiтету

Наявнiсть клiтинного iмунiтету

Вiдсутнiсть клiтинного iмунiтету

Запитання 27

У жiнки 22-х рокiв через 5 годин пiсля вживання морепродуктiв на шкiрi тулуба та дистальних вiддiлiв кiнцiвок з’явились маленькi сверблячi папули, якi частиною зливаються мiж собою. Через добу висипка самовiльно зникла. Назвiть механiзм гiперчутливостi, що полягає в основi даних змiн:

варіанти відповідей

Антитiлоопосередкований клiтинний цитолiз 

Клiтинна цитотоксичнiсть

Системна анафiлаксiя

Атопiя (мiсцева анафiлаксiя)

Iмунокомплексна гiперчутливiсть

Запитання 28

При відборі для ревакцинації вакциною БЦЖ у школяра поставлено пробу Манту, яка виявилася негативною. Результат проби свiдчить про такi особливостi iмунiтету до туберкульозу:

варіанти відповідей

Вiдсутнiсть гуморального iмунiтету

Наявнiсть клiтинного iмунiтету

Вiдсутнiсть клiтинного iмунiтету

Вiдсутнiсть антитоксичного iмунiтету

Наявнiсть гуморального iмунiтету 

Запитання 29

У жiнки 22-х рокiв через 5 годин пiсля вживання морепродуктiв на шкiрi тулуба та дистальних вiддiлiв кiнцiвок з’явились маленькi сверблячi папули, якi частиною зливаються мiж собою. Через добу висипка самовiльно зникла. Назвiть механiзм гiперчутливостi, щополягає в основi даних змiн:

варіанти відповідей

Системна анафiлаксiя

Клiтинна цитотоксичнiсть

Атопiя (мiсцева анафiлаксiя)

Iмунокомплексна гiперчутливiсть

Антитiлоопосередкований клiтинний цитолiз 

Запитання 30

Хлопчик на другому роцi життя став часто хворiти на респiраторнi захворювання, стоматити, гнiйничковi ураження шкiри. Навiть невеликi пошкодження ясен i слизової ускладнюються запаленням, що протiкає тривало. Встановлено, що у кровi дитини практично вiдсутнi iмуноглобулiни усiх класiв. Зниження функцiональної активностi якої клiтинної популяцiї лежить в основi описаного синдрому?

варіанти відповідей

Т-лiмфоцити

В-лiмфоцити

Нейтрофiли

Макрофаги

NK-лiмфоцити

Запитання 31

При пiдозрi на туберкульоз хворiй дитинi зробили пробу Манту. Через 24 години у мiсцi введення алергену з’явились припухлiсть, гiперемiя i болiснiсть. Якi основнi компоненти визначають цю реакцiю органiзму?

варіанти відповідей

Мононуклеари, Т-лiмфоцити i лiмфокiни

Гранулоцити, Т-лiмфоцити i IgG

Плазматичнi клiтини, Т-лiмфоцити i лiмфокiни

В-лiмфоцити, IgМ

Макрофаги, В-лiмфоцити i моноцити

Запитання 32

Медсестра зi стажем роботи 10 рокiв захворiла на контактний дерматит верхнiх кiнцiвок. До якого типу iмунної патологiї вiдноситься це захворювання?

варіанти відповідей

Алергiчна реакцiя негайного типу

Алергiчна реакцiя сповiльненого типу

В-клiтинний iмунодефiцит

Т-клiтинний iмунодефiцит

Первинний iмунодефiцит

Запитання 33

До iнфекцiйного вiддiлення госпiталiзували хворого з ознаками загальної слабкостi, сильними головними i м’язовими болями, високою температурою, гiперемiєю обличчя. Встановлено, що тиждень тому хворий вiдпочивав бiля озера. Лiкар запiдозрив лептоспiроз. Яким чином лептоспiри могли потрапити до органiзму хворого?

варіанти відповідей

З повiтрям

З водою

З ґрунтом

З їжею

Через предмети вжитку

Запитання 34

У дитячому колективi проведено планову вакцинацiю проти кору. Яким методом можна перевiрити ефективнiсть проведеної вакцинацiї?

варіанти відповідей

Алергопроба

Вiрусологiчний

Серологiчний

Бiологiчний

Вiрусоскопiчний

Запитання 35

Який стан може розвинутися через 15-30 хвилин пiсля повторного введення антигену внаслiдок пiдвищеного рiвня антитiл, переважно IgE, якi адсорбуються на поверхнi клiтин-мiшеней -тканинних базофiлiв (тучних клiтин) та базофiлiв кровi?

варіанти відповідей

Сироваткова хвороба

Iмунно-комплексна гiперчутливiсть

Гiперчутливiсть уповiльненого типу

Антитiло-залежна цитотоксичнiсть

Анафiлаксiя

Запитання 36

При повторному введеннi алергену починається видiлення гiстамiну тучними клiтинами кровi. До якого рiвня реактивностi вiдноситься така вiдповiдь органiзму?

варіанти відповідей

Системний

Органний

Молекулярний

Субклiтинний

Клiтинний

Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома

Створити тест