850) В одній популяції частка рецесивного алеля складає 0,1, в іншій - ? В якій із цих популяцій більш імовірні шлюби гетерозигот?
851) У районі з населенням 280 000 зареєстровано 14 альбіносів та 9 хворих на фенілкетонурію. Усі ознаки спадкові й детермінуються аутосомно-рецесивними генами. За якою формулою можна визначити ймовірність шлюбу носіїв цих генів?
852) Закон Харді-Вайнберга дозволяє визначити генетичну структуру популяції, тобто частоту домінантного й рецесивного генів, співвідношення гомо- і гетерозигот. Він установлює, що:
853) У резус-негативної жінки розвивається резус-позитивний плід. Виник резус-конфлікт, який загрожує здоров'ю майбутньої дитини. До якого виду природного добору потрібно віднести це явище?
854) Під впливом мутагену змінилася структура гена й виникла рецесивна мутація, яка потрапила в гамету й зиготу, що утворилася. Після розмноження організму вона потрапила ще в декілька особин. Що трапиться із цією мутацією далі за законом Харді-Вайнберга, якщо вона не впливає на життєздатність?
855) Захворювання на серпоподібноклітинну анемію зумовлено присутністю рецесивного гена. Люди, що страждають цією хворобою, як правило, вмирають у дитячому віці. Але частота гена досить висока. Поясніть, чому ген серпоподібноклітинної анемії не зникає в результаті природного добору:
856) Зміна частот генів (алелів) або генотипів у популяціях описує основний закон популяційної генетики. Він має назву:
857) У малярійного плазмодія - збудника триденної малярії - розрізняють два штами: південний та північний. Вони відрізняються тривалістю інкубаційного періоду: у південного він короткий, а в північногодовгий. У цьому проявляється виражена дія:
858) У популяції людини, близькій за характеристиками до ідеальної, 84% осіб резус-позитивні. Частота зустрічальності цієї ознаки через три покоління складе:
859) До генетичної консультації звернулася сімейна пара, в якій чоловік хворіє на інсулінозалежний цукровий діабет, а жінка здорова. Яка ймовірність появи інсулінозалежного діабету в дитини цього подружжя?
860) Чисельність секти менонітів, які мешкають у Ланкастері (Пенсільванія, США), складає 1400 осіб, частота близькоспоріднених (родинних, інцестних) шлюбів - 95%, природний приріст населення - 25%, міграція з інших груп - 1%. Яку назву отримало це угруповання людей?
861) В яких популяціях людини буде міститися велика частка старих людей?
862) У місцевості, ендемічній на тропічну малярію, виявлена велика кількість людей, хворих на серпоподібноклітинну анемією. З дією якого виду добору це може бути пов'язане?
863) У популяціях людини алельний склад генотипів залежить від системи шлюбів. Яка система шлюбів підтримує високий рівень гетерозиготності?
864) У тропічних країнах Африки дуже поширене спадкове за- хворювання - серпоподібноклітинна анемія, яка успадковується за аутосомно-рецесивним типом. Ендемізм цього захворювання пов'язаний із тим, що в тропічних країнах:
865) Близькоспоріднені шлюби заборонені. Як змінюється генетична структура популяції в разі їх укладання?
866) У малій популяції людей, чисельність якої не перевищує 1500 осіб, частота внутрішньогрупових шлюбів становить понад 90%. Унаслідок цього через 4 покоління (близько 100 ро- ків) усі члени даної популяції є не менш як троюрідні брати і сестри. Така популяція називається:
867) У популяції мешканців Одеської області домінантний ген праворукості трапляється з частотою 0,8; рецесивний ген ліворукості - ? Скільки відсотків гетерозигот у цій популяції?
868) У популяції резус-позитивних людей - 84%, резус- негативних - 16%. Яка частота рецесивного алеля гена d в популяції?
869) У давні часи в Єгипті спостерігалися шлюби між родичами першого ступеня родинності (брат-сестра), що призводило до народження розумово відсталих і хворих дітей. Як називаються такі шлюби?
870) У малярійного плазмодія - збудника триденної малярії - розрізняють два штами: південний та північний. Вони відрізняються тривалістю інкубаційного періоду: у південного він короткий, а в північного - довгий. Дія якого добору проявляється в даному випадку?
871) Люди, що проживають у різних районах Землі, відрізняються фенотипічно: негроїди, монголоїди, європеоїди. Якою формою добору це можна пояснити?
872) У популяції мешканців Одеської області домінантний ген позитивного резус-фактора трапляється з частотою 0,6; рецесивний ген відсутності резус-фактора 1 - ? Скільки відсотків гетерозигот у цій популяції?
873) У деяких популяціях, ізольованих у репродуктивному відношенні, частоти генів можуть значно відрізнятися. Так, часто- та групи крові II (A) у індіанців племені чорноногих становить 80%, а в індіанців штату Юта - 2%. Які елементарні еволюційні фактори визначають таки відмінності?
874) Вивчаючи захворюваність у кримській популяції, лікарі- генетики дійшли висновку, що в останні роки збільшилася кількість хворих з фенілкетонурією й гетерозигот по даному гену. Який закон був використаний для визначення генетичної структури популяції?
875) У людини 72 років виявлений множинний склероз. При цьому захворюванні розвиваються реакції, що спрямовані проти тканин центральної нервової системи. Яка ця хвороба?
876) Під час експерименту над бластулою жаби на стадії 16 бластомерів був видалений один бластомер. Відокремлена клітина продовжувала нормально розвиватися й започаткувала новий зародок. Яка важлива властивість бластомерів була продемонстрована?
877) Під час онтогенезу з віком у чоловіка з'явилися такі зміни: шкіра втратила еластичність, послабшали зір і слух. Як називається період індивідуального розвитку, для якого найбільш характерні такі зміни?
878) У центрі трансплантології хворому здійснили пересадку серця. Які клітини імунної системи можуть впливати безпосередньо на клітини трансплантата?
879) У деякий час доби в людини спостерігається збільшення згортання крові. Якою біологічною закономірністю можна пояснити це явище?
880) Відомо, що антибіотик актиноміцин D не спричиняє токсичної дії на материнський організм, але порушує формування тканин і органів ектодермального походження в зародка. Жінка під час вагітності вживала актиноміцин D. Розвиток яких органів або систем може порушитися в зародка внаслідок цього?
881) Як впливають умови високогір'я на розвиток і проходження життєвого циклу людини?
882) На стадії бластоцисти зареєстровано початок імплантації зародка людини в стінку матки. В який термін ембріогенезу це відбувається?
883) Існування життя на всіх його рівнях визначається структурою нижчого рівня. Який рівень організації забезпечує існування клітинного рівня життя?
884) У процесі розвитку в людини формуються два лордози й два кіфози. Це пояснюється розвитком здатності людини до:
885) У паралельних експериментах на пацюках, яких піддавали тривалому прямому сонячному опроміненню, і пацюках, які перебували в камерах, закритих склом, було відзначене ви- никнення пухлин на непокритих вовною частинах шкіри у тварин, що знаходилися у відкритих камерах. Зі впливом якого з перелічених нижче факторів пов'язане це явище?
886) Жінці 38 років удруге пересадили шкіру донора, але вона відторглася набагато швидше, ніж після першої трансплантації. Ця реакція відбувається завдяки діяльності частини тимоцитів, які:
887) До патоморфологічного відділення надісланий шматочок тканини із краю хронічної виразки шлунка. Під час гістологічного дослідження в стінці виразки виявлено: некроз, грануляційну тканину, надмірний розвиток склеротичної тканини та метаплазію епітелію. За який вид регенерації свідчать ці зміни?
888) На певному етапі ембріогенезу між кровоносними системами матері й плода встановлюється фізіологічний зв'язок. Який провізорний орган виконує цю функцію?
889) Знання отруйних рослин необхідне людині, бо нерідко трапляються отруєння через їхню подібність із неотруйними. Дуже небезпечна для людини блекота - трав'яниста дворічна рослина з родини пасльонових. Яка клінічна ознака найбільш характерна у випадку отруєння блекотою?
890) Хворому після опіку зроблено аутотрансплантацію шкіри. Відторгнення трансплантата не сталося. Чим це можна пояснити?
891) Дані палеоантропології , одержані антропологами внаслідок багатолітніх археологічних розкопок, свідчать про те, що ще в епохи мезоліту та неоліту були поширені такі захворювання, як деформівний артроз і спондильоз. Про що свідчать ці знахідки в першу чергу?
892) У людини зріла плазматична клітина втратила здатність до розмноження й почала виділяти антитіла - імуноглобуліни. На якій стадії життєвого циклу вона перебуває?
893) У процесі антропогенезу в людини спостерігається цілий ряд змін черепа, гортані, головного мозку порівняно з мавпа- ми. Які із цих ознак у першу чергу пов'язані з розвитком членороздільної мови?
894) У людини при довгому перебуванні в умовах високогір'я змінився склад крові. Які зміни спостерігаються в крові?
895) Отруйні речовини тваринного походження в малих дозах використовуються з лікувальною метою. Для лікування якої хвороби найбільш доцільно використовувати отруту змій, яка багата на коагулянти?
896) Для вивчення особливостей будови людського тіла, залежно від об'єкта вивчення, використовують різні антропологічні методи: соматометрію, остеометрію, соматоскопію тощо. Виберіть, що з описаного в першу чергу належить до краніометрії?
897) У новонародженого множинні вади розвитку. Яка з перелічених вад має філогенетичну обумовленість?
898) Під час розтину мертвонародженої дитини виявлено аномалію розвитку серця: шлуночки не розмежовані, із правої частини виходить суцільний артеріальний стовбур. Для якого класу хребетних тварин характерна подібна будова серця?
899) Взаємовідносини між організмами, які пов'язані з харчуванням, приводять до виникнення ланцюгів живлення. Кожний ланцюг живлення вміщує, як правило, не більше 4-5 ланок, бо через утрати енергії загальна біомаса кожної наступної ланки приблизно в 10 разів менша від попередньої. Який із наведених організмів слід розмістити на верхівці екологічної піраміди?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома