З виділень уретри хворого уретритом в’ялого перебігу виділено чисту культуру кокоподібних мікроорганізмів. Виділений мікроорганізм в короткому строкатому ряду ферментує лише глюкозу до кислоти. Назвіть рід і вид виділеного мікроорганізму.
Бактеріологічне дослідження гнійних виділень з уретри з’ясувало присутність бактерій, які за Грамом фарбувалися негативно, нагадували кавові зернини, розкладали глюкозу і мальтозу до кислоти. Розташовувалися в лейкоцитах. До збудників якої хвороби їх віднести?
У новонародженого виявили гіперемію, набряк на слизовій оболонці порожнини рота, невеликі ерозії з в’язким слизово-гнійним відокремлюваним. В мазках із виділень виявляється велика кількість лейкоцитів, що містять грамнегативні диплококи. Такі ж мікроорганізми розташовані і поза лейкоцитами. Який попередній діагноз ви поставите?
При мікроскопічному дослідженні виділень з уретри хворого гострим уретритом виявлені бобовидної форми мікроорганізми діаметром до 1 мкм, розміщені попарно, розташовані всередині лейкоцитів. Які це мікроорганізми?
Двоє дітей з дитячого садка знаходяться в лікарні з діагнозом “менінгококовий менінгіт”. Необхідно провести обстеження інших вихованців і персоналу цього дитсадка для виявлення стертих форм менінгококової інфекції і менінгококового носійства. Який метод діагностики варто використовувати?
У бактеріологічну лабораторію доставлений патологічний матеріал - гнійне відокремлюване із статевих шляхів хворого на гострий ретрит. Для виділення збудника було приготовано живильне середовище: сироватковий агар з ванкоміцином і ністатином. Який мікроорганізм передбачається виділити?
З носоглотки медсестри, яка працювала в стоматологічній клініці, виділений мікроорганізм, який має вигляд Гр - бобовидних коків, розташованих парами; на простих середовищах не зростає, а на кров'яному агарі з ристоміцином дає дрібні напівпрозорі колонії без гемолізу. Носієм якого мікроорганізму є медсестра?
У дитини, що відвідувала дитячий садок, де був випадок менінгококової інфекції, виділена чиста культура грамнегативних диплококів. Які з наведених фактів свідчать, що даний мікроорганізм - Neisseria meningitidis?
У дитячому садку у одній дитині встановлено діагноз:
менінгококовий назофарингіт. Яку вакцину може бути
застосовано з метою екстреної специфічної профілактики
менінгококової інфекції у контактних дітей?
Від хворого з підозрою на гонорею, який самостійно лікувався пеніциліном, взяли на дослідження гній з уретри. При дослідженні виявлені L-форми гонококів. Який механізм дії пеніциліну на гонококи?
У жінки 28 років, що кілька місяців тому хворіла на гостру гонорею і самостійно лікувалася пеніциліном, спостерігається запалення придатків матки. Реакція Борде-Жангу позитивна. Які ще органи і системи хворої можуть бути уражені, якщо не провести курс лікування?
В мазку з носоглоткового слизу лікар бактеріолог виявив дрібні попарно розташовані мікроорганізми бобовидної форми. За методом Грама забарвлені в рожевий колір. Назвіть виявлену бактерію.
Дитина 5 років видужує після важкого менінгококового менінгіту. Коли вона зможе знову відвідувати дитячий садок?
На підставі проведеного обстеження та застосування мікробіологічного дослідження хворій дитині було встановлено діагноз: епідемічний цереброспинальний менінгіт. Який мікроорганізм спричинив це захворювання?
У препараті, виготовленому з ліквора хворого на гнійний менінгіт, виявили грамнегативні диплококи розташовані у лейкоцитах. Що забезпечує незавершеність фагоцитозу Neisseria meningitidis?
Хворий доставлений в лікарню з підозрою на хронічну форму гонореї. Яку серологічну двосистемну реакцію можна використати для виявлення специфічних антитіл в сироватці хворого?
При бактеріологічному дослідженні матеріалу від хворого з підозрою на хронічну гонорею, росту мікроорганізмів на спеціальних поживних середовищах не виявлено. Які методи діагностики слід застосувати, щоб підтвердити або спростувати діагноз хронічної гонореї?
У кабінет до лікаря-дерматолога звернувся хворий. З гнійного відокремлюваного уретри цього пацієнта лікар приготував мазок, пофарбував за Грамом. При мікроскопії в препараті виявлена маса лейкоцитів, у цитоплазмі яких знаходиться велика кількість грамнегативних бобовидной форми диплококів. Результати якого процесу спостерігаються у препараті?
Хворий 5 років скаржиться на сильний головний біль, блювоту. Об’єктивно: ригідність м’язів потилиці, блювота без попередження нудотою, герпетичні висипи на обличчі, лихоманка. На підставі бактеріологічних досліджень якого патологічного матеріалу можливе підтвердження попереднього діагнозу – цереброспінальний менінгіт ?
У дитячому садку здійснено обстеження дітей і персоналу з метою виявлення менінгококового носійства. Підберіть метод мікробіологічного дослідження:
У хворої дитини з явищами гнійного керато-кон'юнктивіту лікар-офтальмолог запідозрив бленорею (гонорейний кон'юнктивіт). Якими методами лабораторної діагностики слід скористатися для підтвердження діагнозу?
Хворій назофарингітом дитині лікар поставив діагноз "менінгококовий назофарингіт". Який метод лабораторної діагностики найбільш раціональний для підтвердження діагнозу?
Від хворої дитини на церебро-спінальний менінгіт отримано спинномозкову рідину мутного характеру, яка вміщує велику кількість лейкоцитів. Якою із серологічних реакцій слід скористатися для експрес-діагностики захворювання?
При дослідженні гнійних виділень з шийки матки бактеріоскопічно виявлено присутність грамнегативних бобовидних диплококків, які знаходилися як в середині, так і поза лейкоцитами. Назвіть чинника гнійного запалення шийки матки?
На спеціальному живильному середовищі, після посіву виділення гною з уретри, виросли ніжні голубуваті колонії. При мікроскопії препаратів з них виявленні грамнегативні бобовидні диплококи. Збудником якої хвороби вони є?
Бактеріолог при дослідженні слизу з носоглотки, дотримувався певних заходів щодо збереження збудників у матеріалі. Під час бактеріоскопічного дослідження встановлено наявність грамнегативних коків, які нагадують кавові зерна та розташовані парами або тетрадами. Назвіть збудника, який був ізольований бактеріологом:
За якими основними ознаками можливо охарактеризувати спинномозкову рідину хворих на менінгіт:
Хворій жінці поставили клінічний діагноз “гонорея”. Яке із перерахованих нижче досліджень можна застосувати для підтвердження діагнозу?
У хворого лікар діагностував гостру гонорею. З анамнезу стало відомо, що раніше він переніс гонорею і одужання було повним. До якої категорії інфекцій можна віднести це нове захворювання?
При бактеріоскопічному дослідженні носоглоткового слизу дитини 2,5 років, хворої на назофарінгіт, виявлені Гр-диплококи, схожі за формою на кавові зерна. Які органи дитини найбільш імовірно будуть уражені, якщо ці мікроорганізми проникнуть у кров?
У молодої жінки раптово підвищилась температура до 39°С і появився сильний головний біль. При огляді відмічено ригідність м’язів потилиці. Зроблено спинальну пункцію. У мазку із спинномозкової рідини, пофарбованому за Грамом, виявлено багато нейтрофілів і грамнегативних диплококів. Які з наведених бактерій могли бути причиною цієї хвороби?
З осаду спинномозкової рідини хворого менінгітом виділена культура менінгококу. Яку серологічну реакцію необхідно використати для визначення серогрупи?
Офтальмологом у новонародженої дитини виявлено гнійні виділення з кон’юктиви ока. При мікроскопії мазка з кон’юктиви ока знайдено велику кількість лейкоцитів та грамнегативні бобовинні диплококи, що знаходилися в середині лейкоцитів. Який збудник є причиною цього захворювання?
Які препарати використовують для специфічної терапії хронічної гонореї?
З якою метою використовують провокаційні проби при гонореї?
З осаду спинномозкової рідини хворого на менінгіт виділена культура менінгокока. Яку серологічну реакцію необхідно використовувати для визначення серогрупи?
Хворому, що звернувся до лікаря з приводу безпліддя, було призначено обстеження на хронічну гонорею. Яку реакцію варто поставити для виявлення хронічної гонореї у даного хворого?
Новонароджений, який з‘явився на світ у домашніх умовах без кваліфікованої медичної допомоги, і мати якого не проходила у період вагітності необхідних обстежень, на другу добу доставлений у лікарню із гострим гнійним кон‘юнктивітом. При мікроскопії виділень з очей дитини знайдені Гр- диплококи, розташовані всередині лейкоцитів та поза клітинами. Який мікроорганізм є найбільш імовірним збудником захворювання?
У молодої жінки раптово підвищилася температура до 39 °C і з’явився сильний головний біль. При огляді відзначено ригідність м’язів потилиці. Проведена спинальна пункція. В мазках із спинномозкової рідини, пофарбованих по Граму, виявлено багато нейтрофілів і грампозитивних диплококів. Які з наведених бактерій могли бути причиною цієї хвороби?
Хворій жінці поставили клінічний діагноз: "гонорея". Яке з перерахованих нижче досліджень можна використовувати для підтвердження діагнозу?
При дослідженні гнійних виділень з шийки матки бактеріоскопічним методом виявлено присутність грамнегативних бобовидних диплококів, які знаходяться як в середині, так і поза лейкоцитами. Назвіть, зображеного на рисунку, збудника гнійного запалення шийки матки:
У дитини 7 років температура підвищилася до 40°С, з’явився різкий головний біль, блювота, неспокій, озноб. Через 4 дні з’явилася геморагічний висип на шкірі, олігоурія і надниркова недостатність. Що і стало причиною смерті. При бактеріологічному дослідженні мазків з глотки виявлений менінгокок. Яка форма хвороби встановлена?
У чоловіка виявлена гонорея за даними бактеріоскопії мазка з уретри. З огляду на те, що препаратом вибору для лікування гонореї є фторхінолони, хворому необхідно призначити:
Хворому, який звернувся до лікаря з приводу безпліддя, було призначено обстеження на токсоплазмоз і хронічну гонорею. Яку реакцію слід поставити для виявлення прихованого токсоплазмозу і хронічної гонореї у даного хворого?
У дитини 3-х років в зимовий період різко піднялася температура до 40 °C. На шкірі і слизових спостерігається геморагічний висип. У крові виявлено грамнегативні мікроорганізми бобоподібної форми, розташовані попарно. Який попередній діагноз можна поставити?
Від хворої дитини 8 років діагностовано генералізовану менінгококову інфекцію (менінгококцемія). Для виділення збудника із кровяного русла за допомогою стерильної венепункції беруть 10 мл крові й засівають її у флакон із 100 мл 0,1% напіврідкого сироваткового агару. Через 24 год роблять висів із флакона. На яке поживне середовище роблять посів?
У дитини з назофарингітом є підозра на менінгококову інфекцію. Вкажіть, яку серологічну реакцію необхідно використати для експрес-діагностики з метою встановлення етіологічного фактора захворювання?
У дитячому садочку проведено обстеження дітей і персоналу з метою виявлення менінгококове носійство. Вкажіть, який матеріал необхідно взяти на дослідження?
У хлопчика 9 років діагностовано цереброспінальним менінгіт. Вкажіть основний шлях передачі даного захворювання.
У стаціонарне інфекційне відділення поступила дитина з підозрою на менінгококову інфекцію. Призначено бактеріологічне дослідження. Вкажіть, що належить до локальної форми цієї інфекції?
У хворої жінки запідозрили церебральний менінгіт. Назвіть, який матеріал необхідно взяти на бактеріологічне дослідження з метою підтвердження діагнозу?
Які елементи висипу характерні для менінгококової інфекції?
Від хворої дитини з цереброспінальним менінгітом отримано каламутну спинномозкову рідину, в якій виявлено велику кількість лейкоцитів, всередині яких знаходяться мікроорганізми богоподібної форми. Ліквор від центрифугували. Якою із серологічних реакцій слід скористатися для експерт-діагностики над осадової рідини з метою виявлення збудника?
Який метод мікробіологічного дослідження доцільно використати для виявлення менінгококового носійства?
У населеному пункті виявлено випадки менінгококової інфекції. Санітарно-епідеміологічна служба проводить профілактичні заходи щодо попередження патології. Назвіть, що є основним біотопом менінгококів в організмі людини?
У хворого чоловіка запідозрили епідемічний гнійний менінгіт. Вкажіть, який матеріал необхідно взяти на бактеріологічне дослідження з метою підтвердження діагнозу?
У дитини 8 років лікар запідозрив цереброспінальний менінгіт. Проведено спинномозкову пункцію. Який матеріал було взято на дослідження та яким методом необхідно пофарбувати мазок з метою бактеріоскопічного дослідження?
На яке середовище необхідно терміново засіяти матеріал, взятий із носоглотки хворого з підозрою на менінгіальний назофарингіт?
Назвіть вакцини, які використовуються з метою специфічної профілактики менінгіту.
При хронічній гонореї під впливом антибіотиків або хіміотерапевтичних препаратів відмічають зміну морфології та забарвлення гонококів. Як називаються такі змінені форми гонокока?
Запропонуйте препарати з метою профілактики гонобленореї у новонароджених?
У чоловіка 35 р. лікар запідозрив хронічну гонорею. З метою одержання матеріалу для первинної мікроскопії і бактеріологічного дослідження хворому введено в уретру 0,5% розчин нітрату срібла. Який це метод провокації?
У молодої жінки лікар запідозрив хронічну гонорею. З метою підвищення частоти знаходження збудника, мазки взято під час менструації. Який це метод провокації?
Назвіть метод провокації гонореї, при якому проводять введення прямого бужа в уретру на 10 хв, або проведення передньої уретроскопії?
У молодої жінки в досліджуваному матеріалі виявлено незначну кількість гонококів. Лікар запідозрив хронічну гонорею. Які методи були використанні з метою збільшення кількості та виявлення збудника в мазку?
Назвіть основний фактор патогенності, який захищає менінгококи від фагоцитозу.
Від хворого з підозрою на гонорею, який самостійно лікувався пеніциліном, взяли на дослідження гній з уретри. При дослідженні виявлені L-форми гонококів. Який механізм дії пеніциліну на бактерії?
Назвіть, що є основним біотопом гонококів в організмі людини?
Який препарат необхідно використати з метою специфічної терапії?
У чоловіка лікар запідозрив хронічну гонорею. З метою підвищення частоти знаходження збудника лікар призначив внутрішньомязове введення гоновакцини в кількості 500 млн. мікробних тіл. Який це метод провокації?
При обстеженні хворої дитини з підозрою на цереброспінальний менінгіт в мазку з ліквору були виявлені грамнегативні диплококи, що мають вигляд кавових зерен, які розташовуються парами, тетрадами або хаотично, часто всередині лейкоцитів. Які з перерахованих методів забарвлення були використані?
За джерелом інфекції цереброспінальний менінгіт є:
Відомо, що тяжкі прояви менінгококової інфекції пов'язані з ураженням судин і крововиливів у внутрішні органи, появою характерного геморагічного висипу на шкірі. Це обумовлено, перш за все, дією таких факторів патогенності збудника:
Від хворого на епідемічний гнійний менінгіт при госпіталізації було взято 5 мл спинномозкової рідини. Проведено первинний посів матеріалу на чашку Петрі із «шоколадним агаром». Через 24 год інкубації відмічено колонії сіруватого кольору, блискучої поверхні з рівними краями та маслянистої консистенції. В мазках із таких колоній виявлено грамнегативні коки, що дали позитивні проби на оксидазу та каталазу та можливість віднести культури до роду Нейсерій. З метою виділення чистої культури колонії відсівають на скошений сироватковий агар. Вкажіть, яку серологічну реакцію необхідно використати для визначення серогрупи виділеної культури?
При проведенні бактеріологічного дослідженні спинномозкової рідини хворого на епідемічний гнійний менінгіт була виділена Neisseria meningitidis. Яку з перерахованих серологічних реакцій було застосовано для сероідентифікації виділеної чистої культури?
До iнфекцiйної лiкарнi поступила дитина з пiдозрою на цереброспінальний менінгіт. З каламутної спинномозкової рідини виділено грамнегативні диплококи. Яку з перерахованих серологічних реакцій було застосовано з метою серодіагностики?
У молодої жінки, в якої лікар запідозрив хронічну гонорею і, яка довгий час самостійно приймала антибіотики, в досліджуваному матеріалі виявлено незначну кількість гонококів і відмічено зміну їх морфології та забарвлення. Як називаються такі змінені форми гонокока?
Бактеріологічний метод діагностики гонореї передбачає виділення чистої культури збудника. При неможливості проведення посівів на місці взяття матеріалу можна зробити висів ватним тампоном у пробірку з транспортним середовищем, яке забезпечує збереження життєздатності гонококів під час доставки до лабораторії. Яке це середовище?
Лікар обстежив групу контактних юнаків для виявлення осіб з хронічною формою гонореї та призначив дослідження сироватки крові у РЗК з гонококовим антигеном та шкірно-алергічну пробу з гонококовим алергеном. Чому саме ці дослідження призначив лікар?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома