Формування в роки Першої світової війни легіону Українських січових стрільців засвідчило
Коли відбувалися події, згадувані в уривку з історичного документа?
«...Наші праві націоналісти в особі графа Бобринського, посівши адміністративні посади в «П’ємонті українства», почали переслідувати український національний рух і силоміць навертати уніатів до православ’я. Тяжке враження справив арешт митрополита А. Шептицького… Все сприяло наростанню ворожості місцевого населення до переможців».
У якому році в ході Першої світової війни російськими військами було захоплено Львів?
У ході Першої світової війни Товариство українських поступовців закликало українців
Яким було ставлення російської влади до українського національного руху на Наддніпрянській Україні під час Першої світової війни?
Укажіть мету, якої прагнула досягти Росія в ході Першої світової війни.
Укажіть один із напрямів діяльності Союзу визволення України, що існував у 1914-1918 рр.
Г. Бобринський
Є. Чикаленко
М. Міхновський
К. Левицький
На картосхемі позначено лінію фронту часів Першої світової війни станом на
Для соціально-економічного розвитку українських земель періоду Першої світової війни було характерним
Проаналізуйте уривок з історичного джерела:
«…ми, українці, з початку війни зайняли нейтральну позицію й не виступали ні за, ні проти війни, а тепер постановили виступити рішуче проти війни, бо вона тільки нищить наш край, як уже знищила Галичину та частину Волині, і не принесе нічого корисного.
Володимир Леонтович та Андрій В’язлов висловилися проти такої рішучої заяви, бо вона йде всупереч з думками російської інтелігенції, що нас і так обвинувачує вже не тільки [російський] уряд, але й [російське суспільство] у сепаратизмі…».
Еволюцію поглядів якої організації відображено в ньому?
Хто підписав документ, уривок з якого наведено:
«Наказ “Сокола-Батька”. Члени всіх філій “Сокола-Батька” як “Січей”, так і “Соколів” мають стати тепер членами “Українських Січових Стрільців”… У стрілецьких справах усі тепер підпадають під наказ “Української Бойової Управи”…»?
Події Першої світової війни, описані в уривку джерела «Дії цього фронту врятували Італію від розгрому та виходу її з війни, окрім того, полегшили становище англійців і французів на фронті, спонукали Румунію стати на бік [Антанти] та зіпсували всі плани й наміри австро-угорців і німців на цей рік...», сприяли
Мета ГУР у Першій світовій війні
Мета Симона Петлюри у Першій Світовій війні
Мета СВУ у Першій світовій війні
Ухваливши Другий Універсал, Українська Центральна Рада зобов’язалася
Які політичні сили наприкінці жовтня — початку листопада 1917 р. вели збройну боротьбу за владу в Києві?
1
Українська Центральна Рада, підтримана українізованими військовими частинами
2
більшовики, що спиралися на ради робітничих і солдатських депутатів
3
сердюцька дивізія гетьмана П. Скоропадського
4
анархістські збройні загони Н. Махна
5
прихильники Тимчасового уряду Росії, згуртовані навколо штабу Київського військового округу
6
частини Добровольчої армії генерала А. Денікіна
7
підрозділи Головного отамана Армії УНР
«Народний секретаріат» — це
На карті заштриховано територію
поширення повноважень Генерального секретаріату відповідно до «Тимчасової інструкції Генеральному секретаріатові Тимчасового уряду на Україні».
на яку Генеральний секретаріат поширив свою владу після падіння Тимчасового уряду.
передану Українській Народній Республіці за умовами Брест-Литовського мирного договору.
Які документи, цитовані нижче, були оприлюднені у липні-серпні 1917 р.?
1«На час до вирішення справи... Установчими Зборами по справах місцевого врядування Україною вищим органом Тимчасового уряду є Генеральний Секретаріат, котрого призначає ...уряд по пропозиціям Центральної Ради».
2«Неможливо одночасно визнавати право на самовизначення і водночас робити грубий замах на це право, накидаючи свої форми політичного ладу, як це робить Рада Народних Комісарів Великоросії щодо Народної Української Республіки».
3«...визнаючи, що доля всіх народів Росії міцно зв’язана..., ми рішуче ставимось проти замірів самовільного здійснення автономії України до Всеросійського Учредительного Зібрання».
4«У Петрограді зчинилися криваві події... Частина людності Петрограда за приводом більшовиків повстала озброєно проти Тимчасового правительства і хоче накинути свою волю всій Російській республіці».
5«Хай буде Україна вільною. Не одділяючись від всієї Росії, не розриваючи з державою Російською, хай народ український на своїй землі має право сам порядкувати своїм життям».
Перший Всеукраїнський з’їзд рад у Харкові було скликано з метою
А
створення Донецько-Криворізької радянської республіки.
Б
визнання умов Брест-Литовського мирного договору.
В
проголошення радянської влади в Україні.
Г
схвалення першої радянської конституції.
Картосхема дає змогу
1
визначити перебіг подій першої війни радянської Росії проти Української Народної Республіки (грудень 1917 – лютий 1918 р.).
2
вказати напрямки загального наступу Добровольчої армії генерала А. Денікіна в травні–червні 1919 р.
3
вказати межу просування польських військ під час польсько-радянської війни (квітень–жовтень 1920 р.).
4
показати лінію розмежування військ у Першій світовій війні на момент укладення перемир’я на Східному фронті в грудні 1917 р.
5
окреслити територію ЗУНР відповідно до ухвали Української Національної Ради 19 жовтня 1918 р.
6
визначити кордони Української Народної Республіки згідно з III Універсалом Української Центральної Ради (листопад 1917 р.).
7
визначити радянсько-польський кордон за Ризьким мирним договором у березні 1921 р.
Установіть послідовність подій, описаних в уривках з історичних джерел.
А
«У Петрограді зчинилися криваві події… Частина людності Петрограда за керівництва більшовиків повстала озброєно проти Тимчасового правительства і хоче накинути свою волю всій Російській республіці…»
Б
«На час до вирішення справи… Установчими Зборами у справах місцевого врядування Україною вищим органом Тимчасового уряду є Генеральний Секретаріат, котрого призначає …уряд по пропозиціям Центральної Ради…»
В
«Неможливо одночасно визнавати право на самовизначення й водночас робити грубий замах на це право, накидаючи свої форми політичного ладу, як це робить Рада Народних Комісарів Великоросії щодо Народної Української Республіки…»
Г
…визнаючи, що доля всіх народів Росії міцно пов’язана.., ми рішуче «ставимось проти замірів самовільного здійснення автономії України до Всеросійського Учредительного Зібрання…»
Найбільшу підтримку населення Наддніпрянської України в 1917 р. мала
«Високі збори! Грізний момент кривавої боротьби в Росії… потребує від українських партій рішучих кроків. …Після довгих міркувань і сумнівів Генеральнийсекретаріат прийшов до тої думки, що для того, аби крайова влада сталасправжньою фактичною владою, під нею має бути міцна підвалина, і такоюпідвалиною може бути тільки проголошення Української Народної Республіки,яка буде повноправним тілом у міцній спілці народів Росії…»
Укажіть картосхему, на якій відображено територіальні межі Української Народної Республіки на момент її проголошення.
«Самостійники» були ініціаторами
До кого звертався С. Єфремов із «Листом без конверта» (19 лютого 1918 р.), уривок з якого процитовано:
«Серед імен, власники яких нахвалялись обернути Київ в руїну… одне ім’я спиняє на собі увагу, від якого найбільшим жахом віє. Це ваше ім’я. …серце України в залізних лещатах задушила людина, яка носить прізвище… великого художника, що служив рідному краєві своїм майстерним пером… Я знав і любив вашого батька. Але я, не вагаючись, кажу: яке щастя, що він помер, як добре, що його очі не бачили й уші не чули, як син бомбардує красу землі нашої і кладе в домовину українську волю!»?
«Ми, українці-козаки, не хочемо мати свободи на папері або півсвободи. По проголошенні Першого Універсалу (Другий Універсал не визнаємо) ми приступаємо до заведення порядку на Україні. Задля цього всіх росіян і ренегатів, які гальмують українську роботу, скидаємо з постів силою, не рахуючись із російським урядом. Визнаючи Центральну Раду за свій найвищий уряд, ми поки що виганяємо зрадників з України без її відома. Коли все опануємо силою, тоді підпорядкуємося Центральній Раді. Тоді вона порядкуватиме в Києві й на всій Україні. Тепер же, коли починається повстання, ми виставляємо своїх людей, котрі мусять усім керувати...»
Події, описані в цитованій відозві, відбулися 1917 р. в
Яка обставина відіграла вирішальну роль у втраті більшовиками весною 1918 р. контролю над Україною?
Установіть відповідність між назвами документів та цитатами з них.
Грамота П. Скоропадського «До всього українського народу»
Установіть відповідність між назвами документів та цитатами з них.
Відозва Української Національної Ради
Якими цифрами на карті позначено регіональні радянські республіки, утворені більшовиками на початку 1918 р.?
Економічна політика гетьмана П. Скоропадського
На відміну від Української Народної Республіки (УНР) Західноукраїнській Народній Республіці (ЗУНР) вдалося
Установіть послідовність подій 1917-1918 рр., описаних у спогадах В. Винниченка.
А
«Селянство відповіло повстанням і терором проти поміщиків.., що вибирали Гетьмана. Піднімались цілі села, викопували принесені з фронтів рушниці й виступали проти урядових сотень.., палили дворища гетьманців...»
Б
«Більшовики, що були на з’їзді... переїхали до Харкова, улаштували там свій з’їзд і на ньому вибрали Український Радянський Уряд.., оголосивши себе єдиним робітничо-селянським Правительством на всю Україну...»
В
«А наступними днями, як виплив з Універсалу, як логічне переведення його в життя було засновано Генеральний Секретаріат Української Центральної Ради, інститут, який мав реалізувати виставлені в Універсалі тези...»
Г
«Українська Центральна Рада із задоволенням взяла до відома заяву вищої команди в справі формування першого українського полку, як визнання українізації армії.., підтримує... виокремлення українців в окремі відділи...»
Картосхема дає змогу
1
вказати райони антигетьманського повстанського руху влітку 1918 р.
2
визначити кордони Української Держави гетьмана П. Скоропадського.
3
вказати напрямки загального наступу німецько-австро-угорських військ у лютому-квітні 1918 р.
4
окреслити район формування українських радянських повстанських дивізій.
5
вказати межі територій регіональних радянських республік, утворених більшовиками в січні-березні 1918 р.
6
визначити один із підсумків переговорів українсько-німецької та радянської делегацій у травні 1918 р.
7
охарактеризувати адміністративно-територіальний устрій Української Народної Республіки.
Оцінку якого мирного договору наведено в уривку з історичного джерела:
«Для української держави цей мир... дуже корисний... ним українська держава визнана такими поважними суб'єктами міжнародного права, як центральні держави... цей мир
Установіть відповідність між подією періоду боротьби за збереження державної незалежності України (1918-1921 рр.) та її наслідком.
Скликання Трудового конгресу України
Установіть відповідність між подією періоду боротьби за збереження державної незалежності України (1918-1921 рр.) та її наслідком.
Проведення Всеукраїнського з'їзду хліборобів
Чи правильне твердження?
Восени 1918 р. на Катеринославщині діяли повстанські загони Н. Махна проти:
1) гетьманських військ, німецьких та австрійських окупаційних військ;
2) військ Директорії УНР та наступаючих частин Червоної й Добровольчої армій.
У яких містах у жовтні 1918 р. було створено два українських державних університети?
Завдання 22
Установіть хронологічну послідовність подій:
А
заснування у Києві Української академії наук
Б
проголошення Центральною Радою незалежності УНР
В
проголошення радянської влади в Україні Всеукраїнським з’їздом рад у Харкові
Г
схвалення Центральною Радою проекту Конституції УНР
У листопаді 1918 р. В. Винниченко очолив
Прочитайте фрагмент історичного документа та виконайте завдання 4–6.
«Союзні місії ставили мені умови, які зводилися до вимог федерації з Росією. Я дуже добре розумів небезпеку, що виникала з подібного політичного домагання, але змагаючись, перш за все, за вищу мету – утримання ладу в державі, яку я збудував, я мусив усупереч власній волі схилитися перед вимогою союзників і проголосити федерацію з Росією».
Укажіть фото політичного діяча, який так пояснював своє рішення.
«Німці, увійшовши до Києва, поводяться коректно, але як пани... Обиватель вважає, що справжніми господарями становища є німці, що здійснюється справжня окупація і що ми потрапили в остаточне ярмо... Українці грають сумну роль маріонеток, які привели до своєї країни іноземних поневолювачів…»
Автор документа, говорячи про «…маріонеток, які привели до своєї країни іноземних поневолювачів», мав на увазі керівників
Автором пам’ятника, зображеного на фото, є
Установіть послідовність суспільно-політичних подій, описаних в уривках з історичних джерел.
А
«…У сій хвилі представники українського народу в Галичині всіх політичних напрямів, яких об’єднує один національний ідеал, зібралися в Головну Українську Раду…»
Б
«Цього дня Українська Національна Рада перейняла на себе владу в столичнім місті Львові й на цілій території Української Держави…»
В
«Київ залишений був напризволяще… більшовицькі війська, тоді ще більше схожі на банди, незабаром змусили кошмаром своєї «діяльності» забути кошмар і жах дев’ятиденного бомбардування…»
Г
«На цій історичній площі столичного міста Києва стоїмо… ми, український народ західноукраїнських земель.., будучи однією кров’ю… з усім народом Української Народної Республіки, хочемо й бажаємо відновити національну державну єдність нашого народу...»
Хто з указаних діячів був причетний до створення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР)?
1
М. Міхновський
2
А. Волошин
3
Х. Раковський
4
Д. Вітовський
5
Є. Петрушевич
6
В. Липківський
7
К. Левицький
«Німці вважали моє становище поганим і запропонували мені полетіти нааероплані до Одеси (де ще зберігалася моя влада), тому що шляхи всі були відрізані остаточно... Я відхилив цю пропозицію, бо вважав, що повинен досидіти до кінця отут, де уряд і військо, незважаючи на їхнє ставлення до мене», - так оповідає про останні дні свого перебування в Києві
І. Шраг
Укажіть положення Тимчасового основного закону про державну самостійність українських земель колишньої австро-угорської монархії.
1
«Ця державна територія творить самостійну Західноукраїнську Народну Республіку…»
2
Всенародні Збори затверджують трактати політичні й економічні, що укладають іменем УНР…»
3
«Народна Українська Держава має бути вичищена від насланих з Петрограду найманих [більшовицьких] насильників…»
4
«Гербом… є: Золотий лев на синім полі, обернений у свою праву сторону. Державний прапор є синьо-жовтий…»
5
«До часу зібрання Установчих Зборів виконує всю власть Українська Національна Рада й Державний секретаріат…»
6
«Отож, насамперед приписуємо правительству Республіки нашої – Раді народних міністрів – від цього дня вести розпочаті вже нею переговори про мир…»
7
«Привітавши з великою радістю цей історичний крок західних братів наших, Директорія Української Народної Республіки ухвалила тую Злуку прийняти…»
Із якою метою Директорія УНР ініціювала заходи, описані в уривку з історичного джерела: «Ми, уповноважена волею трудящих України... Директорія, поваливши ненависний гетьманський режим, найближчим часом скличемо Конгрес усього трудового люду України. Делегатів обиратимуть на чесних і соціально справедливих засадах: від селянської курії – 71,4 %, від робітничої – 22,2 %, від трудової інтелігенції – 6,4 %...»?
Внутрішня політика гетьмана П. Скоропадського в соціально-економічній сфері передбачала
Картосхема дає змогу
1
вказати межі суцільного розселення українців у Російській імперії на початку ХХ ст.
2
показати лінію просування німецьких і австро-угорських військ на Східному фронті на кінець 1917 р.
3
визначити адміністративно-територіальний устрій Української Народної Республіки станом на квітень 1918 р.
4
окреслити території, окуповані військами Антанти наприкінці 1918 р.
5
визначити територію УНР після проголошення Акта Злуки УНР та ЗУНР в січні 1919 р.
6
визначити кордони Української Народної Республіки згідно з Третім Універсалом Української Центральної Ради.
7
вказати територію, що увійшла до складу Української Народної Республіки за умовою Брестського мирного договору.
Що було спільним для політики гетьмана П. Скоропадського і генерала А. Денікіна на території України?
Яка подія передувала такому наказу командуючого Південним фронтом М. Фрунзе:
«Наказую: військам фронту вважати Махна та всі його загони ворогами Радянської республіки і Революції... командирам червоних частин махновські загони роззброювати, а ті, що будуть чинити опір, — знищувати...»
?
Укажіть складові політики «воєнного комунізму», здійснюваної в Україні в 1919—1921 рр.
1
націоналізація підприємств великої промисловості, транспорту та банків
2
викуп державою поміщицьких земель та їх зрівняльний розподіл між селянами
3
запровадження загальної трудової повинності, створення таборів примусових робіт
4
здійснення грошової реформи та введення в обіг забезпечених золотом «червонців»
5
запровадження розкладки на продовольство та сільськогосподарську сировину
6
передання дрібних підприємств кооперативним артілям та приватним особам
7
проведення насильницької суцільної колективізації селянських господарств
Що було спільним для політики урядів гетьмана П. Скоропадського та генерала А. Денікіна на території України?
«Наші Орли несуть мешканцям Волині, Поділля та Київщини порядок, свободу, благословенний мир, несуть народу можливість спокійної праці і гарантії того, що її ніхто не забере. З приводу наступу наших військ запевняємо, що він не є загарбницьким... Ми повинні встановити такі стратегічні кордони, які забезпечили б неможливість нової війни...» — із такою відозвою до місцевого населення в 1920 р. звернувся
Установіть відповідність між назвою інституції та прийнятим нею рішенням.
III Всеукраїнський з’їзд рад
Установіть відповідність між подією періоду боротьби за збереження державної незалежності України (1918-1921 рр.) та її наслідком.
розгром Добровольчої армії генерала А. Денікіна
Укажіть умови Варшавської угоди (1920 р.) між представниками Директорії УНР і уряду Польщі.
1
передання Польщі Східної Галичини та Західної Волині
2
об’єднання армії УНР та Української Галицької армії (УГА)
3
визнання Польщею ЗУНР та відмова від втручання в її внутрішні справи
4
ведення спільних воєнних дій проти радянських військ на території УНР
5
надання військово-політичної допомоги в боротьбі проти гетьмана П. Скоропадського
6
визнання Директорією кордону між Польщею та УНР по «лінії Керзона»
7
визнання Польщею Директорії УНР на чолі з С. Петлюрою верховною владою УНР
Завдання 22
«На Львів через Київ!» - під таким гаслом улітку 1919 р. здійснювала наступ
А
Робітничо-селянська червона армія.
Б
Добровольча армія генерала А. Денікіна.
В
Польська армія генерала Ю. Галлера.
Г
Українська галицька армія.
Якими подіями завершилася Громадянська війна в Україні?
А
Розгромом Червоною Армією військових частин Української Галицької Армії та укладанням Ризького мирного договору.
Б
Розгромом Червоною Армією Армії Української Народної Республіки та польської армії маршала Ю. Пілсудського.
В
Розгромом Червоною Армією військ генерала П. Врангеля в Криму та основних сил повстанських загонів Н. Махна.
Г
Розгромом Червоною Армією Збройних сил Півдня Росії генерала А. Денікіна та військ Директорії УНР.
Перебіг яких подій відображено на карті?
На карті заштрихована територія
Рейд військових з’єднань Армії УНР тилами радянських і білогвардійських військ у 1919–1920 рр. увійшов в історію під назвою
«Обидві договірні сторони згідно з принципом самовизначення народів визнають незалежність України і Білорусії, а також погоджуються і постановляють, що східний кордон Польщі, тобто кордон між Росією, Білорусією і Україною з одного боку, і Польщею – з іншого, становить лінія: по річці Західна Двіна від кордону Росії з Латвією… далі вздовж річки Збруч до впадання її в річку Дністер».
У якому році було укладено договір?
«Обидві договірні сторони згідно з принципом самовизначення народів визнають незалежність України і Білорусії, а також погоджуються і постановляють, що східний кордон Польщі, тобто кордон між Росією, Білорусією і Україною з одного боку, і Польщею – з іншого, становить лінія: по річці Західна Двіна від кордону Росії з Латвією… далі вздовж річки Збруч до впадання її в річку Дністер».
У якому місті було підписано договір?
«Обидві договірні сторони згідно з принципом самовизначення народів визнають незалежність України і Білорусії, а також погоджуються і постановляють, що східний кордон Польщі, тобто кордон між Росією, Білорусією і Україною з одного боку, і Польщею – з іншого, становить лінія: по річці Західна Двіна від кордону Росії з Латвією… далі вздовж річки Збруч до впадання її в річку Дністер».
Укладання договору стало результатом
А
проголошення Акта Злуки УНР та ЗУНР.
Б
поразки радянської Росії у війні з Польщею.
В
окупації німецькими та австро-угорськими військами України.
Г
визнання країнами Антанти приналежності Східної Галичини до Польщі.
Обидві договірні сторони згідно з принципом самовизначення народів визнають незалежність України і Білорусії, а також погоджуються і постановляють, що східний кордон Польщі, тобто кордон між Росією, Білорусією і Україною з одного боку, і Польщею – з іншого, становить лінія: по річці Західна Двіна від кордону Росії з Латвією… далі вздовж річки Збруч до впадання її в річку Дністер».
Договір фактично означав міжнародне визнання
А
Української Народної Республіки.
Б
Західноукраїнської Народної Республіки.
В
Української Держави гетьмана П. Скоропадського.
Г
Української Соціалістичної Радянської Республіки.
Що сприяло поразці денікінського режиму в Україні в 1919 р.?
1
утручання в бойові дії військ Четверного союзу
2
декларування роздачі поміщицьких земель селянам
3
одночасний наступ білогвардійських військ проти українських армій і Червоної Армії
4
укладення Акта Злуки між УНР і ЗУНР
5
розрив союзницьких відносин із країнами Антанти
6
масовий селянський повстанський рух
7
проведення реакційної, шовіністичної політики
Події, перебіг яких позначено на картосхемі, відбувалися впродовж
Установіть послідовність основних подій махновського руху.
А
участь у розгромі військ генерала П. Врангеля в Криму
Б
організація селянських повстань проти гетьмана П. Скоропадського
В
розгром тилу Білої армії генерала А. Денікіна
Г
участь у придушенні антирадянського повстання отамана М. Григор’єва
Карта-карикатура, зображена на фото, ілюструє події
«Перехід Галицької Армії на сторону Денікіна поставив нашу Армію в надзвичайно тяжке стратегічне й матеріальне положення, бо, одночасно з передачею ворогові значної кількості військового майна, для його наступу була відкрита головна комунікаційна лінія... У зв’язку з цим Уряд… заявляє, що він тимчасово переходить на інші способи боротьби за нашу державність... Уряд буде керувати справами України та захищати її перед іншими державами так, як цього вимагатимуть інтереси нашої республіки...»
У результаті «надзвичайно тяжкого стратегічного й матеріального положення» «Армія» була змушена здійснити
«НАКАЗ АРМІЯМ ПІВДЕННОГО ФРОНТУ,
копія – командарму Повстанської армії.
У зв’язку із закінченням бойових дій проти Врангеля, унаслідок його розгрому, Революційна військова Рада Південного фронту вважає завдання, поставлене перед партизанською Повстанською армією, виконаним і пропонує Реввійськраді Повстанської армії негайно розпочати роботу з перетворення партизанських повстанських частин у нормальні військові з’єднання Червоної Армії…
[…]
У разі негативної відповіді… червоні полки фронту… говоритимуть з [повстанцями] іншою мовою...»
Що стало наслідком виконання наказу Революційної військової Ради Південного фронту?
Масова націоналізація підприємств була характерна для політики радянської влади в Україні в період
«Під сильним напором польських сил, за браком амуніції та інших матеріалівГалицька армія буде змушена перейти річку Збруч та шукати опору |підтримку|на широких ланах Великої України. Із цих причин командування Галицької арміїзвертається з проханням до головного Отамана - призначити район виключно дляГалицької армії, - де армія змогла б відпочити та впорядкуватися...»
Згаданий у документі наступ польських військ зумовив
А
скасування Акту Злуки між УНР та ЗУНР.
Б
успішне для Польщі завершення радянсько-польської війни.
В
визнання делегації ЗУНР учасником Паризької мирної конференції.
Г
реалізацію дозволу Антанти на тимчасову окупацію Східної Галичини Польщею.
«Під сильним напором польських сил, за браком амуніції та інших матеріалівГалицька армія буде змушена перейти річку Збруч та шукати опору |підтримку|на широких ланах Великої України. Із цих причин командування Галицької арміїзвертається з проханням до головного Отамана - призначити район виключно дляГалицької армії, - де армія змогла б відпочити та впорядкуватися...»
У цитованому документі відображено ситуацію боротьби за збереження державності України в
Завдання 52
Прочитайте фрагмент історичного документа та виконайте завдання 5–7.
«НАКАЗ
ДЛЯ ВСІХ ПІХОТНИХ І КАВАЛЕРІЙСЬКИХ ЧАСТИН І З’ЄДНАНЬ
[…]
До древнього града, “матері міст руських”, наближаються полки в нестримному прагненні повернути російському народу втрачену ним єдність... Прагнення відторгнути від Росії малоросійську гілку російського народу не залишено й понині. Колишні ставленики німців – Петлюра та його соратники, які поклали початок розчленуванню Росії, продовжують і тепер здійснювати свою злу справу створення самостійної “Української Держави” й боротьби проти відродження Єдиної Росії...»
Цитований наказ отримали підрозділи армії
«НАКАЗ
ДЛЯ ВСІХ ПІХОТНИХ І КАВАЛЕРІЙСЬКИХ ЧАСТИН І З’ЄДНАНЬ
[…]
До древнього града, “матері міст руських”, наближаються полки в нестримному прагненні повернути російському народу втрачену ним єдність... Прагнення відторгнути від Росії малоросійську гілку російського народу не залишено й понині. Колишні ставленики німців – Петлюра та його соратники, які поклали початок розчленуванню Росії, продовжують і тепер здійснювати свою злу справу створення самостійної “Української Держави” й боротьби проти відродження Єдиної Росії...»
У якому році відбувалися події, відображені в цитованому наказі?
«НАКАЗ
ДЛЯ ВСІХ ПІХОТНИХ І КАВАЛЕРІЙСЬКИХ ЧАСТИН І З’ЄДНАНЬ
[…]
До древнього града, “матері міст руських”, наближаються полки в нестримному прагненні повернути російському народу втрачену ним єдність... Прагнення відторгнути від Росії малоросійську гілку російського народу не залишено й понині. Колишні ставленики німців – Петлюра та його соратники, які поклали початок розчленуванню Росії, продовжують і тепер здійснювати свою злу справу створення самостійної “Української Держави” й боротьби проти відродження Єдиної Росії...»
Цитований наказ став передумовою
Установіть послідовність подій, описаних в уривках з історичних джерел періоду боротьби за відновлення державності України.
А
«Кіннота Будьоного серпом урізалася в польський фронт… Київ відрізано, фронт польської армії розколовся надвоє й покотився на захід…»
Б
«...група генерала Кравса ранком 31 серпня рушила колоною через Київ... Одночасно зі сходу в Київ почали входити денікінські війська під командуванням генерала Бредова... Коли голова колони українських військ вийшла на Хрещатик, то денікінські частини, увійшовши на цю вулицю з протилежного боку, відкрили кулеметний вогонь...»
В
«Я був при УГА. Мені прийшлося бачити її перехід на Велику Україну. Цей перехід відбувався в значно скрутнішій ситуації, ніж могло б це бути місяць тому…»
Г
«Ми вигнали німців та їхнього “гетьмана” з України. Але ми були знесилені, нам треба було спокою хоч на час, щоби зібрати свої сили, щоби закріпити свою відбиту самостійність…»
Укажіть результат наступу Червоної армії, напрямки якого відображено на картосхемі.
Установіть хронологічну послідовність подій періоду боротьби за відновлення державної незалежності України (1918–1921 рр.).
А
Перший «Зимовий похід» Армії УНР
Б
«Київська катастрофа»
В
трагедія під містом Базар
Г
«Чортківська офензива»
Який уряд звертався до президента США В. Вільсона з такою відозвою:
«Утворивши державу… у Львові, ми визначили границю цієї держави… стараючись оминути захоплення навіть найменшого клаптика землі, який не був заселений в більшості українцями,.. дотримуючись справедливих принципів ваших, Пане Президенте»?
Що стало наслідком підписання Варшавської угоди (квітень 1920 р.)?
А
утрата УНР західноукраїнських земель
Б
контрнаступ радянських військ на Варшаву
В
визнання Польщею Української СРР
Г
проголошення створення Галицької СРР
Які судження щодо нього є правильними?
1
Плакат створює образ ворога.
2
Плакат має сатиричний характер.
3
Плакат декларує захист пролетарів від політичних переслідувань.
4
Плакат присвячений успіхам боротьби «трудового народу».
5
Плакат покликаний мобілізувати прихильників більшовиків.
6
Плакат дискредитує мету боротьби противників влади більшовиків.
7
Плакат закликає до судових переслідувань політичних противників.
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома