При розтині дитини 9 років, яка страждала на ревматизм та померла від серцевої недостатності, знайдено розширення порожнин серця. Мікроскопічно в стромі міокарду повнокров'я, набряк, поширені інфільтрати з гістіоцитів, лімфоцитів, нейтрофілів та еозинофілів. Який діагноз найбільш вірогідний?
При гістологічному дослідженні стулок мітрального клапана серця жінки, померлої від серцевої декомпенсації, виявлена осередкова десквамація ендотелію з відкладанням тромботичних мас. Сполучна тканина клапана з ознаками дезорганізації, осередками склерозу та ангіоматозу. Діагностуйте вид клапанного ендокардиту.
Жінка 54 років страждає значною деформацією суглобів пальців рук та стоп. Гістологічно у навколосуглобовій сполучній тканині мукоїдне набрякання, осередки фібриноїдного некрозу, скопичення макрофагів та осередки склерозу; в синовіальній оболонці— набряк, мукоїдне та фібриноїдне набрякання, в синовіальній порожнині - «рисові тільця». Ваш діагноз?
При розтині тіла жінки 45 років, померлої від хронічної ниркової недостатності, виявлено: склероз та гіаліноз дерми, великоосередкові некрози кортикального шару нирок і нефросклероз, кардіосклероз та базальний пневмосклероз. Ваш діагноз?
При розтині жінки 27 років, яка померла від хронічної ниркової недостатності, знайдені множинні рубці та інфаркти у селезінці та нирках. При мікроскопічному дослідженні знайдений склероз артерій дрібного та середнього калібру, помірна проліферація ендотелію та значна лімфогістіоцитарна периваскулярна інфільтрація. Яке захворювання найбільш вірогідне?
На розтині померлої виявлено морфологічні прояви хронічної правошлуночкової серцевої недостатності, стеноз лівого атріовентрикулярного отвору, недостатність мітрального клапана. Гістологічно в міокарді—вогнищевий кардіосклероз. Наявність квітучих гранулем Ашоф-Талалаєва. Який з перерахованих нижче діагнозів найбільш імовірний?
У хлопчика хворого на хронічний туберкульозний бронхоаденіт з періодами загострення і затихання, виникли опухання і деформація суглобів. Шкірна туберкулінова проба позитивна. У біоптаті синовіальної оболонки виявлено набряк і дифузну проліферацію лімфоцитів та макрофагів. Вкажіть найбільш ймовірний синдром.
У 23 річного хворого, який помер від прогресуючої серцевої недостатності діагностовано типові прояви ревматичного ураження серця: ендокардит мітрального клапану, міокардит і серозно-фібринозний перикардит. Виберіть найтиповіші зміни міокарду, характерні для ревматичного міокардиту:
Яка з форм ураження міокарду при ревматизмі спостерігається частіше у дорослих людей?
При розтині померлої 45 років на симетричних ділянках обох щік — червонувато-буроваті плями, що з'єднуються на переніссі. Серце збільшене, стулки аортального клапану ущільнені, потовщені, з тромботичними накладеннями. Нирки збільшені. Мозковий шар темно-червоний, корковий шар сірувато-буруватий з червоними напівпрозорими крапками. Мікроскопічно—у ядрах епітелію канальців гематоксилінові тільця; потовщення базальних мембран капілярів клубочків, які мають вигляд дротяних петель, подекуди у капілярах—гіалінові тромби та вогнища фібриноїдного некрозу. Який діагноз найбільш вірогідний?
Жінка 50 років, після перенесеного тонзиліту, на протязі 20 років періодично страждала серцевою недостатністю. Померла від набряку легень. При розтині: серце масою —480 гр., стулки мітрального клапану деформовані, потовщені, кам'янисті. Порожнини лівого шлуночка та правого передсердя збільшені. У черевній та плевральних порожнинах накопичення вільної прозорої рідини. Печінка, селезінка та нирки різко ущільнені, синюшні. Легені тіснуваті, червоно-буруваті. Якою хворобою страждала пацієнтка в даному випадку?
Жінка 58 років довгий час хворіла на поліартрит з ураженням суглобів кистей та стоп, поступово розвинувся анкілоз суглобів, а в останні роки життя почалося прогресування ниркової недостатності, яка стала причиною смерті. Під час розтину були знайдені «великі сальні нирки», а при гістологічному дослідженні нирок більшість клубочків містили Конго-позитивні маси, які заміщували капілярні петлі. Діагностуйте, на який поліартрит хвора жінка?
На розтині померлого 34 років від ревматизму т - поверхня епікарда ворсиста, покрита плівками сірого кольору, що легко відділяються. Після їх відділення визначається набрякла повнокровна поверхня епікарду. Найвірогідніший діагноз:
На розтині хворого 65 років, що помер від хронічної серцевої недостатності внаслідок ревматичної вади серця, легені бурого кольору, збільшені в розмірах, ущільнені. Як звучать такі зміни у легенях?
Хвора 56 років тривалий час лікувалася з приводу ревматоїдного артриту з ураженням і вираженою деформацією дрібних суглобів кистей та спупнів, променево-зап'ясткових та гомілково-надп'яткових суглобів, рухи в суглобах обмежені. Яка стадія розвитку ревматоїдного артриту найбільш вірогідно є у хворої?
При розтині померлої 40 років знайдені морфологічні прояви хронічної правошлуночкової серцевої недостатності, стеноз лівого атріовентрикулярного отвору, недостатність мітрального клапану. Гістологічно в міокарді на фоні осередкового кардіосклерозу виявлена дезорганізація сполучної тканини у вигляді мукоїдного та фібриноїдного набрякання, наявність квітучих гранульом Ашоф-Талаєва. Який з перерахованих нижче діагнозів найбільш вірогідний?
При розтині жінки 23 років, яка померла від ниркової недостатності, на шкірі обличчя виявлено почервоніння у формі метелика, на стулках мітрального клапану дрібні бородавчасті червоно-рожеві нашарування, в нирках - осередки фібриноїдного некрозу в клубочках, потовщення базальних мембран капілярів клубочків у вигляді дротяних петель, гематоксилінові тільця, каріорексис. Яке захворювання найбільш вірогідне?
Жінці 45 років, яка скаржилась на прогресуючу м'язову слабкість, проведена біопсія м'яких тканин гомілки. При гістологічному дослідженні знайдені дистрофічні зміни м'язових волокон, дрібноосередкова петрифікація дерми та скелетних м'язів, зменшення кількості глікогену та зниження смугастості у м'язових волокнах. Деякі волокна некротизовані, строма інфільтрована лімфоцитами, макрофагами та плазматичними клітинами. Ваш діагноз?
У 27-річної жінки сукупність клінічних та лабораторних ознак дозволяє запідозрити ревматичне захворювання. Покажіть, яке з наведених положень є найбільш достовірним для діагностики ревматичних захворювань:
Жінка 54 років мала значну деформацію суглобів пальців рук і стоп. Гістологічно: навколосуглобова сполучна тканина —мукоїдне набухання, ділянки фібриноїдного некрозу, скупчення макрофагів, ділянки склерозу; в синовіальній оболонці—залишкові ворсини, з ознаками мукоїдного та фібриноїдного набухання, в синовіальній порожнині зустрічаються поодинокі "рисові тільця". Діагностуйте захворювання.
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома