При цукровому діабеті І типу збільшується концентрація кетонових тіл в крові, що призводить до метаболічного ацидозу. Назвіть джерело синтезу кетонових тіл:
Для серцевого м'яза характерно аеробне окислення субстратів. Вкажіть основне джерело утворення енергії в міокарді:
При обстеженні хворого в крові виявлено: глюкоза - 19 ммоль / л, кетонові тіла - 0,72 ммоль / л, діурез - 7 л на добу; в сечі: глюкозурія, кетонурія. Про яке захворювання можна подумати?
Для поліпшення результатів спортсмену рекомендували застосовувати препарат, в якому міститься карнітин. Який процес активується карнітином?
У чому полягає зв'язок процесу β-окислення жирних кислот з тканинним диханням?
Які наслідки викликає надмірне накопичення кетонових тіл в організмі?
Вкажіть послідовність реакцій β-окислення жирних кислот:
Чому застосування інсуліну в комплексі з глюкозою у хворих на цукровий діабет знижує концентрацію кетонових тіл?
У сечі хворого виявлені кетонові тіла. Яку патологію можна припустити?
В основі ліполізу лежить ферментативний процес гідролізу нейтральних ліпідів з утворенням жирних кислот і гліцеролу. Жирні кислоти після цього надходять в кров і транспортуються в складі:
У клініку поступила дитина, 11 місяців, з ознаками пошкодження м'язів кінцівок і тулуба. Після дослідження виявлено дефіцит карнітину в м'язах. Біохімічної основою цієї патології є порушення процесу:
Організм людини отримує енергію у вигляді АТФ при окисленні різних субстратів. При цьому відбувається поглинання неорганічного фосфату. Під час окислення якої сполуки в організмі максимально зростає утилізація неорганічного фосфату?
Вкажіть коферментні форми вітамінів, які забезпечують протікання реакцій дегідрування в процесі β-окислення жирних кислот:
Вкажіть енергетичну цінність повного окислення пальмітинової кислоти:
Вкажіть, які метаболіти відносяться до «кетонових тіл»?
Вкажіть кетонове тіло, що володіє максимальною токсичністю при кумуляції і є попередником в синтезі двох інших кетонових тіл:
Відомо, що розвиток кетозу на молекулярному рівні прямо пов'язаний з:
Виберіть правильну послідовність реакцій синтезу кетонових тіл:
Вкажіть клітини, в яких синтезуються кетонові тіла:
Які клітини, не маючи специфічних альдолаз, не використовують кетонові тіла в якості енергетичних субстратів:
Відомо, що для початку утилізації ацетоацетату, як центрального кетонового тіла, необхідна його активація в клітинах з утворенням ацетоацетил-КоА. Які механізми для цього використовуються?
Вкажіть патологію, при якій можливий розвиток кетозу:
При яких станах можливий розвиток кетозу:
Вкажіть патологію, при якій можливий розвиток кетозу:
Вкажіть фермент метаболічної карти процесу β-окислення жирних кислот:
Вкажіть фермент метаболічної карти процесу β-окислення жирних кислот, при безпосередній участі якого відбувається вивільнення ацетил-КоА:
Роль активних центрів ферментів β-окислення вищих жирних кислот полягає в:
Що станеться з ферментами β-окислення вищих жирних кислот при дії високої температури?
Ферменти β-окислення вищих жирних кислот прискорюють хімічні реакції за рахунок:
Електрохімічні властивості ферментів β-окислення вищих жирних кислот залежать від:
У хворого на цукровий діабет 1-го типу розвинувся кетоацидоз, ферментативна активність знизилася. Яке властивість ферментів спостерігається в даному випадку?
Яке явище лежить в основі механізму дії ферментів β-окислення вищих жирних кислот?
До складу активного центру ацил-КоА-дегідрогенази як складного ферменту входять:
У хворого спостерігаються дерматит, діарея, деменція, знижена активність β-гідрокси-ацил-КоА-дегідрогенази. При зборі анамнезу з'ясувалося, що він вегетаріанець. З дефіцитом якого вітаміну пов'язані дані порушення?
Вкажіть коферменти, які забезпечують діяльність першого класу ферментів (β-гідрокси-ацил-КоА-дегідрогеназа, ацил-КоА-дегідрогеназа) – оксидоредуктаз?
Вкажіть категорію метаболізму, яка характеризує процеси розпаду складних речовин (β-окислення жирних кислот) на прості з виділенням енергії:
У якому компартменті клітини відбуваються реакції β-окислення жирних кислот (Кнооповський цикл)?
Процес β-окислення вищих жирних кислот досліджував і описав:
При моделюванні процесу β-окислення вищих жирних кислот буферний розчин і ферменти інкубували при 800С протягом 30 хвилин. Якісна реакція на продукт реакції негативна. Яка властивість ферментів призвела до зупинки реакції?
Вкажіть етапи клітинної компартменталізації процесу β-окислення вищих жирних кислот?
Вкажіть основні етапи синтезу насичених жирних кислот:
Вкажіть умови, необхідні для синтезу жирних кислот:
Вкажіть продукт ключової реакції синтезу жирних кислот, гормони і вітаміни, які регулюють процес:
Встановлено, що при синтезі вищих жирних кислот донором двоводневих фрагментів є активна форма дикарбоновой кислоти. Вкажіть її:
Утворення малоніл-КоА з ацетил-КоА в процесі синтезу вищих жирних кислот є ключовою реакцією. Вкажіть фермент, що каталізує цю реакцію:
Вкажіть субстрат, який за допомогою човникової системи транспортується з мітохондрій в цитозоль і є безпосереднім донором ацетил-КоА в процесі синтезу вищих жирних кислот:
Яка з перерахованих речовин є донором відновних еквівалентів при синтезі пальмітату:
Ацетил-КоА-карбоксилазна реакція є лімітуючою в контролі швидкості біосинтезу жирних кислот, вкажіть молекулярні механізми контролю активності ацетил-КоА-карбоксилази:
Відомо, що синтетаза жирних кислот є мультиензимним комплексом. Сукупність ферментативних реакцій біосинтезу пальмітату називається циклом:
Центральне місце в комплексі синтетази жирних кислот обіймає ацилтранспортуючий протеїн, який має два -SН (сульфгідрильних) центру зв'язування. Вкажіть їх походження:
Олеїнова кислота, пул якої становить понад 50% від усього жирнокислотного складу організму людини, утворюється за допомогою системи:
Пальмітинова кислота є попередником в утворенні довголанцюгових жирних кислот (С18-С24). В умовах дії систем елонгації відбувається послідовне приєднання до ацильного радикала двоводневих фрагментів. Вкажіть сполуки, що є безпосередніми донорами цих фрагментів:
Відомо, що для транспорту ацетил-КоА з мітохондрій в цитозоль використовується цитратна човникова система. Вкажіть фермент, який безпосередньо бере участь у вивільненні цитозольного ацетил-КоА:
Процес нарощування вуглеводневого ланцюга пальмітатсинтетазним комплексом (Лінена) циклічний і вимагає достатньої кількості відновних еквівалентів у вигляді НАДФН2. Вкажіть кількість НАДФН2, що витрачається за один цикл роботи комплексу:
Для синтезу жирних кислот потрібна достатня кількість відновлювальних еквівалентів у вигляді НАДФН2. Який процес відіграє ключову роль в поповненні пулу НАДФН2:
Вкажіть метаболіт, що інгібує ключову реакцію синтезу жирних кислот за механізмом алостеричного ретроінгібування (негативного зворотного зв'язку):
Відомо, що активність ключового ферменту синтезу жирних кислот ацетил-КоА-карбоксилази, на молекулярному рівні регулюється шляхом ковалентної модифікації. Вкажіть механізм цієї модифікації:
Крім того, що арахідонова кислота виконує важливу структурну функцію, вона ще є попередником в синтезі біологічно активних речовин (місцевих гісто-гормонів), вкажіть їх:
Вкажіть гормон, що активує синтез жирних кислот:
Вкажіть стадію пентозофосфатного шляху окислення глюкози, в якій утворюється найбільша кількість НАДФН2, що йде на синтез вищих жирних кислот:
Вкажіть субстрат, який активує ключовий фермент синтезу жирних кислот ацетил-КоА-карбоксилазу:
В результаті процесу десатурації вищих жирних кислот утворюється:
В результаті процесу елонгації вищих жирних кислот їх вуглеводневий скелет:
Вкажіть яку функцію виконує 4-фосфопантотеїн при синтезі вищих жирних кислот:
Вкажіть вітаміни, коферментні форми яких безпосередньо беруть участь в синтезі жирних кислот в організмі:
Відомо, що донором відновлювальних еквівалентів при синтезі пальмітату є НАДФН2. Які ферменти є постачальниками цього субстрату:
Вкажіть метаболіт, що інгібує ключову реакцію синтезу жирних кислот за механізмом алостеричного ретроінгібування (негативного зворотного зв'язку):
Без якої замінної амінокислоти, що входить до складу активного центру пальмітатсинтетазного комплексу, неможливий процес синтезу жирних кислот:
Клас біоорганічних речовин, характерною особливістю яких є нерозчинність у воді та інших полярних розчинниках і здатність до розчинення в неполярних розчинниках – це:
Вищі жирні кислоти (ВЖК) необхідні в організмі людини для синтезу ряду біологічно активних речовин. Деякі з них не синтезуються в організмі і тому повинні обов'язково надходити в достатній кількості в складі продуктів харчування. До незамінних ВЖК відносять:
Роль активних центрів комплексу Лінена (пальмітоїл-синтетази) полягає в:
Ферменти синтезу жирних кислот прискорюють хімічні реакції за рахунок:
Що станеться з ключовими ферментами синтезу жирних кислот при дії високої температури?
Електрохімічні властивості ферментів синтезу жирних кислот залежать від:
У хворого на цукровий діабет розвинувся кетоацидоз, активність ацетил-КоА-карбоксилази знизилася. Яка властивість ферменту спостерігається в даному випадку?
Яке явище лежить в основі механізму дії ферментів синтезу жирних кислот?
Структурною особливістю ключового ферменту синтезу жирних кислот ацетил-КоА-карбоксилази є наявність алостеричного центру. Вкажіть його роль:
Одним із шляхів регуляції активності ацетил-КоА-карбоксилази (ключового ферменту синтезу жирних кислот) є ретроінгібування кінцевим продуктом – пальмітоїл-КоА. Ретроінгібування є варіантом:
У працівника птахофабрики, який вживав в їжу щодня 5 і більше сирих яєць, з'явилися млявість, сонливість, болі в м'язах, випадіння волосся, себорея. З дефіцитом якого вітаміну, коферментна форма якого входить до складу ацетил-КоА-карбоксилази, пов'язаний даний стан?
У хворого діагностовано себорейний дерматит, пов'язаний з дефіцитом вітаміну H (біотину). Порушення активності якого з перерахованих ферментів спостерігається у хворого?
Вкажіть категорію метаболізму, яка характеризує процес синтезу жирних кислот:
Яка з перерахованих речовин максимально сприяє утилізації неорганічного фосфату при окисленні?
Вкажіть компартменталізацію (локалізація в клітині) процесу синтезу жирних кислот?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома