Перший президент Академії Наук УРСР, створив вчення про біосферу, основоположник біогеохімії
Лауреат Нобелівської премії з фізіології та медицини за відкриття клітинного імунітету та явища фагоцитозу. Його ім"ям названо Інститут вакцин і сироваток у м.Харкові.
Академік АН УРСР, професор Київського університету, ботанік, цитолог. Відкрив подвійне запліднення у рослин
Мікробіолог, епідеміолог, Президент АН УРСР, вивчав інфекційні хвороби (чуму, холеру, сифіліс), розробив методи боротьби з ними,сприяв остаточному викоріненню чуми в Радянському Союзі, був організатором та першим директором (з 1928) Інституту мікробіології і вірусології АН УРСР, який зараз носить його ім'я.
Видатний хірург , анатом і педагог. Створив перший атлас топографічної анатомії людини, засновник військово-польової хірургії, започаткував використання анестезії при оперативних втручаннях, вперше в історії світової медицини застосував гіпсову пов'язку. Йому належать слова: «Усі ті, хто готується бути корисними громадянами, мають спочатку навчитися бути людьми».
Радянський та український лікар-кардіохірург, науковець в галузі медицини та біокібернетики, громадський діяч, письменник, академік Національної академії наук України та Академії медичних наук України , Директор Інституту серцево-судинної хірургії . Почесний громадянин Києва.
Всесвітньовідомий український біохімік, засновник української школи біохіміків. Вивчав біохімію нервової системи і м"язової діяльності, харчування, біохімію. вітамінів. його ім"ям названо Інститут біохімії НАН України у Харкові.
Видатний український вчений, академік, основоположник школи патофізіології, ендокринології та геронтології. Засновник перших в Україні і Росії медичних науково-дослідних установ, творець унікальної "АЦ-сироватки", яка прискорює загоєння ран і активізує імунну систему людини, . Його ім"ям названо медичний університет у Києві.
Український фізіолог, нейрофізіолог, біофізик, академік НАН України. Досліджував електрофізіологію нервових клітин, властивості клітинної мембрани та йонних каналів, роль кальцію у фізіології клітини. Створив наукову школу з молекулярної та клітинної фізіології.
Видатний учений, біолог-еволюціоніст, відомий як один із основоположників порівняльної, еволюційної ембріології та фізіології безхребетних тварин, експе риментальної й еволюційної гістології. Інститут біології південних морів НАН України у м. Севастополі носить його ім"я.
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома